Designový apartmán v škandinávskom štýle (75 fotografií)

Severná Európa je tajomným terénom, o ktorom sa vie, okrem jeho drsného podnebia a ság statočných bojovníkov Vikingov. Životný štýl Normanov zostal pre cudzincov už dlhý čas tajomstvom, ale s rozšírením švédskej nábytkárskej siete IKEA po celom svete sa zvýšil záujem o ich nenáročný život. Vďaka svojej jednoduchosti a vzdušnosti, škandinávsky štýl okamžite získal obrovskú popularitu medzi dizajnérmi a stal sa jedným z najvýznamnejších trendov v dizajne bytov. V tomto článku sú uvedené základné charakteristiky a fotografie týchto interiérov.

Vlastnosti štýlu

Dokonca aj jediný pohľad na akýkoľvek tradičný interiér stačí na to, aby sa určilo, v ktorej lokalite bola vytvorená. Zariadenie bývania, ľudia, tak či onak, opakujte krajiny, odtiene a čiary, ktoré obklopujú ich domovy vonku. Možno práve preto je každý detail severského dizajnu tak pripomínajúci škandinávsky polostrov s jeho skalnatými uzlami, ľadovými fjordmi a zasneženými pobrežiami.

Farebná paleta je obmedzená na zimné odtiene - biela, šedá, modrá zaprášená zaberajú takmer celý priestor. A len skromný dekor, nábytok a textílie sú možné škvrny jasných farieb. Spravidla sú prítomné na tradičných kobercoch a vyšívaných vzoroch - to sú červené, hnedé, oranžové, modré a okrovo žlté vlákna s prirodzenou prímesou šedej.

Škandinávskemu dizajnu dominujú prírodné materiály a hlavná úloha je danástrom. Jeho živá štruktúra trochu narúša závažnosť achromatického prostredia, čo dáva miestnostiam pohodlnejší vzhľad. V modernej interpretácii sa nenatreté dosky používajú hlavne na povrchovú úpravu podlahy, nábytok je často pokrytý snehovo bielym smaltom alebo laminovaný lesklým bielym filmom.

Štandardom pre severoeurópske interiéry je dizajn stien a stropov - dokonale rovnomerné a čisté bielenie (maľovanie) snehovo bielej alebo sivej farby, menej často bieleho muriva, šedo-modrej tapety s geometrickou potlačou alebo svetlých drevených panelov. Príležitostne môžu byť na strope prítomné obielené trámy - napríklad, ak ide o vidiecky dom, podkrovie alebo vysoký priestor neobvyklého vzhľadu.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať oknám. Vzhľadom na krátke denné hodiny a nedostatok slnka, Škandinávci takmer nikdy nepokrývajú záclony alebo dokonca svetelné závesy. Avšak pre tých, ktorí ešte potrebujú súkromie, vo večerných a nočných hodinách, môžete použiť nepriehľadné tyly alebo hrubé monochromatické závesy šedej farby. Okenné otvory samotné sú zvyčajne dosť veľké a rámy s tenkými priečkami sú natreté bielou farbou.

Interiér škandinávskeho štýlu obývacej izby

Bez ohľadu na oblasť, škandinávsky štýl obývacia izba je vždy niečo priestranné, svetlé a naplnené vzduchom. Snehobiela dekorácia, teplá drevená podlaha, pohodlný nábytok a vysoko kvalitné textílie dávajú aj najmenšej miestnosti svieži a dobre upravený vzhľad.

Pre pohovkové čalúneniea čalúnené stoličky sú vyrobené z kvalitných tkanín z vlny, bavlny a ľanu, niekedy s malou prímesou syntetických látok. Môže to byť hrubý žakár s kosoštvorcovými a trojuholníkovými vzormi, tkanie pripomínajúce pytlovina, rôzne napri a zamatové textúry - velúr, zamat, zamat.

Vzhľadom na chladnú klímu je koberec často položený na podlahu vedľa pohovky. Najvhodnejšie sú monotónne varianty s nadýchanými vlasmi strednej výšky (imitujúcimi kože severných zvierat), ako aj tkané výrobky s etnickým škandinávskym ornamentom. Nebudú tam ani žiadne extra svetlé dekoratívne vankúše, veľké pletené deky a iné „teplé“ ručne vyrobené ručičky.

Škandinávsky štýl kuchyne

\ t

Z kuchyne v škandinávskom štýle fúka čistý a chladný. Všade sú ideálne hladké povrchy, trblietavé snehovo biele lakové fasády, kamenné pracovné dosky, zrkadlové oceľové vybavenie a príslušenstvo na zásteru - tehlová alebo dlažba.

Teplé farby v interiéri v zimnom štýle sú doplnené svetlými parketami alebo keramickou žulou na podlahe, dreveným stolom, stoličkami a závesnými policami. Aby nedošlo k zmrazeniu pri varení, na podlahe v úzkej kuchyni často ležal tkané cesty, av jedálni - malý koberec s charakteristickými vzormi.

Maximálne jasné svetlo v škandinávskej kuchyni je zabezpečené z okna bez záclon a mnohých žiaroviek, ktoré visia všade bez tienidiel. Pre byty v metropolitných oblastiach, kde slnko zriedkavo klesá, je to naozajskvelý nápad.

Škandinávsky štýl v dizajne spální

Priestrannosť a otvorenosť, ktorá je charakteristická pre severský interiér, sa odráža aj v miestnosti na spanie. Biele steny, lesklá šatníková skriňa rovnakej farby (alebo sivá, ako skala), jednoduchá posteľ s nízkou čelo postele a úplná absencia akýchkoľvek ozdôb - najlepšia voľba pre tých, ktorí kladú pohodlie a praktickosť na prvom mieste.

Atmosféru v tejto nízko-kľúčovej, achromatickej spálni vytvárajú detaily - bielené dosky a vlnený koberec na podlahe, svetelné závesy padajúce zvislými záhybmi, niekoľko tematických obrazov v rámoch, čerstvá posteľná bielizeň, mäkké vlnené deky a veľa vankúšov.

Ako dekor a zároveň romantické večerné osvetlenie v spálni v škandinávskom štýle sa na stenách môžu používať elektrické girlandy s veľkými žiarovkami. Prednosť by sa mala venovať odtieňu „teplej bielej“ - takto bude miestnosť vyzerať pohodlnejšie a mäkšie ako pri zvýraznení studenej alebo farebnej škály.

Interiér škôlky v škandinávskom štýle

Návrh škôlok v škandinávskom štýle je univerzálnou možnosťou. Je rovnako vhodný pre dievčatá aj chlapcov, ideálny pre deti rôzneho pohlavia a nestráca svoj význam, keď obyvatelia vyrastajú. Takáto základná, ale zároveň robustná konštrukcia sa dokonale hodí na všetky druhy úprav a doplnkov - len zmenouzáclony a pridanie niekoľkých nových položiek, môžete vytvoriť morské, bábkové, rozprávkový štýl, alebo zariadiť vyhradenú miestnosť pre študentov stredných škôl.

Prírodné materiály vo výzdobe, množstvo dreva a bielošedá farba interiéru vám umožnia ukázať v detailoch veľkú vynaliezavosť - vybrať si individuálny dekor, zaujímavé textilné prvky (čalúnené sedacie súpravy, posteľné prikrývky, podložky). V tomto štýle sa veľmi dobre hodí bridlicová doska, časť steny natretá špeciálnou tmavosivou farbou pre kresby kriedou, čiernobiele tapety a obrázky.

Dizajn chodby škandinávskeho štýlu

Koridor bytu v škandinávskom štýle spravidla zanecháva príjemný dojem svojou čistotou a presnosťou. Snehule biele pozadie stien, stropu, skriniek s čiernymi a bielymi alebo sivými škvrnami opticky rozširuje priestor. Vďaka tejto konštrukcii je vstupná hala pomerne veľká a ľahká.

Pokiaľ ide o materiály, najpraktickejším riešením pre podlahu je porcelán, dlažba pod sivým kameňom, šachy, malé diamanty, patchwork; na stenách - vápno, biela podšívka alebo murivo rovnakej farby, biely matný strop.

Škandinávsky štýl v kúpeľni

Severná čistota a sviežosť - čo by mohlo byť lepšie pre kúpeľňu? V miestnosti pre vodné procedúry, škandinávsky štýl ukazuje najlepšie hrany: je tu, že biely lesk keramiky obklopený sklom a drevomvynikajúco vystihuje črty severskej povahy.

Steny v kúpeľni v severoeurópskom štýle môžu byť buď natreté bielou farbou alebo obložené brilantnými dlaždicami formátu „prasa“ (obdĺžnikové, imitujúce tehlové projekcie) alebo dlaždice s jemnými etnickými vzormi - patchwork. Pre strop je najlepšie zvoliť matný film - na rozdiel od maľby, nebojí sa vlhkosti.

Nábytok môže byť vyrobený z plastu, laminovaný pod svetlým drevom, kameňom alebo bielym lakom. Toto prostredie je dobre kombinované so všetkými variantmi moderného potrubia.

Návrh bytu v škandinávskom štýle - foto

Vo fotogalérii nájdete mnoho zaujímavých možností pre interiérový dizajn bytov v škandinávskom štýle. Izby, ktoré spája spoločná myšlienka dizajnu, vyzerajú moderne a pohodlne. Každá z funkčných oblastí - kuchyňa, obývacia izba, spálňa, detská izba, kúpeľňa - sa mierne líšia v detailoch interiéru. Škandinávsky interiér je ideálny pre veľké aj malé apartmány, rovnako ako moderné moderné štúdiá - každá izba v tomto dizajne sa bude zdať vizuálne širšia, ľahšia a priestrannejšia.