Dizajn kuchyne v škandinávskom štýle (80 fotografií)

Kuchyňa je jednou z najvýznamnejších priestorov v dome, pretože tu sa proces varenia rôznych jedál neustále varí, rodinné večere a stretnutia hostí sa konajú. Priestor je potrebné starostlivo naplánovať, umiestniť potrebné funkčné plochy a zároveň zachovať priestrannosť a pohodlie domova. Ak chcete, aby vaša kuchyňa presne taká, odporúčame vám venovať pozornosť škandinávskemu štýlu. Je ideálny pre miestnosti všetkých veľkostí, ktoré im dávajú osobitnú, neporovnateľnú atmosféru, ktorá prispieva k nameranému vareniu a jedeniu.

Vlastnosti škandinávskeho štýlu

Škandinávsky štýl možno nazvať možno najskromnejším. Jednoduchá estetika v kombinácii so svetlými farbami, prírodnými materiálmi, minimálnym dekorom a mnohými miestnymi svetelnými zdrojmi zdôrazňujú originalitu a usporiadanosť situácie. Nórsko a Fínsko sú považované za geografickú krajinu tohto trendu, aj keď mnohé prvky tu boli prenesené zo švédskeho tradičného interiéru. Hoci škandinávsky štýl sa vyvíjal v priebehu storočí, jeho oficiálne uznanie sa uskutočnilo až v roku 1954 v Amerike na jednej z výstav dizajnu.

Prítomnosť z veľkej časti bielych stien, teplých kobercov a dreveného nábytku je spôsobená osobitnými prírodnými podmienkami, v ktorých drsné podnebie nútilo obyvateľstvo rýchlo vybudovať teplé, útulné obydlia. Množstvo svetelných zdrojov vo forme lustrov, svietidiel, stojacích lámp, masívneho svietnika poskytuje dostatokúroveň osvetlenia, v ktorej sú severné národy veľmi potrebné. Túžba po svetlom interiéri zdôrazňuje často otvorený plán, kde kuchyňa hladko prúdi do jedálne, a potom do obývačky, a veľké množstvo okien zapĺňa atmosféru maximálnym denným svetlom.

Luxusné dekoratívne detaily tu nie sú vítané, ale kuchyňa v škandinávskom štýle vždy vyzerá útulne kvôli veľkému množstvu dreva prítomného v nábytku a výzdobe.

Farebné riešenia do kuchyne

Hlavným znakom smeru je svetlé pozadie s kontrastnými detailami. V škandinávskom interiéri dominujú biele farby, ktoré poskytujú veľa svetla a voľného priestoru. Okrem snehobielej farebnej schémy tu nájdete aj farbu slonoviny, pečené mlieko, vanilkový krém, svetlé piesčité, odfarbené odtiene šedej, zelenej a modrej farby. Akcentované v takých farbách ako čierna (asfalt, grafit), žltá, zelená a samozrejme hnedá ako hlavný odtieň dreva.

Ak ste definitívnym oponentom prirodzeného bieleho dizajnu, môžete sa pokúsiť experimentovať s kombináciou tónov stien a náhlavnej súpravy. Napríklad si môžete vybrať biely nábytok proti svetlomodrej stene slúchadiel s modrým odtieňom alebo naopak na pozadí modrých povrchov stien. To isté sa deje aj pri iných odtieňoch - ak chcete vytvoriť farbu kuchyne, je dôležité, aby medzi nimi bol aspoň mierny kontrast.a headset.

Materiály na povrchovú úpravu

\ t

Pri výbere dokončovacích materiálov do kuchyne je potrebné vziať do úvahy, že táto miestnosť má špeciálnu mikroklímu, kde je vlhkosť vysoká, takže budete potrebovať trvanlivé obloženie. Taktiež sa môže vyskytnúť častá kontaminácia, vrátane mastných kvapiek, sadzí, takže musíte zbierať materiály, ktoré sa dobre umyjú, bez straty pôvodného vzhľadu.

Pohlavie

Pri návrhu povrchu podlahy prevažne dominuje drevená doska, ktorá je často natretá bielou farbou. Materiál môžete vymeniť za laminát odolný proti vlhkosti alebo linoleum, ktoré napodobňuje drevo. V štúdiových apartmánoch Škandinávci uprednostňujú zakrytie podlahy rovnakým materiálom po celej ploche, čím sa priestor rozširuje.

Keramické dlaždice sa môžu používať na pracovisku, ktoré je praktickejšie a ľahko sa čistí. Môže byť dokonale biely, má tieň alebo opäť napodobňuje drevený povrch.

Čiastočná dekorácia s mozaikovými dlaždicami, ktorá prinesie nádych veselej nálady, vyzerá krásne. V priestore jedálenského stola nezasahuje do teplej podlahovej rohože s etnickými vzormi z prírodných materiálov.

Steny

Steny kuchyne v škandinávskom štýle sa vyrábajú v bielych, svetlošedých, chladných béžových tónoch. Povrchová úprava by mala byť čo najjednoduchšia, bez lesku a jasných vzorov.

Ideálnepre smer bude maľovanie alebo bielenie, môžete použiť umývateľné tapety v jedálni. Pre zmenu je možné požičať si podkrovné plachty napodobňujúce murivo. PVC panely sú tiež aktívne používané, keramické obklady sú najlepšou voľbou pre steny v pracovnom priestore.

Zvláštnu pozornosť si zaslúži zástera nad stolom stola. Často sa chová ako jasný dekoratívny prvok, takže môžete fantazírovať s viacfarebnými skinalis, vzorované dlaždice, alebo aby to ako čierna bridlica rovina, ktorá dá hĺbku priestoru.

Strop

Strop v škandinávskych kuchyniach je maľovaný, pokrytý tapetou alebo zdobený matným natiahnutým plátnom. Farba je prednostne biela, pretože výrazne zvyšuje objem celej miestnosti. Neexistuje miesto pre komplexné sadrokartónové konštrukcie, ak sa nerozhodnete pre diverzifikáciu interiéru s imitáciou stropných trámov, ktoré zdôrazňujú smer štýlu. Ak sa kuchyňa nachádza v súkromnom drevenom dome, trámy sú najlepšie viditeľné.

Kuchynský nábytok a spotrebiče

\ t

Škandinávska kuchyňa sa vyznačuje dobrým nábytkom z ľahkého dreva. Často sa navyše otvára vrstvou bielej farby, aby bol interiér ľahší. Matné povrchy sú preferované, aj keď v modernom dizajne sú malé kuchyne tiež lesklé. Takže miestnosť sa nezdá byť preplnená, najviacpotrebné prvky nábytku.

Horná vrstva kuchynskej linky môže byť vyrobená vo forme otvorených políc alebo môže mať sklenené dvere, ktoré vizuálne uľahčujú priestor. Svetlo umiestnené na pozadí tých istých stien môže vytvoriť nudnú atmosféru, ktorá môže byť odľahčená pôvodným dizajnom stola v tmavých farbách alebo kovovým (kamenným) povrchom, v prípade jedálenského priestoru je tu vhodný masívny drevený stôl s lakovaným povrchom alebo široký barový pult.

V kuchyni, žiadne zariadenie nemôže robiť, hlavná vec je vybrať si to tak, aby nedošlo k porušeniu originality moderných technológií. Je lepšie uchýliť sa k možnosti zariadení zabudovaných do náhlavnej súpravy, ktorá nebude rozptyľovať pozornosť s kovovým leskom a lesklými povrchmi. Chladnička je významným prvkom nábytku, ktorý by nemal vyzerať menej ako nábytok. Zvyčajne má dosť pevné rozmery a je inštalovaný bližšie k oknu. V modernej výrobnej technológii začali vyrábať výrobky, ktoré sú prispôsobené rôznym štýlom a je možné nájsť chladničku, ktorá zodpovedá severskému charakteru.

Osvetlenie a dekorácia

V drsných severných podmienkach sú Škandinávci zvyknutí používať rôzne osvetľovacie zariadenia, aby naplnili svoje domovy maximálnym množstvom svetla a tepla. V kuchyni môže byť súčasne prítomný celý rad svetelných bodov: centrálny luster, závesné svietidlácez bar alebo jedálenský stôl, bodový osvetľovací systém nad pracovným priestorom, stojany a dokonca aj stojanová lampa s vysokými nohami. Lampy sú často nádhernými prvkami dekoru, ktoré majú neštandardné geometrické tvary.

Textilné prvky pomáhajú zdobiť atmosféru a prinášajú pohodlie do studených farieb: poťahy na stoličky, mäkké ozdobné podložky, obrusy, uteráky, podlahové rohože s etnickými ornamentami. Na parapety a stoly môžete usporiadať živé kvetináče alebo kvetinové vázy, svetlú keramiku s ovocím. Na stenách visia obrazy v drevených rámoch, plagátoch alebo otvorených policiach pre kuchárske knihy.

Škandinávsky štýl kuchyne interiérový dizajn - foto

Škandinávsky štýl je obdarený slobodou a čistotou, zdržanlivosťou a zároveň bezkonkurenčným komfortom. Je ideálny ako pre malé interiéry, tak aj pre priestranné kuchynské a jedálenské miestnosti, ktoré Vám odporúčame vidieť s ukážkami fotografií z našej galérie. Tu je veľa úspešných projektov, ktoré nezanechajú ľahostajné ani tie najzávažnejšie estety. Šťastné prezeranie!

Video: Kuchyňa v škandinávskom jazykuštýl 2019