Farba Wenge v interiéri (+95 fotografií)

Logickou reakciou na rýchle tempo technologického rozvoja je rastúca popularita všetkého prirodzeného, ​​najmä v dizajne obytných priestorov. Dokonca aj high-tech štýly umožňujú použitie prírodných materiálov, ktoré vytvárajú príjemnú atmosféru. Osobitná pozornosť by sa mala venovať farbe wenge v interiéri, skôr exotickej pre naše zemepisné šírky, ktorá má ušľachtilý rozsah a vynikajúcu textúru. Ako ju využiť na usporiadanie miestnosti - v našom článku!

Čo je to farba wenge?

Wenge je druh tropických stromov, ktoré rastú v strednej Afrike a dokážu dosiahnuť výšku dvadsať metrov. Pokiaľ ide o použitie rovnakej farby v dizajne, znamená to nielen charakteristický odtieň, ale aj drevo samotné, pretože žiadna z jeho napodobenín nebude vyjadrovať estetiku materiálu.

Zavedenie určitej farby je ďalej komplikované skutočnosťou, že strom má bohatú paletu hnedých odrôd, medzi ktorými dominujú tmavé varianty. Jedná sa o luxusný hnedý, tmavo fialový, nádych čiernej čokolády alebo kávy. Najviditeľnejšou vizuálnou zložkou však zostáva výrazná štruktúra dreva, ktorá určuje rovnakú farbu wenge.

Závod patrí k nákladným tovarom a okrem svojich vonkajších vlastností priťahuje aj praktické - odolnosť proti nárazom, odolnosť voči ohybu, vlhkosť alebo iné druhy nárazov. Jeho životnosť sa plne vypláca.náklady a všestrannosť značne rozširuje možnosti použitia.

Je vhodné pozerať drevo v klasickom štýle, ktorý je kvalitným a kvalitným nábytkom. Avšak, wenge je oveľa častejšie vyberané pre moderné interiéry - jeho pamätná textúra sa stane zaujímavým akcentom v lakonickom minimalizme alebo štýlovom hi-tech.

Použitie

Keďže sa zaoberáme nielen tieňom, ale materiálom, jeho rozsah pôsobnosti je trochu obmedzený. Zriedkavo dyhované steny vo farbe wenge, ale to môže pôsobiť ako stenový panel, napríklad navrhnúť oddiel s TV. Nehovoriac o veľkých slúchadlách, ktoré pokrývajú väčšinu priestoru.

Vzhľadom na schopnosť dreva odolávať ťažkým nákladom sú z neho vyrobené schody, parkety a laminátové dosky. Krásne vyzerajú okná alebo rámy dverí, najmä na svetlom pozadí. Wenge vyrába spoľahlivé, masívne interiérové ​​dvere, ktoré nedovoľujú extra zvuky.

Hlavnou špecializáciou dreva však zostáva nábytok: stoly, stoličky, kuchynské súpravy alebo miniatúrne nočné stolíky. Často majú jednoduchú formu a diskrétny dizajn a ako dekoratívne prvky pôsobia hlbokou čokoládovou farbou s komplexnou textúrou.

Zároveň dizajnéri odporúčajú zvoliť wenge len pre jeden komponent v miestnosti: napríklad ak sa kombinuje podlahová krytina so súpravou, stratí sa všetka estetika materiálu. VhodnejšiePozrite sa na rám okna a jedálenský stôl z dreva. Napriek stlmenému tieňu by sa tento ušľachtilý strom mal stať jasným akcentom v interiéri, inak sa stratí jeho význam.

Farebné kombinácie

Farba wenge je celkom špecifická. Na prvý pohľad sa zdá, že je ťažké nájsť paletu, ktorá bude harmonicky zapínať podtón, pričom neberie všetku pozornosť preč. Je žiaduce, aby interiér nebol plný odtieňov a preukázal svoju krásu obmedzenými prostriedkami umeleckého prejavu. Zoberme si niekoľko optimálnych kombinácií:

Wenge s neutrálnou gama

Biely ide dobre so všetkými možnosťami, vyvážením bohatých farieb alebo zdôrazňovaním pokojnej povahy tlmeného zvuku. Pre wenge je to ideálne riešenie, ktoré je prítomné v mnohých projektoch.

Sivý má podobný účinok, aj keď jeho blízkosť k materiálu sa môže zdať trochu nudná, ak nepridáte zaujímavé škvrny. Ale s čiernou musíte byť opatrní. Vyzerá to celkom štýlovo na pozadí afrického stromu, ale bez svetelných prvkov zintenzívni priestor tmavej komory.

Wenge a teplé tienidlá

Čokoládové variácie farby sú dokonale kombinované so zložkami teplého sortimentu, čo vám umožní vytvoriť útulnú a príjemnú atmosféru v interiéri. Ak sú okná vášho domu otočené na sever a zriedka nechávajú slnečné lúče, odporúča sazadajte niekoľko jasných detailov.

Prirodzenosť materiálu zvýrazní červenú a žltá bude kompenzovať nedostatok prirodzeného svetla. Pomaranč oživí atmosféru a broskyňa mu dá trochu nehy a pokoj.

Wenge a studené farby

\ t

Iba niekoľko studených prvkov dokáže zmeniť teplotu v miestnosti, najmä v blízkosti tmavej wenge. Pomáhajú vytvoriť pocit chladu a priestrannosti, dokonca aj v malom priestore.

To pomôže dekor v modrej alebo tyrkysovej. Lila a fialové detaily sa elegantne hodia a ušľachtilosť stromu ukáže striebro.

Wenge v interiéri - foto

Samozrejme, veľa závisí od štýlu miestnosti, jej veľkosti, geometrie a náplne predmetu. Ale niekoľko odporúčaní týkajúcich sa použitia farby wenge pomôže vytvoriť harmonickú kompozíciu v každom z nich.

Farba wenge v obývacej izbe

Použitie dreva vytvára pocit pohodlia a pohodlia, s ktorým je táto časť domu spojená. Prírodný materiál má pozitívny vplyv na obyvateľov a približuje ho k prírode, dokonca aj v mestskom prostredí.

Africké drevo sa nachádza ako podlaha. Ak sa však väčšina podlahy bude prekrývať s kobercom, ako je to často v obývacej izbe, je lepšie ho nahradiť dostupnejšou možnosťou.

S ním môžete vytvoriť kompozičné centrum miestnosti - obývacia izba - výstavbou panela alebo steny s výklenkom pre televíznu obrazovku.Potom by mal byť zvyšok stien natretý bielou farbou.

Farba wenge v interiéri kuchyne

\ t

Čokoládový odtieň wenge dokonale zapadne do kuchárskej témy kuchyne, zatiaľ čo biela a vanilková len zdôraznia jeho teplo. Často pôsobí ako celé slúchadlá alebo jednotlivé položky: stoličky, stoly, spodné zásuvky, orámované mramorovou doskou.

Nábytok bude trvať veľmi dlho a bude schopný odolať náročným podmienkam v kuchyni: oderu povrchu od častého používania, vysokú vlhkosť a teplotu v blízkosti sporákov, ako aj výskyt húb alebo plesní. Okrem toho sa dostáva do umývania, preto škvrny z jedla nie sú pre ňu hrozné.

Farba wenge v spálni

Táto spálňa nie je vhodná pre každého, pretože s wenge sa do miestnosti dostane určitá závažnosť a minimalistický dizajn. Jeho tmavé odtiene jasne vymedzujú priestor a vytvárajú určitý rytmus tvarov a línií. Z tohto dôvodu sa africký strom vyskytuje len zriedka u detí, napriek jeho vysokej environmentálnej ústretovosti, ako aj odolnosti voči výsledkom aktívneho života dieťaťa.

V tejto súvislosti sa odporúča nakupovať oddelené položky z wenge, napríklad posteľ pokrytú svetlým prehozom, nočnú skriňu, komodu. Širšie pole pre realizáciu dizajnérskych nápadov ponúka drevenéparkety, na ktoré môžete dať predmety takmer akéhokoľvek štýlu.

Farba wenge v kúpeľni

Umiestnenie prirodzených náterov do kúpeľne vyvoláva obavy z trvanlivosti takéhoto riešenia. Konštantná vlhkosť a para negatívne ovplyvňujú aj niektoré umelé analógy, ale tu sa wenge ukázala ako najlepší možný spôsob. Niektorí majitelia dyha steny s drevenými panelmi, zdobenie sprchový kút.

Farba dokonale kombinuje s bielym inštalatérom a nedostatok prirodzeného osvetlenia neovplyvňuje vnímanie textúry - je vyžarované umelým svetlom, krásne sa leskne na saténovom povrchu.

Farba wenge v interiéri haly /chodby

Možné využitie wenge na chodbe je obmedzené jeho veľkosťou. Ak je to úzka chodba, je lepšie zastaviť sa na podlahe a dverách na pozadí svetlých stien.

V priestrannejších halách sú harmonicky ladené drevené šatníky, komody, regály, lavičky a iné atribúty. Ak je druhé poschodie, môžete postaviť rebrík bez obáv o jeho spoľahlivosť - materiál je schopný vydržať vysoké zaťaženie.

Farba wenge v domácej kancelárii

Ideálne miesto pre prísnu štruktúru drevaje domáca kancelária. Táto časť sa zvyčajne líši od ostatných priestorov obmedzeného dizajnu, množstva prírodných povrchov a tmavých odtieňov. Takáto atmosféra nielenže pomáha sústrediť sa, ale vytvára aj dosť solídny obraz.

Wenge sa môže kombinovať s inými druhmi dreva bez strachu z preťaženia interiéru. Mlieko, smotana, klaretové impregnácie sa tu zmestia, ale chladné detaily sa v tejto miestnosti nachádzajú len zriedka. Tento dizajn vzbudzuje dôveru a vytvára pozitívny dojem majiteľa.

Video: Wenge Farba v interiéri