Dicentra (75 fotografií): typy a starostlivosť

Nezvyčajné discenter je mnohým známe zvonka, ale nie podľa mena. Neobvyklá kvetina dokonale dopĺňa kvetinové záhony, kytice, krajinné kompozície a interiérový dekor. Je to nádherný záhradník pre záhradu. Používa sa na suché zákutia, v skalkách a skalách, na skalnatých svahoch. Vďaka svojej jednoduchosti perfektne zapadá do takých podmienok. Ale to nie je všetko. Okrasná bylina sa úspešne pestuje vo veľkých kvetináčoch na terasách alebo balkónoch.

Všeobecné charakteristiky

\ t

Dicentra je bylinná rastlina zo severoamerického kontinentu. Vyskytuje sa na Ďalekom východe av niektorých oblastiach Číny. Existujú jedno a viacročné odrody. Pestovatelia kvetov oceňujú ich jedinečný a jedinečný dekoratívny efekt v kombinácii s nenáročnosťou.

Existuje niekoľko teórií pôvodu zaujímavého mena. Najznámejšie z nich sa vzťahuje na latinský pôvod. Doslova "disentra" preložené ako "dvushporets". V praxi to priamo poukazuje na vzhľad a štruktúru kvetu. V rôznych krajinách sa nazýva srdce, kvet srdca, zámok na kľúče alebo kvet Lýry. Väčšina povestí a legiend sa spája presne s jasne vyjadreným kvetom v tvare srdca.

Koreňový systém Dicentre - silný, mäsitý, leží relatívne hlboko. Rovnaký silný a mäsitý jej rovný stonka. Oddenky obsahujú toxické látky, takže je lepšie robiť transplantáciu a reprodukciu v rukaviciach. Zabráňte aj možnému jedeniukoreň dicentra zvierat.

Okrasné listy rozrezané. Kvety rastú na tenkých zahnutých vetvách. Kvetenstvo - vädnutie racemózy. Nektár je uložený v malých dutých formáciách mimo okvetných lístkov. Po odkvitnutí sa objaví pole. Samotná doba kvitnutia trvá približne mesiac na konci jari alebo v lete.

"Chip" Dicentra - jeho neobvyklé tri centimetre kvety. V tvare sa podobajú srdcu, ale sploštené a rozdelené v strede. Vonkajšie okvetné lístky sú tmavšie a dve vnútorné sú jemnejšie a svetlejšie. Hlavné farby sú odtiene ružovej, bielej, červenej a niekedy žltej.

Druhy diktátov

Existuje veľké množstvo druhov, ale len niektoré z nich sa používajú v dekoratívnom kvetinárstve. Najčastejšie ide o svetlé trvalky. Medzi nimi sú miniatúrne pätnásť centimetrové a vysoké metrové odrody s rozvetvenými stonkami a opadavými listami nasýtenej zelenej farby, niekedy s modrastým odtieňom. Vďaka tejto farbe bieliace centrum priťahuje pozornosť aj po skončení obdobia kvitnutia.

Dicentra veľkolepý

Ide o klasickú trvalku s veľkými zelenošedošedými listami na dlhých stopkách. Mäkké stonky dobre rozvetvené a husto zarastené listami. Ružové kvety sa zbierajú v dlhých dvadsať centimetrových štetcoch. Existujú biele poddruhy, ale sú miniatúrne a poddimenzované. Potom, čo zmiznú, zemská časť dyntry zomrie a prejde do režimu spánku až do nasledujúceho dňa.na jar. Zriedka kvitne. To je jedna z prvých odrôd.

Dicentra krásna

Toto je miniatúrna poddimenzovaná trieda štyridsať centimetrov. Listy sú svetlé a kvety sú ružové, krémové alebo biele. Ožijú do júna a potešia až do septembra. Okrem toho postupne kvitnú, takže aj v jednom kvetenstve môžu byť otvorené kvety a mladé púčiky.

Výnimka Dicentra

Ona je tiež nazývaná vynikajúca. Je to trpasličí odroda, ktorá zriedka rastie na 20 - 25 cm a je tiež pozoruhodná svojím nezvyčajným sivastým modrastým odtieňom listov. Na ich pozadí, biele, ružové a fialové kvety vyzerajú ešte jasnejšie. Hoci kvitnutie nie je tak intenzívne, je veľmi dlhé - až 2 mesiace.

Dicentra vagabond

Reliéfna rastlina, ktorej história sa odhaduje v tisícoch rokov. Je malý a elegantný, až 15 - 20 cm s krátkym odnožom. Svetlé tmavo fialové alebo červené kvety kvitnú na tenkých stopkách. Zvlášť zaujímavé kontrastujú so sivými listami. Je ideálnou voľbou pre kamenisté záhrady a alpské šmýkačky.

Dicentra lazyascha

Ide o ozdobnú líniu, ktorá dosahuje 2 m. Jej domov je teplý Himaláje, preto žije len jeden rok v strednom pruhu. Dictsentra rozpustil v polovici leta.

Dicentra klobuchkovaya

Na pozadí viac vysokých kolegov sa tento pätnásť centimeterový kvet zdá maličký. Jeho funkcia - klubovároot, kvôli tomu, čo dostal jeho meno. Zvážte, že listy takéhoto dicentre sú jedovaté. Zároveň sa používajú vo farmaceutickom a medicínskom priemysle. Medzi týmito odrodami sa najčastejšie vyskytujú žlté kvety.

Hybrid Dicentra

Do tejto kategórie patria rôzne odrody chované chovateľmi v procese kríženia rôznych druhov. Sú to najmä okrasné rastliny s veľkými a jasnými kvetmi a nezvyčajnou farbou listov.

Dicentre Care

Aby bolo centrum spokojné s krásnym dekoratívnym kvitnutím, musí byť riadne udržiavané. Neexistujú žiadne špeciálne triky, najmä pre skúsených pestovateľov kvetov. Dosť na dodržanie obvyklých podmienok.

Udržujte pôdu ľahkú a voľnú. Uvoľňovanie je najlepšie vykonávať po daždi alebo zalievanie, ale to tak starostlivo, ako je to možné, aby nedošlo k poškodeniu delikátneho podzemku.

Pamätajte, že kvet netoleruje suchosť ani nadmernú vlhkosť. Nepreháňajte zavlažovanie tak, aby koreň a stopka nezačali hniť. V daždivom čase viac ako dosť prirodzených zrážok. V období sucha možno zvýšiť frekvenciu zavlažovania.

Pokiaľ ide o trvalky na jeseň, odstráňte celú pôdu až po krátke konope. Potom, opatrne brúsiť rašelinu. Môžete použiť listy a smrekové vetvy. Nebojte sa, že budúci rok centrum nebude mať čas na rast. Vo svojom odnoží je vždy veľa púčikov, ktoré s príchodom tepla dávajú nové výhonky.

Vytrvalý diskcentrum dobre tolerovanýzimu, ale tu sú nečakané jarné mrazy, ktoré môžu „zraziť“. Najprv sa odporúča pokryť závod na noc s lapnikom. Zvlášť zraniteľné sú mladé kvety.

Pri práci s hľuzovitými druhmi nezabudnite na rukavice. Ich odnože sú obzvlášť jedovaté. Na začiatku jari, predtým, ako listy kvitnú, aplikujte na pôdu komplexné hnojivá so superfosfátmi. Potom dosť asi raz mesačne na kŕmenie rastliny. Na jeseň pridajte fosfáty, aby ste začali vyvíjať nové púčiky. Akonáhle sa sneh roztopí, je čas pridať močovinu.

Na predĺženie kvitnutia by sa mali okamžite odstrániť vyblednuté púčiky. Zároveň zabraňuje vzniku škodcov a vzniku infekcie. Pre niektoré odrody, napríklad pre nádherné centrum, môže byť znovu kvitnúce stimulované rovnakým spôsobom.

Transplantácia a rozmnožovanie

\ t

Dicentra znásobuje všetkými klasickými metódami, aby vytvorila domáce sadenice.

Pestovanie kvetov zo semien doma je dlhé a ťažké, takže to robí len málo ľudí. V otvorenom teréne sú zasadené na jeseň alebo skoro na jar. Ale majte na pamäti, že niektoré odrody nedávajú semená vôbec v strednom pruhu. Vyliezť semená potrebujete teplo. Minimálne - + 18C.

Na rezanie vyberte mladé a zdravé výhonky. Na urýchlenie procesu použite stimulátor rastu koreňov. V ňom sú odrezky umiestnené na deň. Potom môžu byť zasadené do zeme a vytvárať skleníkové podmienky. Niekde v priebehu jedného mesiaca bude centrum zakoreniť a na jar prídeMôžete ju presadiť na nové miesto.

Ak chcete rozdeliť koreň, najprv ho vysušte. V každej časti na výsadbu musia byť aspoň 2 - 3 púčiky, z ktorých sa potom objavia mladé výhonky. Korene sú zasadené vo vlhkej pôde, ideálne v skleníkoch. Snímky sa objavia v priebehu mesiaca.

Rozdelenie kríkov je najjednoduchšia metóda. Na začiatku jesene alebo na konci jari rozdelte podzemok na niekoľko častí s výhonkami a okamžite ich rozložte na nové trvalé miesta. Hoci Dicenter má silný a mäsitý koreň, je dosť jemný, takže sa ho nepokúšajte poškodiť.

Na jednom mieste rastie viacročné centrum na 8 rokov. Postupom času sa však Bush musí omladiť, inak bude nevyhnutne starnúť a slabý. Najjednoduchší spôsob, ako pravidelne opakovať kvet. Za priaznivých podmienok postačuje interval 6–7 rokov.

Kontrola škodcov a chorôb

\ t

Dicentra má dobrú odolnosť voči škodcom a parazitom. Najčastejšie je napadnutá medveďom. Hlavným problémom je, že nie je ľahké ho odhaliť. Počas tejto doby hlodá na koreňoch a rastlina zomiera. Na zvládnutie pohromy pomôže včasné spracovanie insekticídov. Zabráni to tiež invázii slimákov a slimákov, čo tiež obťažuje centrum.

Najnebezpečnejšími chorobami sú plesne. Objavujú sa kruhové škvrny a iné viditeľné defekty a lézie. Niekedy centrum trpí ochorením mikroplazmy. Pre prevenciu je potrebné okamžite časovať pôdu špeciálnymi antiseptikamiodstráňte poškodené fragmenty a nezabudnite na pleť.

Dicentre - fotografia

A aby sme lepšie porozumeli tomu, čo je discenter a kde ho možno úspešne umiestniť, pozrite si náš výber fotografií! Zbierali sme len tie najzaujímavejšie obrázky a kreatívne nápady pre vašu inšpiráciu!