Eustoma (Lisianthus): 65 fotografií, starostlivosť a kultivácia

Nádherné kvety, pripomínajúce púčiky sotva rozkvitajúcich ruží, sú amatérskym kvetinárstvom stále málo známe. V historickej domovine - v južných štátoch Ameriky - sa nazývajú "Texas zvony". Divoká eustoma má žiarivo fialovo-ružovú farbu a vyniká v prérijnej stepi. Výhodou pestovaných odrôd sú väčšie okvetné lístky a široká paleta odtieňov, vďaka čomu je írska ruža (nazývaná aj eustome /Lisianthus) schopná ozdobiť každý kvetinový záhon alebo domáci mini-skleník.

Všeobecné charakteristiky eustoma (lisianthus)

Jednorazové a dvojročné rastliny eustoma patria do čeľade horských stromov. Ich prirodzený rozsah je rovníková a subkvatoriálna rozloha Floridy, Texasu, Mexika, Brazílie, častí Panama a karibských ostrovov. Vzhľad, rovnako ako niektoré botanické rysy, Lisianthus sa podobá obyčajným makom. Podobnosť sa prejavuje najmä vo forme okvetných lístkov, štruktúry a veľkosti kvetu, krabice a extrémne malých semienok v nej. Neotvorené puky, ako aj kvitnúce odrody froté sú bližšie k ruže, aj keď v porovnaní s nimi vyzerajú mäkšie a vzdušnejšie.

Klasifikácia írskych ruží ako takých neexistuje, pretože všetky tieto rastliny patria do rovnakého druhu. Rozdiely vznikajú len v dôsledku šľachtenia, ktorého účelom je dosiahnuť ešte väčšiu dekoratívnosť zvýšením počtu pukov a nezvyčajným sfarbením okvetných lístkov. Kvetinárstvo vysokohodnotené ako pevné biele, žlté, červené, fialové odrody, ako aj kvety s kontrastnými okrajmi alebo mäkkými gradientovými odtieňmi. Z eustomy z rezu môžete získať luxusné kytice, ako aj elegantné kompozície na svadobnú výzdobu.

Ako pestovať eustoma (Lisianthus)

Južný pôvod zvončekov v Texase je dôvodom pomerne rozmarného správania sa týchto kvetov v miernom podnebí. Koniec koncov, leto na rovníku trvá takmer celý rok, čo znamená, že pre normálny vývoj, bude eustome musieť poskytnúť jasné umelé osvetlenie a pohodlné teplo pre neho.

Pestovanie lisianthus sa vykonáva iba jedným spôsobom - sadenice zo semien a cyklus sa musí začať najneskôr v januári. Od vzniku výhonkov na začiatku kvitnutia najmenej 20 týždňov, to je 5-6 mesiacov, a klíčenie mikroskopických zŕn sám trvá najmenej 20-30 dní. Eustoma nedáva vegetatívnu reprodukciu, takže je nepravdepodobné, že bude možné rozdeliť dospelého kríka alebo koreňa na rez.

Odporúča sa zasiať semená írskej ruže o 1-2 kusoch v samostatných kazetách, plastových pohárikoch alebo rašelinových tabletách. Dobrá možnosť by bola plastová nádoba s priehľadným vekom - je ľahké vytvoriť skleníkový efekt. Optimálnym substrátom pre budúce sadenice je ľahký trávnik zem s pridaním riečneho piesku, a z hotových zmesí, môžete si vybrať pôdu pre miestnosti fialky (Saintpaulia). Pôda by mala byť dobre navlhčená teplous vodou, potom po dobu 2-3 mm, aby sa prehĺbili zrná v ňom, nádoby pevne prikryte priehľadným viečkom alebo polyetylénom a ponechajte pri + 20 ... + 25 ° C na klíčenie. Ďalšie svetlo nie je v tomto čase potrebné, hlavná vec je teplá a konštantná mierna vlhkosť.

Keď sa objavia zelené výhonky, eustome by sa mali umiestniť pod žiarivku, inak sa sadenice roztiahnu a zmenia sa na žltú. Počas celého času je dôležité, aby ste ich pravidelne zavlažovali vodou pri izbovej teplote a postupne otvorili film tak, aby vzduch prenikol do skleníka. Približne na začiatku jari (marec - apríl) sa dva mesiace staré rastliny striedajú do samostatných kvetináčov po jednom, kde musí byť dobrá drenáž a živná černozrnná pôda s pieskom. Nie je možné vystaviť citlivé sadenice na priamom slnečnom svetle, ale rozptýlené denné svetlo v blízkosti južného okna alebo na teplom balkóne jej bude prínosom.

Low-rastúce miestnosti odrody Lisianthus a nechať kvitnúť na parapete, záhrada je presadená do otvoreného terénu len po hrozbe mrazu úplne prešiel - to všetko závisí od klímy v konkrétnom regióne. Priestor pre tieto kvety by mal byť slnečný a tichý, chránený pred vetrom, s mierne vlhkou čiernou pôdou. Prvý týždeň alebo dva po pristátí sadeníc by mali byť pokryté polovicami plastových fliaš s otvorenými viečkami - na prispôsobenie a ochranu pred nočným chladom. Vo vysokých odrodách, po 6–7 pároch listov, je centrálny kmeň stláčaný, aby vytvoril viac laterálnych výhonkov, a Bush vyzerá objemnejšie. Ak urobíte všetkosprávne, svieža kytice írskych ruží možno obdivovať až 2-3 mesiace - od júla do augusta do októbra.

Starostlivosť o eustoma (Lisianthus)

Kultivácia prérijného horca sa dá len ťažko nazvať jednoduchým povolaním, ale objavenie sa exotických púčikov plne odôvodňuje vynaložené úsilie. Zdravé kríky so sviežimi a krásnymi púčikmi sú výsledkom dodržiavania celého zoznamu podmienok, v ktorých sa eustoma môže vyvíjať, ako aj v prirodzenom prostredí večného rovníkového leta.

Osvetlenie

\ t

Nad centrálnym poludníkom Zeme sa slnko oneskoruje najdlhšie, čo znamená, že texaský zvon najprv potrebuje dlhý svetelný deň a veľký počet fotónov. Keď ho pestujete zo sadeníc, nedá sa bez špeciálnej lampy, ktorá by mala svietiť aspoň 14 hodín denne. Dospelé rastliny budú mať dostatok ultrafialového svetla na južnom parapete alebo záhonu, ktorý sa nachádza na teplej strane budovy.

Teplota

Počas celého vegetačného obdobia, počínajúc výsadbou semien a končiac starnutím mláďat, by mal byť Lisianthus po väčšinu času v teple. Ideálna teplota pre vrtošivý kvet je + 20 ... + 25C, trpí dlhotrvajúcim chladom - môže ochorieť. Po odkvitnutí sa odporúča odrezať dva roky staré odrody, ponechajúc len dva páry spodných listov, presadené do hrnca a uchovávané pri teplote + 12 ... + 14C na dobre osvetlenom mieste až do budúceho leta.V tomto prípade by sa rastliny mali napojiť iba príležitostne s usadenou vodou.

Polievanie

Zvlhčovanie pôdy pod eustomou by sa malo vykonávať mierne, ale pravidelne. Je veľmi užitočné sprej rastliny s teplou vodou (najlepšie večer, keď sa kvapalina nebude odparovať na slnku). Ak chcete hromadiť vlhkosť, Texas zvon nie je prispôsobený, pretože prší pomerne často v jeho biotopoch. Nadmerne vysušená pôda a vzduch povedú k rýchlemu vysušeniu listov a stoniek, čo môže spôsobiť úplné zastavenie kvitnutia.

Ak je substrát príliš hustý a teplota sa zníži, potom s nadmerným zalievaním alebo stagnáciou vody sa korene môžu hniť. Aby sa predišlo takýmto následkom, počas dlhých zrážok, je vhodné pravidelne uvoľňovať zem okolo írskych ruží, je tiež možné zmiešať riečny piesok, rašelinu, piliny alebo nejakú malú drenáž.

Hnojivá

Kŕmenie mladých rastlín eustoma sa vykonáva v niekoľkých etapách. Prvé - 3 týždne po klíčení - je postrek zirkónu, ktorý prispieva k rozvoju koreňov.

Po zozbieraní sadeníc sa vo vode rozpustné prípravky s vysokým obsahom dusíka a vápnika zavádzajú do samostatných nádob na rýchly rast zelenej hmoty v intervaloch raz za dva týždne. Pred začiatkom kvitnutia použite draselný humát (roztok "čaj") a fosforečnan draselný.

Tieto prísady prispievajú k tvorbe viacerých púčikov a majú priaznivý vplyv na kríky ako celok. Čo sa týka dávkovania, je to lepšie.Dodržujte odporúčania uvedené na obale vybraného hnojiva.

Boj proti chorobám a škodcom

\ t

Podobne ako mnohé exotické kultúry, aj Lisianthus je veľmi citlivý na všetky druhy chorôb. Najnebezpečnejšie je takzvaná "čierna noha", ktorá ovplyvňuje korene v dôsledku nadmerného zalievania a chladu, pôdnych húb, múčnatky. Spracovanie pôdy so špeciálnymi prípravkami - „Fitosporin“ pred výsevom a presádzaním, „Fundazol“ alebo jeho analógy - ich pomôže neutralizovať, ak sa predpovedajú dlhotrvajúce dažde.

Insekticíd pomôže ochrániť citlivé rastliny pred roztočmi, výhonkami, voškami, molicami, slimákmi. Aby sa zabránilo útokom hmyzu, je lepšie vykonávať preventívne postrek 1-2 krát mesačne. Ešte dôležitejšie je zabezpečiť správne rastové podmienky, v ktorých sa zvyčajne nevyskytujú choroby a škodcovia.

Eustoma (Lisianthus) - foto

Na tejto stránke môžete vidieť veľa krásnych fotografií eustomy (lisianthus), po prezeraní, ktoré uvidíte, že táto nádherná kvetina môže byť skutočnou dekoráciou akéhokoľvek interiéru a záhradného pozemku. Vzhľadom k tomu, že pestovanie írskych ruží zo sadeníc doma nie je ľahká úloha, bude dvakrát príjemnejšie sledovať exotické kvitnutie na vlastnom parapete, záhonu alebo záhrade.