Do-it-yourself kurník: nápady ako urobiť (80 fotografií)

Medzi kurčatami hydiny sú snáď najbežnejšie a najnevhodnejšie druhy. Cítia sa skvele v miernom podnebí strednej zóny, nenáročný v strave, rýchlo rastú. Je možné držať vtáky v obvyklom prístrešku alebo plote z mriežky, ale pre maximálne pohodlie budú vrstvy stále potrebovať samostatnú štruktúru. Dokonca aj neskúsený majster bude schopný postaviť kurník s vlastnými rukami, a príklady a odporúčania uvedené nižšie budú dobrou pomocou v tejto fascinujúcej práci.

Druhy kurčiat, ich výhody a nevýhody

Pred postavením klietky pre kurčatá je potrebné rozhodnúť o niekoľkých základných otázkach - plánovaný počet vtákov, spôsob a účel ich umiestnenia. Usporiadanie plnohodnotnej domácej farmy si bude vyžadovať značné materiálne náklady a usporiadanie veľkej budovy bude dosť odlišné od malej klietky pre 5 - 10 vtákov. Pre malý počet vtákov stačí vybaviť mini budovu s vnútorným „domom“ vo výške 0,3 m2. m na individuálnu a prechádzkovú plochu 0,5 m2 na osobu.

Podľa typu stavby je možné rozlíšiť zakryté búdky, pouličné bariéry s prístreškom, kombinované budovy, ako aj skleníkové kurčatá.

Haly

Výhodou hál je ich spoľahlivosť, trvanlivosť a úplná ochrana pred poveternostnými javmi, čo je obzvlášť dôležité v zime. Výstavba takýchto hospodárskych budov je však zložitý a nákladný proces, ktorý sa nemusí vždy vyplatiť. Vzhľadom k tejto populariteUžite si viac ľahkých možností.

Pouličné prístrešky

Kompaktné, často prenosné konštrukcie pozostávajúce z mriežkového pletiva pripevneného k drevenému alebo kovovému rámu a šikmej streche. Často nie je sex, takže vtáky sa môžu pasú na tráve. Tento typ kurníku je vhodný na leto, ale v chladnom období sa vtáky budú musieť presťahovať do uzavretejšej miestnosti.

Kombinované kurčatá s chôdzou

\ t

Najlepšia voľba pre malú domácnosť. Skladajú sa z "domu", kde sa vtáky môžu schovať v noci alebo ležať na vajciach a oplotenom dvore. Tento dizajn vyzerá veľmi esteticky a bude farebnou výzdobou panstva, najmä ak obsahuje dekoratívne plemená kurčiat.

Skleníky

Dobre si uchovávajú teplo a prenášajú slnečné svetlo, čo má pozitívny vplyv na zdravie a produktivitu sliepok. Existujúce konštrukcie je možné upraviť aj po zbere hlavnej plodiny, pri stavbe podláh, podávačoch, napájačkách a hniezdach. Skleníky sú ekonomickým a praktickým typom plota pre kurčatá, a to ako pre letné, tak pre zimné obdobie.

Fázy budovania kurníku

Poradie činností na výstavbu „obydlia“ pre hydinu určuje každý kapitán individuálne na základe vlastností lokality, vybraných materiálov, typu stavby a ďalších faktorov. Ale stále existuje všeobecný zoznamKroky na dosiahnutie úspešného výsledku. Spravidla sa nedá urobiť bez plánovania alebo projektovania, kreslenia s približnými rozmermi, výberu miesta na inštaláciu kurníku, nákupu materiálu a samotného procesu výstavby. Zložitosť každej fázy závisí od typu zvoleného domu, ale vzhľadom na čas a túžbu je realistické realizovať aj projekt s najväčším objemom zdrojov.

Rozloženie

Zahŕňa definíciu vtákov a možnosti výstavby. Na základe týchto údajov sa vypočíta dĺžka, šírka, výška budúcej štruktúry. Preto by mala byť minimálna plocha uzavretého priestoru pre 20 osôb aspoň 5 - 6 m2 M, pešia vzdialenosť - aspoň 10 m2.

S množstvom 50 ks. rozmery sa zvyšujú na 15 a 20 m2. Hniezda by mali byť umiestnené pozdĺž dlhej steny v niekoľkých úrovniach, z ktorých každý musí ponechať asi 0,35 m2 priestoru. Stojí za zmienku, že kurčatá radšej ponáhľajú v kľudných tichých zákutiach, kde je vždy suchý a nie je tam žiadny prístup hlodavcov. Pre voľné odstránenie vajíčok nad hniezdami môžete vytvoriť otváracie veko, ako aj usporiadať mierny sklon, pozdĺž ktorého sa výrobky jemne zvinú do samostatnej nádoby (zberný box na vajcia).

Miesto

Výber miesta pre kurník výrazne ovplyvňuje, či vtáky budú v nových podmienkach príjemné. Miesto musí byť suché, chránené pred vetrom, teplé a dobre osvetlené.

Vstup je najlepšie orientovaný na východ.alebo juh - kurčatá sa zobudia okamžite po východe slnka a musia zostať pod lúčmi denného svetla až do začiatku súmraku. Vitamín D sa vyrába na vtákoch na slnku, bez ktorého prestanú znášať vajcia a môžu sa zraniť.

V čase obeda, keď teplota stúpne na + 30 ° C a viac, sa sliepky radšej schovávajú v tieni. Na tento účel musia poskytnúť prístrešok odolný voči ohrevu, alebo na južnej strane zasadiť niektoré rýchlorastúce vinice (hrozno, chmeľ, brečtan).

Stavebné materiály

Výber materiálov závisí od typu budúcej konštrukcie. Takže, pre plnú stodolu fit tehly, penobetónové bloky, kameň, drevo. Menej odolné budovy môžu byť postavené z OSB dosiek, vlnitých, bridlicových, plastových panelov, pletiva. Veľmi ekologický a lacný variant - lisované balíky slamy, ktoré zapadajú do dreveného rámu a sú na vrchole pokryté hlinenou omietkou.

Môžete tiež postaviť kurník s vlastnými rukami z obyčajných guľatín, držať ich spolu s betónovou alebo hlinenou maltou ako tehly. Základ a podpery sa často používajú kovový profil, oceľové rúry, drevené tyče.

Polykarbonát je ideálny pre „skleníkové“ možnosti - tento priesvitný materiál prenáša svetlo a poskytuje vtákom slnko, ktoré potrebujú pre nich v teplej, uzavretej miestnosti.

Proces budovania vlastných rúk

\ t

Zvyčajne sa buduje kurníkzačína položením základu, ktorý môže byť páskový alebo vlasový. Prvá je spravidla tvorená monolitickými stavbami z tehál, betónu alebo kameňa. V prípade ľahkých drevených, kovových alebo plastových konštrukcií sú stožiare, na ktorých bude rám hydinárne držať, dosť.

Sex v kurníku

Podlaha sa neuskutočňuje vždy - v oblasti chôdze nie je prakticky potrebná, hoci v interiéri môže slúžiť ako dodatočná ochrana pred chladom. Použitie dosiek, preglejky alebo drevotrieskovej dosky na podlahy je nepraktické - vďaka podstielke sa drevo začne rýchlo hniť a po niekoľkých rokoch sa bude musieť meniť.

V stacionárnych kuracích peciach je lepšie položiť veľké keramické platne, ktoré sú vybavené systémom „teplej podlahy“, čím sa vyrieši problém vykurovania vtákov v zime. Pre pohodlie sa na dosky nanesie 10 cm vrstva podstielky - piliny, nasekanej slamy, suchých listov a sena. Keďže je znečistený, všetko sa dá odstrániť na kompost a nahradiť novým materiálom.

Hlinená podlaha v dome je položená nasledovne: po prvé, na dezinfekciu sa hasené vápno nabíja vo výške 1 kg /m2 M, a potom 8 - 10 cm izolácie (piliny, rašelina z machu, plevy atď.).

Steny pre kurčatá

\ t

Je žiaduce, aby sa hlodavce neprenikali a lepšie sa udržali v teple. Je vhodnejšie zvoliť si materiál, ktorý je šetrný k životnému prostrediu, „dýchanie“ - to zabezpečí zdravú mikroklímu v slepačom dome. Z tohto dôvodu niePlastová a kovová podšívka, ako aj vonkajšia izolácia penovým plastom. Ak steny neprejdú vlhkosťou, vlhkosť, plesne a plesne sa objavia vo vnútri, čo je veľmi zlé pre zdravie sliepok.

Na vetranie v hornej časti kurníku je nevyhnutné urobiť okno alebo nainštalovať vetraciu mriežku. Pešia časť kabíny je zvyčajne oplotená sieťou. Ak na vrchole nie je baldachýn, výška by mala byť väčšia ako 150 cm, aby kurčatá nepreleteli cez bariéru.

Strecha v pekárni

Usadený na ochranu pred poveternostnými vplyvmi, vetrom a predátormi. Zvyčajne sa vykonáva šikmo, uhol závisí od množstva zrážok v konkrétnej oblasti. Základ môže byť z drevených alebo kovových priečok. Ako vrchný náter sa používa takmer akýkoľvek strešný materiál. Ak je kurník inštalovaný na slnku, mali by ste sa vyhýbať prehrievaniu plechov v prospech keramiky alebo šindľov, ondulínu, bridlice.

Otepľovanie a starostlivosť o družstvo

\ t

Napriek vysokej adaptabilite kurčiat na chladnú klímu títo vtáci uprednostňujú plavbu len v pohodlných podmienkach. Na tento účel potrebujú teplotu od +12 do + 25 ° C tepla, vlhkosť vzduchu na úrovni 60-75%, dobrú výživu a najmenej 10 hodín svetla.

Skúsení chovatelia hydiny vedia, že v období jesene a zimy by sa mala dodatočne zdôrazniť miestnosť, v ktorej sú kurčatá. Znamená to zatvoriťPozemok domu musí buď dodávať elektrinu alebo (čo je bezpečnejšie) nainštalovať baterku na batériu. Energeticky úsporné LED diódy alebo žiarivky spotrebujú kilowatty veľmi ekonomicky, takže podsvietenie nebude úderom do rozpočtu. Môžete tiež použiť elektrinu na vykurovanie - na kompaktnej ploche bude stačiť mať teplú podlahu, keramickú infračervenú lampu alebo konvektor umiestnený za mriežkou.

Ak je kuriatko pôvodne plánované na chov vtákov v zime, je v ňom vyrobená vyššia podlaha a steny sú izolované podľa všetkých pravidiel minerálnou vlnou, penovým plastom, penou, pokrývajúcou tento materiál z vrstiev preglejkou alebo fóliou odrážajúcou teplo.

Starostlivosť o hydinárne pozostáva z pravidelného vetrania, sušenia a čistenia. Lepšie, ak bude vetranie prebiehať nepretržite, s výnimkou, možno až príliš mrazivých období. V horúcom období sa odporúča dočasne uvoľniť kuriatko od vtákov, otvoriť dvere, okná, prípadne odstrániť časť strechy a zabezpečiť sušenie. Tento postup je obzvlášť dôležitý po zime, keď sa v miestnosti hromadí veľa vlhkosti. Výmena podláh, drevených stĺpov, rebríkov a iných konštrukcií sa vykonáva tak, že sú znečistené trusom. Biologický odpad môže byť kompostovaný a potom použitý ako hnojivo v lôžkach.

kuriatko DIY - foto

Ak chcete postaviť kuriatko vlastnými rukami, odporúčame vám pozrieť sa na zaujímavé návrhy vgalériu na tejto stránke. Nižšie sú zozbierané početné fotografie s hotovými domami, medzi ktorými môžete vždy nájsť vhodný nápad. Ktorýkoľvek z predložených typov budov vhodných na pohodlnú údržbu vtákov v súkromnom statku. Vyberte si svoj obľúbený príklad a nechajte kurčatá aktívne prenášať po celý rok v novom dome!