Gardenia (85 fotografií): typy a starostlivosť

Gardenia je úžasne krásna rastlina, ktorá rastie v dažďových pralesoch Japonska, Indie a Číny. Svoje meno dostala podľa mena amerického botanika Alexandra Záhrada, zaoberajúceho sa štúdiom tejto kultúry. Vďaka svojej vynikajúcej kvitnúcej rastline sa teší od júla do neskorej jesene. Za prirodzených podmienok, niektoré kríky dosahujú výšky dvoch metrov, v kultúrnom pestovaní neprekračuje meter. To je naozaj jedna z najobľúbenejších kvetov používaných vo svadobnej floristike, ktorá slúži ako hodná dekorácia stolov, sál, svadobných kytíc.

Hlavné typy

\ t

V prírode existuje až 250 druhov tejto nádhernej rastliny. Avšak pre pestovanie v bytoch a záhradných parcelách sa používa viac populárnych okrasných plodín.

Gardénia podobná jazmínu

Tento typ sa najčastejšie volí na pestovanie v bytoch, pretože sa dokonale prispôsobuje týmto podmienkam. Jasmínovitá gardénia má vzhľad hustého, šíriaceho sa kríka až do výšky 80 cm, lesklé tmavo zelené listy so špicatým okrajom sú dlhé až 8 cm a kvety, ktoré sa podobajú ružám, sa hrdo vyznačujú svojou snehovou belosťou. V priebehu času, okvetné lístky sa žltkastý odtieň, takže na Bush môžete okamžite vidieť biele, krémové a žltkasté púčiky. Medzi najbežnejšie odrody patrí:

- „Prvá láska“ s voňavými krémovými bielymi kvetmi, do priemeru 13 cm;
- "Variegata" - vyznačené zelenými listamibiely mramorový vzor a biele froté kvety;
- „Fortune“ - jeho púčiky pri otvorení majú priemer 10 cm.

Tento typ má druhý, úplne odôvodnený názov „Regal“ vzhľadom na jeho dekoratívny účinok. Má mnoho ďalších odrôd vyšľachtených metódou selekcie, z ktorých každá sa líši tvarom, veľkosťou, farbou listov a púčikov, ako aj trvaním kvitnutia.

Vietnamská Gardenia

Tento typ gardénie môže byť kompaktný strom alebo bujný rozľahlý krík. Husté krídlo má krásny lesklý povrch a veľké biele kvety s priemerom až 8 cm majú skôr nezvyčajné okvetné lístky, ktoré sa skladajú do efektných dlhých tubulov.

Žltá Gardenia

Úhľadný malý strom má vzpriamené stonky so zelenými lesklými listami. Spočiatku, biele púčiky kvitnú v pazuchách lístia, ktoré potom žltnú. Postupom času sa pretečenie farby zvyšuje z citróna na žiarivo oranžové.

Citriodor Gardenia

Luxusný ker tohto typu gardénie má silne rozvetvené výhonky s oválnymi lesklými listami. Jeho kvitnúce očká s hmotnosťou malých, nie viac ako 2 cm v priemere, biele froté kvety. Rastlina sa môže pochváliť aj vynikajúcou intenzívnou arómou.

Správna údržba záhrady

\ t

Gardenia je dosť vrtošivá kultúra, takže musí byť ochotný pestovateľ amatérskych výrobkovpokúsiť sa vytvoriť priaznivé podmienky. Je pomerne ťažké si zvyknúť na nové miesto, dokonca aj preskupenie hrnca s kvetinou môže spôsobiť uvoľnenie púčikov. Po prvé, musíte sa postarať o zloženie pôdy - rastlina preferuje kyslé prostredie a nadbytok vápna môže viesť k jeho smrti. Pripravenú pôdu si môžete kúpiť v obchode (dokonale vhodné zloženie pre azalky) alebo si ju vyrobiť sami. V druhej verzii je potrebné, aby kompozícia obsahovala piesok, rašelinu a tri druhy pôdy: listy, ihličnany, sody. Existujú aj požiadavky na osvetlenie, zavlažovanie, teplotu.

Osvetlenie

Gardenia má rada dobré osvetlenie, ale neznáša vystavenie priamemu slnečnému žiareniu. V záhrade je lepšie ju zasadiť do teplých oblastí, čím sa vytvorí čiastočný tieň. Doma, v letnom období, sa kvetináče inštalujú na parapety s výhľadom na západnú alebo východnú stranu av zime sa kultúra cíti lepšie na južných oknách.

Aj v zime je potrebné zabezpečiť dodatočné osvetlenie pomocou žiariviek, ktoré sú inštalované 50–60 cm nad korunou. Miestnosť by mala svietiť 12-14 hodín. Počas obdobia pučania a vývoja púčikov sa neodporúča meniť polohu hrnca, pretože zmena smeru osvetlenia môže tento proces narušiť.

Teplota

Kvetina miluje teplo a bojí sa zmeny teploty. Záhradné druhy môžu vydržať prudkú zmenu teploty v 6-8C. Pre zástupcov miestností optimálneTeplotný režim v jarnom a letnom období je v rozsahu od +22 do +25. V zime je potrebné udržiavať teplotu okolo + 18 ... + 20 ° C počas dňa av noci - najmenej + 15 ° C.

Vlhkosť

Vysoká tropická vlhkosť je predpokladom vývoja púčikov. Na vytvorenie takýchto podmienok sa v tomto období postrieka gardénia a nádoby sa položia na vlhkú hlinku. Nádoba by sa nemala dotýkať hladiny vody, inak začne proces zamokrovania pôdy, čo negatívne ovplyvní kultúru. Dobré odvodnenie pomocou kamienkov alebo expandovaného ílu tiež pomôže udržať pôdu pred stagnáciou vody. Keď púčiky začnú kvitnúť, postrek sa zastaví a zvlhčenie nastane utretím listov vlhkou handričkou.

Polievanie

Čo sa týka gardénie, tak suchá pôda, ako aj podmáčaná pôda sú deštruktívne - stojatá voda môže spôsobiť ochorenia koreňového systému. Na jar av lete je potrebné zabezpečiť mimoriadne hojné zavlažovanie av zimnom období mierne. Nemôžete piť gardéniu so studenou vodou, je lepšie použiť oddelenú, filtrovanú mäkkú vodu.

Hnojivá a obväzy

\ t

Rovnako ako väčšina tropických rastlín, aj gardénia miluje striedanie organických a minerálnych hnojív. Obzvlášť dôležité krmivo pre mladé rastliny - hnojivá sa aplikujú striedavo každé dva týždne. Dospelé plodiny potrebujú bohaté hnojivo od skorej jari do neskorej jesene. Každý týždeň potrebujetena kŕmenie zložením kríkov, v ktorom nie je vápnik. Často sa používa kvapalné hnojivo s vysokým obsahom draslíka.

Škodcovia a choroby

Ako už bolo spomenuté, gardénia je dosť náladová voči podmienkam. Ak sa nestaráte o vytvorenie potrebnej mikroklímy, rastlina môže ochorieť. Najčastejšie problémy spojené s zamokrením. V dôsledku hniloby koreňového systému, kvetina začne chradnúť, sčernie a môže dôjsť k masívnemu pádu listov a púčikov. V tomto prípade je potrebné odstrániť rastlinu z hrnca, oddeliť poškodenú časť koreňa, pridať odvodnenie a nahradiť pôdu. Po transplantácii musíte starostlivo sledovať zavlažovanie.

Kultúra sa často stáva obľúbenou pochúťkou rôznych škodcov. Najväčšiu škodu jej spôsobujú strašidlá, vošky, kosáčik, roztoč. Ich vzhľad môže byť determinovaný rôznymi príznakmi, napríklad prítomnosť kosy sa vyznačuje výskytom hnedých škvŕn, strapcov ponecháva na listoch sivasté bodky, vošky sú lepkavé sekréty a vzhľad pavučin naznačuje, že rastlina napadne kliešť. Pri hubení škodcov sa používajú škodcovia proti hmyzu, ako napríklad „Decis“, „Intavir“ atď. V miernych prípadoch môže pomôcť aj jednorazové postrekovanie v ťažkých prípadoch, možno budete musieť byť liečení trikrát každých 10 dní.

Ako repotovať gardéniu

Keďže gardénia sa môže pestovať v interiéri alebo v záhrade, uvažujeme samostatne, akosprávne ho transponovať tak či onak.

Transplantácia v otvorenom teréne

\ t

Je lepšie vykonať transplantáciu v jarnom období, takže je čas usadiť sa. Prvá vec, o ktorú sa treba starať, je vybrať si slnečné miesto s malým odtieňom, ktorý zachráni rastlinu v horúcich dňoch od „spálenia“. Je dôležité pozorovať vzdialenosť od iných kríkov a stromov tak, aby koreňový systém mal dostatok priestoru na rozvoj. Gardenia sú často zasadené v blízkosti okien a verandy, aby si vychutnali nádhernú vôňu kvitnutia. Ak má pôda zvýšenú kyslosť, môže byť zriedená zmesou kompostu a síry.

Miesto by sa malo hojne vylievať a vykopať dieru s takou hĺbkou, aby koreňová guľka zapadla. Zasadená gardénia musí posypať zemou a opäť dobre zavlažovaná na narážanie. Zem okolo kríka by mala byť pokrytá vrstvou mulča, ktorá ochráni korene pred možnými poklesmi teploty. Prvých pár dní musíte zabezpečiť pravidelné zavlažovanie, aby sa voda nedostala na listy.

Transplantačný hrniec

Gardenia sa transplantuje každé dva roky na jar. Zakaždým, keď potrebujete vziať hrniec o niečo viac ako ten predchádzajúci. Spodná časť musí byť vybavená drenážou a zmes pôdy musí byť vhodná pre izbové rastliny bez hnojív. Pôdu je potrebné navlhčiť a premiešať tak, aby nevznikali vzduchové kapsy. Bush je inštalovaný v strede nádoby a práškovaný. Súčasne so zavlažovaním môžete pridať tekuté hnojivo. Od okrajahrniec na zem kryt by mal byť vo vzdialenosti 2,5 cm.Je vhodné dať čerstvo vysadené rastliny na slnečnom mieste. Zalievanie je potrebné raz týždenne, najlepšie ráno.

Reprodukcia doma

Existujú dva spôsoby chovu gardénie - semien a štepení. Podľa záhradkárov, pestovanie zo semien prispieva k lepšej prispôsobivosti závodu na podmienky miestnosti. Tento proces však vyžaduje dodržiavanie rôznych podmienok a pre začínajúcich kvetinárov je ešte jednoduchšie zvýšiť počet semenáčikov odrezkami.

Propagácia Gardenia so semenami

Výsev sa vykonáva na jar. V nádobe s voľnou záhradnou pôdou sa semená zakopávajú do hĺbky asi 5 mm. Je potrebné usporiadať skleník, ktorý obal pokrýva vrstvou filmu alebo skla. Výsadba musí byť udržiavaná pri teplote +18 ... 20C, pravidelne odvzdušňovaná a posypaná pôdou (je dôležité vytvárať vysokú vlhkosť). O mesiac neskôr sa objavia prvé výhonky, ktoré spočiatku rastú pomerne pomaly a naďalej sa držia v „skleníkových“ podmienkach, až kým sa neobjaví druhý pár listov. Dospelé sadenice sa potápajú v samostatných nádobách a umiestnia sa na teplom, dobre osvetlenom mieste.

Reprodukcia gardénskych odrezkov

Táto metóda sa považuje za jednoduchšiu. Na jar by mali byť vyrezané výhonky (10 - 12 cm) s niekoľkými pármi listov. Rezy sú zasadené v piesočnatej rašelinovej pôde. Na zachovanie vlhkosti môžu byť výhonky pokryté filmom aleboplastové fľaše, ale vždy priehľadné, aby sa do nich dostalo dosť svetla. Proces zakorenenia pokračuje jeden a pol mesiaca. S príchodom koreňov začne vyvíjať nové výhonky.

Gardenia - foto

Viac o tejto nádhernej rastline, jej úžasná krása "povie" náš výber fotografií. Tu nájdete kvalitné obrazy najrôznejších typov gardénie, príklady zdobenia záhradných parciel a interiérov. Šťastné prezeranie!