Farebné kombinácie: podlaha, steny, strop, nábytok

Farbenie je dôležitou zložkou interiérového dizajnu, ktorý určuje jeho charakter. Niektoré kombinácie vizuálne zväčšujú priestor, zapĺňajú ho svetlom, zatiaľ čo iné mu dávajú závažnosť. Môžete si vybrať farebné kombinácie pre vašu miestnosť pre podlahy, steny, strop a nábytok, a to tak, že zvážite možnosti, o ktorých budeme podrobne diskutovať v tomto článku!

Nápady na kombináciu farieb

Farby v interiéri hrajú niekoľko úloh. Po prvé, sú prostriedkom umeleckého vyjadrenia. Po druhé, pomôžu usporiadať priestor v súlade s jeho rozmermi, usporiadaním a štýlom. Po tretie, majú vplyv na ľudskú psychiku, aktivujú určité oblasti mozgu a ovplyvňujú blahobyt. Preto sa pri ich výbere odporúča nespoliehať sa na osobné chute ako na nasledujúce kanonické kombinácie.

Pre dekoráciu farby je potrebné zosúladiť farebné prvky miestnosti, medzi ktoré patria steny, strop, podlaha a nábytok. To pomôže vytvoriť holistický umelecký súbor.

Pastelové farby

S pomocou večných prameňov môžete zachrániť večný prameň domu. Podľa nich sú mienené, akoby vybledli na slnku, deriváty z nasýtených farieb: napríklad z modrej sa dostanete modrej, z červenej dostanete svetloružovú a tak ďalej. Táto paleta v interiéri má nasledovné vlastnosti:

- Dáva miestnosti svetlý a priestranný vzhľad a vizuálne ju rozširuje;
-Poskytuje ľahkú, vzdušnú náladu, bez závažnosti a závažnosti. Rozhodnutie je ťažké vstúpiť do "mužskej" miestnosti, ale je to nevyhnutné pre dievčenskú škôlku;
- Pomáha diverzifikovať dizajn. Paleta môže obsahovať tri alebo viac farieb, ktorých kombinácia nepreťažuje interiér.

Konštrukcia detailov miestnosti vo vhodnom rozsahu závisí od jej účelu. Takže v spálni chcete obmedziť pokojné kombinácie av obývacej izbe prekvapiť návštevníkov nezabudnuteľným dizajnom. Ak chcete dosiahnuť farebnú harmóniu, postupujte podľa niekoľkých pokynov:

1. Podlaha nesmie byť vôbec zahrnutá v pastelovej palete, pretože jej praktické vlastnosti sú často dôležitejšie ako estetika. Drevo sa kombinuje s jemnými odtieňmi, ktoré nadväzujú na jarnú tému. Piesok a matica sú univerzálne možnosti. Pre vyváženie farebného súboru si vyberte viac prirodzených tónov pre podlahu.

2. Ružové, modré, fialové a tyrkysové steny majú priaznivý účinok, ktorý sa navzájom dobre kombinuje. Žlté a oranžové deriváty však možno použiť ako jasné detaily.

3. Nábytok umiestnený v blízkosti steny by mal byť harmonicky prispôsobený jeho farbe. Pri centrálnom usporiadaní je lepšie zostať na neutrálnejšom riešení.

4. Ani vysoké stropy by nemali byť zvýraznené inou pastelovou farbou. Hlavné pravidlo dizajnu hovorí, že horná časť by mala byť o niekoľko tónov ľahšia ako steny, ale najlepšia voľba bola a zostávabiely povlak.

Pastel farby sa dobre hodia do moderného štýlu alebo klasiky, ale sú absolútne nevyhnutné v proveniencii, ktorá sa vyznačuje "vyhoreným" povrchom. Odporúča sa používať broskyne, piesok, ružové odtiene v miestnostiach, kde je slnko vzácne, a naopak - aby boli vedené modrou, tyrkysovou alebo fialovou farbou v „slnečných“ priestoroch.

Kontrastné kombinácie

Hovorí sa, že protiklady sa priťahujú a dopĺňajú. Na tomto princípe je možné budovať nielen vzťahy, ale aj celý interiér, obdarovať ho svetlým, nezabudnuteľným dizajnom.

Kontrastné farby sú pomerne široký pojem. Po prvé, ide o odtiene, ktoré sú umiestnené oproti sebe vo farebnom kolese - nazývajú sa tiež komplementárne. Najobľúbenejšie páry sú žlté s fialovou, červenou so zelenou, oranžovou s modrou. Ale môžete si vyzdvihnúť iné protiklady, hlavnú vec - že vyniknú v palete.

Po druhé, farby proti neutrálnemu pozadiu, ktoré pôsobia ako jasný akcent v priestore, možno považovať za kontrastné.

Po tretie, na princípe komplementárnosti je vybudovaná veľmi populárna dvojica - čiernobiela. Ich dominantné postavenie v interiéri vám umožňuje vytvoriť štýlový, moderný, minimalistický vzhľad, ktorý sa dá riediť viac nasýtenými detailmi.

Nasledujúce možnosti dizajnu vyzerajú dobre: ​​

- Tmavá drevená podlaha,biely strop a svetlé steny. Umožňuje vertikálne "zdvihnúť" oblasť, ale zároveň "zužuje" rozloženie.
- Tmavá podlaha, biele steny a strop, svetlý nábytok. V prípade príslušenstva môžete mať žlto s modrou, červenou so zelenou - vyvážia vyváženie.
- Ľahká povrchová úprava, niekoľko kontrastných detailov. Súprava je akýmsi objektom múzea, ktorý sa snažia ukázať a zdôrazniť.

Podobné farby sú vhodné pre moderný štýl, ktorý sa nebojí experimentov, a vo viacerých tradičných smeroch je lepšie zvoliť tlmenú paletu.

Jasná gamma

Domy by mali byť ľahké a priestranné - to sú hlavné znaky komfortného interiéru, v ktorom farebná schéma nie je poslednou úlohou. Moderné trendy majú tendenciu k minimalizalizácii v prostriedkoch umeleckého prejavu, čo sa odráža v rastúcej popularite svetlých izieb. To znamená nielen použitie tlmených odtieňov, ale doslova dominanciu bielej v každom prvku.

Miestnosť s jasnými farbami môže vyzerať štýlovo a môže vytvoriť pocit sterility. Aby ste sa vyhli poslednému efektu, odporúčame vám vybrať povrchy s textúrou a vzormi, ktoré prinesú rozmanitosť.

Hlavným návrhárskym nástrojom bude hra s tónmi v dizajne nábytku a dekorácie. Na podlahu si môžete vybrať drevenú podlahu a steny so stropom "farba" v bielej farbe. naToto "plátno" vyzerá dobre s diskrétnymi detailmi: šedou pohovkou, orechovou skriňou alebo bledomodrými textíliami.

Vo svetelnom dizajne steny, niekoľko tónov tmavších ako iné časti, neobmedzujú plochu, ale zdôrazňujú jej geometriu. Dominantné postavenie bieleho je charakteristické pre škandinávsky štýl, ale môže byť prítomné aj v iných štýloch.

Prírodná gamma

Pokiaľ ide o problémy technogénneho sveta, dizajnéri sa snažia vytvoriť najprirodzenejšie podmienky v osobnom priestore človeka, a to vďaka odkazom na prírodné prostredie. Nie je to ani tak o ekologickom dizajne, ale o prirodzených farbách, ktoré zvyšujú požadovaný efekt.

Podobnú kombináciu možno zadať pomocou materiálov a odtieňov. V prvom prípade je interiér postavený na textúre dreva, mramoru alebo kameňa. Používajú sa ako dekorácia, základ pre nábytok, ako aj dekoratívne prvky. V takomto prostredí zelené rastliny vyzerajú dobre, čo priamo súvisí s prírodou.

V druhom prípade môžete pomocou prirodzených farieb priniesť požadovaný pocit. Medzi ne patria: hnedá, piesková, sivá, ihličnatá, menej často - modrá. Všetky tieto druhy môžu byť kombinované s bielymi prvkami.

Ako teda vyzerá dizajn s prirodzeným rozsahom? Zvážte obľúbené možnosti:

- Drevená podlaha v tmavom dreve, béžové steny, biely strop a nábytok v tienených tónoch.Prísne, klasické priestory so silnou atmosférou, ktorá môže pôsobiť ako obývacia izba alebo jedáleň.

- Drevená podlaha, sivé steny (betón alebo kameň), biely strop, súpravy rôznych odtieňov, medzi ktorými sú ihličnaté alebo béžové. Vhodné pre moderné trendy, ako je podkrovie alebo škandinávsky štýl.

- Minimalistický pohľad na interiér je možné vytvoriť pomocou monolitickej podlahy a stropu z drevených panelov, ktoré sú vybavené lakonickými objektmi s obmedzenými farbami.

Prírodná paleta je tiež použiteľná v klasickom štýle, ale tu ju dekoratívne prvky diverzifikujú.

Monochromatický dizajn a polotóny

Ďalšou skvelou možnosťou pre vytvorenie harmonického a holistického interiéru. Princíp tohto dizajnu je založený na kombinácii odtieňov rovnakej farby, čo je oveľa viac, ako sa zdá na prvý pohľad. Napríklad iba červená má viac ako päťdesiat variácií a fialová má sedemdesiatpäť! Takáto miestnosť nebude nudná.

Samozrejme, obmedzenie jednej farby nebude fungovať, ako aj kontrola napríklad odtieňov vankúšov alebo iných predmetov v domácnosti, ktoré sa nakoniec objavia v obývacej izbe. Je dôležité zamerať sa na dominantné farby, ktoré vytvárajú celkový dojem z interiéru.

Monochromatickú farebnú kombináciu môžete usporiadať výberom jednej z troch možnostíhlavné možnosti:

- Môžete ísť jednoduchým spôsobom, použitím najľahších odtieňov pre veľké objemy (podlaha, steny, strop), tmavšie - v dizajne nábytku, a nechať najhlbšie príslušenstvo.
- V druhej verzii sa steny stmavnú a zvyšok miestnosti získa svetlú „farbu“.
- Tretia zásada je považovaná za najťažšiu, ktorá je založená na kombinácii odtieňov, ktoré sa líšia len niekoľkými tónmi. Smer gradácie závisí od požadovaného efektu.

Toto riešenie dokonale zapadne do každého štýlu: chromatické farby pre klasické štýly a achromatické farby pre moderné štýly.

Kombinácie studené a teplé

\ t

Ak chcete navrhnúť harmonický interiér, je potrebné pochopiť rozdiely medzi studenými a teplými farbami, ako aj možnosti ich kombinácií.

Tieto tóny sú založené na vlastnostiach vnímania, keď sa niektoré farby javia ako viac slnečné, zatiaľ čo iné šíria sviežosť. Na prvý pohľad sa môže zdať, že prvá je červená, oranžová a žltá a druhá modrá a fialová. Ale každý z nich je teplý alebo studený, v závislosti na tieni. Ako tieto znalosti pomôžu v dizajne? Pozrime sa podrobnejšie.

Pri výbere palety by ste sa mali riadiť umiestnením okien - ak sú orientované na sever, miestnosť by mala byť postavená okolo teplých farieb av prípade južnej strany by sa mala snažiť vstúpiť do studených odtieňov.

Teplý gama vytvára pohodlie a pohodu, aktivuje duševnú aktivitu, má pozitívny vplyv na pohodu. Ale mali by ste ho opatrne aplikovať na steny, pretože tieto kombinácie ich vizuálne priblížia.

Studené tóny naopak rozširujú priestor a pomáhajú vytvárať hĺbku. Majú upokojujúci účinok a zlepšujú koncentráciu.

Akonáhle sa predpokladalo, že nie je možné kombinovať odtiene rôznej povahy, ale moderný dizajn využíva tento rozpor na vytvorenie zaujímavých efektov. Môžete si vziať jednu nasýtenú farbu (napríklad indigo) a riediť ju inou (napríklad piesok).

Na zvýšenie malej plochy, nižších stropov, ktoré sú príliš vysoké, alebo na dosiahnutie iných účinkov, použite farebné prvky.

Video: Ako spojiť farbu stropu, stien a podlahy