Farebná tapeta pre obývaciu izbu (75 fotografií)

Obývacia izba je hlavnou miestnosťou v každom obytnom priestore, ktorý je navrhnutý tak, aby vytvoril nielen krásnu útulnú atmosféru pre domácnosti, ale aj príjemnú atmosféru pre hostí. Zatsevaya opravy haly, prvá vec, ktorú musíte rozhodnúť o materiál a farbu stien, proti ktorému bude načrtnutý celú situáciu. Najlepšou možnosťou je často tapeta, ktorá má mnoho možností dizajnu, ktoré vám umožnia vytvoriť nielen monotónne, ale aj celkom dynamické, veľkolepé interiéry. V našom článku sa pozrieme na to, ako si vybrať farbu tapety pre obývaciu izbu a vytvoriť tak krásny, harmonický a štýlový dizajn.

Hlavné kritériá výberu tapety

\ t

Pri výbere tapety pre obývaciu izbu, musíte vziať do úvahy mnoho nuansy. Okrem osobných preferencií akejkoľvek palety farieb, musíte venovať pozornosť rozloženiu miestnosti, jej veľkosti, svetla. S pomocou tapety, môžete ľahko nastaviť priestor, vizuálne zmeniť geometriu a rozmery. Existuje niekoľko základných pravidiel, ktoré pomôžu zbaviť sa nedostatkov v miestnosti a nerobia chyby v dizajne, a to:

- Pre malé miestnosti by sa mali uprednostniť svetlé farby, malé kresby. Kvalitatívne opraviť nastavenia pomôcť tapety, vzor, ​​ktorý má určitý smer, napríklad horizontálne vzory "natiahnuť" steny, takže miestnosť širšie. Ale takýto príjem výrazne zníži povrch stropu, takže je vhodný pre obývacie izby s vysokými stenami.Vertikálne výtlačky naopak zvyšujú strop, obzvlášť efektívne, môžete to dosiahnuť s pruhovanou tapetou - čím sú užšie, tým vyššia bude miestnosť. Ďalšia možnosť - diagonálne kresby, sa určite nebudú nudiť, čo dáva dynamické nastavenie;

- Veľké obrazy na stenách prispievajú k ich aproximácii, takže tieto plátna sú vhodné pre veľké priestranné obývacie izby, pretože pomáhajú vytvoriť najpohodlnejší interiér. Spravidla vytvárajú jednu zo stien, čím vytvárajú dôležitý prízvuk;

- V malých miestnostiach by ste nemali byť unesení jasnými, kyslými farbami, ktoré vytvárajú depresívne prostredie, je lepšie dávať prednosť jasnejším, upokojujúcejším tónom, proti ktorým môžete inštalovať viac farebného nábytku;

- Aby sa odroda v miestnosti určenej na priateľské a rodinné stretnutia, ako aj na označenie určitých zón, zaviedli kombinácie tapiet, keď sa plátna môžu líšiť nielen tieňom alebo vzorom, ale aj vytvárať úplne kontrastné kombinácie.

Druhy tapiet pre obývaciu izbu

Pred niekoľkými desiatkami rokov predstavoval výber tapetového materiálu niekoľko odrôd. Dnes, výrobca ponúka obrovský rozsah, a existuje pomerne málo ľudí, ktorí ešte ani nepočuli o existencii, napríklad, tapety, ako je kvapalina alebo sklolaminát. Vzhľadom na to, že hala v byte nemá žiadne špecifické podmienky, bude akýkoľvek z existujúcich typov vhodný na výzdobu stien, a to:

Papierové tapety - najznámejšia a cenovo dostupná forma pokrytia. Nepoznajú ich dlhá životnosť, ako iné druhy, ale v interiéri vyzerajú celkom slušne;

Vinyl, netkané, akrylátové tapety - táto skupina kombinuje také vlastnosti, ako je praktickosť, prítomnosť zvukového a tepelnoizolačného efektu, schopnosť skryť nedostatky nepravidelností na stene, obrovský výber vzorov;

Bambus a korok - tieto tapety možno právom nazvať najšetrnejší k životnému prostrediu. Sú schopní urobiť atmosféru pohodlnejšou a vyzerajú skvele v etnických smeroch;

Zasklenie je plátno na maľovanie, ktoré zahŕňa sklolaminát, ktorý zaručuje dlhú životnosť;

Metalizovaná tapeta s najtenšou vrstvou hliníkovej fólie, na ktorú sa nanáša nákres špeciálnou metódou razenia. Často sa maľby vyrábajú imitáciou striebra, pozlátením alebo bronzom;

Látka - najdrahší exkluzívny materiál, ktorý zahŕňa ako umelé, tak prírodné textilné vlákna (viskóza, hodváb, ľan atď.). Tapety majú sofistikovaný vzhľad, veľký výber textúr a farieb.

Tekuté tapety sú tak pomenované len podmienečne. V skutočnosti je poradie ich inštalácie skôr ako práca s dekoratívnymi omietkami. Ktorý typ si vybrať, je až na majiteľov domov, pretože v mnohých ohľadoch výber závisí od materiálových možností.

Originálne riešenie, ktoré pomáha výrazne diverzifikovať situáciu, je držanie fototapiet,ktorí dokážu prispôsobiť priestor, priniesť určitú hĺbku.

Vyberte farbu tapety

Farba hrá rozhodujúcu úlohu pri výbere dokončovacích materiálov pre steny, pretože práve on určí určitý tón pre interiér, urobí z neho zaujímavý a expresívny. Obývacia izba nemôže vyzerať smutne a nudne - tu by mali mať všetci hostia príjemnú komunikáciu a odpočinok. Voľba farebnej palety je skvelá, preto odporúčame ďalej sa zoznámiť s hlavnými farebnými riešeniami prijateľnými pre halu.

Biela tapeta pre obývaciu izbu

Biela paleta má množstvo výhod v oblasti dekorácie interiéru. Vytvára v miestnosti svetlú, jasnú atmosféru, takže je ideálny aj pre malé miestnosti. Tento tón je obľúbený v moderných minimalistických interiéroch, a aby sa miestnosť nezdala byť príliš opustená, použite tapetu s rôznymi textúrami, vzormi, striedajte ich s inými dokončovacími plátnami. Niekedy v interiéroch štýlových obývacích izieb nájdete tapety so striebornými alebo zlatými doplnkami, objemné detaily, ako je napodobňovanie muriva alebo originálne 3D plátno, ktoré vyzerá skvele v high-tech obývačke.

Zelená tapeta pre obývaciu izbu

Zelená paleta je podvedome spojená s voľne žijúcimi živočíchmi, preto nemôže vyvolávať pozitívne emócie, upokojuje a dáva pocit pokoja. V obývacej izbe bude vyzerať dobré spojenie dvoch typov tapiet - s obrázkom a bez alebostriedanie plátien rôznych tónov, použitie plátien s jasnými inklúziami (obrazy kvetov, geometrické čiary).

Zelená má mnoho odtieňov (asi 100), ktoré je potrebné vybrať podľa veľkosti miestnosti a štýlu. Napríklad, pre priestrannú obývaciu izbu v klasickom štýle, pistácie alebo smaragdové tapety, v kombinácii s dlhými záclonami, garáž a masívny nábytok, by bolo vynikajúcou voľbou. V modernom eko-štýle bude vyzerať nádherná tapeta s obrazom prírody, ktorá bude hrať pozdĺž prírodných živých systémov vertikálneho záhradníctva.

Modrá tapeta pre obývaciu izbu

Modré tapety sú schopné poskytnúť obývacej izbe luxusné, rafinované prostredie. Treba mať na pamäti, že modrá často fúka z chladu, takže je najlepšie ju kombinovať s teplými detailmi interiéru. Krásne vyzerajúce bývanie v stredomorskom štýle, kde modrá a biela farba pripomína nádherné morské scenérie. Táto kombinácia vyzerá celkom svieža a priestranná. Ak chcete ozdobiť steny v štýle Provence, môžete si vybrať nebesky modrý odtieň obrazov s jemnými vzormi, kvetinové výtlačky, ktoré dávajú miestnosti nádych francúzskeho šarmu.

Červená tapeta pre obývaciu izbu

Červená farba je schopná, ako žiadna iná, nabiť energiu, ale oblečenie celého obytného priestoru v tejto farebnej schéme môže vyvolať agresiu. Z toho vyplýva, že výber červenej ako základ pre výzdobu obývacej izby, musíte ju vložiťV kombinácii s viacerými lojálnymi paletami dávajte prednosť tapete so vzorom, vyberte mäkké poltóny.

Mnohí dizajnéri majú sklon používať šarlátovú paletu vo formáte akcentačných fotografických tapiet a v hlavnej dekorácii dávajú prednosť čerešňovým alebo naopak ružovým tónom. Pre vynikajúce štýly, ako je Barokový, Art Deco, si môžete vybrať zamatové plátno, doplnené duhovými zlatými alebo striebornými vzormi a moderné high-tech nádherne dopĺňajú lesklé plátno.

Žlté tapety pre obývaciu izbu

Veselé žlté svetlo môže výrazne zvýšiť náladu, naplniť energiu a zintenzívniť činnosť mozgu. Jeho nasýtenie v interiéri však môže mať opačný, ohromujúci účinok, malé deti ho zle znášajú. Z toho vyplýva, že je lepšie zaviesť v obývacej izbe roztrieštenú slnečnú paletu, napríklad zdobiť jednu zo stien, alebo zvoliť chladnejší odtieň, proti ktorému bude tmavý alebo svetlý nábytok vyzerať skvele.

Ak chcete vytvoriť akcenty, môžete použiť jasne žlté škvrny. Svetlé farby sú prijateľné pre priestranné izby s veľkými panoramatickými oknami, kde tok denného svetla a biele textílie vyhladia napätie. Podľa psychológov, bohatý, slnečný tón aktivuje tráviaci systém, prebúdza chuť do jedla, takže ak je v obývacej izbe jedálenský kút, môže byť identifikovaný len s takými tapetami. Žlté tapety s bielymi vzormi, ktoré dávajúatmosféru a eleganciu dizajnu.

Žltá paleta je skvelým zápasom pre vidiecky štýl krajiny. Tu nájdete tapetu v klietke, plátna v jemných farbách, dokonale kombinovanú s masívnym dreveným nábytkom, otvorenými stropnými trámami a útulnými textíliami. V etnických oblastiach bude žltosť stien pripomínať nekonečné rozlohy púšte a horúce lúče slnka. Najlepší doplnok k takejto obývacej izbe budú zodpovedajúce dekoratívne prvky.

Šedá tapeta pre obývaciu izbu

Šedá farba v interiéri je teraz veľmi populárna, možno ju nájsť vo väčšine moderných štýlov, aj keď je vhodná pre klasické nastavenia. Trend súčasnej sezóny - šedá tapeta so vzorom a najčastejšie vo forme geometrických vzorov.

Po rozhodnutí o dizajne obývacej izby v tónovom tóne je dôležité zvoliť správny odtieň, pretože farebná škála šedej farby je veľmi rôznorodá. Nemali by ste sa angažovať v príliš tmavých tónoch, ktoré výrazne spoja steny a vytvoria depresívnu atmosféru. Ale ak v takomto kľúči usporiadate jednu zo stien, napríklad tú, kde sa nachádza televízor alebo krb, bude sa opticky oddeliť, čím sa priestor stane priestrannejším.

Veľkými spoločníkmi sivej budú jeho „rodičia“ - biele a čierne farebné schémy. Táto kombinácia je ideálna pre moderný minimalistický interiér. V škandinávskom smere, ktorý tiež nepodporuje nadmernú náročnosť, by bolo vhodnépozrite sa na matné sivé steny. Originálnosť dizajnu obývacej izby je zdôraznená jednoduchou tapetou napodobňujúcou holé betónové steny alebo textúrované, čím vzniká vzhľad muriva. Mimochodom, obaja môžu byť prítomní v obývacej izbe súčasne, čo je najštýlovejšia kombinácia.

Brown tapeta pre obývaciu izbu

Hnedá paleta je schopná poskytnúť osobe so spoľahlivosťou a komfortom. Má mnoho odtieňov, medzi ktorými sa dáva prednosť svetlu. Najúspešnejšími spoločníkmi hnedej farby sú mlieko, béžové, krémové tóny, ktoré sú k nemu vzdialení príbuzní. V takýchto kombináciách vyzerá hnedá paleta mäkká a obzvlášť pohodlná a prítomnosť zlatého lesku obrazov dodá extra krásu a luxus.

Estetické údaje nie sú horšie ako spojenie hnedej a snehobielej palety, kde sa tieto môžu vyskytovať nielen vo forme dekorácie na stenu, ale aj v nábytku a textíliách. Biela farba môže zmäkčiť najtmavšie sýte farby. Brown pruhované tapety je ideálny pre retro štýl - koniec koncov, tento dizajn v polovici minulého storočia bol docela populárny. Pre klasický interiér, môžete dať prednosť luxusné tkaniny tapety s elegantnými vzormi.

Farba tapety pre obývaciu izbu - fotografie a nápady

Najmä pre vás sme zozbierali množstvo príkladov, ako môže vyzerať dizajn obývacej izby s farebnými tapetami. Tu môžetenájsť veľa úžasných dizajnérskych riešení, pomocou ktorých sa aj malá sála zmení na luxusné apartmány. Dúfame, že vám to pomôže vytvoriť si vlastný interiér obývačky. Šťastné prezeranie!