Daylily (65 fotografií): typy a starostlivosť

Daylily je krásna okrasná rastlina, ktorá sa cíti dobre a pohodlne v takmer všetkých podmienkach. Jedná sa o trávnatú trvalku s farebnými farebnými kvetenstvami. Termín kvitnutia každého kvetu je len jeden deň, takže pôvodný názov dennej sviečky je hemerocallis, ktorý sa doslovne prekladá ako „krása na jeden deň“. V každodennom živote sa jasná rastlina nazýva kvetom radosti. Stále je tu legenda, ktorá sa dotýka daylily zmierňuje smútok a prináša veľa šťastia.

Všeobecné charakteristiky

\ t

Daylily je nielen krásna, ale aj nenáročná. Miluje slnko a vlhkosť, ale ľahko toleruje rozmary počasia, chladné zimy, mrazy a vietor.

Kvitne asi mesiac, ale dátumy sa líšia pre rôzne druhy. V podstate je to od apríla do júna. Niektoré odrody môžu kvitnúť niekoľkokrát za sezónu. Vôňa je delikátna a jemná, číta jemné bankovky santalového dreva. Počet pukov na stopke je asi päťdesiat. Ak chcete kvetinový záhon vždy jasné, je lepšie zasadiť rad rôznych typov.

Typy denných denníkov

Vo svete existuje niekoľko desiatok odrôd dennej. Líšia sa vo vzhľade, štruktúre, rastových znakoch, formách lístkov a kvetenstvách. V záhradách a záhony sa používajú najkrajšie druhy so sviežimi púčikmi. Jednotlivé kríky s náležitou starostlivosťou môžu rásť až 15 rokov.

Klasifikujte daylilies podľa rôznych kritérií:

Podľa výšky stopky.Sú nízke (30 cm), stredné (30 - 60 cm),relatívne vysoká (60–90 cm) a vysoká (od 90 cm).

Podľa obdobia kvitnutia.Okrem dlho kvitnúcich daylilies, sú tu stále denné a nočné hodiny. Prvý kvet v dopoludňajších hodinách a pretrvávajú až do večera, druhý - kvet v noci a vädnúť pred obedom.

V čase kvitnutia.V júni sa objavujú skoré odrody, v polovici júla - v polovici skorého, v polovici augusta - len stredné, potom - stredne neskoro, a začiatkom septembra neskoré druhy kvitnú.

Podľa druhu vegetácie.Pražec je ideálny pre chladné zimy. V tomto čase sa ich vývoj zastaví a s príchodom tepla sa obnoví s novými silami. Evergreeny si ponechávajú listy aj v zime a ožijú každým otepľovaním, ale v stredných zemepisných šírkach neprežijú dobre v dôsledku premenlivých poveternostných podmienok. Semi-evergreeny závisia od klímy - v chladných klimatických zónach sa chovajú ako spiace odrody av teplých krajinách vyzerajú skôr ako evergreeny.

Podľa pôvodu.Druhy sú klasické prírodné odrody. Napríklad hnedá, citrónová a žltá. Začnú kvitnúť v máji. Varietal vystavujú chovatelia. Sú to farebné a dekoratívne hybridy so stredným a neskorým kvitnutím.

Zo zaujímavých okrasných odrôd možno uviesť:

- Veľké červeno-ružové oko draka s kvetom do priemeru 10 cm;
- Romantická lila stredná Romantická ruža s veľkým kvetom do 17 cm;
- Elegantná a elegantná slonová kosť;
- Vlnitá levanduľa Edge of Darkness s tmavofialovým stredom;
- Tmavo purpurovo-vínové aromatické Zabudnutésny;
- Terry jasne oranžové Tri vrstvy;
- Levanduľa s ružovými svetelnými rokmi, so zlatým okrajom;
- Kontrastná krémová kanadská pohraničná hliadka s tmavým okom;
- Zdedené bohatstvo Peachy Vlnité s pôvodnými okrajmi bublín;
- Elegantný levanduľový strieborný Royal Braid;
- Letné víno Jasné víno;
- Dramatické divoké kone smotanového odtieňa s veľkým kontrastným centrom;
- Calgary Corrugated Fire Red;
- Jasný a šťavnatý pomaranč Tiger;
- Veľké a voňavé nočné popolníky.

Denná starostlivosť

Na pestovanie sa používa výživná záhradná pôda. Vytrvalá rastlina vyžaduje pripravenú a obohatenú pôdu. Je však dôležité, aby ste to nepreháňali, inak bude Bush aktívne rásť, ale nie kvitnúť. Je tiež žiaduce vyhnúť sa ťažkej ílovitej pôde a plochám, kde podzemná voda neustále stagnuje. Takéto stavy zle tolerovali rizómy. Môže zachrániť dobrú drenáž alebo zvýšený záhon.

Daylly potrebuje slnko a priestor, pretože v priebehu času môže vyrastať trvalý ker až do priemeru 80 cm. Pravidelne zavádzajte draslík a fosfor. Na mulčovanie vhodné ihly, rašelinu, piliny, drevné štiepky. Počas prvého roka môžete robiť bez hnojív.

Zalievajte dennú vodu zhora. Je lepšie zvlhčiť pôdu z ležiacej hadice tak, aby kvety a listy zostali suché. Na jar sa do pôdy zavádza dusík. Pred a bezprostredne po odkvitnutí je potrebný vrchný obväz s fosforom a draslíkom. Na ochranu rastliny pred mrazom ju zakryte vetvami smreka,suché listy alebo slama.

Transplantácia a rozmnožovanie

\ t

Denivka sa reprodukuje klasickým spôsobom: semenami alebo vegetatívne. Semená však používajú iba chovatelia. Počas takejto výsadby si zachovávajú svoje vlastnosti iba prirodzené druhy. Farma má viac ako dosť vegetatívneho rozmnožovania.

Rozdelenie kríkov.Dospelé puzdrá sú na jar rozdelené na časti. Prvé zelené listy po zime sa objavia okamžite po roztopení snehu. Akonáhle rastú, je potrebné rozdeliť denné svetlo. Ak sa pritiahnete príliš veľa, Bush bude kvitnúť len budúci rok. Ešte jednoduchšie u starších päťročných rastlín. Môžu byť vykopané úplne a rozdeliť do 2-3 častí, pričom každý fragment rizómov. Voľné odrody môžu byť oddelené ručne, zatiaľ čo iné používajú záhradné náradie.

Rozdelenie starých kríkov.Kríky staršie ako 10 rokov majú mladé korene iba v mladých periférnych vetvách, preto sa dobre zakorenia iba takéto delenki. Centrálna časť sa musí najskôr pripraviť: zriediť a skrátiť podzemok, aby sa opäť stimuloval jeho rast. Takéto delenki zostávajú v sadeniciach do 2 rokov. Len potom môžu byť presídlení na trvalé miesto.

Zakorenenie kvetenstiev.Pre špecialistov sa táto technológia nazýva proliferácia. Listová ružica na stopke zakorenila rast nového kvetu so všetkými druhmi a odrodovými vlastnosťami. Najprv však musíte dať predajniam čo najviac času na rozvoj. Odstráňte len kvetový hrotpotom, čo je vrch úplne suchý. Po prvé, zásuvka je umiestnená vo vode, kým prvé korene nevyrastú. Môžete použiť botanické rastové stimulanty. Keď korene rastú do 5 cm, vývod sa dá presadiť do nádoby so špeciálnym kvetinovým substrátom. Bude to trvať určitý čas a veľa vlhkosti. Ak je denná rosa dobre zakorenená a pevne v zime, v polovici jari ju možno už preniesť do otvoreného terénu.

Kontrola škodcov a chorôb

\ t

Daylilies sú jednou z najproblematickejších dekoratívnych kvetín. Ak budete postupovať podľa jednoduchých pravidiel starostlivosti, prakticky nebudú chorí a nebudú sa báť škodcov. Aby sa zabránilo parazitom a infekciám, stačí len včas odstrániť zvädnuté kvety.

Z týchto chorôb dochádza k hnilobe hniloby spôsobenej nadmerným množstvom dusíka, vlhkosťou, nedostatočným prevzdušňovaním, ak je príliš hlboko usadený alebo po mrazení.

Plesňové ochorenie spôsobuje stratu listov. Pri prvých symptómoch postačí odstrániť postihnuté miesta a ošetriť rastlinu fungicídmi.

Ďalším plesňovým ochorením je hrdza. Existuje niekoľko štádií vývoja húb. Jedným z nich sú žltooranžové pustuly s práškom. Metóda boja je rovnaká.

Z týchto škodcov sa vyskytujú strapce a komáre. Na ich kontrolu sa používajú insekticídy, mechanické čistenie a odstraňovanie poškodených rastlín.

Denivka - foto

Ak chcete zistiť, ako vyzerá denná žiara, čo kombinuje a kam ju umiestniť, platiťzamerajte sa na náš výber fotografií! Zozbierali sme jasné vzory pestrofarebného kvetu radosti, takže sledujte a buďte inšpirovaní!