Dizajn malej kuchyne (100 fotografií)

Malé kuchyne sú častým javom v domoch starých budov. V dávnych dobách sa uprednostňoval počet bytov, a nie ich pohodlné plánovanie. Toto dedičstvo naďalej prenasleduje majiteľov Chruščova a panelových domov, kde podiel kuchynského priestoru nepredstavuje viac ako 5-6 metrov štvorcových. Ale keď robíte opravy, nenechajte sa ponáhľať do zúfalstva, pretože existuje veľa spôsobov, ako premeniť aj malú kuchyňu na pohodlnú, štýlovú, funkčnú miestnosť. V našom článku budeme zdieľať rôzne triky, ktoré vám pomôžu v tejto zložitej záležitosti.

Ako začať rekonštrukciu kuchyne?

Pred začatím generálnej opravy malej kuchyne by ste mali zvážiť množstvo nuansy, nakresliť náčrtok alebo ho skompilovať, vybrať si jeden zo špeciálnych dizajnérov, ktoré sú dostupné na internete (napríklad kuchynský dizajnér BPlanner, ktorý vám umožní navrhnúť rozloženie do 15 minút).

Vo fáze projektovania je potrebné zvoliť budúcu farebnú paletu, dokončovacie materiály, aby bolo možné vykonať presné výpočty. Dôležitá etapa - výber nábytku. Pre malú kuchyňu budete potrebovať nainštalovať najpotrebnejšie predmety, aby ste ponechali čo najviac voľného miesta, takže sa okamžite rozhodnite, čo môžete odmietnuť.

Transformačný nábytok bude dobrou voľbou, rovnako ako ten, ktorý bude schopný skryť rôzne kuchynské spotrebiče v hĺbke, pričom zostanú v pohľade len krásne čisté fasády (viac informácií o výbere nábytku pre malú kuchyňu)čítajte ďalej).

Ak chcete zväčšiť priestor, môžete kombinovať kuchyňu s ďalšou izbou rozložením priečky. Niekedy nie je úplne zbúraná, ale len čiastočne, otočením dolnej časti do baru alebo jedálenského stola. V každom prípade, v dôsledku tejto prestavby, dostanete ďalšie metrov štvorcových.

Pred začatím opráv, musíte sa zbaviť starého prevedenia, dať do poriadku rúry a elektroinštalácie (je lepšie ich úplne nahradiť, aby sa zabránilo nepríjemným "prekvapenia" ako výsledok).

Farebné riešenia pre malú kuchyňu

Každá malá miestnosť bude vyzerať priestrannejšie v jasnom dizajne. V kuchyni, bielej, béžovej, modrej, svetle zelenej a popolavej farbe budú vynikajúcou voľbou. Je lepšie zvoliť studené farby a doplniť ich teplejšími detailnými odtieňmi.

Interiér malej kuchyne sa pridá do väčšej veselosti prostredníctvom žltej a oranžovej farby na fasádach a jednotlivých prvkoch. Zelená paleta prináša poznámky harmónie a mieru, približuje ľudí k prírode. Svetlošedá nástenná dekorácia sa stáva dokonalým plátnom, ktoré môže byť doplnené ľubovoľnými farebnými riešeniami. Táto farba je teraz najobľúbenejšia, ale bez farebných škvŕn môže spôsobiť sklamanie a podráždenosť. Ak sa vám páči zábavný farebný dizajn - zrieďte ju bielou farbou, ktorá dodá odrazy svetla.

Pamätajte, že pomocou dokončovacích materiálov môžete ľahko nastaviť priestor v jednomdruhej strane. Vysoká vertikálna fragmenty bude vizuálne robiť kuchyne vyššia. Nie je potrebné lepiť tapetu v páse - to môže byť rôzne vzory, ale umiestnené vertikálne. Rovnaká technika sa používa na roztiahnutie stien, ale iba vzory sú usporiadané v horizontálnej rovine. Urobiť jednu zo stien v tmavej farbe bude môcť "oddeliť" to trochu, aby sa potrebný dôraz. Najčastejšie sa tento dizajn nachádza v jedálenskom priestore alebo na pracovnej stene.

Nie je potrebné kupovať veľkoplošné tapety pre malé kuchyne, ktoré budú stenčovať steny. Ak sa vám nepáči farebný dizajn, použite jemnú tlač na plátne, kombinujte materiály, ich textúry a odtiene. Ďalšou technikou, ktorá vám umožní vizuálne zväčšiť priestor, je horizontálne oddelenie stien: tmavé dno steny prechádza do ľahšieho vrchu, ktorý sa nakoniec spája s bielym stropom.

Povrchová úprava a materiály

\ t

Výber materiálov na konečnú úpravu je dnes jednoducho obrovský, ale je potrebné venovať pozornosť nielen estetickej príťažlivosti tohto materiálu, ale aj jeho schopnosti odolať podmienkam vysokej vlhkosti a špeciálnym teplotným podmienkam. Zvážte aj skutočnosť, že jedlo sa pripravuje denne v kuchyni a povrchy sú vystavené rôznym nečistotám, takže by mali byť pripravené na neustále čistenie.

Pohlavie

Farba podlahy pre malú kuchyňu môže byť zvolená podľa vlastného uváženia - aj napriek malým rozmeromčierny dizajn je tu celkom vhodný. Ak chcete rozšíriť priestor, môžete položiť dokončovací materiál vo forme diagonálneho vzoru, ktorý sa často používa pri keramických obkladačkách a laminátoch.

Kuchyňa s rozlohou 4 - 5 metrov štvorcových s najväčšou pravdepodobnosťou nebude schopná kombinovať rôzne povrchy, ako sa to robí v priestranných kuchynských obývacích izbách, ale môžete si vybrať drahšiu a vysokokvalitnú povrchovú úpravu, napr. pomerne cenovo dostupné.

Steny

Nástenné dekorácie v malej kuchyni sú najdôležitejšou etapou opravy. Ak chcete začať, povrch musí byť starostlivo vyrovnaný, pretože sádrokartónové obloženie nie je v tomto prípade relevantné - ukradne medzeru už malého priestoru. Steny môžu byť natreté akrylom, vodou riediteľnými farbami, pokryté umývateľnou tapetou, ošetrené dekoratívnou omietkou. PVC panely sú zaujímavou modernou možnosťou - materiál má mnoho interpretácií, vrátane modelov, ktoré napodobňujú murivo, kameň alebo drevené podlahy.

Osobitná pozornosť sa venuje stene pracovného priestoru, ktorá sa nazýva zástera, pretože je vystavená najagresívnejšiemu vplyvu rôznych faktorov. Zároveň je to zástera v malej kuchynke, ktorá je často jediným plnohodnotným dekoratívnym prvkom, ktorý prináša rozmanitosť monotónnosti. Môže byť vyrobený monochromaticky s použitím plastových panelov, kožiek, dlaždíc alebo ešte zaujímavejšie.variácie. Dizajn pracovného priestoru vyzerá ako mozaika, dekoratívny kameň, potiahnutý fotografickou potlačou, panely napodobňujúce biele murivo alebo prírodný kameň.

Strop

Pre strop malej kuchyne je optimálna farba biela, používajú sa aj rôzne odtiene. Neodporúča sa používať svetlé farby, dokonca aj tie, ktoré sú v súlade s povrchovou úpravou, pretože strop sa bude vizuálne zdať oveľa nižší. Povrch je možné natrieť alebo natiahnuť strečové plátno. Pre kuchyňu je lepšie zvoliť lesklý povrch, ktorý dokonale odráža svetlo a ľahko sa čistí.

Ďalšou možnosťou je sadrokartónový strop. Môže byť jednostupňový alebo viacúrovňový (v malej miestnosti je lepšie navrhnúť viac ako dve úrovne). Samostatné sadrokartónové prvky môžu poraziť určitý kuchynský priestor, napríklad vytvoriť obrys nad jedálenským stolom alebo pracovným povrchom.

Nábytok pre malé kuchyne

\ t

Hlavným prvkom každého kuchynského prostredia je sada, ktorá obsahuje rôzne systémy skladovania, pracovnú dosku, drez, varnú dosku. Pri výbere stojí za zváženie tvar kuchyne - ak je štvorcová, uhlová konštrukcia bude najlepšou voľbou. Pre obdĺžnikovú malú kuchyňu existujú dve hlavné možnosti: priestranná rohová súprava alebo pomerne kompaktná lineárna - tu stojí za to zhodnotiť potrebu niektorých skriniek, počnúc počtom členov domácnosti.

Pre jedálenský kútJe lepšie zvoliť si sedadlo, najlepšie v rohu. Na želanie, zvážte skladacie modely stola a stoličiek, môžete použiť parapet na usporiadanie jedálenský kút alebo pracovný stôl. Aby bol priestor vzdušnejší a ľahký, pomôže vám lesklá sklenená fasáda, otvorené police a svetlé farby.

Osvetlenie a dekorácia

Aby malá kuchyňa vždy vyzerala svieža a priestranná, musíte zabezpečiť kvalitné osvetlenie. V malej miestnosti by ste nemali inštalovať závesné lustre - je lepšie dávať prednosť úhľadným svietidlám, ako sú stropné svietidlá, reflektory, reflektory. Niekedy je nad jedálenským stolom nainštalované ďalšie svietidlo, čím sa táto zóna zvýrazňuje. Nad stolom tiež nezasahuje ďalšie osvetlenie.

Hlavnou výzdobou malej kuchynky sú také detaily ako zástera v pôvodnom dizajne, foto tapeta v jedálenskom priestore, textílie (obrusy, záclony), krásny riad a rôzne ozdobné cetky, vybrané v súlade so štýlom miestnosti.

Výber vnútorného štýlu

Výber štýlu závisí výlučne od osobných preferencií vlastníkov bytov. Pamätajte, že oprava sa nerobí jeden rok, takže musíte zvoliť najvhodnejší smer pre všetky domácnosti. Nehľadajte módu - je to premenlivé, je lepšie si vybrať na základe osobného chápania krásy a pohodlia.

Malá kuchyňa vštýl minimalizmu

Výberom minimalistického smeru získate čisté, usporiadané prostredie, v ktorom vládne krutosť a jednoduchosť v kombinácii s funkčnosťou každého kusu nábytku. Prekladanie bielych, šedých, béžových tónov, uzavretých lesklých fasád náhlavnej súpravy so vstavanými spotrebičmi, takmer žiadny dekor a textílie - čo by mohlo byť lepšie pre malú kuchyňu?

Kuchynka v klasickom štýle

V modernom dizajne je klasický interiér kombináciou stáročných tradícií s módnymi trendmi. Tu sú prírodné materiály, drevený nábytok s menšími prvkami rezbárstva, pozlátenia, rastlinných výtlačkov, luxusných pohodlných jedálenských stoličiek, lustra, ako jedného z hlavných atribútov slušnej klasiky.

Súčasne sú v súlade s dekorom moderné technológie domácností, strešné lesklé stropy a reflektory. Farebná paleta zostáva nezmenená, čo znamená rôzne pastelové farby, najlepšie mliečne, béžové a biele.

Malá kuchyňa v štýle Provence

Ak chcete navrhnúť malú kuchyňu v provensálskom štýle, musíte premýšľať o takých detailoch, ako sú: starožitný drevený nábytok s otvorenými alebo presklenými skrinkami s krásnymi keramickými riadmi, svetlými farbami dokončovacích materiálov, prípadne s kvetinovými, kvetinové výtlačky, maškarný textil a dobréosvetlenia. Tu nájdete útočisko rôznych dekoratívnych predmetov, vrátane ručne vyrobených, roztomilých kytíc a kvetináčov, tematických hodín, fotografií, ale aj krajiniek.

Malá podkrovná kuchyňa

Hoci priemyselný smer zahŕňa návrh priestranných miestností, s vhodnou kombináciou dokončovacích materiálov, je celkom možné prispôsobiť sa pre malú kuchyňu. Telové steny môžu byť kombinované so svetelnými tónmi omietaných povrchov, veľkým množstvom svietidiel, absenciou dekorácií, teplými farbami nábytku pomôžu vizuálne zväčšiť priestor. "Vrcholom" interiéru budú akékoľvek prvky závodu - otvorené komunikácie, elektrické káble, hrubé rolety na oknách.

Ekologická kuchynka

Ak sa rozhodnete urobiť z vašej malej kuchyne prirodzenú oázu, venujte pozornosť prírodným materiálom, ktoré sú povinným prvkom interiéru v ekologickom štýle. Drevo, kameň (v moderných podmienkach je povolená imitácia inými materiálmi), sklo, prírodné látky - to všetko vytvorí nádhernú harmóniu obklopenú príjemnými béžovými a zelenými tónmi. Ako dekor a doplnky sa používajú živé rastliny, kvetinové maľby, čačky z prírodných materiálov.

Interiérový dizajn kuchynky - foto

Ak zhrnieme, pozývame vás, aby ste videli naše veľkévýber fotografií, ktoré zozbierali mnoho inšpirujúcich príkladov dizajnu malej kuchyne. Šťastné prezeranie!

Video: Malá kuchyňa - skutočné fotografie interiéru