Dracaena (30 obrázkov): domáca starostlivosť

Zo širokej škály izbových rastlín, dracaena je veľká skupina, ktorá zahŕňa kompaktné a holly palmochki a veľké stromy do výšky 1,5-2 metrov. Prírodný rozsah týchto ihličnatých bylín rodiny špargle je subtropický a tropický prales. Dracaena je vďaka svojim dekoratívnym vlastnostiam a neokázavosti v starostlivosti ideálna pre záhradnícke byty, kancelárie, chov v skleníkoch a zimných záhradách.

Hlavné druhy dusičnanov

\ t

Hoci existuje viac ako sto druhov voľne rastúcich dracaen, len približne 15 sa pestuje za podmienok miestnosti, v závislosti od druhu sa tieto rastliny líšia veľkosťou kmeňa, veľkosťou a tvarom listu, farbou. Najčastejšie z nich možno ľahko rozpoznať na fotografii, pretože to sú návrhy všade, kde sa zdobia domáce aj verejné interiéry.

Dracaenasanderiana

Vzhľad je veľmi podobný stonkám bambusu, ale v skutočnosti tomu tak nie je. Svetlozelená s ligneóznymi "krúžkami", stonky tejto rastliny končia s predĺženými špičatými listami až do dĺžky 25 cm, celková výška môže dosiahnuť 70-100 cm, predpokladá sa, že exotická Dracaena Sander s krásne prepletenými odrezkami prináša svojmu majiteľovi šťastie a šťastie. ,

Dracaena deremskaya (Dracaenaderemensis)

Má dlhé (až 50 cm) úzke listy kopijovitého tvaru, ktoré rastú smerom nahor priamo zo širokéhospevnený trup. Farba môže byť buď tmavo zelená alebo zmiešaná, keď je stred každého listu pokrytý pruhom tmavšieho /svetlejšieho bieleho odtieňa než na okrajoch. Crusiform červené a biele kvetenstvo, ktoré sa objavujú v pazuchách rastliny, nemajú veľmi príjemnú vôňu.

Voňavé Dracaena (Dracaenafragrans)

Je schopný rásť do veľkosti skutočného domáceho stromu - 2,5 m so silným kmeňom a veľkými oblúkovými listami (šírka 6-8 cm, dĺžka - až 70 cm) charakteristickej farby. Názov "voňavé" tento dracaena získal vďaka znateľnému zápachu čerstvo pokoseného sena, pochádzajúceho z racemov, ktoré sú zvyčajne krémové alebo ružovo-nazelenalé. Táto rastlina toleruje tieňovanie a teplotu do + 10 ° C.

Dracaena unbent (Dracaenareflexa)

To sa líši v tom, že jeho predĺžené (15-20 cm) a úzke listy s bielym alebo krémovým okrajom, ktoré sú zastrčené vedľa kmeňa, mierne ohnuté na koncoch. Táto nádherná rastlina pripomína redukovaný tropický ker, vďaka ktorému vyzerá veľmi dekoratívne v každom prostredí.

Godsef Dracaena (Dracaenagodseffiana)

Je to málo podobné jej príbuzným: nemá kmeň a oválne, fľakaté listy rastú na tenkých konáre priamo zo zeme. Chaotické žlto-biele bodky na vrchole zeleného pozadia pripomínajú postriekanie farby, ale existujú odrody s jemnejším vzorom.

Dracaena Marginata (Dracaenamarginata)

Má najväčšiu podobnosť s palmouvšetky ostatné druhy. Jeho početné úzke listy sa zbierajú na drevený kmeň v jednej alebo viacerých zväzkoch. Táto rastlina je jedným z najviac nenáročných na svetlo, miluje tieň a teplé, vlhké počasie.

Dracaena Janet Craig (DracaenaJanetCraig)

Veľmi krásna vysoká palma s veľkými, mierne širokými listami, ktorá je ideálna na pestovanie vo vani. Na tenkom (až 8 cm v priemere) zelenom kmeni je niekoľko nádherných vetiev naraz. Je to veľmi užitočná rastlina z hľadiska ekológie - dracaena Janet Craig a niektoré ďalšie druhy dokonale filtrujú vzduch, čistia ho od škodlivých nečistôt a nasýtujú ho kyslíkom.

Správna starostlivosť o strom draka

Napriek tomu, že ideálna klíma pre rôzne druhy dracanu by sa mala trochu líšiť, tieto nuansy nie sú zásadné. Všeobecne platí, že rastlina sa dokonale prispôsobí normálnym domácim podmienkam, zostane svieža a zelená po mnoho rokov.

Režim teploty

Optimálna teplota pre dracaena je nenápadné teplo v oblasti 20 - 25 ° C. V zime je povolený pokles na + 15 ° С, ale ak je vzduch ešte chladnejší, zariadenie môže zomrieť. Z intenzívneho tepla jeho listov rýchlo vädne, stráca atraktívny vzhľad.

Osvetlenie

V prírode rastie dracaena v tieni strednej a dolnej vrstvy tropických lesov, takže priame lúče poludňajšieho slnka sú pre ňu deštruktívne. Z tohto dôvodu nenechávajte hrnce s ozdobnýmidlaň na južných parapetoch alebo lodžií. Je lepšie zvoliť si miesto v byte, kde je svetlo mäkšie - napríklad na východ alebo na západ.

Dracaena s veľkými listami, na ktorých sa nachádzajú svetlé škvrny alebo pruhy, potrebujú viac slnka a úzky listnaté tmavo zelené odrody preferujú tieň.

Vlhkosť

Je známe, že tropické a subtropické oblasti sú charakterizované vysokou vlhkosťou. Samozrejme, nie je možné vytvoriť podobnú klímu v byte alebo kancelárii, ale dracaena bude vždy našťastie reagovať na postrekovanie listov teplou vodou z fľaše na rozprašovač alebo inštaláciu zvlhčovača v blízkosti.

Je mimoriadne dôležité vykonávať takéto činnosti v zime, keď je kúrenie v prevádzke a počas letného tepla. Závod bude fungovať ako prírodný filter, čistenie vnútorného vzduchu pred prebytkom oxidu uhličitého alebo škodlivých formaldehydových výparov, ktoré sa často nachádzajú v nábytku a moderných materiáloch na povrchovú úpravu.

Polievanie

Jediná vec, ktorú si treba pamätať pri zalievaní dracaeny je umiernenosť. Pozemok v hrnci by mal vždy zostať trochu mokrý, ale v žiadnom prípade by sa nemal obrátiť do bažiny alebo skalnatého piesku. Rastlina je vhodná pre vodu z vodovodu pri izbovej teplote, v zime ju možno mierne zahriať (až na 25-30 ° C).

Hnojivá

Podobne ako akékoľvek iné rastliny, aj v období jesene a zimy sa rast dracaeny spomaľuje, preto by sa malo hnojenie vykonávať \ tod apríla do septembra. Na tento účel je vhodný pre všetky minerálne komplexy pre izbové rastliny, ktoré sa predávajú v kvetinárňach. Musia byť pridané v súlade s pokynmi na obale (zvyčajne 1-2 krát mesačne). Pri rovnakej frekvencii je potrebné uvoľniť vrchnú vrstvu pôdy, aby sa zabezpečil prístup vzduchu ku koreňom.

Kontrola škodcov

Ak aj s dobrou starostlivosťou, riadnym osvetlením a zavlažovaním, listy Dracaeny stále odpadávajú alebo strácajú príťažlivosť, môžu byť príčinou škodcov hmyzom. Včasné opatrenia proti nim pomôžu zachovať rastliny a zabrániť infekcii iných izbových rastlín.

roztoč.Vytrvalým problémom kvetinárov je množstvo drobných pavúkov od svetložltej po červenooranžovú farbu, ktorá sa živí listami a zanecháva po celej rastline hrdzavé škvrny a lepkavý biely pás. Zvlášť dobre sa tento škodca množí pri teplotách nad + 30 ° C suchým horúcim vzduchom. Trením listov mydlom a vodou, pravidelnými teplými sprchami a zvlhčením klímy ako celku pomôže zachrániť dracaena pred zničením roztočom. Použitie chemikálií v tomto prípade sa neodporúča - v interiéri môžu spôsobiť alergie u ľudí a nepohodlie domácich zvierat.

Shchitovki.Živí sa rastlinnou miazgou, vytvárajúc na listoch a stonkách hnedé plakety. Po tomto dracaena často schne alebo sa zmení na žltú. akohmyz je na vrchole pokrytý voskovým obalom, postrek insekticídmi je zriedkavo účinný. V počiatočnom štádiu môžu byť lézie plaku odstránené silnou špongiou, starou zubnou kefkou, vatou namočenou v mydlovej vode alebo alkoholom. Po fyzickom odstránení parazitov sa ošetrenie vykonáva špeciálnymi chemickými činidlami, ktoré sa absorbujú do listov (Aktellik, Aktra, Fitoverm, atď.).

Thrips.Ide o drobný čierny hmyz o veľkosti približne 1,5 mm. Charakteristickými stopami ich životne dôležitej činnosti sú predĺžené biele a transparentné striebristé škvrny, ktoré sa každý deň stávajú viac a viac na listoch. Ak chcete sa ich zbaviť, musíte opláchnuť závod niekoľkokrát zo všetkých strán pod teplou sprchou, a potom sprej karbofos emulzie. V lete na tento účel môžete použiť aj odvar z rebríka alebo nechtíka lekárskeho.

Vošky.Predstavuje početné kolónie lepkavých belavých lariev, ktoré sa živia miazgou, vďaka čomu listy dracaeny vädnú a postupne začínajú odpadávať. Opäť sa musia opláchnuť špongiou s mydlovou vodou a potom liečiť špeciálnym činidlom pre tento hmyz (Neoron, Intavir, Fitoverm). Z ľudových metód pomáha infúziu odrezkov z cibule a cibule.

Ako transplantovať dracaenu

\ t

Pre transplantáciu draka môže existovať niekoľko dôvodov. Rastúci kvet až 3-4 roky života niekedy vyžaduje väčšiu kapacitu, aby sa koreňový systém mohol vyvíjať normálne. Dospelé rastliny je potrebné vymeniť.pôdy ako vylúhovanie živín z nej. Prenos do nového hrnca sa často vykonáva aj z estetických dôvodov.

Príprava pôdy pre Dracaena je jednoduchá záležitosť. Na začiatku sa odporúča približne 1/6 kapacity naplniť drenáž - malé kamienky, drvené kamene alebo expandované ílové gule s priemerom 1,5-2 cm Prebytočná voda ľahko preteká touto vrstvou a korene budú mať väčší prístup k vzduchu.

Ako hlavný substrát bude vhodná štandardná rašelinovo-hlinená zmes z kvetinárstva. Môžete nezávisle miešať v rovnakom pomere trávnikovej a listovej pôdy, piesku a humusu. Nebolo by zbytočné pridávať niektoré drenážne prvky (expandovaná hlina, drevené uhlie), pridávať minerálne prísady (dvojité superfosfáty, draslík, dolomitová múka, mikroživinové hnojivá v množstve špecifikovanom výrobcom).

Ak chcete vytiahnuť Dracaenu zo starého tanku, môžete buď nechať pôdu vyschnúť, nie zalievať ju niekoľko dní, alebo naopak - dôkladne ju navlhčite, aby sa korene neroztrhli. Odporúča sa zvoliť nádobu s takým priemerom, že na začiatku je dostatok voľného miesta na všetkých stranách pre budúci rast koreňového systému (najmenej 10 cm do hĺbky).

Aby sa zabránilo príliš rýchlemu vyschnutiu pôdy po zalievaní, môže sa táto zmes zmiešať zhora s rovnakou expandovanou hlinkou, kúskami drevnej kôry alebo trieskami.

Ideálny čas na presadenie dracaeny - koniec zimy - začiatok jari, kedy rastlina obnoví aktívny rast a fotosyntézu. Po dokončení tohto postupuRastlina by mala byť dôkladne zvlhčená, aby sa zabránilo vysušeniu, a vyživuje sa minerálmi.

Reprodukcia dracaeny

Podobne ako väčšina kvetov v interiéri, aj dracaena sa reprodukuje rezaním. Na tento účel sa zvyčajne používajú špičky alebo tuhé časti stoniek, ktoré za vhodných podmienok začínajú prijímať nové korene a mladé výhonky.

Pri rezaní špičky ostrým nožom alebo prerezávaním nožníc sa horná časť dlane odreže - listy spolu so základňou, s celkovou výškou najmenej 15-20 cm, je potrebné rezať jedným istým pohybom tak, aby okraje zostali hladké a potom vyklíčili. Časti stoniek môžu byť dlhé 10 až 20 cm.

Berúc do úvahy, že počas rozmnožovania horných listov často zostávajú, je zvyčajne okamžite zasadený do zeme. Môže to byť vyššie opísaný substrát alebo ľahká neutrálna pôda s veľkým množstvom piesku a drenážnych prvkov v zmesi. Presadená časť rastliny sa musí postriekať 3-5 krát denne a pravidelné zavlažovanie je trochu nad normálne.

Odrezky stoniek sa môžu vykonávať vo vertikálnej alebo horizontálnej forme v závislosti od toho, ako sa umiestnia do nádoby. S vertikálnym procesom klesá do zeme približne v polovici výšky, pri horizontálnom procese je len mierne stlačený v strede, pričom obidva konce sú otvorené.

Na kontrolu procesu sa namiesto pôdy môžu procesy umiestniť do čistej vody pri izbovej teplote. Má sa zmeniť pri prvých príznakoch zákalu, alekvapka tablety aktívneho uhlia tam môže byť kvapalina dlhšiu dobu chránená pred baktériami a plesňou.

Dracénom sa odporúča vykonávať vrúbľovanie na začiatku jari - v marci až apríli, keď príroda sama podporuje obnovu rastlín. Skleníkové podmienky (+22-25 ° C, skleníkový efekt pod sklom alebo filmom, časté zvlhčovanie), ako aj ošetrenie rezu a vody na zavlažovanie rastovými stimulátormi napomáhajú urýchliť proces. Po 1,5-2 mesiacoch sa spravidla objavujú viditeľné korene a mladé výhonky.

Video: Dracaena - orezávanie, ako vytvoriť korunu