Dekoratívny kameň v interiéri (100 fotografií) \ t

Ako najodolnejší a najspoľahlivejší materiál sa na výstavbu používal kameň, pravdepodobne od čias prvých ľudí na Zemi. Z nej sú rozmiestnené egyptské pyramídy, Čínsky múr, megalitické štruktúry mayskej civilizácie, starobylé chrámy a stredoveké pevnosti.

Dokonca aj pred sto rokmi mohli kamenné domy dovoliť len bohatí majitelia - zvyšok bol plný hlinených a drevených chát. A teraz, napriek obrovskej rozmanitosti stavebných materiálov, použitie prírodného pieskovca, žuly, mramoru v interiéri je znakom elitárstva.

Napodobeniny prírodného kameňa však vyzerajú rovnako dobre, aj keď sú cenovo dostupnejšie, ľahšie spracovateľné a niekedy majú lepšiu odolnosť voči zmenám vlhkosti, teploty a mechanického namáhania. Viac o tomto type povrchovej úpravy ao tom, ako ju používať, sa bude diskutovať v tomto článku.

Čo je dekoratívny kameň?

Umelý kameň má vonkajšiu podobnosť s prírodným, ale nevyberá sa z hĺbok, ale vyrába sa ručne alebo priemyselne. Metódy sú si navzájom podobné - roztok sa naleje do formy (silikón, plast, kov), suší sa, niekedy sa tepelne spracuje (praží), potiahne rôznymi impregnáciami alebo glazúrami.

V závislosti od zloženia suroviny môže byť výrobok betón, keramika, sadra, akryl, polyester. Tam je tiež takzvaný tekutý kameň vvo forme nevytvrdenej zmesi, ako aj flexibilné - druh kamennej dyhy v kotúčoch alebo listoch.

Mrazuvzdorné dosky s minimálnou pórovitosťou a hrubším vzhľadom sa používajú na vonkajšie práce. Interiér využíva ľahké, subtílne prvky. Ich šetrnosť k životnému prostrediu do veľkej miery závisí od spojiva a plnív.

Takže cement, piesok, sadra a hlinka nie sú horšie ako prírodný kameň, nechávajú vzduch a vlhkosť voľne, ale akrylové živice sú bezpečné len pri nízkych teplotách - neodporúča sa umiestňovať ich v blízkosti krbu, rúry a iných vykurovacích zariadení. Ak už pri teplote + 30 ° C syntetická stolová doska, kúpeľ alebo umývadlo vyžaruje nepríjemný zápach, je lepšie ich odmietnuť, pretože je to často znak nízko kvalitných, zdraviu škodlivých zložiek.

Vlastnosti aplikácie

\ t

V jednej alebo druhej forme je možné všade vidieť dekoratívny kameň: zdobia ho domy, byty, kancelárie, kaviarne, vlakové stanice a kancelárske budovy. V suchých miestnostiach sú častejšie vyvýšené umelé pieskovce, škrupinové kamene, dlažobné kocky, bridlice a vo vlhkých a preplnených oblastiach - hladké „leštené“ žulové, mramorové a glazované tehlové dlaždice.

V prvom prípade, kameň dáva interiéru útulný a teplý vzhľad, v druhom - to sa podobá pobrežiu s oblými kamienkami, rovnako ako obrátené balvany. Z praktického hľadiska má tiež zmysel, pretože lesklý povrch je omnoho ľahšie umývateľný a matná drsnosť pod vplyvom vody a paryberie na seba nevzhľadný vzhľad.

Dekoratívny kameň v interiéri obývacej izby

\ t

Energia kameňa, dokonca aj dekoratívna, prináša do domu pocit určitej stability, pokoja a mieru. Možno, že na podvedomej úrovni, to je spojené so spoľahlivými stenami pevnosti chrániacej pred nepriateľmi alebo stálosť natívneho krbu.

Tento materiál je nepostrádateľný pri pohľade na existujúce ohnisko, pretože najlepšie prenáša teplo plameňa do okolitého priestoru. V apartmánoch, kde nie je možné zariadiť takéto romantické kúrenie, je to často zavedené elektrické imitácie alebo len výklenky so sviečkami. Súčasne je možné ako samotný portál, tak aj stenu položiť do kameňa buď úplne, alebo čiastočne.

Niekedy za pomoci kameňa jednoducho umiestňujú vnútorné akcenty, napríklad rámujú rohy, oblúky, rímsy, stĺpy. Vedľa tohto ušľachtilého doplnku je použitie mäkkých, prírodných odtieňov, textúr dreva a kože, prírodných tkanín a kožušín, mäkkého žlto-bieleho svetla. Neuveriteľne krásne na pozadí kameňa vyzerajú zelené rastliny, najmä lezenie.

Imitácia rezov z pieskovca a surovej žuly je ideálna pre obývaciu izbu alebo chatu vo vidieckom štýle. Sadra a ľahký mramor pomôžu reprodukovať klasickú atmosféru, ale v podkroví a minimalizme bude najvhodnejšia tehlová dlažba.

Dekoratívny kameň v interiéri kuchyne

\ t

V kuchyni je miesto, kde kamenný obklad vyzerá čo najprirodzenejšie. Po prvé, pripomína skutočné krby a kachle, v ktorých je už dlho obvyklé variť a piecť chlieb. Po druhé, je to najodolnejšia povrchová úprava.

Dosky z umelého kameňa s istotou získali univerzálnu lásku vďaka dokonale hladkému povrchu, na ktorom nie sú stopy nôž a teplých jedál. Okrem toho sú veľmi estetické - jedinečný vzor z lešteného kameňa vytvára dojem luxusu. Polymérne drezy, drezy, parapety a barové pulty sa vyznačujú rovnakými vlastnosťami.

Vo všeobecnosti sa pri výbere dekoratívneho kameňa v kuchyni odporúča zostať na výrobkoch s vysokou hustotou, pokrytých glazúrou alebo lakom, pretože pórovité výrobky (napríklad betónový piesok) môžu hromadiť vlhkosť, nečistoty a pachy. Dlaždice, ktoré sa použijú na natieranie zástery, musia byť neznačkujúce, ľahko sa umyť a pri zahriatí neroztopiť.

Dekoratívny kameň v interiéri spálne

\ t

V kombinácii s inými prírodnými povrchovými úpravami pomôžu kamenné práce vytvoriť uvoľnenú atmosféru v spálni alebo priestrannom podkroví v spálni. Ak si vyberiete prirodzenú farbu a reliéfnu textúru, dobre zapadne do stredomorského, rustikálneho, etnického interiéru.ako doplnok sa hodia trámy na strop, hrubý drevený nábytok, ľanové textílie, ako aj našuchorené koberce na podlahe.

Je lepšie odmietnuť lesklé napodobeniny kameňa v spálni - vyzerajú trochu chladno a môžu spôsobiť rušivé pocity. Odporúča sa zvýrazniť plochy stien kamenným obkladom tak, aby sa miestnosť nezmenila na pochmúrnu kryptu.

Svietidlá v tvare antických kovových svietidiel, bateriek alebo petrolejových svietidiel budú vyzerať obzvlášť pôsobivo.

Dekoratívny kameň v interiéri škôlky

Umelý kameň môže byť skutočným cieľom pre niektoré nápady na dizajn detskej izby. S ním sa obyčajné steny môžu ľahko stať vežou rozprávkového hradu, tajomnej jaskyne, soľnej pivnice alebo podmorského kráľovstva.

Zaujímavý efekt je možné dosiahnuť, ak okraje fotografickej tapety prekryjete krajinou s kameňom - ​​miestnosť sa rozširuje a získava perspektívu. Aj v detskej izbe môžete použiť imitáciu kamienkov: urobiť krásne mozaiky a panely, rámy pre maľby alebo zrkadlá, maľovať vo forme bugov a slimákov.

Dekoratívny kameň v interiéri chodby a chodby

Vstupná hala, zdobená ozdobným kameňom, je trochu ako útulné uličky starých európskych miest. Okamžite pocítila vynikajúcu chuť majiteľov domu.

Murivo môže zdobiť stenyúplne alebo oddelene, ale v každom prípade to bude elegantný dizajn. Zrkadlá v kovaných rámoch, "pouličných" svetlách a lavičkách, ako aj veľké hodiny s rímskymi číslicami, ako na radniciach, pomôžu zdôrazniť krásu kamenného obloženia na chodbe.

Dekoratívny kameň v interiéri balkóna a lodžie

Zdobenie stien ozdobným kameňom je najvhodnejšie pre vykurovaný balkón alebo lodžiu a dodá interiéru bohatý vzhľad. V týchto malých priestoroch si môžete vytvoriť útulné miesto na pitie čaju, čítanie kníh, organizovanie pracovného kútika alebo mini-skleníku.

Dekoratívny kameň v kúpeľni

Vzhľadom na vysokú vlhkosť v kúpeľni je lepšie používať iba tie druhy dekoračného kameňa, ktoré nemajú pórovitú textúru, a preto neabsorbujú paru.

Glazované kamenné dlaždice, porcelánové kameninové výrobky, akrylové a polyesterové výrobky (liaty kameň) sú ideálne do kúpeľne. Mimochodom, tieto sa používajú nielen ako materiál na obloženie podlahy alebo stien - vane a výlevky sú vyrobené z rovnakých polymérnych živíc.

Fotogaléria - ešte viac nápadov

Vo fotografickej kompilácii nižšie uvidíte, ako inak môžetev interiéri použite dekoratívny kameň. Fotogaléria obsahuje najzaujímavejšie dizajnérske riešenia pre dokončovacie schody, výklenky a oblúky.