Domáce kaktusy (90 fotografií): typy, starostlivosť a zalievanie

Takmer každý, kto kladie otázky o krásnych a nenáročných domácich rastlinách, nejako prichádza s kaktusom. Majú radi rozmanitosť a nezvyčajný vzhľad. Okolo nich je mnoho mýtov, presvedčení a znamení. Predpokladá sa napríklad, že ak kaktus náhle kvitne - je to dôležitá radostná udalosť. Nakoniec je to skutočný nález pre tých, ktorí snívajú o domácom zelenom rohu, ale majú katastrofálny nedostatok času na komplexnú a pravidelnú starostlivosť.

Všeobecné charakteristiky

\ t

Mexiko je právom považované za rodisko kaktusov. Hoci je možné argumentovať o pôvode tohto druhu, tu sa najprv hodnotili vlastnosti neobvyklej rastliny v celej jej kráse.

Rôzne druhy kaktusov obsahujú obrovské množstvo rôznych látok vrátane alkaloidov. Svojou povahou majú výrazný antiseptický účinok, zabraňujú vzniku plesní a patogénov. Na základe nich sa preto pripravujú rôzne farmaceutické a lekárske prípravky na liečenie problémov kardiovaskulárneho systému, prevencie hypertenzie a angíny pectoris a regulácie krvného obehu.

V tradičnej medicíne sa infúzie kaktusov používajú na liečbu kĺbov. Kaktusová šťava má výrazný tonizujúci účinok. Používa sa v prípravkoch na stabilizáciu nervového systému a na liečbu porúch gastrointestinálneho traktu.

Je tiež známa vlastnosť kaktusov neutralizovať škodlivé účinky elektromagnetického žiarenia zdomáce spotrebiče. Preto sa v tom čase začali aktívne rozvíjať v kanceláriách a doma na počítačových stoloch.

Kaktusy milujú zberatelia, dizajnéri a dekoratéri. Môžu vytvárať komplexné kompozície a skutočné tŕnisté záhrady. A to všetko - s minimálnym úsilím a stratou času.

Typy domácich kaktusov

Na svete je asi tri tisíce druhov kaktusov. Nie všetky sú domáce. Všetky z nich možno rozdeliť do troch širokých kategórií. Opuntia kaktusy sú šťavnaté malé listy, ktoré sa ľahko oddelia od tela. Líšia sa vo forme chrbtice. Nazýva sa glochídia. Pereskievy - kaktusy s klasicky vyvinutými listami. Cereus - odrody bez listov a glochídií.

Opuntia

Vyhlásený zástupca rodu rovnakého mena. Priemerná výška je 20 - 30 cm, ale tvar a veľkosť závisí od konkrétneho druhu. Je to jedna z najrozsiahlejších a najrôznejších rodín. Červené alebo biele ostne - nezvyčajná zahnutá forma.

Cereus

Ďalší klasický domáci kaktus. Je veľmi obľúbený v dizajne a dizajne interiéru. Je vhodný pre komplexné kompozície a záhrady, ale sám o sebe je skvelý. Postupom času môže narásť na meter, ale to bude trvať viac ako jeden rok. Existujú odrody a poddruhy s bizarnými mutáciami, ako napríklad Monsterosus.

Trichocereus

Dospelá rastlina je stĺpec s vysokým meradlom, ktorý sa s vekom stáva nielen vyšším, ale aj širším. Niektoré odrodydosahujú 1,5 ma vyššie.

Echinocereus

Jedná sa o hrebeňový kaktus, ktorý sa podobá nízkemu ostnatému stĺpu. Priemerná výška domácich odrôd je 20 - 30 cm, zvláštnosti kvitnutia závisia od konkrétnych poddruhov.

Hametsereus Silvestri

Ide o rýchlo rastúci a zaujímavý kaktus, ktorý v prvých rokoch výrazne rastie. Na začiatku leta kvitne jasnými šarlátovými kvetmi.

Oporocactus

Je to nenáročná a rýchlo rastúca opletená odroda s tenkými stonkami v priemere. Za rok rastie o niekoľko centimetrov. Veľké kvety sa objavujú na jar. Aporocactus sa môže pestovať v závesných nádobách a koši.

Mummily

Krásne ozdobné strieborné odrody kvety s bielymi kvetmi, ktoré obklopujú celý kmeň s krúžkom. Tvar kaktusu je zaoblený.

Notocactus

Sférický, stredne veľký domáci kaktus, pozoruhodný silnými, tvrdými ostňami. Za niekoľko rokov začne kvitnúť. Kvety sú pomerne veľké, ale tento druh nie je pre nich cenený.

Astrophytum

Najprv sa podobá rebrovanej guličke, ktorá rastie do valcov, keď rastie. Jasne žlté kvety pripomínajú sedmokrásky. Objavujú sa v lete a niekedy dosahujú priemer 30 cm. Hroty - rovné alebo zakrivené v závislosti od konkrétnej odrody.

Zostavenie

Miniatúrna odroda s guľatými päťcentimetrovými stopkami. Každý rok rebutionpoteší malými oranžovými kvetmi. Existujú väčšie odrody do 10 cm.

Strauss cleistocactus

Tento pohľad je obľúbený aj u dizajnérov, aj keď je pomerne veľký. Dospelí vyrastú do jedného metra. Povrch je pokrytý nielen tŕňmi, ale aj belavými chĺpkami, kvôli ktorým sa cleistocactus javí ako strieborný z diaľky.

Starostlivosť o domáce kaktusy

Vzhľadom na rôznorodosť odrôd a poddruhov je ťažké odvodiť jednotnú schému starostlivosti o všetky kaktusy. Ale existujú všeobecné odporúčania, ktoré môžu byť orientované.

Udržujte v miestnosti miernu teplotu. Zimné minimum - cca + 13C. Hoci väčšina odrôd ľahko toleruje krátkodobý mraz, nie je nutné ho zneužívať. Maximálna teplota až do + 35 ° C domáce kaktusy tolerujú bez problémov.

Kaktusy vždy potrebujú svetlo, najmä v zime, ale je lepšie vyhnúť sa priamemu slnečnému žiareniu. Pre horúce letné mesiace vytvorte svetlý odtieň kvetináčov na južnej strane

.

Nedávajte práve kúpené kaktusy v blízkosti iných zariadení. Po prvé - dvojdňová karanténa, adaptácia a transplantácia.

Zavlažovanie a vlhkosť

\ t

Na jar je zavlažovacia schéma štandardná, pretože ornica zasychá. Vezmite teplú destilovanú vodu bez nečistôt. Akonáhle sa ochladí, postupne znížiť napájanie. Na jeseň av zime, bezpečne opustiť zem takmer suché. Množstvo vody v tomto okamihu je minimálne, takže koreň nevyschne a rastlina sa nezvrásňuje.

Na rozdiel odstereotypy, kaktus by nemal byť striekaný, s výnimkou niektorých jednotlivých druhov. Vzduch môže byť suchý, ale musí byť čerstvý.

Transplantácia a rozmnožovanie

\ t

Je dlhé a nepraktické pestovať kaktus zo semien doma. Ale väčšina odrôd rýchlo a ľahko koreň aj malé odrezky. Urobte to v teplej sezóne, aby ste sa nemuseli starať o udržiavanie teploty a vlhkosti. Po prvé, suché rezne trochu, nechať ich na pár dní, a potom je pristáť v rašelinovom kompostu.

Ak chcete, aby sa semená, nezabudnite na vplyv skleníka na sadenice, a čo je najdôležitejšie - sledovať teplotný režim + 22 ... + 27C.

Mladí kaktusy sa každoročne presádzajú, dospelí len v prípade potreby. Ak to chcete urobiť, vezmite si hrniec skôr. Je lepšie vykonávať takéto postupy na jar. Snažte sa nepoškodiť jemný koreň. Tiež sa uistite, že stonka kaktusu nejde do podzemia - tam sa začína hniť.

Kontrola škodcov a chorôb

\ t

Najbežnejšou chorobou, ktorá postihuje kaktusy, je hniloba kmeňov. Vyzerá to hnedé škvrny. Aby sa ho zbavili, je potrebné odstrániť poškodené miesta a ošetrovať rastlinu dezinfekčnými prostriedkami. Najčastejšou príčinou sú nevhodné podmienky zaistenia a najmä príliš vysoká vlhkosť.

Niektoré odrody je veľmi ťažké priviesť do kvitnutia. Toto nie je choroba. Oni jednoducho vyžadujúpodmienky čo najbližšie k prírode, ktoré sa v byte nedajú ľahko reprodukovať. Pamätajte si, že väčšina rastlín kvitne len na nový rast, a preto musíte pozorovať spôsob činnosti a odpočinku. Tiež intenzívne kvitnutie stimuluje stiesnené hrnce. Ak je príliš priestranný, väčšina zdrojov ide na vývoj odnože a nie na zem.

Domáce kaktusy - foto

Už dlho sa snívalo o výrobe dekoratívnych nenáročných kaktusov, ale ešte sa nerozhodli, kam ich umiestniť? Prezrite si náš výber fotografií s novými nápadmi a možnosťami. Šťastné prezeranie!