Dizajnová úzka kuchyňa (78 fotografií)

V štandardných mestských apartmánoch kuchyňa nie vždy spĺňa želania vlastníkov. Obyvatelia výškových budov často čelia problému úzkych priestorov, ale vo varnej zóne sa cítia najviac akútne. Situáciu môžete vylepšiť pomocou špeciálnych konštrukčných techník, ktoré vám umožnia, aby bola úzka kuchyňa čo najpohodlnejšia a najkrajšia.

Funkcie úzka kuchyňa

Miestnosť, ktorá je dvakrát alebo viackrát tak široká, je skôr ako chodba ako obývacia izba. To platí najmä pre možnosti "okno oproti dverám." Jedinou výnimkou sú otvorené priestory v štúdiách, ale na ne sa vzťahujú úplne odlišné zákony dizajnu.

Oblasť úzkej kuchyne sa môže líšiť - miniatúrna náhlavná súprava sa sotva môže niekde hodiť, v iných je dosť štvorcových metrov pre plnohodnotný jedálenský stôl. Niekedy môže byť priestor mierne rozšírený kombináciou s obývacou izbou alebo balkónom, ale vo väčšine prípadov sa človek musí vyrovnať s tým, čo je. Ak chcete zostať v úzkej kuchyni bolo pohodlné, je veľmi dôležité, aby ju riadne vybavili.

Rozšírená miestnosť predstavuje zoznam požiadaviek na projekt. Po prvé, je potrebné vyvážiť proporcie, vizuálne zatlačiť steny a zdvihnúť strop; po druhé, v takejto kuchyni by sa malo ľahko pripraviť, to znamená, že by sa mala venovať pozornosť ergonómii procesov; Po tretie, estetická stránka má mimoriadny význam. Na splnenie všetkých týchto kritérií je možné ibaintegrovaný prístup, keď sa každá malá vec vopred premyslí a výber povrchových úprav, nábytku a vybavenia sa vykonáva podľa vopred schváleného plánu.

Interiéry

Vzhľadom na špecifiká kuchyne typu koridoru nebude pre jej dizajn vhodné príliš veľa štýlových rozhodnutí. Čím menšie sú rozmery miestnosti, tým by mal byť interiér skromnejší. Znížená farebná paleta, hladké textúry, minimálne projekcie a všetky druhy dekorácie sú kľúčom k priestoru, ktorý nie je preťažený detailmi, v ktorých sa všetci rodinní príslušníci budú dobre baviť.

Úzka, moderná kuchyňa

Odráža rýchle tempo života a vysoký rozvoj technológií 21. storočia. V tomto interiéri je všetko jasné a stručné: kuchynské potreby a výrobky sú ukryté za elegantnými fasádami náhlavnej súpravy, vstavané spotrebiče dokonale a ticho vykonávajú svoje funkcie a všetky povrchy bez výnimky si zachovávajú dokonalú čistotu. Minimalistický dizajn v jasných achromatických farbách je tou najlepšou voľbou pre úzku kuchyňu najkompaktnejšej veľkosti, vďaka ktorej bude proces varenia jednoduchým a príjemným zážitkom.

Úzka škandinávska kuchyňa

Požičal si ho z tradičného domáceho prostredia obyvateľov severných krajín - Švédska, Dánska a Nórska. Vzhľadom na množstvo bielej a šedo-modrej farby zanecháva dojem neobmedzeného rozlohy zasnežených hôr a postriekanie prírodného dreva a etnických motívov vytvára teplé domáce prostredie. Úzka kuchyňa zdobenáv škandinávskom štýle, vyzerá vzdušne a svetlé, takže byť v ňom je skutočným potešením pre každú hostesku.

Kuchyňa s úzkym podkrovím

Jedno z najviac organických roztokov pre rozšírenú miestnosť. Vlastnosti priemyselného dizajnu plne odôvodňujú neštandardné usporiadanie. Môže sa zdať, že v mieste tejto podivnej kuchyne bývala priemyselná dielňa, špajza alebo chodba. Jednoduchá povrchová úprava vo forme muriva a betónu, otvorených oceľových rúrok, hrubo opracovaných dosiek, domáceho nábytku zo šrotových materiálov urobí miesto varenia úplne individuálnym a majitelia budú môcť ukázať kreatívne sklony a odvahu ísť proti spoločným štandardom.

Úzka kuchyňa v štýle Provence

V provensálskom štýle, s jemnými pastelovými odtieňmi a ozdobou dobového skromnosti, sa vytvorí príjemná atmosféra francúzskej dediny v kuchyni. Drevený nábytok maľovaný svetlým matným smaltom, obielené steny a stropy, porcelánové súpravy na otvorených policiach, nevtíravé výtlačky vo forme divokých kvetov, vtákov a čipiek budú vhodné. Je však lepšie uložiť výkresy pre malé prvky - záclony, zásteru, riad a zvyšok povrchov by mal byť rovný.

Farebné kombinácie v úzkej kuchyni

Výber farieb pre úzku kuchyňu je jedným z najdôležitejších momentov. Kombinácia tónov podľa všetkých pravidiel umeniadizajn, dlhá miestnosť môže byť vizuálne rozšírená, čím sa jej geometria dostane do požadovaného tvaru. Ale čím miernejšie sú rozmery miestnosti, tým opatrnejšie by malo byť riešenie jasných a nasýtených farieb. Aby sa kuchyňa neobjavila pestrá, odporúča sa vyhnúť sa kontrastom, aj keď hovoríme o banálnej čierno-bielej šachovej hre. Prilákanie pohľadových prvkov by sa malo nachádzať v blízkosti úzkych stien, ale niekedy je v centre pozornosti nutný dôraz na zónovanie priestoru, napríklad jeho rozdelenie na pracovné a jedálne.

Achromatic

Kombinácie bielej, šedej a čiernej v predĺženej kuchyni vždy vyzerajú veľmi štýlovo. Môžu byť riedené prírodnými drevenými doskami, malými jasnými detailmi (zástera, samostatné dvere skrine, chladnička), farebnými riadmi a dekorom.

Studená

Pomerne často sa používa pri navrhovaní úzkych miestností. Pastel škvrny na matné bielom pozadí - dobrá voľba pre vzdušné Provence, krajiny, more, škandinávsky štýl. Základ však môže byť dobre zafarbený: dlhá šedá, svetlomodrá, olivová, levandulová a béžová. Všetky tieto odtiene sa ľahko kombinujú, ale nie viac ako 2-3 v jednej miestnosti.

Teplé

Najlepšie je vytvoriť ich pomocou drevených textúr a okrových, tehlových tónov. V takejto palete môžu najjasnejšie odtiene predstavovať mliečne biela, citrónová, broskyňová, zelenkastá khaki a tie najtmavšie -hnedá káva a čokoláda. Dobre dopĺňajú teplú škálu červenej, žltej, zelenej, vyrobenej z kovov - zlata a bronzu.

Povrchová úprava

Okrem štandardných požiadaviek na kvalitu, bezpečnosť a trvanlivosť musia materiály používané na dekoráciu úzkej kuchyne spĺňať určité estetické požiadavky. V takýchto miestnostiach sú pestré kresby, veľký dekor a bohaté kontrasty úplne nežiaduce. To všetko je najlepšie ponechať na príliš priestranné izby a malá kuchynská linka je elegantná a diskrétna.

Strop

Optimálnym riešením pre dokončenie stropnej zóny v úzkom priestore je hladký, ľahký povrch. V závislosti od zvoleného štýlu môžete zostať na matnej, saténovej alebo zrkadlovej textúre. Hromadné sadrokartónové konštrukcie, ako aj dvojvrstvové rámy po obvode nie sú zvyčajne vhodné pre takéto prípady. Jedinou výnimkou je veľká úzka kuchyňa s vysokým stropom, ktorú možno vizuálne rozdeliť na štvorcový tvar a plávajúce osvetlenie.

Steny

Ak je to malý priestor, steny v ňom by mali byť čo najjednoduchšie. Ľahká monochromatická maľba alebo rovnaká tapeta - skvelý základný prípad. Aby sa zabránilo efektu „vlaku“, neodporúča sa používať na dlhých stenách horizontálne vzory, vrátane pruhov. Zároveň vyjadrené vertikálne, či už je to bohatá farebná vložka, akýkoľvek veľký obrázok,alebo napríklad červená chladnička na pozadí bielej náhlavnej súpravy pomáha vyrovnať geometriu kuchyne. Voľnú stenu je možné vizuálne zatlačiť dozadu, ak na ňu prilepíte tapetu s realistickou perspektívou smerujúcou dovnútra.

Zástera

Okrem svojho priameho účelu - na ochranu steny v blízkosti sporáka, umývadla a pracovnej pultu od postriekania - tento prvok je jednou z najvýznamnejších dekorácií kuchyne. Neexistujú žiadne špeciálne pravidlá pre jeho dizajn v úzkych priestoroch - to všetko závisí od preferencií majiteľov a štýlu všeobecne. Je však žiaduce vyhnúť sa umiestneniu horizontálnych hraníc a chytľavých obrázkov na zásteru. Stredne veľké tehly alebo murivo, dlažba príbuzných odtieňov, štvorcová mozaika, módna patchwork, sklo so zrkadlovým osvetlením bude vyzerať oveľa lepšie.

Pohlavie

Pri dokončovaní podlahy v úzkej miestnosti by sa malo dávať prednosť nízko kontrastným malým a stredným textúram. Musia byť v súlade so zvyškom dizajnu, musia byť v prevádzke a nesmú priťahovať osobitnú pozornosť.

Podlahové dosky a obdĺžnikové dlaždice by mali byť položené rovnobežne s úzkymi stenami - takže miestnosť sa bude javiť priestrannejšia. Štvorcové prvky sú lepšie umiestnené uhlopriečne, vo forme diamantov, ale mali by byť farebne blízke a nemali by sa podobať šachovnici. Je zaujímavé, že na podlahe úzkej kuchyne môže vyzerať ako štylizovaná „cesta“ z dlaždíc, laminátu alebo linolea, ale opäť by sa malo vyhnúťpestré kontrasty.

Kuchynský nábytok

\ t

Existuje niekoľko možností na usporiadanie nábytku v komprimovanom priestore. V každom prípade je náhlavná súprava nainštalovaná pozdĺž jednej alebo oboch dlhých stien. Vo veľmi zriedkavých prípadoch, ak to merač umožňuje, dochádza k rozloženiu ostrova. Osobitnú pozornosť si však zaslúži miesto pri okne, ktoré je príliš často ignorované, ale z hľadiska dizajnu patrí k najzaujímavejším segmentom úzkej kuchyne.

Prvou vecou, ​​ktorá by sa mala zvážiť, je možnosť usporiadať aspoň minimálny jedálenský kút pri okne. V úlohe stola môže byť transformovaný parapet. V prípade potreby sa dá ľahko premeniť na pohodlnú pohovku a na servírovanie riadu používajte vyčnievajúci stolový vrch slúchadiel v tvare L. Veľmi zaujímavou možnosťou použitia sedadla v blízkosti okna je jedálenský kút, ktorý sa podobá bočnému rezervovanému sedadlu vo vlaku.

V prípade nedostatku voľného priestoru v kuchyni bude skladací, posuvný, mobilný nábytok skutočnou spásou. Namiesto celkovej stolice je možné zakúpiť kompaktné barové stoličky, objemné stojanové stoly možno nahradiť ľahkými nástennými konštrukciami.

Ideálna suita pre dlhé stiesnené kuchyne by mala byť s hladkými fasádami, bez prepracovaného dekoru a ostrých kontrastov. Veľmi moderný vzhľad bude vyzerať bez držadiel, s magnetickým držiakom. Kompenzácia úzkych formátov uzamykateľných skriniek pomôže zvýšiť výšku stropu. Integrovaný skladový systém s medziposchodímOkolo otvárania okien sa dá vybaviť - takže miesto bude ešte efektívnejšie.

Návrh úzkej kuchyne - foto

Navrhovanie úzkej kuchyne je skutočnou výzvou pre projektantov, remeselníkov a len vlastníkov tohto typu priestorov. Ale obrovské množstvo stelesnených projektov dokazuje, že je viac než realistické premeniť „chodbovú“ miestnosť na štýlovú a pohodlnú varnú zónu. Fotogaléria na našich webových stránkach vám pomôže overiť túto skutočnosť a nájsť inšpiratívne nápady pre nadchádzajúcu opravu. Vyberte si možnosť a nechajte novú kuchyňu lepšie ako na najkrajších obrázkoch.