Dokončenie pracovnej steny v kuchyni (80 fotografií) \ t

Povrchová úprava steny nad pracovným povrchom vyžaduje špeciálny prístup, pretože je najviac náchylná na kontamináciu, negatívny vplyv zvýšenej teploty a vlhkosti. Okrem toho je táto zóna neustále v dohľade, často pôsobí ako akcentný prvok, preto dekoratívne vlastnosti by mali zodpovedať celkovému dizajnu interiéru. V našom článku sa pozrieme na to, ktoré materiály sú lepšie dať prednosť stene vo varnej zóne a čo by sa malo zvážiť pred nákupom.

Hlavné znaky

Pri výbere konkrétneho druhu obkladového materiálu na odbavovaciu plochu je potrebné predovšetkým zoznámiť sa s jeho kvalitatívnymi vlastnosťami, pretože oprava sa vykonáva viac ako jeden rok a náter musí byť odolný voči vlhkosti, teplým parám a vysokým teplotám. Je tiež dôležité vziať do úvahy toleranciu materiálu voči neustálemu čisteniu, vrátane použitia čistiacich chemikálií.

Pracovná stena alebo, ako sa všeobecne nazýva zástera, je rovina umiestnená nad spodnými úrovňami náhlavnej súpravy, kde sa nachádza umývadlo, stolová doska a varná plocha, preto je dôležité presne určiť jej rozmery. Ak je horná vrstva, potom prijateľná výška odbavovacej plochy bude kolísať do pol metra. Šírka závisí od osobných želaní majiteľov: môžete zavrieť stenu v celom nábytku alebo len niekoľko, najviac "nebezpečné" oblasti, napríklad nad drezom alebo varnou doskou. Ak sa top skrinechýba, je žiaduce usporiadať zásteru na povrch stropu.

Pri výbere zvážte farbu náteru, prítomnosť vzorov alebo tlač fotografií. Zástera môže byť ozdobená vo farbe jednofarebnej náhlavnej súpravy alebo môže byť veľmi odlišná a stáva sa prízvukovým prvkom. Ideálnou voľbou je biela povrchová úprava pracovnej steny, ktorá je vhodná pre akúkoľvek farebnú schému. Má však výrazný nedostatok - marco. Na bielych obkladačkách a PVC paneloch bude jasne viditeľná najmenšia kontaminácia, takže často preferujú béžové, sivé, krémové tóny.

Významný význam má aj štýl písma zvolený pre kuchyňu. Napríklad, zrkadlo alebo kovová zástera bude vyhovovať high-tech miestnosti, eko-kuchyňa bude vyzerať skvele s foto-obrazy prírody, a pre klasický interiér si môžete vybrať možnosť dizajnu pre pracovnú stenu s dekoratívnym kameňom.

Ďalším dôležitým bodom sú náklady na konečnú úpravu materiálu, ako aj náklady na jeho inštaláciu. Pri návrhu opravy je potrebné okamžite určiť, akú sumu ste ochotní vynaložiť na dizajn zástery a či je možné vykonať dokončovacie práce sami. Existujú materiály, ktorých inštalácia nevyžaduje špeciálne zručnosti, a práca sa môže vykonávať nezávisle, čím sa šetrí veľa.

Dlaždice a mozaiky v dizajne odbavovacej plochy

\ t

Keramická dlažba alebo mozaika môžu byť vynikajúcou voľbou na vytvorenie pracovnej steny v kuchyni. Často tieto materiálykombinovať s dôrazom na jednotlivé zóny. Okrem vysokých estetických vlastností majú oba nátery dlhú životnosť (viac ako 15 rokov), ale táto výhoda má opačnú stranu - ak chcete zmeniť dizajn, nebude ľahké povrch ľahko demontovať.

Keramické dlaždice

Niekto bude považovať keramické obklady za „relikvie“ minulosti. Tento typ povrchovej úpravy má dlhú históriu, ale napriek tomu nestratí význam vďaka svojim vynikajúcim vlastnostiam. Stena je veľmi trvanlivá, nebojí sa negatívnych účinkov mokrého mikroklímu, vysokých teplôt a dokonale sa umyje. Okrem toho, dnes existuje "pôsobivý" počet výkladov jeho dizajnu, čo umožňuje použitie náteru pre akýkoľvek štýl.

Obklad môže napodobňovať prírodné materiály, byť monofónny, vzorovaný, hladký, razený, atď. Mnohé zbierky obsahujú kachľové panely s rôznymi kresbami - zátišie, kvety, ktoré sa úspešne používajú v Provence, Retro, Country štýly.

Doska „metra“, usporiadaná v bielom plátne so svetlými alebo čiernymi švami, je dosť relevantná. Je lemovaná uhlopriečnym vzorom a vytvára dynamiku a vizuálne rozširuje pracovnú rovinu.

Osobitnú popularitu získala dlaždica pod tehlou, u ľudí nazývaných "prasa". Každý prvok má pravouhlý tvar so skosenými hranami, pripomínajúcimi prírodnú tehlu rôznych farieb a veľkostí. Táto povrchová úprava je skvelá pre klasiku aja moderné interiéry.

Zaujímavým riešením môže byť zástera, obložená mozaikovými dlaždicami, ktorá prinesie dotyk tepla a pohodlia, bude perfektnou dekoráciou pre akýkoľvek interiér.

Mozaika

Mozaika je redukovaná kópia keramickej dlažby. Má všetky rovnaké výhody ako dlaždice, ale má vyššie náklady. Dá sa použiť na prekrytie zložitých architektonických foriem, uhlov, výbežkov, ohybov, ozdobenia okraja zástery alebo jej jednotlivých prvkov. Pre malé kuchyne - to je najvhodnejšia možnosť, pretože mozaikové plátno vyzerá celkom elegantne, opticky rozširuje priestor.

Mozaiku je možné zostaviť individuálne, vytvárať rôzne vzory alebo pomocou matricových panelov s rozmermi 30 x 30 cm, čo značne zjednodušuje prácu a umožňuje vám to sami. Čipy (samostatné prvky mozaiky) sú vyrobené z rôznych materiálov: keramika, sklo, umelý kameň, zrkadlá, kov môže byť základom.

Farebná paleta je tiež mnohostranná - zástera môže byť monochromatická alebo môže mať pestrofarebnú farbu, gradientový dizajn vyzerá krásne, keď je jedna primárna farba rozpustená v rôznych odtieňoch. Pre klasické, retro a rustikálne štýly sa dáva prednosť matnej keramickej alebo kamennej mozaike. V modernejších interiéroch (podkrovie, hi-tech, moderné) sa nachádzajú sklenené, zrkadlové a kovové plátna.

Zástera odpoháre

Zaujímavým moderným variantom návrhu pracovného priestoru je zástera vyrobená z kaleného skla, nazývaná skinali. Povrch plne spĺňa všetky potrebné požiadavky na pevnosť a odolnosť a má veľké množstvo konštrukčných riešení.

Najjednoduchšou možnosťou je matné sklo, ktoré môže byť hladké alebo textúrované, ako aj pieskované výkresy. Tento dizajn je ideálny pre interiéry vyrobené v štýle minimalizmu, kde nie sú vítané jasné vzory. Dobrá voľba pre relaxačný interiér - monochromatický skinal. Sklenená tkanina je natretá špeciálnym zložením (farba môže byť ľubovoľná) a prechádza tepelným spracovaním, čím si farby dlhodobo zachovávajú svoju sýtosť.

Ak chcete, aby sa pracovný priestor stal luxusnou dekoráciou kuchyne, môžete uprednostniť tlač fotografií na skle. Dnešná technológia vám umožňuje aplikovať ľubovoľný obrázok na žiadosť zákazníka, čo umožňuje vytvoriť v kuchyni jedinečný dizajn. Mimoriadne pôsobivý vzhľad s 3D obrazmi.

Konečná úprava pracovnej steny s PVC panelmi

\ t

Povlaky z plastických hmôt možno nazvať najdostupnejším. Po prvé, jeho náklady sú oveľa nižšie ako iné dokončovacie materiály, a po druhé, môžete panely inštalovať sami, bez účasti platených profesionálov.

Panely prichádzajú v rôznych typoch, líšiacich saveľkosť a farbu. Existujú úzke dlhé listy, obkladové panely, ktorých šírka nepresahuje 14 cm, ako aj masívne plošiny, ktorých maximálna šírka a dĺžka sú 2 a 4 metre.

Hlavnou výhodou panelov z PVC je rôznorodosť dekoratívneho dizajnu: materiál môže mať monochromatickú farbu, rôzne vzory, kresby, fotografické obrazy a tiež pravdepodobne napodobňovať drevo, textúru kameňa, ktorá sa často používa v klasických, provinčných smeroch a moderných štýloch. podkrovie, eko.

Ďalšou výhodou panelov je, že môžu byť inštalované na nepripravených stenách, čo značne zjednodušuje proces. Plastovú zásteru si môžete ozdobiť sami, napríklad lepidlom samolepiacou fóliou, natrieť maliarskymi farbami (akrylom alebo olejom) a ako dekoráciu použiť aj vinylové samolepky.

Dekoratívny kameň vo výzdobe zástery

\ t

Umelý kameň je reprezentatívny a vysokokvalitný materiál, ktorý ľahko znáša všetky kuchynské procesy a slúži ako dôstojná dekorácia nielen pracovného priestoru, ale aj kuchyne ako celku. Je schopný napodobniť textúru a farbu akéhokoľvek prírodného kameňa, či už je to mramor, žula alebo iné kremeň, sopečné horniny.

Zdobenie zástery v kuchyni ozdobným kameňom je vysoko trvanlivé, ale aj keď je niektorá položka poškodená, môže byť ľahko obnovená bez straty celkovej príťažlivosti.

Veľkýnedávno sa napísal zdvojený murovaný materiál. S ním, aby sa pracovné oblasti kuchyne v štýle minimalizmu, podkrovie, hi-tech, Provence.

Aby sa vytvorila bohatá atmosféra alpskej kuchyne, „chata“ by mala byť založená na hrubých kameňoch napodobňujúcich kameň. Ale stojí za to zvážiť, že veľké fragmenty sú dobré pre priestranné izby, takže tento dizajn môže byť prijateľnou voľbou pre kuchyňu-obývacia izba súkromného domu.

Povrchová úprava pracovnej steny kovom

\ t

Oceľové plechy v prevedení kuchynskej zástery dávajú situácii určitú prísnosť a eleganciu. Materiál je vyrobený z nehrdzavejúcej ocele alebo medi, a preto má pomerne dlhú prevádzkovú dobu.

Nerezová oceľ je ideálnou voľbou pre mestský interiér alebo špičkovú špičkovú kuchyňu. Meď (mosadz) možno často nájsť v interiéri retro, Provence alebo krajiny. Oceľová zástera môže mať lesklý alebo matný povrch, ich kombinácie na jednej stene vyzerajú originálne.

Niekto sa môže zdať, že kov sa javí ako „studený“ materiál - v tomto prípade môžete pre neho vyzdvihnúť úspešných „susedov“, čo túto nevýhodu zjemní. Malá oceľová časť steny nad varnou doskou skvele vyzerá obklopená tehlami, keramickými obkladačkami alebo drevenými panelmi.

Zrkadlová zásterka

Ďalšia zaujímavá možnosť na dokončenie pracovnej steny v kuchyni -zrkadlový povrch. Môže byť reprezentovaný pevnou sieťou, dlažbou alebo mozaikou. Zrkadlá majú jedinečné vlastnosti na vizuálne rozšírenie priestoru a vytvorenie krásnych svetelných efektov s vysoko kvalitným osvetlením, takže takto vyrobená zástera sa stane skutočným vrcholom interiéru.

Jednou z negatívnych vlastností zrkadlového povrchu je jeho krehkosť, ale stojí za zmienku, že dnešný materiál má vysokú odolnosť voči mechanickému namáhaniu a umiestnenie zrkadiel na vzdialenú stenu nepredstavuje určitú hrozbu.

Dokončenie pracovnej steny v kuchyni - fotografie a nápady

Výber moderných materiálov pre konečnú úpravu pracovnej steny v kuchyni je dostatočne veľký a umožňuje vám vytvoriť najviac unikátne interiéry. Opäť to môžete vidieť a nakresliť zaujímavé nápady v našej fotogalérii, kde sú prezentované najlepšie príklady. Šťastné prezeranie!