Freesia (50 fotografií)

Freesia zaujíma osobitné miesto v zbierke cibulovitých rastlín. Vďaka rafinovaným „porcelánovým“ kvetom nielenže zdobia kvetinové záhony, ale často sa používajú aj na vytvorenie kytíc, girlandy a boutonnierov. Jemné frézie vyžarujú jedinečnú arómu, v ktorej sa ľahko cítia čerstvé tóny morského vánku, dreva a citrusov. Je to naozaj aristokratická kvetina, ktorá zapĺňa okolitý priestor krásou a romantikou.

História Freesia

Zemepisnou oblasťou frézie je Kapská oblasť Južnej Afriky. Počas kolonizácie tohto kontinentu priniesli európski námorníci prvé žiarovky do Francúzska a Veľkej Británie, kde sa exotická rastlina zamilovala do kráľovského dvora. Atraktívny vzhľad a očarujúca vôňa prispela k rýchlemu šíreniu kvetov po celom svete, ale stále zostáva symbolom vysokej spoločnosti.

Pôsobivá farba a dokonalosť tvaru, freezia zostane svieža po veľmi dlhú dobu po rezaní. Dodáva sa vo vodnej kytici udržuje pôvodný vzhľad až 3 týždne. Možno to je dôvod, prečo ušľachtilé dámy považovali fréziu za kvet mládeže, pričom používali svoje okvetné lístky na kozmetické procedúry.

Spočiatku sa záhradníci francúzskych kráľov zaoberali chovom nových odrôd. V súčasnosti ich obchod pokračujú aj chovatelia - profesionáli a amatéri, ktorým sa podarilo vytvoriť mnoho zaujímavých hybridov. Vo všeobecnosti je ľahké odlíšiť fréziu od ostatných cibulovitých cibúľ na miniatúre (nie viac6 cm) voňavé kvety, zozbierané v úhľadných kvetenstvách a tenké úzke listy do výšky 20 cm, pričom dĺžka celej rastliny sa môže líšiť od odrôd trpasličích 20 cm až po odrody dlhé.

Plantáž a rozmnožovanie frézií

\ t

Podobne ako zvyšok botanickej rodiny Iris sa frézie pestuje z hľúz alebo semien. Prvá metóda nevyžaduje špeciálne zručnosti a v mnohých ohľadoch sa podobá výsadbe mečiakov, ľalií, hyacintov a tulipánov. Výsadba žiarovky v otvorenom teréne sa vykonáva skoro na jar, ale ak je v určitom regióne marec-apríl je matná alebo zasnežená, je lepšie ich pestovať v nádobách naplnených mokrou rašelinou. Aby sa predišlo chorobám, žiarovky sa namočia do bazálneho roztoku 0,2% na pol hodiny a počas výsadby sa pokryjú 5 cm vrstvou zeme. S pravidelným zavlažovaním a prístupom k slnečnému žiareniu sa klíčky zvyčajne objavujú po 20 dňoch.

Ak neexistujú zrelé cibule, na rozmnožovanie vybranej odrody sa používajú semená. Musia byť úplne zrelé, zozbierané nie viac ako pred rokom. Optimálny čas na siatie je skoro na jar, potom v budúcom roku má kvetina čas rásť a kvitnúť doma.

Na začiatok sa boxy dezinfikujú, udržiavajú sa počas 15 minút v nasýtenom roztoku manganistanu draselného, ​​namočia sa v teplej vode (+ 18 ° C) na jeden deň a nechajú sa pri rovnakej teplote počas dvoch týždňov pri rovnakej teplote. Semená, ktoré sa prenasledujú, sa zasejú v nádrži s intervalom 5-7 cm do hĺbky 0,6 až 1 cm.normálny vývoj sadeníc by mal poskytovať teplo od + 20-22C a vlhkosť na 65-75%. Na tento účel je vhodný mini-skleník, v ktorom bude potrebné usporiadať denné postrekovanie výhonkov teplou vodou zo sprejovej fľaše.

Zjavné zhromaždenia reagujú slabo na priame slnečné žiarenie, preto je lepšie zvoliť mierne okenné parapety na východnej alebo západnej strane. V jesennom období by sa rastliny mali osvetľovať až 12 hodín denne, ale teplota sa môže postupne znižovať na 10 ° C a nižšie. Krátke denné hodiny a chladné podmienky (+ 5-6C) sú užitočné pre fréziu počas obdobia výhonku a počas kvitnutia potrebuje hojné zalievanie a teplo v oblasti + 15 ° C.

Hnojenie sadeníc sa vykonáva postupne: prvé výhonky hnojia dusičnanom amónnym v pomere 10 g na 5 l vody; potom každé 2-3 týždne na zlepšenie rastu použite slabý (1:20) roztok vtáčieho trusu s prídavkom 10 g dusičnanu draselného a 20 g superfosfátu na 5 litrov zmesi. Keď sadenice dosiahnu výšku 10 cm, sú zviazané drevenými palicami, aby sa zabránilo rozbitiu tenkých stoniek.

Starostlivosť o fréziu

\ t

Prírodná oblasť frézie - Kapského regiónu - sa nachádza na najjužnejšom južnom mieste Afriky. Podnebie v tejto oblasti pripomína Stredozemie s prevahou teplých a vlhkých vzdušných hmôt. Letná sezóna v tejto oblasti trvá od decembra do februára, pretože frézia je vo februári biologicky „naprogramovaná“ na kvitnutie. Vďaka tejto vlastnosti sa pestuje v skleníkoch a skleníkoch.pod európskou zimou, keď väčšina rastlín na severnej pologuli je stále v pokoji. Avšak, cibule zasadil v otvorenom teréne v máji, veľmi krásne kvitne v októbri, čo na jeseň záhrady ešte šarm.

Osvetlenie.Za prirodzených podmienok rastie frézia na nízkych subtropických svahoch v tieni kríkov. Na kvetinovom záhonu by mal byť poskytnutý rovnaký svetlý odtieň a ochrana pred vetrom. Nemali by však byť studené severné alebo príliš tmavé oblasti v hĺbke záhrady - vhodnejšie pokojné východné a západné trávniky.

Pôda.Obsahom chudobnej kamenistej pôdy vo voľnej prírode bude frézia takmer iste zakorenená tam, kde bola zasadená. Ale čím výživnejšie je zloženie pôdy, tým krajšie bude kvitnúť, uvoľní väčší počet púčikov a vytvorí elegantné kvetenstvo. Ideálne - voľné rašelinaté listnaté pôdy s prídavkom humusu a trávnika. Z vyššie uvedeného je užitočné mulčovať ihly, sekanú slamu, piliny.

Zalievanie frézieby malo byť mierne, pričom je lepšie ponechať pôdu trochu suchšiu ako jej zvlhčenie, najmä ak pôda nie je dostatočne voľná. Dvakrát mesačne sa rastlina zaleje draselnou soľou (15 až 20 g na 10 litrov vody) a roztokom superfosfátu (30 g na 10 1 vody).

Prevencia škodcov a chorôbspočíva v postrekovaní frézie roztokom mydla, ktorý pomáha predchádzať roztočom a voškám. Ak je to potrebnénepriaznivými podmienkami sú vytvorené zhnité oblasti, sú odstránené, zvyšok je upravený manganistanom draselným alebo nadáciou.

Podväzok Freesiana drevené podpery je nevyhnutným procesom vzhľadom na krehkosť stoniek. To platí najmä pre vysoké odrody, rovnako ako s rozšírenými kvitnúcimi vetvami.

Na zimu sú hľuzy južnej krásy vykopané, mierne očistené od špiny a ponechané na skladovanie na tmavom chladnom mieste, zabalenom v papierovej alebo bavlnenej handričke. Môžete ich tiež presadiť do kvetináčov a na jar obdivovať kvitnúce na parapete alebo lodžii.

Freesia v krajinnom dizajne a kvetinárstve

Veľká paleta svetlých, čistých farieb robí fréziu jednou z najatraktívnejších kvetín pre profesionálnych kvetinárov. Biele a smotanové odrody, najmä froté, vyzerajú perfektne vo svadobných kyticiach. Často sú kombinované s jemnými ružami a tulipánmi pastelových odtieňov, bielych ľalií, zelených chryzantém.

Žltá, karmínová, purpurová, purpurová, purpurová, oranžová, fialová frézia vyzerajú neuveriteľne elegantne obklopené záhradnou zeleňou a na pozadí dobre upravených trávnikov. Nasýtené a kontrastné tóny vám umožňujú vytvárať veselé kompozície pre dekor. Freesia kvety, rezané alebo pestované v kvetináčoch, môžu byť veľmi krásne navrhnuté tak, aby zodpovedali najviac harmonické farebné kombinácie.

Freesia - foto

Freesia si vyžaduje starostlivosť aPravidelne udržiavané stabilné podmienky, v ktorých sa závod stane skutočnou dekoráciou každej záhrady. V našej galérii sme zozbierali fotografie rôznych odrôd frézie, ktoré ukazujú ich farebný vzhľad.