Ficus Benjamin (90 fotografií): typy a starostlivosť

Ficus Benjamin - najvýznamnejší a najobľúbenejší predstaviteľ svojho druhu. Vo svojom prirodzenom prostredí rastie v tropických dažďových pralesoch Ázie. Ficus má množstvo veľkostí a tvarov a vo svojom prirodzenom prostredí môže rásť až 30 m, zarastené rozvetvenými výhonkami. Keď tento oddenok ide hlboko do pôdy vo vzdialenosti, často porovnateľnej s výškou kmeňa. V suchých európskych krajinách kultúra nie je schopná dosiahnuť obrovské rozmery, ale napriek tomu nikdy neprestane ohromovať svojím dekoratívnym efektom. Rastlina sa pestuje v otvorenom poli na osobných pozemkoch av domácich kvetináčoch. Jednou z výhod je schopnosť čistiť vzduch.

Druhy Ficus Benjamin

Rod Ficus Benjamin má mnoho odrôd, ktoré sa líšia farbou, veľkosťou, rýchlosťou rastu, tvarom lístia a inými vlastnosťami. Štruktúra kmeňa má tiež svoje rozdiely - existujú viacstránkové alebo jednotlivé kostry, trpasličí zástupcovia alebo nezvyčajne vysoké.

Starlight

Pestované listy sú hlavnou vlastnosťou odrody. Na celom povrchu listu sú náhodne rozložené krémovo biele škvrny, ktoré v niektorých prípadoch vyplnia takmer celú platňu. Ide o pomaly rastúcu kultúru, ktorej ročný rast nie je väčší ako 10 cm.

Naomi

Origináldekoratívne odrody. Jej hlavným rozdielom sú okrúhle tmavo zelené listy so špičatým koncom. Jedna z odrôd - Naomi Gold - má svetlozelené listy, doplnené tmavými ťahmi.

Kinks

Veselá pestrofarebná zeleň svetlej zelenej farby s hranicou mlieka v kombinácii s veľkosťou trpaslíka robí z tohto vzhľadu vynikajúcu „zelenú“ dekoráciu pre každú miestnosť. Je zo západnej Afriky a má špeciálne požiadavky na starostlivosť. Ale je to celkom jednoduché prerezávanie a vytváranie koruny.

Curly

Rastliny tejto odrody sa vo svojej farbe výrazne odlišujú od ostatných členov rodu ficus. Hlavná časť plechu (niekedy všetky) je natretá bielym tónom. Kultúra miluje jasné svetlo, ale bojí sa priameho slnečného svetla.

Midnight Lady

Odroda tohto fíkusu je stálezelený strom s tenkými závesnými vetvami. Jeho listy sú špeciálne zaoblené, dosť husté a mierne zvlnené. Mladé listy majú jasne zelenú farbu, ktorá sa s vekom mení na tmavé. Vlasť kultúry je považovaná za severnú Austráliu a južné územia Ázie.

Ficus "Irene"

Zariadenie má osobitnú výzdobu, ktorá vždy priťahuje pozornosť. Elegantné pestré listy ohnutej formy majú nasýtenú zelenú farbu s béžovým lemom. Kultúra pomaly rastie a je výnimočnou možnosťou pre fyto-interiérový dizajn.

Golden Monique

Ficus ssilne vlnité hrany plechov. Svetlozelená farba je v mladosti nahradená jednotnou zelenou vo vyspelejšom veku. Tmavo zelené ťahy na lístie dávajú zvláštnu príťažlivosť pre mladé kríky. Je to jedna z najstabilnejších a najvyberanejších odrôd.

Wandi

Trpasličí stromy tohto druhu sa môžu ľahko zmeniť na roztomilé miniatúrne bonsaje, kvôli ktorým sú žiadané. Pôvodný kmeň fíkusu sa zdá byť ohnutý v pravom uhle a maximálna výška dosahuje maximálne 30 cm, rastlina ľahko odoláva prerezaniu a je úplne nenáročná na podmienky zadržania. Jediné, čo by nemalo byť povolené, je kontrastný pokles teplotného režimu a studených ťahov, ktoré spôsobujú ochorenia.

Boucle

Pôvodný zástupca rodiny ficus sa môže bezpečne pochváliť svojím neobvyklým lístím. Každá platňa s tmavozelenou nasýtenou farbou je skrútená smerom dovnútra pozdĺž centrálnej žily, kvôli ktorej má rastlina ako celok určité zakrivenie. Odroda je pomerne náladová - vyžaduje vysoko kvalitné osvetlenie a pravidelné formatívne orezávanie.

Anastasia

Charakteristickými znakmi sú pomerne veľké listy, zdobené svetlozeleným okrajom a rovnakou základnou žilou. Odroda rastie pomerne rýchlo, ale pravidelným odrezaním vetviacich výhonkov je možné z nej vyrobiť aj kompaktnú vnútornú rastlinu. V teplých klimatických podmienkach Indie, SeverAustrália a Filipíny sa môžu stretnúť s obrovskými zástupcami tohto rodu. Kvitnúce malé guľovité kvetenstvo pozorované výlučne v skleníkových podmienkach.

Správna starostlivosť o Benjamina Ficusa

Ficus možno bezpečne opísať ako vyberavý exemplár, ktorý miluje náležitú starostlivosť, starostlivosť a lásku. Za podmienok dodržiavania všetkých pravidiel pri vytváraní priaznivej mikroklímy poďakuje majiteľom za ich krásu a ochranu domu pred negatívnymi vplyvmi vonkajšieho prostredia.

Osvetlenie

Ficus Benjamin patrí do kategórie milostných, najmä pestrých odrôd. Zelené druhy môžu zakoreniť v tieni, ale jasnejšie osvetlenie zostáva pre nich priaznivejšie. Mladý krík sa môže postupne učiť zostať na priamom slnečnom svetle. Preskupenie so zmenou umiestnenia vzhľadom na svetelný zdroj môže poškodiť zariadenie. V niektorých prípadoch to vedie k vypadávaniu listov.

Teplota

Keďže Benjaminov fikus pochádza z trópov, je dosť teplomilný. Cíti sa pohodlne v rozsahu teplôt od +25 do + 35С. Rastlina je schopná tolerovať vyššie stupne, ale pri pravidelnom postreku. Špeciálna starostlivosť je potrebná v zime. Je žiaduce presunúť kvetináče umiestnené na podlahe alebo parapete na miesta, kde sú vylúčené studené prievany. Optimálna zimná teplota je + 15C ... + 18C.

Vlhkosť

Vytvorenie podmienok vysokej vlhkosti je životne dôležité pre domáce ficus. V teplej sezóne sa denne rozprašuje, v zime menej. Rastlina je tiež pravidelne spokojná s osviežujúcou sprchou, ktorá prispieva k zdravému vývoju a šetrí kultúru pred možným výskytom roztočov, škrabákov a iných škodcov.

Polievanie

Ficus Benjamin miluje vodu a netoleruje vysychanie z pôdy. Obzvlášť opatrne je potrebné postupovať v horúcom období, pri ktorom je dostatok nápoja. V zime postačuje týždenné zavlažovanie. Keď pôda vyschne, kríky sa zbavia listov.

Hnojivá a obväzy

\ t

Na podporu šťavnatosti listov a úspešného rastu koruny Benjaminovho fikusu sú potrebné užitočné doplnky. Počnúc májom sa hnojivá aplikujú každých 20 dní, v lete raz za dva týždne. S nástupom jesene, do polovice septembra, sa hnojenie zastaví, pretože závod musí vstúpiť do stavu pokoja. Obnoviť hnojivo musí začať v marci, prinášať raz za mesiac.

Organické a minerálne zlúčeniny, zmesi rastlinných kompostov fungujú ako hnojivá. Doplnky obsahujúce dusík sú obzvlášť dobré pre rast zelenej hmoty. Môžete použiť populárne osvedčené recepty, napríklad cukrový sirup, riediaci cukor s vodou v pomere 1 polievková lyžica. lyžicu na 1 liter vody (to stačí na dva alebo tri hrnce). Glukóza je vynikajúcim zdrojom energie pre životné procesy kvetu,ak neprepíšete s dávkami.

Orezávanie

Väčšina odrôd Ficus Benjamin potrebuje pravidelné prerezávanie na omladenie a naberanie krásnych foriem, ako sú guľovité, vo forme originálnych sôch alebo vo forme bonsai. Prerezávanie sa vykonáva na jar, keď kultúra rastie obzvlášť rýchlo. Je dôležité používať len sterilný nástroj a nepoškodzovať kôru. Rez sa vykonáva v uhle k hornému okraju.

Škodcovia a choroby

Hlavnou príčinou ficusových ochorení Benjaminu je nesprávna starostlivosť, nadmerné zavlažovanie, nedodržiavanie teploty alebo úrovne svetla. Nedostatok hnojiva môže tiež spôsobiť olistenie a iné negatívne následky. Existuje množstvo špecifických ochorení, a to:

- Botrytis - na listoch je belavý;
—Cerkosporóza - je charakterizovaná výskytom tmavých škvŕn na zadnej strane listovej platne, ktoré potom vedú k vyblednutiu;
- Antracnosa - vyjadrená v suchosti okrajov listov, tvorba hnedých škvŕn.

Ak sa zistia takéto javy, ficus by sa mal spracovať odstránením poškodených segmentov, izolovaním a náležitou starostlivosťou.

Medzi škodcami, ktoré môžu spôsobiť škody, patria najnebezpečnejšie škvrny, vošky a roztoče. Môžete sa zbaviť vošiek pomocou mydlového roztoku a insekticídne prípravky účinne pomáhajú odstrániť zvyšok.

Akonáhradný ficus benjamina

Transplantácia mladých fíkusov sa vykonáva raz ročne. Staršie rastliny sa vyzývajú, aby tento rozdiel zvýšili na tri roky. Existujú prípady, keď je nevyhnutná transplantácia, napríklad ak korene rástli natoľko, že sú viditeľné z drenážneho otvoru alebo nad hornou vrstvou pôdy.

Transplantujte kultúru na jar, pričom sa naplní čerstvým živným substrátom a usadením drenáže na dne nádoby. Nová kapacita je vo všetkých ohľadoch prevzatá o niekoľko centimetrov viac ako v predchádzajúcom. Odstránenie ker alebo strom zo starého hrnca, nemusíte poškodiť koreňový systém, takže často používajú metódu prekládky.

Prvé zalievanie sa vykonáva tri dni po transplantácii a za horúcich podmienok miestnosti sa môžete uchýliť k postrekovaniu.

Reprodukcia doma

Na reprodukciu fíkusu Benjaminu sa používa metóda rezania alebo zakorenenie listu. Najlepšie obdobie je jar-leto, keď má zvýšenú mieru rastu.

Rozmnožovanie odrezkov ficus Benjamin

Táto metóda sa považuje za bezporuchovú a spoľahlivú. Odrezané odrezky by sa mali opláchnuť pod teplým prúdom a potom usadiť v malých nádobách s pôdou. Na zlepšenie procesu prežitia musíte vytvoriť skleníkové mikroklímu. Pre toto pristátie zakryte vyrezanú plastovú fľašu (plechovku). Niekedy rezne nie sú umiestnené v pôde, ale vo vode, čo tiež vyvoláva rast koreňov. V tomto prípadeJe dôležité nezabudnúť na zmenu vody.

Reprodukcia fikusu Benjaminom Lisztom

Ako výsadbový materiál sa odoberajú listy z dna kríka, ktoré sa potom umiestnia do pôdy alebo pohárov vody. V druhom prípade môžete do nádoby pridať aktívne uhlie alebo kyselinu acetylsalicylovú - to pomôže zabrániť hnilobeniu.

Ficus Benjamin - foto

Ficus Benjamin s bohatou odrodou s expresívnym lístím a pôvodnými kostrami kmeňa je vynikajúcim materiálom pre fyto-design. Rastlina je schopná stať sa nielen hodnou výzdobou interiéru, ale aj priťahovať výhľady okoloidúcich, tiahnucich sa na miestnej ploche. O ficus bude oveľa viac kvalitných fotografií prezentovaných v galérii. Šťastné prezeranie!