Dekoratívne omietky si to sami

Čo robiť, ak ste unavení z obvyklých tapiet alebo panelov ako dekorácie na stenu? Napriek rôznym možnostiam chcem vydať jedinečný dizajn, ktorý odráža individualitu majiteľov. Ak máte dosť trpezlivosti a sily, vytvorenie vlastného povrchu s dekoratívnou omietkou je vynikajúcim riešením pre interiér každej miestnosti. Dnes vám povieme, ako to urobiť!

Výhody a nevýhody dekoratívnej omietky

Mnohí ľudia, dokonca aj tí, ktorí nikdy neurobili opravy, nepočuli o omietke - pasta s určitým zložením, ktorá sa aplikuje na stenu a často sa používa ako základ. Ozdobná odroda má tak málo čo do činenia s touto šedou hmotou. Používa sa ako povrchová úprava, ktorá pomáha vytvárať estetické, textúrované steny s nezvyčajným vzorom.

Hlavnou výhodou dekoratívnej omietky, ktorá ju odlišuje od ostatných, jednoduchšie realizovateľných variantov - jedinečnosti. Tá istá osoba nebude schopná vytvoriť dve steny s rovnakým vzorom. Okrem toho bude možné použitím rôznych spôsobov aplikácie dosiahnuť účinok imitácie mramoru, žuly alebo iných zaujímavých povlakov. Niektorí majstri dostanú skutočné umelecké kompozície, ale aj s jednoduchou aplikáciou, omietka vyzerá celkom pôsobivo.

Po nanesení a vytvrdnutí pasty prechádza farbou, ktorá oživuje monochromatický povrch. Omietka je veľmi praktický druh povrchovej úpravy, ktorý pomáha skryť niektoré.poruchy na stene, ako sú trhliny alebo malé nepravidelnosti. Zároveň v kombinácii s kvalitným základným náterom môže hrať úlohu dobrého tepelného izolátora.

Len málo moderných materiálov prezentovaných na stavebnom trhu možno označiť za bezpečné pre zdravie. Ale nielen dekoratívna omietka - má ekologickú, neškodnú kompozíciu, a preto je vhodná do mnohých miestností, dokonca aj do škôlky.

Uplatňovanie hmoty si, samozrejme, vyžaduje určitú zručnosť a presnosť, ale po malej praxi, ako aj podrobnú štúdiu pokynov. Ďalším problémom pri používaní dekoratívnych omietok - vysoké požiadavky na steny. Mali by byť čo najhladšie a hladšie a na to budete musieť vopred pripraviť povrch.

Druhy dekoratívnej omietky

Omietky sú rôznych typov v závislosti od požadovaných vlastností, ako aj účinku po aplikácii. Rozdeliť klasifikáciu podľa zloženia a obsahu, z ktorých prvá obsahuje nasledujúce možnosti.

Dekoračné omietky minerálne

\ t

Vyrobené z cementu a predávané suché. K výrobku musí byť pridaná voda, dôkladne premiešaná mixérom. Táto dekoračná omietka je vhodná pre minerálne podklady, vytvára rôznorodý reliéf. Ďalším plus je nízka cena, aj keď môžete splniť rôzne možnosti. Ale toto riešenie nie je veľmi spoľahlivé - ľahko sa poškodí s najmenšími vibráciami alebo neopatrnou manipuláciou.

Akrylová dekoračná omietka

Spoľahlivejšia dekoratívna omietka, ktorá obsahuje vodnú disperziu akrylových živíc. Odoláva extrémnym teplotám, vysokej vlhkosti a je tiež ľahko čistiteľný bežnými čistiacimi prostriedkami. Skvelá správa pre majiteľov nerovných stien - hmota sa aplikuje bez predchádzajúcej prípravy a rýchlo schne. Je pravda, že to stojí oveľa viac ako prvý typ.

Omietka zo silikónových dekorácií

Modernejší vzhľad, ktorý okamžite priťahuje pozornosť svojimi vysokými vlastnosťami: elasticitou, trvanlivosťou, pohodlnou starostlivosťou. Ľahko sa aplikuje, s ktorým sa vyrovná aj začiatočník. Takáto dekoračná omietka na predaj v hotovej forme, v rôznych farebných paletách, ktoré môžu byť odtiene zmiešané priamo pri použití. Len za modernitu a kvalitu bude musieť zaplatiť veľa peňazí.

Klasifikácia podľa druhu náplne

\ t

K základu hmoty sa pridávajú rôzne zložky, ktoré umožňujú dosiahnuť určitý dekoratívny účinok. Na tomto základe môžeme rozlíšiť tri najobľúbenejšie typy omietok.

Štrukturálna omietka

Ide o heterogénnu zrnitú hmotu s časticami granúl, kameňov, vlákien alebo iných prvkov vyrobených na minerálnom základe. Plastový a pružný prostriedok sa ľahko aplikuje akýmkoľvek nástrojom, čím sa vytvára potrebná textúra.

Je lepšie daťuprednostňovanie produktu s vodným rozpúšťadlom, ako syntetické, má veľmi štipľavý zápach, čo komplikuje opravu v miestnosti.

Ďalšia - dekoratívna stavebná omietka sa predáva v hotovej forme, nevyžaduje ďalšie miešanie s inými zložkami.

Štruktúrovaná omietka

Toto je názov kompozície, ktorá pomáha vytvoriť textúru povrchu reliéfu. So špeciálnymi schopnosťami môžete simulovať drevo, zaseknutý papier, kameň - počiatočný výsledok závisí od aplikačnej techniky, ako aj od nástrojov. Hlavnou zložkou produktu je vápenná múka, rôzne druhy omrvinky, vlákna. Polymérne materiály zvyšujú efekt reliéfu.

Benátska omietka

Ide o dekoratívnu omietku s neobvyklou, transparentnou štruktúrou, vyrobenou z mramorovej múky, vodnej emulzie a hydratovaného vápna. Vytvára ilúziu mramorového kameňa a samotný povrch môže byť namaľovaný v akejkoľvek farbe a kombinuje ich pre mozaikový efekt.

Okrem dekoratívnych vlastností má benátska omietka praktické výhody - odolnosť voči vode, šetrnosť k životnému prostrediu, nedostatok pachov, dlhú životnosť. Len pri aplikácii sa uistite, že povrch stien je dokonale hladký.

Dekoratívne omietky v interiéri

\ t

Dekoratívna omietka je univerzálne riešenie, ktoré je vhodné pre mnohé miestnosti a štýly.Tradične sa predpokladá, že steny s takouto výzdobou sú vytvorené pre klasický interiér, ale rôzne typy umožňujú, aby sa tento prvok zmestil do modernejšieho dizajnu.

Vyzerá skvele v kombinácii s omietnutými stenami s inými povrchmi. Napríklad, konštrukčné dekoratívne omietky a tapety, povrch s hlbokým reliéfom a hladké hladké priečky. Vďaka svojej ekologickosti je materiál vhodný do kuchyne, obývačky, spálne, chodby. Ale pre kúpeľňu sa odporúča použiť vodotesné odrody alebo sa vyhnúť aplikácii vôbec.

Použitie dekoratívnej omietky v provence len zdôrazní určitú jednoduchosť, nedbanlivosť v miestnosti a v podkroví hrubosť a brutalitu. Pre klasický interiér sa odporúča vytvoriť komplexnejšiu kompozíciu vzorov, maľovať v ušľachtilom odtieni.

Príprava stien pre dekoratívne omietky

\ t

Pred použitím dekoratívnej omietky je potrebné pripraviť steny. Na začiatok by ste mali urobiť vlastnú ruku, aby ste odstránili starý náter, či už je to tapeta alebo farba. Pomôže to špachtle, rozpúšťadlá, čistá voda, ako aj sušička budov.

Obnažená stena by mala byť očistená od všetkých stôp po práci s čistiacim prostriedkom. Po týchto postupoch môže pohľad odhaliť povrchové nedokonalosti, ako sú trhliny, ktoré sú lepšie vyrovnané základným náterom. Pri menších chybách sa niektoré typy dekoratívnych omietok vyrovnávajú, ale benátsky - vyžaduje dokonalé steny.

Ale v každom prípade - bezpredbežné primovanie je nevyhnutné. Pomáha uzavrieť trhliny, zabraňuje absorpcii. Treba mať na pamäti, že každý typ omietky obsahuje vlastný základný náter, ako je uvedené v návode. V tomto prípade musia byť povrchy s kovovými časťami ošetrené ochranným prostriedkom, aby sa časom nehrdzaveli.

Metódy aplikácie dekoratívnej omietky

V závislosti od typu dekoratívnej omietky, ktorú ste si vybrali, sa jej príprava môže líšiť. Suchá varianta sa musí zriediť vodou v uvedených pomeroch, pripravená na odstránenie do vhodnej nádoby. Hotová malta sa nanesie hladko na stenu stierkou a až po jej zachytení sa vytvorí vzor. K tomu použite rôzne nástroje: strúhadlá, valce, pečiatky, kefy, dokonca listy alebo ruky. Akýkoľvek predmet bude vyhovovať doslova - hlavná vec je, že výsledok vás uspokojí. Súčasne závisí hrúbka počiatočnej vrstvy priamo od zložitosti vzoru.

Odporúča sa začať z uhlov, kde prvé nezrovnalosti nebudú tak zreteľné - po malom tréningu sa technika rýchlo zlepší. Čas na odpočinok, s najväčšou pravdepodobnosťou, nebude - ako hmota postupne tuhne. To začne asi za 20 minút, a do tejto doby budete musieť prejsť dokončovacie s hladidlom, vyhladenie reliéf. Plná vrstva schne asi za deň. Po tomto, mali by ste ísť s jemným brúsnym papierom, aby stena hotový elegantný vzhľad.

Dekoratívne omietky

\ t

Potreba dodatočného zafarbenia vzniká najmä s minerálnou dekoratívnou omietkou, pretože ostatné možnosti sa predávajú v špecifickej farbe. Aby ste udržali farbu dlhšiu dobu, môžete povrch vopred natrieť. Všimnite si, že hovoríme o sušenej hmote, ktorá je plne pripravená na následné manipulácie.

Odporúča sa použiť vodotesnú farbu a valec so širokým napínaním. S najväčšou pravdepodobnosťou budete potrebovať dvojitú aplikáciu, možno ešte viac nasýtený odtieň pre väčší efekt. V tomto prípade sú povolené rôzne kombinácie, miešanie alebo kreslenie na vrchu komplexného vzoru. Hotový výsledok musí byť fixovaný vodou riediteľným lakom.

Video lekcie: Dekoratívne omietky na mieru