Dráč (90 fotografií): typy a starostlivosť

Rastlina s takým krásnym názvom sa samozrejme nemôže odlišovať svojím dekoratívnym efektom. Vynikajúce žlto-červené kvitnutie dráča, ktoré sa začína na jar, sa postupne mení na ohnivú farbu purpurového lístia na jeseň, takže ho môžete dlho obdivovať. Kríky sú často strihané a vytvárajú najbizarnejšie formy. Okrem estetickej hodnoty, dráč je známy svojím používaním v kulinárskych receptoch a liečivých vlastnostiach - znižuje tlak, pomáha pri liečbe vredov, pečene, reumatizmu, zápalu obličiek a močového mechúra, a čo je najdôležitejšie - prispieva k aktívnej dlhovekosti.

Hlavné typy

\ t

Za prirodzených podmienok existuje asi 500 druhov a mnoho odrôd dráča, ktoré môžu nielen ozdobiť akúkoľvek záhradu, ale tiež sa stať súčasťou pokrmu. Druhy sa líšia výškou kríkov, farbou, farbou ovocia a listov, účelom. Kríky môžu byť trpaslíci a obri, takže nebude ťažké vybrať si potrebnú odrodu pre krajinný dizajn. Zvážte, aké druhy sa najčastejšie vyskytujú v záhradách domácich území.

Dráč obyčajný

\ t

Je považovaná za hlavnú medzi „odrodami dráčov“. Dospelý ker dosahuje výšku tri metre, má eliptické listy, krásne žlté voňavé kvety a početné jasne červené bobule. Obyčajný dráč je vo výbere územia úplne nenáročný - krásne rastieslnko, a v polostrove, ľahko toleruje mráz. Zvlášť cenné v rastlinách tohto typu bobúľ, ktoré sa používajú pri varení - pripraviť polotovary na zimu, pridané do marinády, pilaf, vyprážané zeleniny. Zahradníci získali dôveru v odrody ako "Juliana" a "Aureomarginata".

Barberry Thunberg

Dekoratívne vlastnosti tohto krásneho ker predstavujú z tohto miesta prvé miesto. Vo voľnej prírode rastie na svahoch pohoria Indie a Číny a dostal sa na počesť švédskeho botanika Karla Thunberga, prvého európskeho prírodovedca.

Jeho výška je relatívne malá, v rozsahu od 0,5 do 1 m. Má horizontálne sa rozprestierajúce sa vetvy a vetviace výhonky, ktoré sa s vekom stávajú purpurovými. Kvety s dvojfarebnými okvetnými lístkami vyzerajú úžasne krásne - na vonkajšej strane sú červené a vo vnútri žlté. Na začiatku jesene dozrievajú červeno-koralové plody, ktoré zdobia jesennú krajinu pred mrazom a slúžia ako potrava pre zimoviská.

Medzi najobľúbenejšie odrody dráča Thunberg patria napríklad Golden Ring, Red Pilar, Orange Rocket. Najmenší je „Bagatel“, ktorý sa nevyskytuje nad 40 cm a ktorý sa často používa pri výrobe živých obrubníkov.

Ottawa Barberry

Ide o hybridnú formu, ktorú možno pripísať najpozoruhodnejším predstaviteľom tejto kultúry. Dospelý krík dosahuje výšku dvoch metrov a je vizuálne podobný dráču Thunberg, ale mátmavo ružové a fialové lístie, ktoré sa objavuje vo svetlej slnečnej farbe čiernej. Zvlášť krásne jej listy vyzerajú v jesennej záhrade, keď sú naliate karmínovou farbou.

Tento druh je v starostlivosti úplne nenáročný, znáša zimoviská. Najobľúbenejšie odrody sú "Aurikom", "Superba" atď.

Správna starostlivosť o dráč

\ t

Charakteristickou črtou dráča je jeho nenáročný charakter. Ak je Bush správne zasadený a oplodnený, ľudský zásah nemusí byť vôbec potrebný. Umiestnenie zariadenia v nevhodných podmienkach však môže spôsobiť stratu dekorácie av niektorých prípadoch aj smrť. Zvážte, aké podmienky sú pre túto kultúru najvhodnejšie.

Osvetlenie

Barberry patrí do kategórie svetlomilných rastlín. Rastie dobre v otvorených oblastiach, ktoré sú dobre osvetlené slnečným svetlom po celý deň. V polostrove môže tiež existovať, ale časom sa stratí dekoratívnosť listov - nezvyčajná žltá a červená farba sa môže postupne transformovať na zvyčajnú zelenú.

Pri sedení dráča v skupinách pozorujte vzdialenosť medzi kríkmi najmenej 1,5 m.

Teplota

Väčšina odrôd jačmeňa je odolná voči chladu a teplu. Takmer každý je schopný vydržať letné teplo až + 40 ° C a zimné mrazy až -25 ° C.

Vlhkosť

Dráč dobre znáša sucho a môže zostať dlho bez zavlažovania alebo dažďa.Overmoistening spôsobuje značné škody, v dôsledku čoho koreňový systém hnije. Pri výbere miesta na výsadbu by sa nemali vyberať miesta s ťažkou ílovitou pôdou alebo v nížinách, kde sa bude tvoriť stagnácia dažďovej vody.

Polievanie

Osobitnú pozornosť treba venovať zavlažovaniu len vo fáze adaptácie transplantovaných exemplárov alebo mladých sadeníc. V tomto štádiu budete potrebovať pravidelné zavlažovanie s usadeným, ohriatym slnkovou vodou, pretože studená voda inhibuje rastlinu. Vlhkosť sa dodáva do koreňovej zóny, je veľmi dôležité, aby nespadla na listy. Dospelé čučoriedky sú napojené podľa potreby - počas daždivých období nie je potrebná ďalšia vlhkosť av suchých časoch môžete pôdu raz za týždeň navlhčiť.

Hnojivá a obväzy

\ t

Je potrebné kŕmiť a hnojiť pôdu, kde rastie dráč, počnúc druhým rokom po výsadbe. Na jar vyrábajú dusíkaté hnojivá. Môžu to byť vtáčie trus riedený vodou, močovinou (20 g /1 vedro) alebo kašou. Nabudúce sa toto kŕmenie vykoná v priebehu niekoľkých rokov. Komplexné zmesi s mikroelementmi sa zavádzajú v predvečer otvorenia púčika a s príchodom jesene sa pod kríkom posypú draselnými a superfosfátovými zlúčeninami.

Choroby a škodcovia

Z najnebezpečnejších chorôb dráča sa často stáva plesňou, ktorá ovplyvňuje rastlinu v nepriaznivých podmienkach. Patrí medzi ne:

- Mealyrosa - vyvíja sa postupne, najprv ovplyvňuje zeleň a potom stonky, ktoré sa prejavujú ako belavý kvet;

- Rust - choroba sa vyznačuje hnedými škvrnami a výbežkami na listoch, v ktorých sú tisíce spór húb. So silnou infekciou rastlina zomrie;

- Škvrnitosť - je určená prítomnosťou škvŕn rôznych tvarov, sušením mladých výhonkov.

- Aj závažná choroba vädne, keď sa plesňová infekcia dostane cez korene, postupne naráža na celú rastlinu, čo nie je vždy možné zachrániť.

Z rôznych druhov škodcov, ktorých kultúra nie je o nič menej atraktívna ako jej majitelia, barbarské vošky sania šťavy a mory z kvetín, ktoré požívajú plody, spôsobujú najväčšiu škodu.

V boji proti chorobám majú účinný účinok komplexné prípravky (Fitoverm, Biotlin), koloidná síra, zmes Bordeaux, ktoré sa spracovávajú najmenej trikrát.

Ako transplantovať dráč

\ t

Najlepší čas na výsadbu je jar, keď sa pôda už zohriala, ale ešte nevyschla. Keď presádzate dráč, musíte vybrať osvetlenú plochu a vykopať pristávací otvor. Jeho veľkosť závisí od veku kríka, veľkosti odnože. U mladých dvojročných kríkov je ich hĺbka a priemer 25 cm a pre päťročných až do pol metra.

Sedadlo musí byť naplnené úrodným substrátom obsahujúcim kompost (humus), piesok a zeminu v rovnakom množstve, môžete ho hnojiť superfosfátom. Ak je pôdakyslé rašeliny, môžete pridať vápno. Je tiež potrebné vykonať odvodnenie kamienkov alebo expandovaného ílu. Krov sedí v pripravenej diery, posypané a napojená. Potom nasleduje obvyklá starostlivosť.

Reprodukcia doma

Pestovanie čučoriedok možno vykonávať jedným z niekoľkých spôsobov - siatím alebo vegetatívnym, ktoré zahŕňajú štepenie, rozmnožovanie vrstvením a delením dospelého kríka. Záhradníci nemajú konsenzus o tom, ktorá z týchto metód je spoľahlivejšia. Aby ste sa rozhodli, musíte poznať poriadok a jemnosť každého z nich.

Rozmnožovanie semien jačmeňa

\ t

Semená dráčov možno zakúpiť v obchode alebo zbierať sami, ak potrebujete získať odrodu, ktorá je totožná s tou, ktorá už rastie. Je potrebné zbierať zrelé plody, odstrániť semená z nich, umyť manganistanu draselného a suché. V otvorenej záhrade môžete zasiať materiál na jeseň, mierne prehlbovať semená.

S nástupom jari sú postele zbavené burín a zároveň odstraňujú husté klastre. Je vhodnejšie ponechať vzdialenosť medzi výhonkami najmenej 3 cm, kde sadenice zostanú približne dva roky, po ktorých sa stanoví plocha trvalého rastu pre pestované kríky a ich presadenie. Prvé kvitnutie poteší len pár rokov.

Na zasiatie semien na jar sa musia vopred rozvrstviť, uchovávať v chladničke 3 - 5 mesiacov.

Reprodukcia dráča rezaním

\ t

ToAk chcete pestovať dráč z odrezkov, je potrebné vytvoriť záhradný dom. Odoberá sa plytká nádoba naplnená pôdou obsahujúcou úrodnú pôdu, humus a rašelinu (pridávanie piesku nie je zbytočné). Rezané odrezky v júni a odlúpnuté z dolných listov sa niekoľko hodín ponoria do koreňotvorného roztoku, potom sa opláchnu a usadia sa na vopred napojenej pôde.

Posteľ je pokrytá skleneným alebo plastovým uzáverom. Rezne by mali zostať v skleníku dva týždne, počas ktorých je potrebné ho odvzdušňovať denne. Potom musí byť kryt odstránený. Pestované výhonky s listami sa presúvajú do "školiacej" záhrady, kde rastú do dvoch rokov.

Reprodukcia dráča vrstvením

\ t

Na jar je potrebné zvoliť únik v dolnom úseku kríka, nakloniť sa na zem a upevniť v vopred pripravenej predĺženej jamke do hĺbky 20 cm. Zakorenenie skončí na jeseň - potom budú čerstvé sadenice pripravené na presadenie.

Rozmnožovanie dráča delením

\ t

Táto metóda sa používa pre nízke odrody, ktoré dosiahli vek 3-5 rokov. Ak chcete rozdeliť Bush, musí byť starostlivo vykopané, a potom oddelené prerezávanie nožnice (v niektorých prípadoch použitie záhradné píly je potrebné). Je potrebné pracovať s veľkou opatrnosťou, aby nedošlo k zraneniu podzemku. Všetky tvarované časti musia byť zrezané drvenýmuhlie, ktoré zabráni možnému hnilobeniu. Delenki sedia v oddelených, vopred vybavených jamách.

Dráč - foto

Bližšie sa zoznámime s krásou nádhernej a užitočnej ponuky dráčov v našom výbere fotografií, ktoré prezentujú rôzne typy a odrody. Tiež tu sú živé príklady toho, ako znížiť kríky, dostať pôvodné postavy. Šťastné prezeranie!