Dekoratívny kameň v interiéri (90+ fotografií)

Tajomstvom významnej popularity dekoratívneho kameňa v interiéri je, že vytvára dojem dôkladnosti, spoľahlivosti a samozrejme bezpečnosti. Domy a paláce dávnych šľachticov a kráľov boli zdobené kameňom, o čom svedčia početné archeologické vykopávky. Hoci dekoratívny kameň je horší ako jeho prirodzené vlastnosti, je schopný napodobniť určitú majestátnosť a pôvab, aby vytvoril príjemnú a príjemnú atmosféru. K dnešnému dňu sa vyrába veľký sortiment tohto nádherného dokončovacieho materiálu, ktorý im umožňuje ozdobiť rôzne miestnosti a zaradiť ich do akéhokoľvek štýlu. O tomto všetkom budeme hovoriť v našom dnešnom článku.

Vlastnosti dekoratívneho kameňa

Výber dekoratívneho kameňa ako dokončovacieho materiálu, je potrebné nájsť správne využitie pre neho, pretože nešikovné umiestnenie hrubej textúry môže výrazne poškodiť vytvorenie útulného domáceho prostredia. Ak by sa skorší materiál nachádzal len v priestranných súkromných domoch, dnes sa v bežných bytoch nestal menej žiadaným. Dekoratívny kameň je dokonale kombinovaný s inými materiálmi na povrchovú úpravu, ako sú mramorové dlaždice, textúrovaná omietka, porcelán a v tandeme s nimi dáva miestnosti rafinovaný slušný vzhľad.

V apartmánoch sú materiály čiastočne dokončené - ak budete kameniť všetky steny, váš dom sa zmení na stredoveký hrad ačas negatívne ovplyvní psychiku. Dekoratívny kameň sa používa na obkladanie rôznych povrchov, zdobenie stien a podláh, výklenkov a oblúkov, krbov, priečok na členenie na zóny, prízvukové steny.

Hlavnou výhodou materiálu je jeho rozmanitosť - kameň je na trhu zastúpený veľkým sortimentom textúr a farieb, čo vám umožňuje vybrať si potrebnú možnosť pre akýkoľvek štýl. Za zmienku tiež stojí, že má vysokú odolnosť voči vlhkosti a požiarnu odolnosť, takže obloženie je možné bezpečne vykonávať v miestnostiach so špeciálnymi podmienkami (kúpeľňa, kuchyňa, chodba). A samozrejme stojí za to zdôrazniť trvanlivosť materiálu - dokonale odoláva mechanickým a chemickým vplyvom, dlhodobo si zachováva svoj pôvodný vzhľad.

Druhy dekoratívneho kameňa

\ t

Ozdobný kameň je žiadaný kvôli rôznorodosti farebných paliet a textúr, ktoré napodobňujú jeden alebo iný typ prírodného materiálu. Pri výbere farby je potrebné vziať do úvahy, že musí zodpovedať hlavnému pozadia alebo vytvoriť primeraný kontrast k priľahlej povrchovej úprave.

Materiály

Umelý kameň, podivný, ako to môže znieť, je vyrobený na základe rôznych prírodných materiálov, z ktorých hlavné sú tieto:

- Aglomerát kremenca, žuly a mramoru - kompozícia sa získava drvením kameňov na jemné triesky, ktoré sa potom kombinujú s cementovými a spojivovými živicami. Niektoré druhy obsahujú farbiace pigmenty. Výsledok je lesklýkryt s postriekaním prírodnými fragmentmi;

- Cement je najtrvanlivejší, ale zároveň aj ťažký materiál, preto je pred obkladom potrebné kvalitné spevnenie stien. Má dlhú životnosť, ktorá je vhodná aj na vonkajšie obklady budov;

- Sadra - na rozdiel od cementu pomerne ľahký materiál s nižšími nákladmi. Môže sa montovať na sadrokartónové priečky. Ale treba poznamenať, že sadra sa bojí vlhkosti, takže jej použitie sa neodporúča pre kúpeľne, kuchyne. V extrémnom prípade môžete tento typ ozdobného kameňa zakryť ochrannou impregnáciou alebo akrylovým lakom;

- Pieskovec - najbližší prírodný, predstavujúci tenkú leštenú vrstvu prírodného materiálu prilepeného na textil. Takáto výroba umožňuje zachovanie prirodzeného vzoru a štruktúry vytvorenej samotnou prírodou. Ďalšou výhodou je flexibilita náteru, ktorá vám umožní navrhnúť komplexné architektonické formy a rohy interiéru;

- Clay - slúži ako základ pre výrobu slinku, ktorý imituje tehlu. V moderných interiéroch získava najobľúbenejší vzhľad murivo, pričom zdôrazňuje také štýlové smerovanie ako minimalizmus, podkrovie, hi-tech.

Tlačivá

Rôzne druhy ozdobného kameňa sa líšia podľa svojich foriem. Existujú také základné typy ako:

- Šitie - vo väčšine prípadov napodobňuje sypký kameň, pieskovec. K dispozícii vo forme štvorcových alebo obdĺžnikových dosiek;

- Split - spoľahlivozobrazuje žulu a mramor, nemá jasné geometrické tvary;

- Tehla - napodobňuje moderné i antické murivo;

- Puff - napodobňuje bridlicové skaly, je vrstvenie tenkých dosiek.

Ktorýkoľvek z týchto typov môže byť kombinovaný tak, aby vytvoril úplne unikátne zloženie rôznych tvarov a farieb. Moderný výrobca sa snaží neustále aktualizovať sortiment výrobkov a pridávať do svojich zbierok nové modely. Dnes je možné vyrábať aj na zákazku.

Nápady na zdobenie miestností

Už sme povedali, že dekoratívny kameň by nemal byť prítomný v miestnosti všade - tak to vytvorí nepohodlnú, chladnú atmosféru stredoveku a výrazne zmenší rozmery priestoru. Materiál by mal byť prítomný sporadicky - aj v malom množstve, kamenné dekorácie vždy priťahujú pozornosť. Kombinácia kameňa s hrubým drevom, vertikálne zloženie živých rastlín a 3D fototapety vyzerá krásne.

Dekoratívny kameň na chodbe

V chodbe, dekoratívny kameň dodáva nádych vysokého postavenia a luxusu. Môže byť prítomná ako dekorácia jednej zo stien, rámu zdobených výklenkov, oblúkov, „otrhaných“ alebo pevných dekorácií rohov a dverí. Schopnosť materiálu odolávať teplotným extrémom, zamrznutiu stien z neho robí najpraktickejšiu možnosť vstupuv hale.

Dekoratívny kameň v obývacej izbe

\ t

Pri zdobení obývacej izby sa imitácia muriva môže ľahko vyrovnať s úlohou obkladového materiálu prízvukovej steny alebo rozdelenia priestoru. Usadí sa za zadnou časťou mäkkej pohovky s dôrazom na krásu nábytku v krbe alebo televíznej oblasti.

Dekoratívny kameň v kuchyni

V kuchyni, tvárou k umelej zástere bude vyzerať krásne a praktické, napríklad vo forme malých kamienkov alebo porcelánového kameniny napodobňujúci mramor. Takáto krása môže byť prítomná aj v priestore pri jedálenskom stole. Vo veľkej kuchyni (v súkromnom dome) môžete usporiadať priľahlé alebo paralelné steny s napodobeninami balvanov, kombinovať ich s drevenými alebo omietanými povrchmi.

Dekoratívny kameň v spálni

Hlavnou úlohou dokončenia spálne umelým kameňom je vytvoriť teplú, útulnú, uvoľnenú atmosféru, takže je lepšie vzdať sa lesklých povrchov. Aby bola textúra teplejšia, pomôžu svietidlám vo forme svietidla alebo stojacej lampy, ktoré vyžarujú mäkké svetlo. Môžete nakresliť kamennú stenu v čele postele, zdôrazňujúc jej masívnosť a dobrú kvalitu. Urobte si kútik s toaletným stolíkom, krbom, umiestnite kamenné panely, zdobené lištami.

Dekoratívny kameň v detskej izbe

V detskej izbe umožňuje dekoratívny kameň nielen originálny dizajnsteny - tu je celkom možné zariadiť celý hrad alebo pevnosť. Ak hovoríme o tínedžerskom izbe, môžete si položiť kameň, napríklad napodobňovať biele murivo, stenu na pracovnom stole - takýto dizajn pomôže lepšie sa zamerať.

Dekoratívny kameň v kúpeľni

\ t

Dekoratívna kamenná obloženie je skvelou alternatívou k keramickým obkladom. Pre malú miestnosť musíte vybrať svetlú paletu a premýšľať nad viacúrovňovým osvetlením, aby sa miestnosť nezmenila na kryptu. Je lepšie vyzdobiť samostatné zóny v kúpeľni s ozdobným kameňom: ozdobte podlahu a časti steny, ozdobte výklenky, zrkadlá, priestor nad a pod kúpeľňou. Pre odrody môžete nainštalovať niekoľko živých kvetináčov.

Aplikácia v rôznych interiéroch interiérov

Súčasné trendy v oblasti interiérového dizajnu majú tendenciu navrhovať obytné priestory v súlade s určitým štýlom, ktorý je blízky povahe majiteľov. Dekoračné materiály, najmä umelý kameň, sa môžu líšiť aj farbou, textúrou, tvarom a spôsobom aplikácie.

Klasický štýl

Keď hovoria o klasickom štýle, palácové komory nevedomky vo svojej fantázii plávajú nádherným nábytkom, drahými povrchovými úpravami z prírodných materiálov, ťažkými závesmi a rôznymi architektonickými prvkami. Dvere tu často nahrádzajú oblúky, stĺpy dávajú miestnosti ako celku pôvabnú majestátnosť. A samozrejmeAký klasický salónik bude bez krbu? S tým druhým by sa mal začať zavedením umelého kameňa do vnútra svojho domova. Zdobí komínovú zónu, bude klásť dôraz na teplo a pohodlie domácej atmosféry. Môžete ozdobiť ozdobnými kamennými stĺpmi, klenutými klenbami, prázdnymi stenami a na podlahu je lepšie vybrať viac mramorových obkladov odolných voči opotrebeniu.

Minimalizmus

V minimalistickom interiéri, ktorý predpokladá úspornosť a stručnosť dekorácie, dekoratívny kameň plní funkciu označovania zón namiesto dekoratívnych. Je lepšie zvoliť si lesklý monofónny materiál na dekoráciu, napríklad bridlicový odtieň šedej alebo béžovej farby, ktorý bude dokonale kombinovaný s bielou monochromatickou nástennou dekoráciou a nenarušuje poriadok. Kamenné steny najčastejšie označujú zóny s čalúneným nábytkom, priestormi pre umiestnenie zariadenia alebo krbmi.

Loft

Je ťažké predstaviť si podkrovnú izbu bez tehly, betónových stien. Špeciálnym spôsobom tu bude vyzerať dekoratívny kameň v podobe tehál alebo hnedého vápenca v kombinácii s ultramoderným nábytkom. Celú stenu, alebo len jej časť, môžete položiť kolekciou umelých tehál, nakresliť zvislé pruhy a opticky zdvihnúť stropy. Vyzerá to veľmi impozantné tehly, "nahliadnutie" cez omietku, vytvára skutočný vzhľad opotrebovaných výrobných stien.

Provence

Dekoratívny kameň najlepším spôsobom zdôrazní sofistikovanosť sedliackeho štýlu v južnej francúzskej dedine. Tu všetko dýcha svetelné bankovky s množstvom kvetinových výtlačkov, mierne starým nábytkom. Aby nedošlo k porušeniu elegancie situácie, je potrebné dať prednosť kameň rozjasnený odtieň, napríklad mlieko alebo ľahký krém. Navyše, táto dekorácia dokonale ladí s prútenými prvkami nábytku, drevenými trámami, nábytkom z tepaného železa.

Aby kameň vynikol na pozadí monochromatického prevedenia, môžete použiť rôzne textúry. Krby sú často dyhované kameňom väčšieho formátu, napodobňujúcim "divoký" materiál s neštandardným geometrickým tvarom alebo imitujúcim ľahkým murivom.

Dekoratívny kameň v interiéri - foto

Dekoratívny kameň v interiéri bytu je módny, krásny a extravagantný. Jeho aplikácia umožňuje získať pohodlný domáci interiér s individuálnym dizajnom. Fotogaléria vám pomôže, aby ste sa uistili, že existuje mnoho príkladov použitia dekoratívneho kameňa. Pozrite sa a buďte inšpirovaní!