Gloxínia (80 fotografií): typy a starostlivosť

Domovské gloxínie oceňujú pestovatelia kvetov, a to najmä pre jeho nezvyčajne krásne lístie a farebné kvitnutie. Táto exotická rastlina pochádza z Brazílie a bola uvedená do Európy v 19. storočí. Hlavný botanik Univerzity v Bonne, Wilhelm Sinning, dlhodobo pracoval na výbere. Na jeho počesť dostala rastlina botanický názov Sinningia a pestovatelia kvetín ho nazývali Gloxínia. Teraz môžete nájsť rôzne druhy kultúry s kvetmi zvonovito tvarovanými, ktoré sú dvojité alebo jednoduché, s kontrastnými a zvlnenými okrajmi, rôznymi farbami.

Hlavné typy

\ t

Napriek tomu, že v prírode je asi 25 druhov tejto nádhernej rastliny s rôznymi odrodami, pestujú sa iba dve hlavné plodiny, ktoré sú veľmi krásnymi názvami „krásna“ a „kráľovská“.

Gloxínia je krásna

Tento druh zahŕňa odrody s jednoduchými a dvojitými kvetmi, ktoré majú tvar veľkých zvonov. Ich farebná paleta je najrozmanitejšia - od bielej, modrej a fialovej až po ružovo-fialovú.

Royal Gloxinia

Tento druh predstavuje miniatúrny krík, ktorého výška nepresahuje 10 cm a jeho listy majú zaujímavý vzor v podobe strieborných žíl. Podlhovasté zvonovité kvety majú priemer až 7 cm a dĺžku približne 5 cm.

Okrem týchto dvoch hlavných druhov. \ TExistuje mnoho rôznych odrôd, ako napríklad: „Zimná čerešňa“ s okvetnými lístkami froté bordó a podobná „Esenia“, „Pienik Flamingo“ s veľkými ružovo-fialovými kvetmi ohraničenými bielym pruhom, veľmi krásnym „Christin Irish“, ktorý má husté kvety biele okvetné lístky púčikov s červeným lemovaním, ako aj snehobiely "High Light", ktorý sa často používa na vytvorenie kytíc.

Správna starostlivosť o gloxíniu

\ t

Dobrá starostlivosť je veľmi dôležitá pre gloxíniu, ako aj pre akúkoľvek kvitnúcu kultúru. Princíp „zlatého priemeru“ sa v mnohých ohľadoch používa na vytvorenie priaznivej mikroklímy. Zvážte, aké základné požiadavky musia byť v súlade s kvetinárstvom, aby ste obdivovali krásu kvitnutia čo najdlhšie.

Osvetlenie

Kultúra miluje veľa rozptýlených a jasných svetiel, ale pred priamym slnečným svetlom musí byť skrytá, aby nevädla. Najlepšia voľba doma - východné a západné okná. Ak sa rastlina bude stále v polostrove, začne sa natiahnuť. Či už má dostatok svetla, môže byť určený stavom listov. Ak sú umiestnené vodorovne a majú tmavú farbu, je tu dosť svetla, a keď sú vznesené hore, potom nie je dosť svetla. Keď je príliš veľa svetla, doba kvitnutia je skrátená a listy stočia okraje - je potrebné vytvoriť pergamenu.

Teplota

Kultúra je skôr termofilná, ale nemá rád teplo. Optimálna teplota prenormálny vývoj je v rozsahu od + 18 ... + 20. Keď sa rastlina prehriatie, jej listy stúpajú a naopak, keď klesá nadchladenie. V zime, keď začína vykurovacia sezóna, musí byť z batérií odstránená gloxínia v miestnosti.

Vlhkosť

Kultúra nemá žiadne osobitné požiadavky na podmienky atmosférickej vlhkosti - zvyčajná mikroklíma v miestnosti je celkom vhodná. V horúcom období môže byť rastlina mierne striekaná.

Polievanie

Zalievanie gloxínie vyžaduje miernu - s prebytkom vody, korene začnú hniť. Voda by mala byť teplá, pár stupňov nad teplotou miestnosti. V žiadnom prípade nemôže byť napojená studenou tečúcou vodou, pretože to vedie k vädnutiu stoniek. Počas vegetačného obdobia sa gloxínia zvlhčuje v panvici alebo na vrchnom zavlažovaní, takže voda nespadá do listov a kvetov, zatiaľ čo pôda medzi výplachmi musí vyschnúť. Na konci leta sa zvyšuje periodicita kŕmenia, takže kultúra postupne vstupuje do štádia odpočinku.

Hnojivá a obväzy

\ t

Nedostatok živín môže viesť k vyblednutiu farby v púčikoch, zníženiu ich veľkosti a zníženiu trvania kvitnutia a rast samotnej rastliny sa tiež zastaví.

Pri hnojení používajú plodiny komplexné hnojivá, ktoré sa aplikujú raz za desať dní. Hnojenie striedaním minerálnych a organických hnojív priaznivo ovplyvňuje vývoj a kvitnutie.Ľahko sa pripraví roztok mullein. Na tento účel sa koncentrát zriedi v oddelenej vode v pomere 1:12. Začatie kŕmenia gloxínií je nevyhnutné po ukončení pokojovej fázy, objavia sa prvé hľuzovité výhonky.

Na konci leta zanikne hnojenie pôdy. V lete, keď je gloxínia neustále v hojnom osvetlení, môže sa vyvinúť deficit bóru. Je určený vzhladom na odštiepenie okrajov plechov. Je možné liečiť rastlinu pomocou vrchného obväzu s roztokom boraxu.

Škodcovia a choroby

Najnebezpečnejšou chorobou pre kultúru je šedá hniloba, ktorá je dôsledkom nesprávnej starostlivosti, a to zamokrenia vody a stagnácie vody v pôde. Listy gloxínie sú zároveň pokryté hnedými škvrnami. Aby sa tomu predišlo, je potrebné zachovať náležitú starostlivosť, ale akonáhle sa choroba uskutoční, musí sa vyliečiť. Aby ste to urobili, odstráňte poškodené oblasti a ošetrenie rastliny fungicídom. Okrem toho by mala byť kultúra chránená pred takýmito chorobami, ako je neskorá pleseň, „čierna noha“ a „múčnatka“, na ktoré sa používa základný základ. Profylaxiu môžete vykonať aj liečbou kultúry fytosporínom.

Toto však nie je celý zoznam problémov, ktoré môžu prísť na kvet. Škodcovia mu prinášajú značné škody, medzi ktorými sú aj tie najnebezpečnejšie:

Thrips - ich infekcia kultúry sa vyznačuje výskytom ľahkých ťahov a bodiek na listoch, ktoré potom zasychajú.zhnednúť odspodu a okraje sú zabalené;

roztoče roztočov sú pomerne malé, nedajú sa odlíšiť voľným okom a ich veľké nahromadenie vyzerá ako vrstva prachu. Určiť jeho vzhľad na rastline môže byť deformácia a zahusťovanie listov, ich krútenie. Púčiky kvitnú rýchlo a vrcholy výhonkov sušia;

roztoče - žijú na spodnej strane listu a živia sa bunkovou miazgou. Určený prítomnosťou bielych škvŕn v počiatočnom štádiu infekcie a web - neskôr.

Okrem skutočnosti, že strapce infikujú listy gloxínie, ich larvy idú na zem, takže sa musí zmeniť jej horná vrstva. Chorá rastlina sa musí liečiť trikrát insekticídmi (karbofos, fitoverm) s intervalom jedného týždňa. Kliešte sú tiež odstránené, ale pôda sa nemení.

Ako transplantovať gloxíniu

\ t

Každoročne vo februári transplantovali gloxíniu. Sedí v hrnci s novým zložením pôdy, ktoré je možné zakúpiť v hotovej forme v obchode. Dokonale zapadá do zmesi fialiek a begónie. Ak si ho pripravíte sami, musíte hárok, ako aj humusovú pôdu a piesok premiešať v pomere 2: 1: 1.

Gloxínové hľuzy sa opatrne vyberú z nádrže spolu so zemou a prenesú sa do novej nádoby, ktorá by mala byť o niečo väčšia ako tá predchádzajúca. Predtým by mala byť položená drenáž a vrstva novej pôdy. Po založení rastliny, je posypaný na vrchole substrátu a podkopané tak, že hľuzybol pochovaný o polovicu. Potom by mala byť pozorná starostlivosť.

Reprodukcia doma

Existujú tri spôsoby šírenia gloxínií - semien, odrezkov a delenia hľuzy. Semená metóda umožňuje získať veľké množstvo sadeníc, ale jeho hlavnou nevýhodou je riziko zmeny vzhľadu rastliny. Pestovatelia kvetov ho však široko uplatňujú.

Rozmnožovanie osivom

\ t

Je potrebné zasiať semená od konca jesene do začiatku jari. K tomu použite plytké nádoby, krabice, v ktorých sa naleje zemná zmes. Pozostáva z pôdy, piesku a rašeliny, ktoré sú prítomné v rovnakom množstve. Po vysadení semien na zvlhčenú pôdu sa krabice skladujú na teplom mieste. Z času na čas je potrebné postriekať pôdu mierne zahriatymi usadenými vodami. Po niekoľkých týždňoch sa vytvoria prvé výhonky. Ponorné sadenice môžu byť po objavení dvoch plných listov. Ak nie sú umiestnené v samostatných vázach, ale v spoločnej nádobe, musí byť dodržaná vzdialenosť 7–8 cm, pričom prvé kvitnutie môže byť pozorované po 7 mesiacoch.

Rozmnožovanie odrezkami

\ t

S cieľom propagovať takýmto spôsobom gloxíniu je potrebné odrezať mladého lístka s stopkou z rastliny v kvete. Je zakorenená v pôde pozostávajúcej z piesku a rašeliny v pomere 2: 1 a je umiestnená na vrchu sklenenej nádoby. Banka musí byť denne čistená 15 - 20 minút do vzduchu a potom nastavená do pôvodnej polohy. Po niekoľkých týždňoch, po zakorenení, reznemôžu byť transplantované do samostatných nádob. Kvitnutie možno očakávať v roku výsadby.

Rozdelenie koreňa

Dospelá gloxínia hľuza je úhľadne narezaná. V tomto prípade môžete získať toľko výsadbového materiálu, aký je na hľuze výhonkov. Rezy musia byť posypané drveným uhlím, aby nevyvolávali choroby. Každá prijatá časť sa umiestni do vlastného hrnca s dobre navlhčeným základným náterom. Nie je potrebné prvých pár dní zalievania.

Gloxínia - foto

Jasnú gloxíniu, ktorá vždy priťahuje pozornosť, nemožno opísať slovami - početné fotografie zozbierané v našom katalógu sa o nich dozvedia najlepšie. Odporúčame Vám, aby ste sa zoznámili s týmto nádherným predstaviteľom flóry, ktorý je schopný zatieniť mnohých susedov na parapete svojou kyticou nádherných zvonov.