Freska na stene (90 fotografií): nápady na výzdobu

Freska je uznávaná ako jedna z najobľúbenejších techník maľovania súčasných interiérov, hoci má dlhú históriu. Je to vynikajúce riešenie, ktoré poskytne miestnosti eleganciu, šarm, náladu a pohodlie. Maľovanie na čerstvej vápennej pôde bolo vymaľované na stenách v starovekom Grécku a Byzancii a dodnes nestráca svoj význam. V našom článku sa budeme rozprávať o tom, ako sa vytvárajú moderné nástenné maľby, ktoré sa stávajú najobľúbenejšími v rôznych interiéroch.

Techniky vykonávania

\ t

Na rozdiel od predchádzajúcich čias ponúkajú dnešné technológie veľký výber fresiek vytvorených rôznymi spôsobmi. Okrem manuálnej práce sa maľby používajú s digitálnymi tlačiarňami a inými špeciálnymi zariadeniami. Základy aplikácie sú tiež rôzne. Prirodzene, výber materiálu a techniky prevedenia priamo ovplyvňuje cenu fresky, takže je možné váš dom ozdobiť drahou a cenovo dostupnejšou prácou.

Freska na strečovej omietke

Maľovanie fresiek na stene na omietke je predchodcom všetkých moderných technológií. Táto technika je známa už od staroveku a nestráca svoj význam pre súčasnosť. Jeho podstata spočíva v tom, že na povrch steny, na ktorej sa vytvára vzor, ​​sa aplikuje mokrá omietka. Keďže materiál veľmi rýchlo schne, všetka práca na vytvorení majstrovského diela sa musí uskutočniť rýchlym tempom. Maliarske značkynátery, ktoré sú absorbované dostatočne hlboko. Obraz má zároveň štýlový matný povrch bez odrazov a dokáže zachovať svoju nedotknutú prírodu po stáročia. Tento spôsob vytvárania fresky priaznivo skrýva všetky nedokonalosti stien a vyzerá skvele odkiaľkoľvek v miestnosti.

Freska na plátne

Nástenné nástenné maľby vyrobené na plátne sú ručne vyrobené práce, ktoré nie sú vôbec lacné. Technológia spočíva v tom, že sa na plátno aplikuje špeciálna kompozícia, na ktorej sa vytvára obraz s prírodnými pigmentmi. Skutoční majstri dokážu urobiť skutočnú prácu z obrazu, umelo ju nechať starnúť, spôsobiť trhliny a drsnosť. V závislosti od veľkosti sa obrazy predávajú v roliach alebo v pomocných rámoch, pripevnených na stenu lepidlom. Nevýhodou nástenných malieb na plátne je znížená odolnosť proti vlhkosti, takže nebude možné umývať ho. Aby obraz po dlhú dobu zachoval svoju pôvodnú sviežosť, je často potiahnutý voskom.

Nástenné maľby na netkanej textílii

\ t

Takéto fresky možno nazvať najhospodárnejšou možnosťou pre veľké plochy. Podľa vonkajších charakteristík nie sú horšie ako maľby vytvorené na plátne, ale ich cena je oveľa nižšia. Veľká freska pozostáva zo samostatných plachiet, na ktorých sú obrazy aplikované špeciálnou tlačiarňou. Fragmenty sú pripojené k stene alebo stropu s lepidlom určeným pre tento typ tapety, pri zachovaní integrity obrazuako sú švy úplne neviditeľné.

Freska na samolepiacom plátne

Freska na samolepiacom základe má veľmi podobnú textúrnu tapetu. Úlohu vápencovej pôdy v tomto prípade vykonáva pasta na báze riečneho piesku, na ktorej sa maľba aplikuje digitálnou metódou. Hotové plátno je prilepené na stenu a má bezchybný vzhľad len vtedy, ak je povrch úplne rovný. Freska na samoväzbe je pomerne tenká, takže ak sa na povrchu steny alebo stropu objavia nerovnosti a nepravidelnosti, určite sa objavia a obraz stratí svoju príťažlivosť. Táto technika je vhodná v moderných interiéroch, pretože ju nie je možné umelo starnúť.

Tvrdá freska

Nástennú maľbu možno vykonať na pevnom základe. Podľa externých údajov je to takmer rovnako dobré ako plátno, ale váži oveľa viac. Takéto obrazy sa zvyčajne vykonávajú v malom formáte.

Craquelure

Fresky vyrobené s použitím techniky craquelure, dokonale zapadajú do interiéru, zdobené starožitnosťou. Práce sa vykonávajú pomocou dekoratívnej omietky, ktorá obsahuje mramorové triesky. Vďaka tomuto komponentu sa na hotovom obraze vytvára imitácia malých trhlín, ktoré v antických interiéroch vyzerajú celkom štýlovo.

Freskové štýly

Freska je skôr podstatným prvkom interiéru, ktorý nie je lenzdôrazňuje, ale niekedy tvorí štýl miestnosti. Klasický smer v interiéri je teda úspešne podčiarknutý freskami na strope a stenách, vyrobenými na plátne, craquelure a elastickej omietke. Môžu to byť reprodukcie svetových majstrovských diel, zátišie, elegantné obrazy kvetov, rámované bielymi alebo zlatými rámami.

V moderných interiéroch (loft, moderné, high-tech) sú digitálne nástenné maľby na stenách vhodné ako abstrakcie, architektonické prvky, mestské krajiny, geometrické súbory s farebnými prechodmi.

Orientálne tóny sú najlepšie zdôraznené tradičnými sviežimi ozdobami, ktoré dávajú sofistikovanosť a chuť, ako aj obrazy scén s flórou a faunou. Provence, s duchom krásnej francúzskej dediny, doplní plátnové fresky na stenách, zobrazujúce všetky pôžitky z prírody - jahodové lúky, levandulové polia, bylinky. Obrazy starých ulíc inšpirujú ducha romantizmu.

Témy fresiek na stene

Téma fresiek na stene hrá dôležitú úlohu pri výzdobe interiéru. Ak boli pôvodné obrazy obrazy starovekých hrdinov, výjavy z Biblie, historické panorámy, potom je výber tém oveľa rozmanitejší. Medzi najbežnejšie patria:

Krajiny - možno označiť za najobľúbenejšie obrázky, pretože obrazy prírody dokonale zapadajú do akéhokoľvek štýlu interiéru. Pre rekreačné oblasti si spravidla vyberiete obrázky zobrazujúce polea rybníky, pretože podporujú relaxáciu. Nástenné nástenné maľby môžu byť prezentované ako darček;

Zátišie sú dobrou voľbou pre kuchyne, obývacie izby alebo kombinované usporiadania. Pre interiéry zdobené luxusnými prvkami si môžete zakúpiť nástennú maľbu, ktorá zobrazuje predmety starých jedál, ako sú džbány, misky, šálky atď.

Portréty - sú menej časté, ale do interiéru môžu priniesť nejakú inšpiráciu, ak napríklad vo vašej kancelárii nainštalujete freskový portrét. Pre obývaciu izbu si môžete vybrať jednoduchší formát, ktorý odráža veselú spoločnosť. Všeobecne platí, že získanie takejto nástenné maľby, musíte venovať osobitnú pozornosť emocionálny stav osoby zobrazenej na portréte;

Abstrakcie - sú charakteristické pre interiéry zariadené v moderných štýloch. Neexistuje žiadny plot, hlavný význam sa dáva farbe, takže je dôležité, aby nespôsobovala nepríjemné emócie. Je dôležité venovať pozornosť skutočnosti, že modré, zelené tóny prispievajú k odstráneniu emocionálneho napätia a červená môže vyvolať agresiu. Freskové abstrakcie na stene sú často prízvukovým prvkom;

Ozdoby - dokážu dokonale ozdobiť izbu bez toho, aby si prilákali zbytočnú pozornosť. Zložité vzory sú obsiahnuté v interiéroch navrhnutých v etnických smeroch, ako aj v striktných štýloch.

Nápady pre rôzne miestnosti

Výber obrazu na freske závisí od celkového štýlu interiéru, ako aj od chutivlastníkom bytu. Aby sa však obraz harmonicky hodil do interiéru, stojí za to počúvať niektoré z odporúčaní dizajnérov.

Freska v obývacej izbe

V miestnosti, určenej na spojenie v úzkom kruhu rodiny a priateľov, je často možné nájsť fresky na stenách s obrazmi prírody, ktoré sú vždy dokonale vnímané vedomím. Existuje však mnoho ďalších možností, ktorých výber závisí od štýlu interiéru. Tu môžu byť vhodné obrazy krásnych architektonických stavieb, mestských námestí a celých panorám, naratívnych kompozícií, ktoré vyjadrujú ducha určitej epochy, alebo najnečakanejších abstrakcií v modernom duchu.

Freska v spálni

Pokojná atmosféra by mala vládnuť v spálni, takže by ste nemali brať do úvahy možnosti s portrétmi alebo obrazmi megalopolisov. Je lepšie zastaviť výber na krajinných freskách na stenách, klasické scény z dávnej histórie.

Freska v interiéri kuchyne

Obrazy mestskej a krajinnej krajiny, zložité vzory, nezvyčajné tematické výtlačky sú ideálne pre kuchynský priestor. Zvlášť vhodné tu bude vyzerať ako zátišie, prebúdza chuť k jedlu. Ak sa jedáleň nachádza pozdĺž prázdnej steny, môžete tu umiestniť nástennú maľbu zobrazujúcu pohľad z okna na okolitú prírodu. Táto možnosť prispeje k maximálnej relaxácii.

Nástenná maľba vinteriér detskej izby

Freska v detskej izbe musí byť zvolená na základe veku a pohlavia. Malé deti, nepochybne, ako obrazy rozprávkových postáv. Dievčatá určite milujú rozprávkové kráľovstvo s princeznami, a chlapci budú potešení témou cestovania po mori. Tínedžeri sa viac zaujímajú o obrazy mestských ulíc, megacít alebo abstrakcií.

Freska v interiéri chodby

V malej miestnosti chodby je lepšie usporiadať nástennú maľbu na stenu v jasných farbách. Môže to byť krásna krajina s perspektívou, evokujúca príjemné emócie a rozširujúca vizuálny priestor, obrazy starých ulíc a miest.

Fresky na stene - foto

V našej fotogalérii sme zozbierali rôzne príklady umiestnenia nástenných malieb v interiéri izieb. Dúfame, že vám pomôžu vybrať si najvhodnejšiu možnosť na zdobenie vášho domova. Šťastné prezeranie!