Dekoratívny kameň na chodbe (65 fotografií) \ t

Ako medziľahlá miestnosť medzi ulicou a obývacou izbou, chodba plní skôr dôležitú funkciu. Tu sa môžete konečne stretnúť predtým, než pôjdete von, a vrátiť sa k opotrebeniu odevov, topánok, mokrých dáždnikov a cítiť útulnú domácu atmosféru. Vzhľadom na trochu drsné prevádzkové podmienky sa na chodbe používajú trvanlivé materiály odolné voči vlhkosti, medzi ktorými je veľmi obľúbený dekoratívny kameň. Prečítajte si viac o jeho typoch, vlastnostiach a spôsoboch použitia v dizajne chodby, čítajte ďalej.

Druhy dekoratívneho kameňa

\ t

Na modernom trhu existuje mnoho druhov obkladového kameňa, ktoré môžu byť buď prírodné, to znamená, že sú vyťažené v prírodných podmienkach, alebo syntetické.

Do prvej kategórie patria prírodné horniny. Sú to vápenec, pieskovec, coquina, dolomit, mramor, bridlica, žula. Zložitosť ťažby a spracovania týchto materiálov ovplyvňuje ich náklady, a preto môže byť návrh chodby prírodným kameňom veľmi nákladný. Vzhľadom na veľkú váhu a niekedy nie dostatočne hladký tvar, rez je ťažké pripojiť k povrchu, navyše každý typ horniny má svoje fyzikálno-chemické vlastnosti, má odlišnú tepelnú vodivosť a niekedy môže byť zničený teplotnými rozdielmi a inými faktormi.

Umelé analógy dekoratívneho kameňa sú často lacnejšie, ľahšie sa strihajú a montujú, častoodolnejšie voči prevádzkovým podmienkam. Okrem toho má táto skupina oveľa širšiu škálu textúr, vzorov a odtieňov, čo dáva viac slobody na stelesnenie nápadov na dizajn. Umelý kameň sa vyrába na báze sadry, betónu, akrylu, kremenca, rôznych aglomerátov (zmes mramorových a žulových triesok s vápencom, pieskom a farbivami). Mali by sme spomenúť aj porcelánový kameninový tovar, ktorý síce je keramickou dlažbou, ale nie je horší v sile než prírodný kameň.

Určitý kompromis medzi tvormi prírody a ľudskými rukami je takzvaný pružný kameň. Jedná sa o milimetrovú vrstvu pieskovca veľkej plochy s unikátnym vzorom, ktorý sa prenesie na textílie s akrylovým lepidlom priamo na mieste extrakcie a vysuší. Výsledkom je skutočná kamenná tapeta - môžu sa použiť na prilepenie akýchkoľvek povrchov, vrátane zaoblených (napríklad stĺpikov, zábradlí, oblúkov).

Možnosti dokončenia vstupnej haly kameňom

V interiéri chodby možno ozdobný kameň použiť na ozdobenie stien, podlahy a niekedy aj dverí. Porcelánová kamenina sa zvyčajne používa ako odolná podlahová krytina odolná voči vlhkosti. Optimálne sa hodí pre chodby, pretože sa takmer nenosí, je ľahko čistiteľný a zachováva si vynikajúci výhľad po celé desaťročia. Textúra porcelánového kameniny môže byť akákoľvek, napodobňovať drahý mramor, lakované parkety, mozaiku atď.

V priestrannejších chodbách pri vstupných dverách alebo na bokoch môžete niekedy vidieť určitý druh „odvodnenia“ z kamienkov - toto je dobré riešenie pre sušenie obuvi a štýlový dizajnový ťah. Tiež na podlahe vyzerá zaujímavý drvený kameň položený na betónovom podklade. Z inovatívnych materiálov je potrebné spomenúť samonivelačnú podlahu, ktorá sa po vytvrdnutí zmení na rovnaký akryl.

Na stenách môže dekoratívny kameň pokryť iba určité oblasti, rohy alebo zakryť celý povrch. V súčasných možnostiach dizajnu nie sú použité pevné steny všetkých stien s rovnakou textúrou, namiesto toho sú pozorované zaujímavé kombinácie reliéfneho muriva a jednoduchých malieb, drevených alebo bambusových panelov a fototapety.

Dekoratívny kameň v rôznych interiérových štýloch

\ t

Všestrannosť takéhoto starobylého stavebného materiálu, ako je kameň, uľahčuje jeho montáž do takmer každého interiéru. Napríklad moderná vstupná hala alebo high-tech budú profitovať len z dokonale hladkých, leštených mramorovaných, bridlicových alebo žulových textúr. Ľahký pieskovec vo vhodnom prostredí vytvorí atmosféru starovekého staroveku, starovekého Ríma, Grécka, Egypta.

Zemité, čokoládové a okrové červené odtiene rozdrvených dlažobných kostí harmonicky zapadajú do vidieckeho štýlu, ale pre milovníkov Provence je lepšie vybrať si pastelovo ružovo-béžové farby. Pre stredoveký dizajn budete potrebovať kameň ponurých tmavosivých odtieňov.Imitácia muriva starnúceho desaťročia je vhodná pre podkrovné priestory.

Dekor, príslušenstvo, svetlo

\ t

Samotný kamenný obklad vyzerá luxusne, ale v malej a nie veľmi dobre osvetlenej chodbe môže zostať bez povšimnutia. Ak chcete napraviť túto situáciu, zdôrazniť krásu prírodných textúr a reliéfov, stojí za to použiť niektoré dizajnérske techniky.

Mäkká zlatá (alebo studená biela, v závislosti od štýlu) svetlo okamžite transformuje matný kameň a naplní ho živou hrou tieňov. Stojanové lampy namontované pozdĺž základových dosiek, nástenných svietnikov, početných malých svietidiel alebo bodových svietidiel pripevnených k stropu - to všetko závisí od požadovaného efektu, ale v každom prípade to bude lepšie ako stropný luster pre celú chodbu.

Dôležitou úlohou pri výbere osvetľovacích prvkov je ich štýl. V rôznych historických obdobiach boli svetelné zariadenia celkom odlišné, preto sú elegantné svietniky vhodné pre klasický (antický) dizajn, pochodne pre stredoveký dizajn, atmosféru 18. - 19. storočia. môže byť obnovená petrolejovými lampami a malými pouličnými lampášmi. Dvadsiate storočie. Svojimi priemyselnými závodmi a hromadnou elektrifikáciou pripomínajú pokládku tehál a „Iľjičské lampy“ na dlhých drôtoch bez plafondov, ale teraz moderný interiér s lešteným kameňom môže byť ozdobený LED pásmi a reflektormi v čierno-bielych plastových diskoch.

NepovinnéKameň a kameň v chodbe môžu byť zdobené zodpovedajúcimi maľbami a fotografiami v krásnych rámoch, paneloch, zrkadlách, nezvyčajných hákoch, vešiakoch a držiakoch na kľúče. Ak je na stene voľné miesto, môžete si zariadiť hodiny s rímskym ciferníkom, malými policami na výzdobu a rôznymi maličkosťami, môžete si zariadiť sviečky. V niektorých prípadoch budú vhodné živé rastliny.

Dekoratívny kameň v interiéri chodby - foto

Naša fotogaléria obsahuje kolekciu najúspešnejších riešení pre použitie kameňa v interiéri. Tento materiál je nielen veľmi praktický, odolný a trvanlivý - má tiež vysoké estetické vlastnosti. Uvidíte, ako krásny a štýlový dekoratívny kameň môže vyzerať v interiéri chodby a získať možnosť stelesniť jeden z najobľúbenejších nálezov vo vašom vlastnom dome. Šťastné prezeranie!