Dekor starých dverí vlastnými rukami

Všetky predmety v dome skôr alebo neskôr starnú, získavajú neatraktívny vzhľad. Ale ak je možné nábytok ľahko vymeniť a tapetu znovu lepiť, potom čo robiť s dverami? Nie sú tak lacné na demontáž a nákup nových. Poďme si uvedomiť, vzhľadom na náklady na iné veci počas opravy, s týmto detailom nechcú pokaziť po dlhú dobu. Aby ste tomu predišli, môžete si urobiť výzdobu starých dverí vlastnými rukami, ktoré sa v dôsledku veľkého množstva možností často stávajú fascinujúcim zamestnaním.

1. Maľovanie

Najlepší spôsob, ako osviežiť staré dvere miernou zmenou dizajnu miestnosti, je namaľovať ju novou farbou. Môžete použiť jeden alebo niekoľko odtieňov, zvýrazňujúcich napríklad diely panelov, lišty alebo rám.

V závislosti od veľkosti miestnosti môžu byť dvere jasným detailom alebo zlúčením s dekoráciou na stene, čím sa priestor nerozdeľuje. Druhá možnosť je vhodná pre malé priestory. V takýchto prípadoch dávajte prednosť mierke.

Odporúča sa zakúpiť akrylovú farbu, ktorá nezanecháva pachy, je rovnomerne aplikovaná a nepoškodzuje zdravie, čo je dôležité pre spálňu alebo detskú izbu. Ale najprv musíte pripraviť svoje "plátno": aj niekoľko vrstiev farby nebude skrývať drsnosť starého dreva. V niektorých prípadoch bude potrebné odstrániť dvere, aby sa čo najviac odstránili chyby.

Keďže je potrebné pracovať so širokou oblasťou, metóda aplikácie má veľký význam pre vytvorenieelegantný konečný vzhľad. Mentálne rozdeliť produkt do niekoľkých malých častí, maľovať je rovnomerne horizontálne alebo vertikálne pruhy. Pri použití v obložkových dverách ich zakryte v takomto poradí: miesta vložiek, centrálnych pásov, bočných strán.

Po úplnom vysušení je možné povrch pokryť ochranným lakom tak, aby obnovené dvere vydržali ešte dlhšie.

Monofónne pohľady budú vyhovovať mnohým štýlom nie kvôli ich neutralite, ale kvôli ich stručnosti, zdržanlivosti a jednoduchosti, ktoré sú relevantné v modernom interiérovom dizajne. Módu môžete sledovať bez veľkých investícií alebo skúsených remeselníkov.

2. Výkresy a nálepky

Ak monotónna výzdoba nie je vašou voľbou, neváhajte a vezmite si kefu do rúk a vymaľte si nudné staré dvere zaujímavými grafmi. Ľudia s umeleckým vzdelaním ho môžu používať ako plátno, zdobia zátišie, krajiny, kreslené postavičky. Pre zvyšok sú šablóny alebo vinylové samolepky - rovnako účinné nástroje, ktoré tiež poskytujú krásny výsledok.

V prípade šablón je princíp činnosti rovnaký ako v prvom odseku: pripravte výrobok, naneste náter, počkajte na sušenie. Ako základ, natretý alebo "holý", vopred upravený povrch môže slúžiť. Obrazy na textúre starého dreva pôsobia pôsobivo.

3. Decoupage

Je to úžasná metóda, ktorá pre všetky jednoduché materiálya jednoduchosť aplikácie, umožňuje vytvárať skutočné umelecké diela. Decoupage je ideálny pre vytváranie a zdobenie dverí v štýle Provence. Zvlášť ak ho skombinujete s krakovacím lakom, ktorý pomáha vizuálne starnúť objekty. Kvetinové ornamenty vyrobené týmto spôsobom vyzerajú veľmi jemne a prirodzene, čo vám umožňuje pochybovať o „domácom“ pôvode dekoru.

Takže budete potrebovať: PVA lepidlo, obrúsky, špongiu, nožnice na vyrezanie potrebných detailov obrazu. Papier sa aplikuje na povrch predtým očistený od prachu a nečistôt a potom sa naň nanesie lepidlo. Aby sa zabránilo vzniku záhybov alebo bublín, môže špongia zarovnať obraz odstránením prebytočnej kvapaliny.

Po vyschnutí dverí a čakaní na jeden deň musíte obrázok opraviť bežným nábytkovým lakom. Takýmto spôsobom je možné dekorovať takmer akýkoľvek materiál, ale je to najlepšia kombinácia dreva a dreva.

4. Tapeta

Môže to byť škoda, keď po opravách zostane niekoľko metrov nevyužitej tapety. Neodhadzujte - lepšie ich nechajte na výzdobu starých dverí! To nie je úplne nákladné riešenie, ktoré obnoví interiér a skryje nedostatky výrobku.

Môžu pokryť celú oblasť alebo jednotlivé časti - to všetko závisí od obrazu, ako aj od dizajnu miestnosti. Niektoré typy tapiet majú reliéfnu štruktúru, vďaka čomu je dekor bohatší a rôznorodejší.

Pre detskú škôlku alebo svetlý interiér si môžete vziať tapetu s obrazom krajiny, maľby aleboiné dvere. Malé hry s perspektívou vizuálne zväčšia priestor. Iba zvyšok jeho prvkov by mal vyvážiť kompozíciu, byť neutrálnym pozadím.

5. Tkanina

Na výzdobu starých dverí si môžete vziať zvyšky látky, najmä ak boli použité na čalúnenie nábytku. Takýto priesečník výkresov bude vhodný v jednom interiéri.

V každom prípade je tkanina textúrnym, pútavým riešením, ktoré určite pomôže obnoviť starý predmet a prekrýva malé chyby. Môžete ho pripevniť na dvere pomocou bežného lepidla alebo nábytkových klipov. Druhá možnosť je dobrá, pretože časom môže byť odstránená nepríjemná časť.

Čipky sú obľúbené nielen v odevoch, ale aj vo výzdobe. Tu ich môžete použiť na zdôraznenie rafinovaného vkusu majiteľov, zdobenie dverí s nimi.

6. Koža

Dvere pokryté kožou sú určite znakom štatútu vlastníkov. To sa zmestí skôr do kancelárskych priestorov ako do detskej izby, ale kvôli tomu sa stáva nemenej zaujímavou ako možnosť pre dekor.

Podľa týchto pravidiel musia byť takéto výrobky samozrejme objednané v salónoch, nevyhnutne z prírodných materiálov. Pre menej tuhý interiér je však vhodná náhrada, pretože môže byť zvolená vo všetkých možných farebných kombináciách.

Koža potrebuje nity, ktoré jej pomôžu krásne „zapadnúť“ do dverí a zámky. Okrem toho môže dodať dizajnu priemyselný dotyk, ktorý je ideálny na použitieLoft štýl.

Jemná koža alebo vzor bude vyzerať luxusne. Ďalšia pôvodná myšlienka: dvere, zdobené starými opaskami, ale kvôli tomu bude musieť navštíviť viac ako jeden blší trh.

7. Mozaika

Mozaikové kompozície nikdy nestratia význam: je to krásne, nezvyčajné a zaujímavé uskutočnenie. Niečo ako puzzle, len vy prídete s obrazom sami.

Môžu sa použiť keramické, sklenené alebo akrylové časti. Uistite sa, že všetky farby budúceho "obrazu" stačili. Môžu to byť realistické scény, surrealizmus alebo náhodne usporiadané prvky, ktoré sú fixované obyčajným lepidlom.

Fasádu, panel alebo vchod môžete ozdobiť. Skontrolujte spoľahlivosť výrobku tak, aby pri prudkom zatváraní dverí niektoré detaily nezmizli.

8. Starnutie

Pre niektoré štýly je hlavnou podmienkou prítomnosť prvkov doslova nasýtených históriou. Ale tu stojí za to rozlišovať medzi „starým“ a „luxusným“ vekom. Potrebujeme druhý pohľad a budeme musieť pracovať na jeho vytvorení.

Umelé starnutie nábytku existuje mnoho spôsobov. Niektoré z nich sú profesionálne a za normálnych podmienok neuskutočniteľné. Iní sú jednoduché triky, ktoré úspešne napodobňujú popraskané farby.

Na ozdobu dverí môžete použiť lak na báze craqureliac, ktorý doslova spôsobuje prasknutie farby. Nezabudnite, že je lepšie pracovať s niekoľkými vrstvami - pres väčšou hĺbkou výkresov.

Suchá kefa dobre zvláda svoje poslanie, ktoré rýchlo maľuje povrch a dáva mu otrhaný vzhľad.

Viacvrstvové nátery sa môžu trieť brúsnym papierom, čím sa odhaľuje viacvrstvový náter. A ak sa v niektorých miestach trela vosková sviečka, maľovať dvere a trieť, potom farba zmizne na mieste, tiež vytvára potrebný efekt.

9. Vitráže

Viacfarebné vitráže v chrámoch, ktoré hladko prenášajú svetlo, vždy vzbudia obdiv divákov. Prečo sa nesnažiť vytvoriť slabú, ale podobnú podobu tejto krásy doma, zároveň zdobiť staré dvere?

Pre túto metódu sa používajú sklenené vložky. A tu máte dve možnosti: kúpte si hotový výrobok s obrázkom alebo ho ozdobte sami. Tá je samozrejme zaujímavejšia, ale dá sa to urobiť po nejakej príprave.

Okrem akrylových farieb, s ktorými sa kresba aplikuje, budete potrebovať špeciálny obrys, ktorý vytvára ilúziu kovového rámu. Sklenená tabuľa musí byť v horizontálnej polohe tak, aby farba nekĺzala po klzkom povrchu predtým, než sa dostane do cesty. Hotový výrobok musí byť inštalovaný v paneli a upevnený obrubami.

10. Lisovanie

Zdobenie starých dverí tiež pomôže výliskov - prvky, ktoré napodobňujú štuky, ktoré sú tak dôležité v klasickom interiéri alebo štýle art deco.

Časti sú zvyčajne vyrobené z peny alebo polyuretánu, a pretolacné, ale umožňujú vám vytvoriť skutočne luxusný dizajn. Môžete si kúpiť hotové komponenty, upevniť ich na dvere tekutými klincami alebo lepidlom.

Typicky nie sú lišty na dekoráciu dverí veľmi rozmanité, ale niekedy sa ukáže, že narážajú na estetický model. Môžu byť natreté farbou, ktorá pretína alebo kontrastuje s hlavným povrchom, čím sa dosahujú rôzne účinky.

Video: Ako ozdobiť dvere - dekor do-it-yourself