Farebné kombinácie v interiéri škôlky: 60 nápadov

Výber farieb pre interiér škôlky je veľmi dôležitý, pretože miestnosť by mala byť nielen krásne navrhnutá alebo pohodlná, ale aj funkčná. Nielen deti tu trávia svoj čas, ale aj dospelí, ktorí dávajú prednosť pastelovým a pokojnejším farbám. Dieťa však bude rád hrať, učiť sa a relaxovať viac obklopené jasnými farbami, a preto by ste mali zistiť, ako správne zariadiť miestnosť. Poskytujeme odporúčania psychológov a dizajnérov o tom, ako zvoliť kombináciu farieb pre interiér škôlky.

Čo navrhujú poradcovia

Pri navrhovaní škôlky je nevyhnutné konzultovať s vlastníkom miestnosti, ktorý musí vyjadriť svoj názor. Rodičom sa odporúča, aby zohľadnili želania dieťaťa v usporiadaní miestnosti.

Pri výbere medzi tmavým a svetlým tieňom dávajte prednosť tieňu. Dieťa bude pohodlnejšie vo svetlej miestnosti, a "svetlo" pre vnímanie tónu, ktorý bude slúžiť ako nádherné pozadie pre farebné akcenty (rôzne doplnky a dekoratívne prvky), sú považované za najlepšie riešenie pre dieťa.

Opatrne pristupujte k výberu achromatickej palety. Odtiene sivej, čiernej a bielej by sa nemali používať, ako sa hovorí, "vo svojej čistej forme." Pozitívne emócie pre dieťa dávajú úplne odlišné farebné kombinácie a kontrast svetla a tmy vytvorí, najmä u mladších detí, negatívny psychologický postoj.

Nevyberajte nezhodné tóny.Pamätajte si, že je lepšie zvoliť len dve základné farby, a biela, ktorá robí ďalšie odtiene nasýtené a vzdušné, pomôže rozriediť paletu.

Ako si vybrať farebné riešenia

Existujú vśeobecné tipy od prísluśných psychológov, ktoré by sa mali zváżii pri výbere farieb pre śkôlku. Moment súvisiaci s psychologickým dopadom odtieňov, priamo ovplyvňuje, ako pohodlne to bude v miestnosti. Prejdite farbami hlavného spektra a ich odtieňov.

Modrá a modrá majú pozitívny vplyv na nervový systém, ale na tento účel je dôležité používať iba svetlé farby, najmä ak je priestor pre malé dieťa. Môžete kombinovať modré s pieskom, žltej a broskyne. Takéto kombinácie vylučujú nadexcitáciu nervového systému, čo je dôležité pre veľmi aktívne deti.

Červená, žltá a oranžová sa neodporúča používať ako základ pri návrhu miestnosti, pretože môžu slúžiť ako dráždivá látka. Avšak akcenty týchto farieb sú povolené a môžu ozdobiť interiér.

Zelená farba môže byť bezpečne použitá ako hlavná, má pozitívny vplyv na telo, zlepšuje zrakovú ostrosť, zlepšuje náladu, pomáha normalizovať spánok. To je najlepšia voľba pre pozadie, najmä ak interiér kombinuje niekoľko odtieňov zelenej. Napríklad môžete maľovať steny svetle zelenou farbou a vybrať dekor v farebných smaragdových tónoch.

Violet pre interiérový dizajn detskej izby pomáha sústrediť sapozornosť a objaviť tvorivý potenciál dieťaťa. Odtiene tejto farby sú vhodné pre deti, ktoré sa aktívne dozvedia o okolitej realite. Stupeň nasýtenia sa môže meniť v závislosti od veku a individuálnych preferencií.

Paleta z obrázku

Pri vytváraní interiéru od začiatku sa odporúča použiť pôvodný spôsob výberu farebných riešení - pomocou obrázka alebo fotografie. To môže byť rôzne obrazy, čo je najdôležitejšie, analyzovať kombinácie farieb. Urob to za pár okamihov pomôže špeciálne aplikácie a služby, ktoré vytvárajú paletu farieb.

Táto technika funguje aj v situácii, keď je potrebné len doplniť interiér detskej izby. Môžete vyfotiť napríklad posteľ a skriňu a potom presne určiť, ako najlepšie zdobiť steny a ďalšie prvky miestnosti.

Odtiene môžu byť kontrastné, komplementárne atď. Pamätajte si, že vytvorenie interiéru úplne farebné kvety sa neodporúča. Veľké množstvo jasných farieb zabráni deťom zaspať a uvoľniť sa. Najlepšie zo všetkého je, ak sa v miestnosti bude kombinovať pokojné a farebné farby.

Možnosti farebných kombinácií

Existuje niekoľko spôsobov, ako kombinovať odtiene v detskej izbe, z ktorých každá má svoje silné a slabé stránky. Zvážte najvhodnejšie farebné kombinácie.

Neutrálne pozadiea akcenty

Prvou metódou je kombinovať neutrálnu podlahu a steny s jasnými kusmi nábytku, dekoratívnymi prvkami a doplnkami. Hlavnou výhodou tejto možnosti je, že sa dá ľahko implementovať. Tento interiér znamená prítomnosť akcentov vo forme textilu - vankúše, prehozy, záclony.

Pamätajte, že dekoratívne predmety by mali byť príjemné pre oko, ale v žiadnom prípade nevyberajte nadmerne pestré doplnky. Ak je v miestnosti príliš veľa akcentov, takýto interiér je vnímaný ako „hrubý“ a neumožňuje relaxáciu. Vyzdvihnúť na dekoráciu dva alebo tri hlavné odtiene. V tejto situácii bude miestnosť vyzerať harmonicky a zdobená chuťou.

Výsledkom je, že farebné farby môžu stimulovať aktívne správanie a neutrálne pozadie môže „upokojiť“ dieťa, keď je to potrebné. Venujte pozornosť detskému temperamentu a dokonca sa pýtajte na odporúčania psychológa. Preto je možné zvoliť si odtiene individuálne, aby dokonale ladili s charakterom dieťaťa.

Územie škôlky

\ t

Druhou možnosťou je rozdeliť detskú izbu do zón. Táto metóda zahŕňa návrh priestoru na odpočinok (spanie, s posteľou) v upokojujúcich jemných odtieňoch. Herná zóna, naopak, môže byť jasná a farebná, aby ďalej stimulovala činnosť dieťaťa. Miesto na štúdium je v pastelových farbách tak, aby nič neodviedlo deti od ich tried. Ak je dieťa ešte niekoľko rokov a nepotrebujeintenzívna duševná práca alebo premyslené učenie, kútik pre triedy možno kresliť v šťavnatých, pútavých odtieňoch.

Nebojte sa kontrastov, ak majú radi vaše dieťa. V tomto prípade nebude miestnosť vyzerať nudne. Pamätajte však, že vo všetkých veciach musíte toto opatrenie dodržiavať. Platí to najmä pre oranžovú a červenú. Nech je v jasliach viditeľná rôznorodosť odtieňov, ale nie je to zbytočne pestré miesto.

Ako sa nedostať do pasce stereotypov

Pre niekoho nie je tajomstvom, ako dobre je zakorenený stereotyp, že „dievčatá sú ružové a chlapci modrí“. Existuje mnoho ďalších možností, stačí sa len pokúsiť byť kreatívny. Hlavná vec je, že všetky vybrané odtiene sa zhodujú.

Napríklad dievčatá namiesto štandardného množstva ružovej by boli vhodnejšie pre jemný šeřík ako pozadie a tmavšie fialové, ako aj žlté v dekoratívnych prvkoch a doplnkoch.

Miestnosť chlapca môže byť zdobená svetle zelenými a pokojnými hnedými povrchovými materiálmi a nechať textílie a nábytok byť pomarančové, smaragdové atď. Zobraziť predstavivosť a môžete vytvoriť krásny a funkčný interiér.

Ktoré odtiene možno odporučiť ako optimálne farebné riešenie? Môžu to byť výrazné prírodné tóny, ovocné a šťavnaté letné farby, napríklad: mrkva, vápno, obloha modrá, slnečno žltá,jemná ružová alebo fialová, zelená jablká.

Nezabudnite sa opýtať svojho dieťaťa, aké farby uprednostňuje. Nemali by ste okamžite ponúknuť svoje možnosti bez toho, aby ste požiadali o stanovisko svojho dieťaťa.

Kombinácia farieb v interiéri škôlky - foto

Je dosť ťažké prezentovať krásny interiér detskej izby bez ilustratívnych príkladov. Preto odporúčame vidieť, ako vyzerajú kombinácie rôznych farieb a textúr v skutočnosti. To vám pomôže pri výbere fotografií. Nechajte sa inšpirovať!