Gabióny do-it-yourself (70 fotografií): krásne nápady

Použitie gabiónov je účinným a neobvyklým spôsobom, ako ozdobiť záhradu. Plot, navrhnutý týmto spôsobom, bude veľmi trvanlivý a bude trvať mnoho rokov a oporné múry sa stanú súčasťou zloženia sadeníc rastlín.

Gabióny: čo je to?

Gabióny, tiež známe ako GSI, sú vo forme ôk, zvyčajne pozostávajúce z kovového materiálu s voľným plnivom vo vnútri. Romantický názov budovy vysvetľuje krajina svojho pôvodu - slnečné Taliansko, ale jej preklad nám už naznačuje, že záležitosť je prozaickejšia. Doslova to znie ako "veľká bunka" a tento výraz presne odráža podstatu. Prototypom týchto konštrukcií sú tašky s pôdou a pieskom, ktoré boli použité v XVIII storočia na stavbu opevnení.

Dnes sa gabióny používajú na vojenských základniach, železniciach a brehoch na rovnaké účely ako pred mnohými storočiami. Táto technika sa však stále viac používa ako dekorácia krajinného grafu. Popularita boom môže byť vysvetlené celkom jednoducho - relatívna lacnosť spolu s vysokou kvalitou, jednoduchosťou montáže a estetickým vzhľadom.

Boxy sú vyrobené z pozinkovaného pletiva alebo sú potiahnuté polymérom na ochranu proti korózii. Ak používate non-inžinierstva gabion, môžete sa odkazovať na akýkoľvek typ oka sa vám páči. Ale vyberte materiál chránený, ak nie stecieľom je získať hrdzu na dekoráciu.

Formy gabiónov

Gabióny sa líšia aj podľa tvaru. Existujú 4 hlavné typy:

1. Valcové má hladkú konfiguráciu podobnú valcu, upevnenú na koncoch;

2. Matrac a matrac - druh úzkej priehradky, ktorá uzatvára spoločné veko;

3. Škatuľa v tvare obdĺžnika;

4. Krabica s panelom na vystuženie má predĺžené dno pre kvalitnú výstuž.

Vo všeobecnosti má gabión pevnú štruktúru. Druhá a tretia odroda sú vybavené membránami, ktorých účelom je zvýšiť nosnosť a pevnosť. Zároveň pre veľké stavby by sa mali postarať o ďalšiu fixáciu, vytvoriť pevný rám.

Gabióny v krajinnom dizajne

Okrem zrejmých praktických technických výhod je gabión svojím vzhľadom atraktívny. Takéto vlastnosti zabezpečili úspech budov krajinármi a GSI sa začal používať aj na dekoratívne účely. V krajinách SNŠ tento trend zatiaľ nebol veľmi obľúbený, a to je jednoznačné plus, pretože máte možnosť byť jedným z prvých, ktorí používajú takýto zaujímavý dizajn na svojej vlastnej stránke.

Najkrajšia vec je, že gabióny sú vhodné pre územie v akomkoľvek štýle as akýmkoľvek sľubom. Prírodné krajiny harmonicky dopĺňajú výplň z kameňa. Kovová sieťovina a štíhla konštrukcia vám umožnia hraťo technogénnom obraze, ktorý vyradí svojvoľné súbory rastlín. Sú tiež schopní stať sa súčasťou pravidelnej záhrady, pretože GSI je usporiadaná architektonická forma.

Gabióny naplnené kameňmi vyzerajú v zime a na jar len nádherne. Pod vrstvou bieleho snehu, budovy vyzerajú obzvlášť impozantné a veľkolepé, a prúdy pramenitej vody nebudú môcť zničiť. Okrem toho, kúrenie z lúčov slnka, kameň bude poskytovať teplú pôdu, ktorá bude veľmi užitočné pre záhradné vegetácie.

Na území súkromného pozemku sa štruktúry môžu objaviť v rôznych uskutočneniach.

1. Oporné múry - klasické použitie gabiónov. Dizajn je neuveriteľne stabilný a bude vynikajúcou podporou pre terasy, krivky a svahy. Modulárne podpery pomáhajú vytvárať umelé úľavy pomerne rýchlo a na rozdiel od monolitických budov nevyžadujú drenážne zariadenia. Flexibilita gabiónov poskytuje stabilitu počas sezónnych zmien v teréne. Tak, krásne a praktické GSI v mnohých aspektoch sú pred tehlami a betónovými konštrukciami.

2. Modulárna konštrukcia umožňuje používať gabióny na vymedzenie rôznych zón na stavenisku. Súčasne, ich drenážna kapacita prichádza vo vhodnom čase, pretože kvetinové záhrady a záhrada potrebujú kvalitné zásoby.

3. Gabióny na báze kamienkov sa vyrovnávajú s problémami bánk náchylných na zasahovanie. Budú čerpať umelé a prírodné nádrže, ktoré dopĺňajú ich vonkajšiepohľad, a navyše nebude mať čas v nevhodnosti, ako je to v prípade toho istého betónu.

4. Viacúrovňové štruktúry predstavujú vynikajúce zabezpečenie pre celú lokalitu. Ak použijete kamienkovú posteľ, plot nevytvorí zbytočne objemný dojem. Zároveň tieto štruktúry nie sú veľmi stabilné, takže pridajte silný rám - teda plot vyjde nielen nezvyčajné, ale aj trvanlivé.

5. Mriežky pre gabióny - netriviálny materiál na výrobu nábytku v záhrade. Zmeňte počet a získajte rôzne veci - stoly, stoličky alebo lavice. Takýto nábytok je však nepohyblivý, je nepravdepodobné, že sa vám podarí presťahovať ho na nové miesto. Alternatívne môžete vytvoriť lavičku, ktorá bude priestor alebo sa stane opornou stenou - na gabióny položte drevené sedadlo.

6. Pod GSE môžete skryť systém fontán. Použite kamennú mohylu.

7. Je možné pridať atmosférický až letný večer na čerstvom vzduchu vďaka lampám ukrytým vo vnútri kamenného nábrežia. Alebo skúste urobiť gabion ako stojan pre lampu.

8. Ak ste sa ešte nerozhodli vybudovať trojrozmerný objekt z gabiónov, vytvorte z jedného prvku krásny dekoratívny akcent. Takže si môžete vybrať samostatnú časť záhradnej plochy.

Gabion do-it-yourself - ako to urobiť

Tieto originálne a funkčné dizajny môžu byť vyrobené ručne bez väčších ťažkostí. Stojí to len za toUrobte trochu úsilia a pripojte fantáziu. Mriežka môže byť zvarená nezávisle alebo zakúpená v každom železiarskom sklade. Plnenie gabiónov je zároveň zaujímavým povolaním.

Pred začatím stavebných prác si najprv pripravte pôdu. Ak chcete rovnomerne označiť oblasť pod inštaláciou gabiónov, vytiahnite šnúru alebo niť - to bude stačiť na rovnomerný obvod.

Príprava pracoviska je rozdelená do týchto krokov:

- Hornú časť pôdy očistite od ornice, rastlín a rôznych úlomkov;
- Vykopať priekopu, aby sa zabezpečila konštrukcia alebo vyplnila základ;
- Aby sa zabránilo pučaniu buriny pod základňou, môže byť obložená geotextíliou.

Samotný výrobný proces pozostáva z týchto krokov:

1. Najprv určte veľkosť a tvar budúceho gabionu;
2. Z pripraveného drôteného pletiva vystrihnite listy požadovanej veľkosti a výsledné ostré hrany ohnite. To posilní štruktúru a zvýši jej životnosť;
3. Ďalej musíte upevniť celú konštrukciu a prejsť na výplň;
4. Frakcia plniva by mala byť 1,5 - 2 krát väčšia ako veľkosť mriežkových buniek;
5. Nasaďte výplň tak, aby sa zabránilo vzniku dutín. Na tento účel sa pokúste vybrať veľkosť a tvar plniacich prvkov.

Ploty z gabionu sa montujú bez použitia spojovacích riešení, a preto majú malú pohyblivosť. Tento konštrukčný prvok má množstvo výhod, napríklad pri zdvíhaní alebo usadzovaní.Pôdny plot sa nezrúti a nestratí svoju základnú formu. Plnivo len mierne usadzuje alebo stúpa ako zem. Vo väčšine prípadov takéto zmeny nie sú vôbec viditeľné, ale ak sú evidentné, potom je ich stanovenie celkom jednoduché.

Ak chcete vytvoriť rám oka pre gabionový plot, môžete použiť jednu z nasledujúcich metód:

- Nákup plne pripravenej siete hexagonálnych buniek. Najlepšie je, ak je táto sieť vyrobená z krúteného vodiča;
- Predám zvárané drôtené sieťové karty s vrstvou zinkovej ochrany;
- Rám uvarte sami. Na tento účel pripevnite hrubý drôt, ktorý musí byť pokrytý ochranným náterom.

V niektorých prípadoch sa rámy nesmú upevňovať na betónový základ, ale jednoducho prenikajú do pôdy o 25 - 40 cm, všetko závisí od hmotnosti konštrukcie a jej umiestnenia.

Tipy Gabionu

Počas procesu výstavby sa môžete stretnúť s niektorými vlastnosťami gabiónov, ktoré môžu spôsobiť ťažkosti:

- Veľké a krásne kamene, ktoré vyzerajú skvele pri vytváraní gabiónov stoja veľa peňazí. Preto ich používajte len na dekoráciu vonkajších stien a umiestnite ich do vnútra lacnejšími materiálmi, napr.

- Aby sa dosiahla maximálna tuhosť konštrukcie gabionu, používajte väčšie kamene a snažte sa ich čo najpresnejšie a presne ukladať;

- Ak sa rozhodnetepoužitie ľahkého plniva, napríklad reziva, potom by mala byť sieťovina upevnená na pevnejšom podklade, ako je betón;

- Upozorňujeme, že hrubá sieťovina má obrovskú tuhosť a rámy z tenkej skrútenej siete môžu stratiť svoj tvar vďaka hmotnosti veľkých kameňov. To nepriaznivo ovplyvní vzhľad celej konštrukcie, zvážte to pri stavbe gabionu.

Hotový gabión môžete ozdobiť reflektorom alebo girlandou. Tento dizajn bude každý večer vydávať teplú a romantickú náladu. Zariadenia nevyžadujú údržbu počas prevádzky - to je jedna z hlavných výhod GSI. Po chvíli posilnia a budú vyzerať ešte harmonickejšie a prirodzenejšie.

Gabióny - foto

V našom výbere je možné vidieť ešte viac fotografií nápadov na použitie samonosných gabiónov. Prajeme Vám inšpiráciu a príjemné prezeranie!