Farba na steny (75 fotografií): typy, ako si vybrať

Správna voľba farby a laku na steny urobí opravy pohodlnejšie a rýchlejšie. Dnes existuje obrovská škála farieb v zložení, farbe, rovnako ako efekt, ktorý chcete dostať do konca. Aby nedošlo k omylu s nákupom, je potrebné vziať do úvahy individuálne vlastnosti, výhody a nevýhody každého materiálu. Náš článok bude rozprávať o najaktuálnejších typoch nástenných farieb, ich prednostiach, používaní v rôznych miestnostiach, ako aj kritériách, ktorým by sa pri výbere mala venovať pozornosť.

Druhy náterov

\ t

Ak sa rozhodnete nájsť vhodnú alternatívu k tapetám alebo aktualizovať steny, ktoré už boli natreté, potom je čas zistiť najobľúbenejšie druhy farieb, ktoré výrobcovia ponúkajú:

Stenová silikónová farba

Unikátny typ obkladu stien, ktorý má schopnosť samočistenia, má pozitívny vplyv na neprítomnosť škvŕn, špiny a prašných škvŕn. Silikónová farba sa používa v rôznych miestnostiach domu alebo kancelárie, pretože má vysokú ekologickosť a overenú životnosť. Týmto povlakom sa často maskujú škrabance do veľkosti 3 mm. Zloženie tohto náterového materiálu môže obsahovať antibakteriálne prvky, čo je tiež charakteristická vlastnosť.

Akrylová farba na steny

\ t

Je známy svojou elasticitou a vysokou odolnosťou voči vlhkosti. Vonkajšia paleta farieb je veľmi bohatá na zaujímavé odtiene. Ešte jedenVýznamnou výhodou je, že ak si želáte, môžete si vytvoriť vlastnú originálnu farbu priamo v obchode. Špeciálny stroj mieša rôzne pigmenty a stávate sa tvorcom nového zaujímavého tónu pre váš domov.

Latexová farba na steny

\ t

Toto je veľmi dobrá voľba pre maľovanie starých tapiet. Dôkazom toho je nízka priepustnosť pár, jednoduchosť prania a tiež trvanlivosť. Vzhľad sa môže líšiť jasom alebo neutrálnymi tónmi. Vďaka svojej trvanlivosti je latexová farba obľúbená v materských školách, školách a iných vzdelávacích alebo rekreačných zariadeniach.

Vodná emulzná farba na steny

\ t

Jeden z najviac rozpočtových typov obkladu stien. Kompozícia obsahuje kombináciu rôznych pigmentov, ktoré sa rozpúšťajú vo vode. Výhody vodou riediteľnej farby zahŕňajú šetrnosť k životnému prostrediu, jas a jednoduchosť starostlivosti (na čistenie používajte jednoduché čistiace prostriedky).

Alkydové smalty

Konštrukcia tohto typu nástennej farby sa môže líšiť. Dostupné sú matné, pololesklé a lesklé. Medzi výrazné vlastnosti - odolnosť proti oderu a estetický vzhľad. Alkydové skloviny zasychajú dostatočne rýchlo (v porovnaní s inými typmi farieb a lakov), ale majú mierne štipľavý zápach, ktorý trvá určitý čas, kým sa eroduje.

Farba v interiéri rôznych miestností

Výber materiálu laku na povrch steny by mal závisieť nielen od vlastností a vzhľadu výrobku, ale aj od účelu použitia v rôznych miestnostiach.

Farba na steny v spálni

Emulzná a silikónová báza je ideálna pre útulný spací kút. Prvá pozoruhodne maskuje akékoľvek nezrovnalosti, praskliny a škrabance na stenách, absorbuje nadmernú vlhkosť a druhá je šetrná k životnému prostrediu aj pre alergie. Pokiaľ ide o štruktúru, je najlepšie dať prednosť matné farby pre spálňu.

Farba na steny v obývacej izbe

V tomto prípade je optimálne použitie jasného alkydového smaltu, latexu alebo akrylovej farby. Latexový produkt bude schopný dobre pokryť zvyšky starej opravy, akrylátová farba poteší odolnosť voči vlhkosti a alkydový smalt dokonale zapadne do svetlého dizajnu, ktorý je plný bohatých farieb.

Farba na steny v detskej izbe

Použitie akrylovej farby, ktorá sa ľahko vymyje, je pre túto miestnosť veľmi dôležité. Zloženie by malo byť charakterizované nulovými emisiami. To indikuje neprítomnosť akýchkoľvek škodlivých zložiek. Ďalšou dobrou voľbou pre zdobenie detskej izby by bolo použitie lepidiel, ktoré sú tiež krásne a bezpečné.

Farba na steny v kuchyni

\ t

Kuchynský priestor je často najťažšou vecou na udržanie v dokonalej čistote, takže by ste sa mali pozrieť na akrylovú farbu (steny môžu byť tónované aalebo kedykoľvek na silikónový výrobok, ktorý je známy svojou vysokou trvanlivosťou.

Farba na steny v chodbe

Akrylo-latexová (kombinovaná) alebo latexová farba, ktorá je odolná voči chemickému a mechanickému poškodeniu, oderu svetla a má širokú škálu farieb, bude najlepšou voľbou.

Ako si vybrať farbu na stenu

Odborné poradenstvo vám pomôže vybrať si obloženie stien dvakrát rýchlejšie a spoľahlivejšie. Prvá vec, ktorú treba vziať do úvahy pri výbere farby na steny je, že najprv musíte rozhodnúť o farebnej schéme nábytku, a to až po - s tónom povrchovej úpravy. To tiež nebolí, aby znovu miestnosti svojich snov v podobe počítača alebo papiera kreslenie pomocou farieb sa vám páči. To vám pomôže pozrieť sa na veľký obrázok zo strany a zistiť, či chcete dať tejto alebo inej miestnosti iný vzhľad. Je potrebné pripomenúť, že farba podlahy a obkladu by sa nemala líšiť o viac ako polovicu tónu. Potom bude dizajn interiéru vyzerať esteticky a elegantne, ale nie okázalý.

Pre tých, ktorí ešte nerozhodli o želanej možnosti, stojí za to kúpiť niekoľko umývateľných sond rôznych odtieňov a vymaľovať rôzne časti miestnosti, aby sa pozrel na výsledok a urobil správne rozhodnutie.

Matný základ môže ľahko skryť všetky chyby stien a lesklý - zdôrazniť ich. Preto je prvý náter vhodný na už natreté steny a druhý buderelevantné pre primárnu opravu alebo pre úplne rovný a čistý povrch.

Paleta by mala byť harmonická nielen v jednej vybranej miestnosti, ale v celom dome. Priestory by sa mali navzájom dopĺňať a vytvárať spoločné krásne pozadie. Je potrebné pripomenúť, že farebné riešenie by malo závisieť aj od rozhodnutia zvoleného štýlu. Pre každý interiérový dizajn má vlastnú úspešnú škálu farieb.

Farba na steny - foto

Fotky, ktoré si vyberieme, vám pomôžu zoznámiť sa s aktuálnymi typmi farieb na steny, zistiť, ako vyzerajú v interiéroch rôznych miestností, ako aj vybrať si požadovanú stenovú krytinu. Šťastné prezeranie!