Dieffenbachia (70 fotografií): typy a starostlivosť

Dieffenbachia je neobvyklá a pomerne náročná rastlina, ale veľmi obľúbená v domácom záhradníctve. Existuje niekoľko dôvodov. Je to krásny vzhľad a jedinečné vlastnosti kvetu na čistenie vzduchu v miestnosti. Aby tak neobvyklý maznáčik potešil čo najdlhšie, musíte mu poskytnúť správnu starostlivosť. Inak sa vrtošivá rastlina jednoducho nemôže prejaviť v celej svojej sláve.

Všeobecné charakteristiky

\ t

Dieffenbachia je stálezelená trvalka známa svojimi veľkými pestrými listami. Jeho vlasť - tropické oblasti Južnej Ameriky. Podľa rôznych zdrojov existuje od 30 do 50 odrôd. Niektorí z nich sú schopní krach. Rod je pomenovaný na počesť botanika Y.F. Dieffenbach.

Jedným z charakteristických znakov dieffenbachia je husté, šťavnaté stonky s veľkými listami. V závislosti od odrody môžu byť takmer rovnomerné, zafarbené, pruhované alebo pruhované. Forma - od oválu po kopije.

Dieffenbachia rastie rýchlo a za priaznivých podmienok dosahuje výšku až 2 m. V ideálnom prípade sa každý týždeň objavujú nové listy. Akonáhle sa púč konečne rozvinie, objaví sa koniec ďalšieho.

Tropické rastliny kvitnú veľmi zriedka. Kvetenstvo je pre tento rod klasikou - uchom v listovej dutine. Plody dieffenbachia je jasne oranžové alebo červené bobule. Kvitnutie začína uprostred jari. Kvetina žije len pár dní, po ktorých zmizne. Ihneď po tom musí byť odstránený tak, aby bolväčšinu vnútorných zdrojov závodu.

Druhy Dieffenbachia

Existuje mnoho druhov dieffenbachia, ale v domoch a bytoch je najčastejšie niekoľko.

Diffenbachia spotty. Má veľké tmavo zelené listy s bielou žilou a svetlými krémovými škvrnami. Na základe tejto odrody sa umelo vypestovalo niekoľko dekoratívnych foriem.

Dieffenbachia je očarujúca.Ideálne pre byty v našich zemepisných šírkach. Dobre tolerované okolie s ústredným kúrením, neboja sa tieňa a listy rastú do dĺžky 50 cm.

Dieffenbachia Seguin.Takmer sa nelíši od škvrny, nepočítajúc širšiu a monochromatickú platňu. Okrem toho, tento dieffenbachia výrazne menej ako bočné žily, asi 10.

Dieffenbachia Oersted.Jediný druh s úplne zelenými, špicatými alebo predĺženými listami. Zriedkavo nájdené jednoduché svetlé škvrny. Priemerný pruh je belavý.

Dieffenbachia Camilla.Rôzne škvrnité Dieffenbachia inej farby. Takmer celá hlavná časť krídla je biela, ale s časom sa mení na zelenú.

Dieffenbachia lineárny.Má zaoblenú dosku základového plechu. Má pruhovaný řapík a tmavú farbu listov s nepravidelnými svetlozelenými škvrnami.

Dieffenbachia Bauze. Má relatívne malé žltozelené listy s tmavými škvrnami a jednoliatymi bielymi škvrnami.

StarostlivosťDieffenbachia

Dieffenbachia je rastlina z vlhkých trópov, takže si vyžaduje vhodné podmienky: teplotu a vlhkosť. Ak mu chýba svetlo alebo teplo, listy žltnú. Ak nie je dostatok vlhkosti, takmer okamžite vyschnú. Ale zároveň je režim teploty a vlhkosti hlavnou potrebou pre Dieffenbachia. Viac to nespôsobuje žiadne problémy.

Výber miesta

Farebná a jasná rastlina je veľmi milujúca. Čím intenzívnejšia je farba, tým viac svetla potrebuje kvet. Ale priame slnečné svetlo je pre neho nebezpečné. Optimálne riešenie: parapet na južnom okne so špeciálnou prepážkou alebo tylu na rozptýlenie svetla. Dbajte na to, aby ste sa vyhli prievanu, pretože prúd studeného vzduchu poškodzuje kvet. Počas vetrania je lepšie usporiadať diebenbachia na iné miesto.

Bezpečnosť

Pri výbere Dieffenbachia pre dom treba vziať do úvahy jednu dôležitú nuanciu: rastlinná miazga je dosť jedovatá. Pri kontakte s pokožkou alebo sliznicami spôsobuje podráždenie alebo alergiu. Neberte ho do úst. V niektorých oblastiach sa dieffenbachia používa aj namiesto jedu pre hlodavce. Umiestnite zariadenie, kde ho nedostanú deti alebo zvieratá. Je lepšie pracovať s rukavicami a potom si dôkladne umyť ruky mydlom a vodou.

Teplota

Dieffenbachia neprežije pri teplotách pod + 10 ° C. Takmer okamžite mizne a muchy. Ideálna teplota je okolo + 20 ° C. Teplo toleruje rastlinu oveľa lepšie ako zima. nadostatočná vlhkosť, dokonca + 30 ° ... + 35C - žiadny problém.

Polievanie

Tropická kvetina miluje vlhkosť, ale akékoľvek extrémy sú pre ňu katastrofálne. V priebehu roka, to je dosť udržať zem v hrnci trochu mokré, ale v zime frekvencia zalievanie je znížená o 2-3 krát. V tejto dobe, kvetina takmer nerastie a nevyvíja, takže to nevyžaduje toľko zdrojov. Na zavlažovanie sa neodporúča používať vodu z vodovodu. Má veľa vápna, ktoré netoleruje dieffenbachia. Preto musí voda najprv stáť a pred použitím ju nechať na teplom mieste, aby sa ohriala na izbovú teplotu. Nádobu neohrievajte studenou vodou - dáva to rovnaký katastrofálny rozdiel.

Zavlažovanie

Okrem zavlažovania miluje Dieffenbachia zavlažovanie a kúpele. Raz týždenne môže byť kvet bezpečne usporiadaný pre sprchu, ktorá predtým pokryla pôdu filmom. Pravidelne utierajte listy vlhkou handričkou alebo sprej z rozprašovača. V zime, keď je problém vlhkosti obzvlášť akútny, môžete nechať hrniec na panvici s vodou a machom alebo špeciálnymi plnidlami, aby ste udržali vlhkosť.

Napájanie

Od jari do jesene trvá fáza aktívneho rastu. V tejto dobe je vhodné kŕmiť zariadenie špeciálnymi minerálnymi hnojivami. V zime by sa mala prestávka od doplnkov.

Transplantácia a rozmnožovanie

\ t

Transplantácia je pre dieffenbachiu veľkým stresom, preto sa musí všetka práca vykonávať čo naj starostlivejšie. Pre mladé rastlinyIdeálne - v polovici apríla, raz ročne, prekládkou. Vezmite väčší hrniec, naplňte dno drenážnou vrstvou a umiestnite do nej koreň kvetu. Po niekoľkých minútach zalejte vodu a vypusťte prebytočnú vodu z panvice. Postupom času bude koreňový systém rásť a posilňovať.

Existuje niekoľko spôsobov chovu dieffenbachia:

Semená.Používajú ho len odborníci na vývoj nových odrôd alebo výskumu. Pre dom je to príliš komplikovaný a nezmyselný proces.

Stonky.Odrežte holý trup na časť s uzlom v strede a nechajte ho narezať až o 10 cm viac. Položte ich vodorovne s obličkami na zvlhčenú rašelinu s pieskom, prikryte fóliou a nechajte pri teplote +25 ° C. V takomto skleníku postupne nadobúdajú korene. Potom ich preneste do bežných nádob a na substrát. Ak mierne zvyšujete zvyšný pahýl, čoskoro dá nový výhonok a prvé listy. Odrezať a pristáť v pôde pre zakorenenie.

Apikálne odrezky.Najjednoduchší spôsob, ako „obnoviť“ starú rastlinu holým trupom. Odstrihnite hornú časť, odrežte rez, vložte ho do vody, machu alebo mokrej rašelinovej zmesi, až kým sa neobjavia korene. Vhodná teplota je + 20 ... + 25 ° C. Nastriekajte odrezky vodou a chráňte pred priamym slnečným svetlom. Ak je hrot vo vode, počkajte, kým koreň rastie 2 - 3 cm, a potom presuňte rezanie na substrát.

Usporiadanie vzduchu.Dieffenbachia sa môže šíriť podľa rovnakého princípu akofikus. Urobte rez na stonke, zakryte ho mokrým machom, zabaľte do tmavého filmu a upevnite. Po nejakom čase sa pod ním rozrastú korene. Potom odrežte časť stonky koreňmi, opatrne odstráňte fóliu a presuňte vrstvy v substráte s machom.

Kontrola škodcov a chorôb

\ t

Z hmyzu tropická rastlina najčastejšie postihuje vošky, škvrny, roztoče, červy a strapce. Musia byť odstránené špongiou a listy starostlivo umyte mydlom. Na spracovanie pomocou riešenia Akteplika.

Menej často je dieffenbachia náchylná na bakteriózu. Jeho príznaky sú výskyt dobre definovaných vodnatých plôch na listoch.

S nadbytkom vlhkosti začína koreňový systém hniť. To je možné vidieť na svetlosivej patine. Substrát čo najskôr vymeňte, celý fungicíd spracujte a znížte zalievanie.

Ak sa spodné listy zožltnú a padnú napriek správnym podmienkam, ide o prirodzený proces. Keď sa kmeň stane príliš holým, je čas, aby sa Dieffenbachia omladila rezaním.

Dieffenbachia - foto

A aby sme ešte lepšie vedeli, ako Dieffenbachia vyzerá, pozrite si našu zbierku fotografií. Zozbierali sme tie najlepšie fotografie, aby ste mohli navigovať vo výbere a pochopiť, čo naozaj potrebujete. Šťastné prezeranie!