Decor staré skrinky s vlastnými rukami: 11 nápadov

Akýkoľvek nábytok v priebehu času stráca svoj atraktívny vzhľad. Ale nenechajte sa ponáhľať vyhodiť zbitý komoda alebo šatník s irelevantným dizajnom - stále ich nemôžete len priviesť späť k životu, ale urobiť ich lepšími, originálnejšími a estetickými ako predtým. Dnes budeme hovoriť o tom, ako urobiť krásny dekor starej skrinky vlastnými rukami pomocou dostupných materiálov.

1. Maľovanie

Najspoľahlivejšie, najjednoduchšie a najefektívnejšie riešenie, ktoré zároveň poskytuje množstvo vizuálnych možností: od palety až po spôsob nanášania farby.

Môžete úplne aktualizovať nábytok pomocou jednej farby. Alebo len niektoré jeho časti, napríklad zásuvky, dvere, kľučky, boky. Skriňa maľovaná pod ombre vyzerá moderne: od nasýteného až po matný odtieň v plnej výške.

Držitelia starožitných drevených truhiel s bohatou textúrou by mali niekoľkokrát premýšľať, než uzavrú podobnú krásu. Je lepšie pokrývať tieto predmety tenkou, zriedenou vrstvou, bez toho, aby sa skrývala antika.

Akrylová farba sa považuje za najlepší typ farby na takéto práce: dobre sa mieša, v prípade chýb pri práci sa zmyje a nezanecháva žiadne ostré pachy. Akrylová pôda sa s ňou kombinuje.

Samozrejme, tento typ dekoru zle skrýva nedokonalosti povrchu predmetu, takže sa musí najprv pripraviť. Zvyčajne na to stačí malá práca s brúsnym papierom. Ale ako výsledok, dostaneteúplne nový šatník!

2. Šablóny a nálepky

Šablóny alebo vinylové samolepky sú vynikajúcim dôkazom toho, že krásne veci možno vytvoriť bez výnimočných umeleckých schopností. S ich pomocou, budete môcť vyzdobiť skriňu s geometrickými vzormi alebo zložitejšie kvetinové aranžmá. Hlavná vec je, že to bude vyzerať elegantne.

Podobný dekor dobre zapadne do moderného dizajnu, najmä ak používate jednoduché tvary. S farbou a šablónou, môžete premeniť obyčajný starý kabinet na svetlý prízvuk miestnosti.

Obraz sa aplikuje na holý pripravený povrch alebo na vopred natreté pozadie. Hladké čiary môžete vytvoriť pomocou lepiacej pásky, ktorá pomáha kresliť jasné hranice.

3. Tapeta

Ak je renovácia nábytku jednou z etáp nedávno vykonanej opravy, neponáhľajte sa, aby ste odstránili zvyšné metre tapety. Sú ideálne pre výzdobu starej skrinky, skrývajúc sa pred zvedavými očami niektoré z jej chýb. Predtým sa bude musieť natierať iba rámová časť, pretože papierová základňa sa dobre neprispôsobuje žiadnym ohybom.

Ročník ornamentu však bude vyzerať veľmi vhodne v kombinácii s textúrou starého stromu. Tapety sa zmestia do takmer každého interiéru, pretože ponúkajú širokú vizuálnu variabilitu: nielen farby, vzory, ale aj povrchové textúry, pretože sú matné, lesklé alebo reliéfne. Môžete ozdobiť dvere, bočnéaj vnútorných políc.

Pravidlá lepenia závisia od typu vybranej tapety. Pre niektorých musíte opatrne zarovnať podlahu, zatiaľ čo iní sú schopní vyrovnať sa s nedostatkami nábytku. Pre čo najlepšiu bezpečnosť hotového výrobku - je pokrytý ochranným lakom.

Nie je potrebné vybrať tapetu na dekoráciu skrine so zameraním na kvalitu a šetrnosť k životnému prostrediu. Na rozdiel od stien, ktoré tvoria „klímu“ v miestnosti, hrajú iba dekoratívnu funkciu.

4. Decoupage

Skriňu so vzorom je možné ozdobiť tak, aby sa pevne spojila s jej povrchom, pomocou dobrého starého decoupage. S touto metódou, pravdepodobne, všetci narazili v školskom čase na lekciách práce alebo remesiel. Napriek „detskej“ jednoduchosti môže hotový výrobok vyzerať profesionálne a dokonca luxusne - v závislosti od presnosti vykonanej práce.

Môžete použiť obyčajné obrúsky s vašim obľúbeným vzorom, dnes je výhodou, že zobrazujú všetko: kvety, zvieratá, krajiny, dokonca aj obrazy slávnych umelcov. Obraz môže byť jasný alebo mierne priesvitný v závislosti od štýlu komody.

Uistite sa, že pri nanášaní tenkého papiera na povlak nevytvárajú bubliny a záhyby - musia byť vyhladené alebo znovu spustené. Po vyschnutí obrúsky ho nezabudnite, pretože je veľmi citlivý na vonkajšie vplyvy.

Ako základný materiál môžete použiť aj noviny, listy, lístky na električky - vVšeobecne platí, že všetko, čo bude vyzerať dobre na vašom nábytku.

5. Tkanina

Pre výzdobu starej skrine, môžete tiež použiť tkaniny, a dokonca aj orezávanie je vhodné - vytvoriť zvláštny remeselný vzhľad. Puzdro úplne zlyhá, najmä ak nemá hladký povrch. Ale zavrieť niektoré detaily, robiť jasné akcenty - skvelé riešenie.

Každý typ tkaniny má svoju vlastnú textúru: hladké hodváb pre rafinovaný interiér alebo hrubé plátno pre Provence. V tomto majetku leží jeho výhoda oproti ostatným materiálom, nehovoriac o bohatom sortimente farieb.

Samostatnou možnosťou je použitie šnúrok, ktoré dokonale zapadajú do klasiky alebo dopĺňajú priestor rafinovanej prírody. V každom prípade, na použitie tkaniny na pokrytie skrine, stačí kúpiť obyčajné PVA lepidlo.

6. Mozaika

Výzdoba mozaiky je veľmi svetlá a estetická, najmä v štýle Art Deco. Skriňa zdobená obrazom drobných detailov sa stane hlavným "hrdinom" miestnosti a priláka pozornosť hostí. Najmä keď zistia, kto je autorom produktu.

Ako detaily mozaiky sa tradične používajú kúsky „zlomenej“ keramiky alebo farebného skla. Tento zoznam môžete rozšíriť pridaním napríklad mušlí, morských kamienkov alebo iného materiálu vhodného na tvorbu umeleckých kompozícií.

Je možné namontovať prvky na povrch skrinky pomocou obyčajného lepidla, ktoré sa následne upevnív danom poradí. Odporúča sa vopred premýšľať nielen o všeobecnej kresbe, o malom náčrte, ale aj o umiestnení každého kusu. K tomu, usporiadať je "suché", a potom začať proces lepenia.

7. Zrkadlo

Zrkadlo je veľmi zložitý objekt, ktorý skrýva to, čo je za ním, a sústreďuje pozornosť na interiér, ktorý sa v ňom odráža. Pomocou neho na výzdobu starej skrinky, transformujete celý priestor.

Skriňa so zrkadlovou fasádou je ideálna pre malé miestnosti, ktoré ju vizuálne vylepšujú. Najlepšie je vziať ako základnú skriňu plochý povrch, ktorý vám umožní namontovať zrkadlo v plnej výške. V ostatných prípadoch, horizontálne vložky, tvarované detaily, alebo dokonca zrkadlová mozaika budú vyzerať dobre.

8. Zlacenie

Zlato môže ozdobiť nielen ženský krk, ale aj váš šatník. To nemusí nevyhnutne dávať veľa peňazí za luxusný vzhľad. Dnes existuje mnoho alternatív na dekoráciu, jednou z nich je zlatá fólia.

Je dobré nielen za cenu, ale aj za možnosti - úplne zakryť predmet alebo „vyniknúť“ vo forme jemných vzorov. Ľahko sa s ním pracuje a výsledok sa dá jednoducho upevniť pomocou laku na spoľahlivosť.

Všimnite si však, že fasáda skrine pre takýto materiál musí byť primeraná. Po prvé, je hladká a dokonale hladká, inak sa fólia dobre nelepí. Po druhé, tmavé - dozdôrazňujú „luxus“ zlata.

9. Povrch bridlice

„Školské“ tabule, ktoré mnohí ľudia videli v nočných mory od detstva, sú dnes veľmi populárne, najmä v podkrovných priestoroch. Sú interaktívne, môžu byť použité na rozvoj tvorivých schopností alebo plánovanie deň. V každom prípade takéto nadobudnutie nebude nikdy zbytočné. Tak prečo ju nezapadnúť do prednej časti skrine?

Najjednoduchší spôsob je maľovať dvere špeciálnou bridlicovou farbou, ktorá robí povrch matným. Skriňa sa musí očistiť od prachu a nečistôt, aplikovať prostriedok v dvoch vrstvách, potom počkajte, kým nebude úplne suchý.

Tam je tiež bridlice film, ale to ešte musí byť schopný správne lepiť, čo je dôvod, prečo toto riešenie stráca na prvý.

10. Starnutie

Čo robiť, ak potrebujete zariadiť interiér v štýle Provence, ale váš nábytok nevyzerá dostatočne starý? Odpoveď napovedá - pomôcť jej starnúť! Tento proces je podobný skutočnému stavu techniky a spôsoby uskutočnenia sa líšia od jednoduchých až po zložité, od napodobňovania až po realistické.

Najjednoduchšie je dať šatníku vintage vzhľad pomocou laku craquelure, ktorý po vyschnutí praskne a vytvára charakteristický starožitný vzhľad. Pre Provence, respektíve, musíte vziať bielu farbu alebo iné pastelové odtiene.

Vyzerá to dobre nábytok s maľované štetcom suché fasády, takže malé množstvo farby, ktorá sa zdala byť nosíčasom.

Aby sa dosiahol realistickejší účinok, je potrebné povlak spracovať, čím sa dosiahnu výrazné reliéfy. Potom naneste akryl, navrchu - námrazu, ktorej množstvo je regulované bežnou špongiou. Ale pre túto metódu bude musieť úplne rozobrať skrinku.

11. Nity

Niekedy všetko, čo je potrebné pre starý nábytok, je niekoľko akcentov, ktoré z neho urobia estetiku. Niektoré štýly ako drsné, brutálne predmety s históriou a charakterom, najmä loft alebo parný punk. V tomto prípade, na zvýšenie efektu, môžete ozdobiť dvere skrine kovovými nitmi, ako aj konzoly, ktoré úplne zmenia koncepciu vytiahnutej komody.

Požadované diely sa ľahko pripevnia lepidlom na drevenú fasádu. Ale ak ho prikryjete kožou, musíte použiť krásne klince na upevnenie nitov.

Video: Ako ozdobiť šatník - dekor do-it-yourself