Dizajn šatne (50+ fotografií)

Problém udržania osobných vecí zaujíma dôležité miesto v organizácii životného priestoru. Na tento účel sa tradične používajú skrine, ale usporiadanie šatníkov môže byť oveľa pohodlnejším riešením. A to vôbec nie je potrebné, aby sa veľká miestnosť pod oblečením - každý roh s plochou 2 sq. M. Rational šatňa dizajn zabezpečí efektívne využitie každej voľnej oblasti, čo vám umožní zabudnúť na objemné skrine, komody a mezanín.

Šatňa v spálni

V domoch a bytoch, kde nebola pôvodne upravená samostatná šatňa, je najjednoduchšie ju zariadiť v spálni, oddeliť ju posuvnými dverami alebo inou stenou. Ako vysoká bariéra môže slúžiť aj vysoká (až po strop) skrinku alebo stojan s priechodom.

Veľmi moderný bude vyzerať ako prepážka zatemneného matu s pieskovaným sklom. Výhodou tejto možnosti je šetrnosť k životnému prostrediu materiálu, jeho schopnosť prenášať slnečné svetlo a minimálna hrúbka.

Usporiadanie šatne v spálni nepravidelného tvaru vyrovná geometriu miestnosti. Za obrazovkou je ľahké zakryť nadmernú dĺžku stien, prítomnosť výklenkov alebo výčnelkov, s využitím každého znaku architektúry s plným nasadením.

Šatníková skriňa v komore

Dokonca aj vo veľmi malých bytoch, kde nie je možné hovoriť o špeciálnej miestnosti pre oblečenie najmenej 1-2 m2. Je vyhradená pre špajzu.Často je tento priestor ignorovaný, ale v prípade potreby ho možno ľahko zmeniť na pohodlnú šatňu.

Stojí za to pridanie pravidelného výklenku 1x1 m s entresolom, úzkymi bočnými policami, spodnými zásuvkami a kovovými tyčami, a bude to skvelá alternatíva k drahému šatníku, ktorý sa nedá ani tak položiť.

Odporúča sa, aby sa mini šatník s prístupom na chodbu používal na vrchné a sezónne oblečenie, zimnú obuv, tašky - to pomôže uvoľniť priestor v obývacích izbách. Toto riešenie je tiež výhodné z hľadiska hygienických pravidiel.

Prítomnosť väčšej skladovacej miestnosti otvára široké možnosti plánovania, ale vyžaduje si dôkladný prístup k umiestneniu skladovacích systémov. Je tiež veľmi dôležité dbať na dostatočné vetranie miestnosti, ochranu vecí pred vlhkosťou, hmyzom, zvieratami a cudzími pachmi.

Usporiadanie šatní

\ t

V závislosti od oblasti, umiestnenia dverných a okenných otvorov, počtu vecí a vlastných preferencií majiteľov možno plánovanie šatne uskutočniť rôznymi spôsobmi. Každá z ponúkaných možností má určité vlastnosti, ktoré ho robia vhodným pre konkrétny typ miestnosti.

Lineárne usporiadanie

Pripomína známu šatníkovú skriňu s jediným rozdielom, že dvere buď chýbajú, alebo je namiesto nich inštalovaná priehradka od podlahy k stropu a vo vnútri je voľný priestor na pohyb po policiach. totoUmiestnenie šatne je ideálne pre inštaláciu v obdĺžnikovej miestnosti pozdĺž prázdnej steny alebo okolo dverí.

Paralelné usporiadanie

Optimálne riešenie pre predĺžené miestnosti typu chodby, s oknom alebo veľkým zrkadlom oproti dverám. V tomto prípade sú police a vešiaky umiestnené na protiľahlých stenách, takže všetky veci zostávajú viditeľné, sú ľahko dosiahnuteľné a človek môže závidieť len priestrannosť takejto šatne.

Prítomnosť okenného otvoru rieši problém s vetraním a denným svetlom, takže je to presne paralelné plánovanie, ktoré je možné odporučiť, keď sa pôvodne navrhuje šatňa na výkrese bytu alebo domu.

Usporiadanie v tvare U

\ t

Je jednou z najvhodnejších možností na usporiadanie veľkých šatní. Na použitie bočných stien bolo vhodné, aby centrálna časť mala dĺžku aspoň 1,5 m.

V tejto miestnosti je miesto pre žehliacu dosku, stoličku (a niekedy aj malú pohovku) a zrkadlo, čo má za následok pohodlnú miestnosť.

Usporiadanie rohov

Umožňuje efektívne využívať priestor v izbách s obmedzenou plochou - spálne, chodby, škôlky, podkrovie. Umiestnenie úložných systémov pod uhlom 90 ° umožňuje v porovnaní s bežnou lineárnou skrinkou uložiť dvakrát viac vecí.

Šatňu oddeľte pomocou posuvných dverí - naprštandard a polomer (polkruhový). Pre vysoké miestnosti sa hodia sadrokartónové dosky alebo preglejkové priečky s dverami, rôznymi záclonami a obrazovkami.

Správa skladovania

Pred tým, ako sa šatníková skriňa vybaví nábytkom, musí byť pripravený na splnenie všetkých požiadaviek. Po prvé, musí byť úplne suchý, vetraný. Je nežiaduce skladovať oblečenie cez stenu s kúpeľňou, kuchyňou alebo vo vonkajšom rohu budovy, najmä ak je mokrý a slabo osvetlený slnkom. Pri absencii okna na usporiadanie správnej mikroklímy pomôže ventilačný otvor ventilátorom, ktorý sa automaticky zapne v určených intervaloch.

Druhým dôležitým kritériom je izolácia od cudzích pachov. Ak chcete, aby veci príjemnú vôňu, môžete dať im vankúšiky alebo tašky suchých bylín: levanduľa, mäta, lipové kvety. Esenciálne oleje z rastlín budú tiež chrániť oblečenie pred výskytom mol a iných hmyz, a chrániť svoje obľúbené šatníkové predmety z zásahov domácich miláčikov, mali by ste tesne uzavrieť spodné police a dvere.

Pokiaľ ide o skutočné skladovacie systémy, môžete si buď kúpiť hotové konštrukcie, alebo zakúpiť komponenty a vykonať inštaláciu sami. Výber skríň v predajniach nábytku je dostatočne široký: od luxusných skriniek z lakovaného masívneho dreva až po výrobky z drevotrieskovej dosky a jednoduchej preglejky. Utilitársky účel miestnosti nestanovuje vysoké kritériáestetika regálov a vešiakov, ale kvalita kovania, pohyblivých častí a príslušenstva by mala byť venovaná čo najväčšia pozornosť.

S cieľom zabezpečiť pohodlné usporiadanie vecí je potrebné zvážiť požadovaný počet a veľkosť určitých oddelení. Napríklad v ženskom šatníku by výška vešiakov mala obsahovať šaty, ktoré majú dĺžku podlahy minimálne 1,6-1,8 m. Pre bundy bude košele stačiť 1,2 m. Optimálna veľkosť políc je 30-35 cm Hĺbka skríň sa počíta zo šírky ramien a môže sa pohybovať od 50 do 70 cm.

Horná časť šatne sa často ponecháva na uskladnenie sezónnych vecí, kufrov, vankúšov a prikrývok. Nad úrovňou očí môžete usporiadať police na klobúky, tašky, dáždniky, rukavice. Stredné časti sú osadené vešiakmi a policami, pod nimi sú komody so zásuvkami na bielizeň, v spodnej časti sú siete a boxy s topánkami. Je vhodné skladovať tieto v naklonenej forme, v uhle 45-60 °, ako aj v rotujúcich polomeroch.

Na uľahčenie hľadania správnej veci pomôže správne osvetlenie skrine. Pre prirodzenú reprodukciu farieb je vhodné zvoliť neutrálne alebo teplé biele spektrum lámp. Okrem jasného stropného osvetlenia, bodové LED, ktoré môžu byť namontované do políc, nebudú rušiť. Namiesto obyčajných svietidiel v šatni budú vhodné malé bodové svetlá, ktorých smer je možné meniť podľa vlastného uváženia.

Užitočné doplnky

Okrem systémov skladovania vo formepolice, zásuvky a vešiaky v šatni sa nedajú robiť bez ďalších pomocných predmetov. Čo presne bude potrebné na pohodlné a rýchle zostavenie obrazu na prácu, na prechádzku alebo na vzhľad?

Žehliaca doska- nikto si to nevšimne pri zložení, najmä ak skryjete túto užitočnú položku v úzkom výklenku medzi sekciami šatníkovej skrine. Okrem toho je potrebné nainštalovať zásuvku a nájsť miesto pre žehličku, pričom prísne dodržiavajte pravidlá požiarnej bezpečnosti.

Na získanie potrebnej veci z horných „podláh“ bude potrebný skladací rebrík . A ak sa obyčajná stolička alebo stolička vyrovná s touto funkciou v malej šatni, potom sú schody z ľahkých kovov nevyhnutné pre vysoké miestnosti.

Organizátoripre šperky, sponky do vlasov, kravaty, opasky a iné šperky budú mať v nedohľadne malé detaily a budú vždy po ruke, aby do hotového súboru pridali najnovší twist.

Úplné zrkadloje základným atribútom plnohodnotnej šatne. Dá sa nainštalovať do voľného výklenku, vytvoriť zrkadlové dvere alebo pripevniť k priehradke zvnútra.

Bočné svetelné zdroje by mali byť umiestnené vo vzdialenosti 8 - 10 cm na každej strane zrkadla, mierne pod úrovňou očí, a ďalšie svietidlo by malo byť priamo nad zrkadlom. Teda tvár a postava osoby budú osvetlené bez vytvárania tieňov, ktoré narúšajú vzhľad.

Dekorácia šatní

Hoci šatňa je zvyčajneskryté pred zvedavými očami, aj keď to nemôže urobiť bez minimálnej úpravy. Vzhľadom na účel tejto skladovacej miestnosti môžete použiť najjednoduchšie materiály. Hlavnou vecou je, že sa nehromadí prach a vlhkosť a tiež nezasahujú do voľného obehu vzduchu.

Paul

Podlaha v šatni môže byť úplne rovnaká ako v obývacej izbe, spálni alebo detskej izbe. Nasaďte drevené dosky (vrátane nenatretých), parkety, laminát, korok. Z koberca a kobercov by sa malo upustiť - môžu sa upchať malou vlnou z vlneného oblečenia, kožušinových golierov, kúskov nití a len prachu.

Steny

Jedinou požiadavkou na steny v šatni je, aby sa nerozpadali, inak môže piesok s cementom alebo vápnom škvrny. Zvyčajné maľovanie, lacné dekoratívne omietky, papier tapetu bude robiť. Metrická plocha tejto miestnosti je zvyčajne malá, preto je vhodné zvoliť svetlú farbu - bielu, žltkastú alebo béžovú.

Strop

Strop nezohráva významnú úlohu v dizajne šatne, takže môže byť ponechaný aj bez dokončenia (najmä ak je zvyšok dizajnu v štýle podkrovia). V klasických verziách by bol vhodný hladký, ľahký povrch - maľovanie, tapety, závesné panely, strečové plátno atď.

Dizajn šatníkovej skrine - foto

Ak máte záujem o dizajn šatne, ponúkame ešte zaujímavejšie možnosti na fotografiách zozbieraných vnašej galérie. Inovatívne skladovacie riešenia vám umožnia používať každý centimeter priestoru s maximálnou efektivitou a komfortom.

Venujte pozornosť usporiadaniu, dekorácii, vlastnostiam dizajnu nábytku - to všetko bude užitočné pri výbere dizajnu a vybavenia šatne. Niektoré z uvedených príkladov dizajnu je možné realizovať vlastnými rukami. Šťastné prezeranie!

Video: Šatňa do-it-yourself