Domy (80 fotografií): projekty a nápady

Domeded domy získali popularitu v post-sovietskom priestore nie je to tak dávno, aj keď západné krajiny používajú túto stavebnú technológiu po celé desaťročia. Sférické domy sú pomerne originálne a ergonomické, preto sú vhodné pre dočasný aj trvalý pobyt. Takýto dom môže byť skutočnou pýchou majiteľa, ako aj vytvoriť pre neho najpohodlnejšie životné podmienky. V tomto článku sa pozrieme na vlastnosti kupolových štruktúr, ako aj na niektoré varianty racionálneho usporiadania.

Vlastnosti kopulovitých domov

Technológia výstavby kopulovitých (sférických) domov je západným krajinám už dlho známa a v postsovietskom priestore sa už vyvíja pomerne rýchlym tempom. Podobné obydlia s guľovými strechami boli známe pred mnohými storočiami. Prvé budovy boli v Byzancii stále prítomné a boli postavené z kameňa. Moderné obytné budovy navrhol americký architekt Richard Fuller v polovici minulého storočia a rýchlo získal popularitu. Severné národy, venujúce pozornosť schopnosti štruktúr odolať silným vetrom a seizmickým katastrofám, začali stavať svoje domovy pri veľmi nízkych teplotách.

Dnes sa sférické domy nachádzajú na akomkoľvek kontinente bez ohľadu na klimatické podmienky. Ich hlavnou črtou je štruktúra kupoly, pre ktorú sa používa jedna z niekoľkých technológií: štruktúra geodetickej gule,konštrukcia rámu alebo stacionárneho debnenia. Domy môžu byť zároveň úplne okrúhle alebo majú prvú podlahovú sukňu, na ktorej je vytvorená kopulovitá strecha. Zrejmé výhody sférických domov sú nasledovné vlastnosti:

- Ziskovosť - náklady na stavebné materiály sú oveľa menšie (približne 1/5) ako pri výstavbe podobnej oblasti konvenčných stavieb. V tomto prípade sa práca vykonáva v krátkom čase za účasti malého počtu pracovníkov, čo tiež šetrí náklady na pracovnú silu;

- Proces montáže jednoduchej rámovej konštrukcie nevyžaduje špeciálne zručnosti a technológie, prácu možno vykonať nezávisle;

- Komfort - sférická konštrukcia prispieva k dobrému vetraniu vzduchu a ak je malá, výrazne sa zvyšuje miera izolácie hluku;

- Všestrannosť - vzhľad budovy je vhodný pre akúkoľvek koncepciu krajinného dizajnu;

- Sila - guľovité štruktúry sú stabilnejšie ako štandardné: neboja sa ani tých najsilnejších prírodných katastrof. Stojí za zmienku, že sférická strecha vydrží viac ako pol tony snehu;

- Atraktívnosť - samozrejme, sférický dizajn nenechá nikoho ľahostajného. Takéto domy ovplyvňujú exteriér aj interiér;

- Energetická účinnosť - dôležitá kvalita, vďaka ktorej je dom čo najpraktickejší. Konštrukcia si zachováva kvalitu tepla, čo znižuje potrebu energie na dodatočné vykurovanie.

Nevýhody návrhu, aj keď v malých množstvách, sú tiež prítomné a musia sa tiež zohľadniť. Najväčším problémom v stavebníctve je inštalácia okien, ktoré budú mať vysokú hodnotu. To platí aj pre nábytok, ktorý je spravidla na objednávku, aby jeho zaoblené tvary ladili do interiéru. Tiež si všimnite, že sférická budova zaberá väčšiu plochu lokality ako obdĺžniková.

Aké materiály tvoria kopulovité domy z

Je možné postaviť klenutý dom z akéhokoľvek stavebného materiálu. Najlepšou možnosťou sú drevené konštrukcie, ktoré stoja na počiatkoch architektúry. Teraz je tu veľký výber materiálov, aj tie najneobvyklejšie pre nás. Napríklad klenutý dom z expandovaného polystyrénu a peny, ktorý sa dá postaviť v krátkom čase, sa môže stať dosť silným. V záverečnej fáze je dom oblečený v dokončovacích materiáloch, napríklad tmelom a farbami. Aby sa však mohol dom používať na celoročné bývanie, budú potrebné ďalšie manipulácie.

Betón naproti polyfoamu môže byť tiež surovinou na stavbu kupoly. Dom v tomto prípade je postavený trochu inak a bude vyžadovať veľké finančné náklady so zapojením špeciálnych zariadení. Jeho charakteristickými vlastnosťami však bude spoľahlivosť a trvanlivosť, ako aj schopnosť ľahko odolávať drsným klimatickým podmienkam. Konštrukcia je vyrobená z betónových okvetných lístkov a pre veľké stavbyna stavenisku aplikovať metódu liatia debnenia. Takéto monolitické štruktúry sa často používajú ako hangáre, veľké športové komplexy atď.

Vedúca pozícia medzi materiálmi je obsadená rámovými konštrukciami z kovu alebo dreva, „kostra“ je obalená preglejkou alebo špeciálnymi OSB platňami. Táto metóda umožňuje jednoduchú konštrukciu a pevnosť.

Projekty kopulovitých domov

\ t

Dôležitým bodom pri stavbe kopulovej konštrukcie je kompetentná príprava jej dispozície tak, aby bola nielen krásna, ale aj racionálna a pohodlná. Spoločným problémom je návrh chodby, ktorá je obtiažne prideliť platformu v okrúhlej miestnosti a otvorenie dverí prinesie v zime prúd studeného vzduchu.

Racionálnym východiskom je často rozšírenie malého vestibulu, ktorý je v našom podnebí jednoducho potrebný, rozšírenie terasy, z ktorej sa bude organizovať vstup, je tiež dôležité. Ak je táto konštrukcia neprijateľná, môžete usporiadať chodbu a vnútri budovy, budete však musieť postarať o výzdobu "závoja" pred prenikaním chladu, napríklad začlenením konvektora do povrchu podlahy.

Domy v dome môžu byť jedno- alebo dvojpodlažné. Tieto sú zároveň oveľa bežnejšie a vhodnejšie pre trvalý pobyt rodiny, pretože umožňujú vybaviť viac izieb vrátane spální. Prvé poschodie je spravidla poskytnuté ako spoločenská miestnosť adruhá - pod jednotlivcom.

Dom Dome - Projekt 1

Toto usporiadanie je ideálne pre plnohodnotnú rodinu. Tu na prvom a druhom poschodí sú dve spálne. V prvej úrovni sa nachádza aj kotolňa, kúpeľňa a priestranná kuchyňa s jedálenským kútom, odkiaľ sú smerované schody do vyššej úrovne. Na druhom poschodí je balkón s krásnym panoramatickým výhľadom na zeleň. V tomto prípade zostáva jedálenský priestor priechodný, otvorený na prezeranie z druhého poschodia.

Dom Dome - Projekt 2

Priestor sa delí priečkami podľa typu štandardných priestorov. Priame predsieň prvého poschodia, ktorá vedie hlboko do okrúhlej konštrukcie, akoby rozrezala miestnosť na oddelené priestory a spočívala na priestrannej obývacej izbe. Druhé poschodie je vyplnené dvoma spálňami a malou halou so schodiskom. Samozrejme, niektoré straty užitočného priestoru, ktoré by sa mohli nachádzať nad obývacou izbou, sa môžu zdať ako veľká nevýhoda, ale stojí za to zvážiť, že celkový interiér vyzerá oveľa ľahší a umožňuje cítiť všetky potešenie života v klenutom dome.

Dom Dome - Projekt 3

Tento projekt dvojpodlažného klenutého kaštieľa poskytuje ďalšie predsieň, ktorá účinne obmedzí studený vzduch z ulice, ako aj garáž. Garáž rozšírenie je absolútne plus, ako žijú v vidieckom dome jednoducho vyžaduje, aby auto, aak je miestnosť pripojená k domu, môžete sa do nej ľahko dostať aj v najťažšom počasí. Druhé poschodie nad garážou je obsadené balkónom. Prítomnosť troch spální a dvoch kúpeľní vám umožní ľahko sa ubytovať s plnohodnotnou rodinou.

Dom Dome - Projekt 4

Jednoposchodový klenutý dom má svoje výhody. Takéto návrhy sú ideálne pre rodiny s deťmi alebo starších ľudí, ktorým je ťažké vystúpiť do druhého poschodia. Okrem toho, zvýraznenie dostatočnej plochy stránky, môžete umiestniť všetky potrebné izby. Priestor nie je možné rozdeliť na samostatné miestnosti, ktoré majú oddelené iba kúpeľňu pri stenách. V tomto prípade dostanete štúdio, v ktorom sa budete cítiť pohodlne. Ďalšie na fotografii je niekoľko možností pre plánovanie jeden-príbeh klenutý dom, rovnako ako štúdio.

Zasklenie a obloženie

\ t

Kopulovitá forma domu poskytuje veľké príležitosti na pridelenie veľkej plochy pre zasklenie, čo dodá budove svetlý vzdušný výhľad. V tomto prípade je dôležité zvoliť správne sklenené jednotky, ktorých dizajn je vyrobený zo špeciálneho skla s tepelne ochranným povlakom. Okná môžu byť zároveň štandardné obdĺžnikové alebo trojuholníkové. Veľmi neobvyklé a originálne obaly z päť a šesťuholníkových okenných systémov s dvojitým zasklením.

Čo sa týka obkladu domu, najčastejšie pre nichCiele používajú omietky, prírodný a dekoratívny kameň, tehly, plasty, kovové panely a iné moderné materiály.

Interiér domu Dome: Tipy a nápady

Ako sme už povedali, majitelia okrúhlych oblastí domov čelia vážnemu problému organizovania interiéru. Hoci dnešný trh je plný obrovského sortimentu nábytku, nie je ľahké ho vyzdvihnúť na takýto priestor. Je lepšie, aby sa usporiadali vnútorné prvky, ktoré by sa mohli harmonicky prispôsobiť pozdĺž stien, bez toho, aby dochádzalo k preplneniu priestoru. Nábytok, opakovanie ohyby stien v obývacej izbe alebo v kancelárii, dá interiéru nezvyčajný sprievod.

Častým prvkom výzdoby je krb, ktorý by mal byť umiestnený v strede miestnosti. Týmto spôsobom môžete uložiť prichádzajúce teplo, ktoré bude rovnomerne rozložené po celom areáli. Okolo krbu, pozdĺž stien, môžete umiestniť mäkké pohovky, lavičky, ktoré sa stanú ďalšími miestami na spanie. Takže si útulnú teplú obývaciu izbu. Pozdĺž jednej zo stien si môžete vybaviť pracovný priestor v kuchyni.

Okná kopulovitých domov sú často dosť vysoké, preto je vhodné uprednostniť inštaláciu systémov automatického otvárania. Pozoruhodné sú aj vnútorné steny s ohybmi. Napríklad veľkoplošné keramické obklady v kúpeľni alebo v kuchyni nebudú úspešné - môžu byť nahradené mozaikami. Ak sú steny zhotovené pomocou šindľov, oblasť je rozdelená na malé časti,vymedzenie ich lamiel. Najjednoduchšou možnosťou by bolo obkladanie sádrokartónu alebo maľby.

Domy - fotografie a projekty

\ t

Na záver odporúčame navštíviť našu galériu. Uvidíte tu množstvo fotografií zobrazujúcich rôzne verzie projektov klenutých domov, ich interiérov a exteriérov. Šťastné prezeranie!