Cyclamen (90 fotografií): pestovanie a starostlivosť

Krásna domáca cyklámenová rastlina získala svoju popularitu medzi amatérskymi pestovateľmi kvetov s jej bezkonkurenčnou krásou kvitnutia v zime. To je obzvlášť príjemné, pretože v tomto období je v prírode tak málo jasných farieb. Sada sviežich púčikov v kombinácii s listami, maľované s elegantnými strieborno-zelenými vzormi, nemôže zanechať bez pozornosti aj tie najviac ľahostajné k floristike. Čo sú cyklámy a ako pestovať takú krásu doma? Toto bude diskutované v našom článku.

Hlavné typy

\ t

V prírode existuje 15 druhov cyklámenov, ktoré sú distribuované v Stredozemí, Strednej Ázii a na Kaukaze. Medzi vnútornými kultúrami sú najobľúbenejšie dva typy - perzský s mnohými vynikajúcimi odrodami a európskymi, čo je oveľa menej bežné.

Európsky cyklámen

\ t

Tento druh má obdobie kvitnutia od mája do septembra. Kvetinárstva nie sú často zasadené do kvetináčov, pretože je výrazne menej kvalitná, pokiaľ ide o estetické perzské odrody. Kvety sú oveľa menšie veľkosti - majú dĺžku asi 2 cm, majú len ružovú paletu.

Hľuzy európskeho cyklámena majú často nepravidelný tvar s náhodne sa odlišujúcimi koreňmi. Zároveň je tento druh jediný, ktorý nie je listnatý medzi svojimi príbuznými. Keď prichádza spiace obdobie, nerastie, ale listy sa nezhadzujú.

Ďalšou cnosťou je nádherná vôňa, ktorá siaha od jemne príjemnej vône po drahý parfum. aintenzita vône závisí od farby kvetu - čím je jasnejšia, tým bohatšia je aróma.

Perzský cyklámen

Kvety perzského cyklámu sú pomerne veľké a elegantné, trochu podobné jestvujúcim motýľovým krídlam. Doba kvitnutia je jeseň-jar, od októbra do marca. Zaujímavosťou je, že jedna kvetina žije len 10 dní, ale po celú dobu až sto pukov môže kvitnúť na jednej hľuze.

Tento druh má mnoho odrôd, ktoré sú rozdelené do troch skupín na výšku: krátka (do 15 cm), stredne vysoká (do 25 cm) a štandardná (do 30 cm). Medzi nimi sú také populárne odrody ako:

- „Scarlet moth“ s jasne červenými kvetmi strednej veľkosti;
- "Charlie" s čisto bielymi púčikmi;
- „Sylph“, s granátovými kvetmi s bielym lemom pozdĺž okraja okvetných lístkov;
- „Topaz“ s karmínovou farbou atď.

Najmä je možné rozlíšiť sériu „Rokkoko“ - odrody perzských druhov s veľkými dvojitými kvetmi, kde okraje okvetných lístkov pripomínajú okraj: „Lila“, mäkká ružová „Ružová“, „Ruža“, „Biela s kukátkom“ atď. ]

Správna starostlivosť o cyklámen

\ t

Aby sme mali krásnu, zdravú, sviežu rastlinu, je potrebné jej poskytnúť najpriaznivejšiu klímu a starostlivosť. Často, po prvom kvitnutí, cyklámen je jednoducho vyhodený, ale málokto vie, že v priaznivých podmienkach môže kultúra potešiť svoju jasnú krásu jasnými červenými púčikmi viac ako jeden rok.

Osvetlenie

Cyclamen je dosťSvetlo vyžaduje, ale priame slnečné svetlo je kontraindikované - poškodzuje púčiky a listy. Je lepšie zvoliť si okno alebo lodžiu smerujúcu na severnú stranu pre umiestnenie.

Teplota

Dodržiavanie teplotného režimu je jednou z hlavných zložiek náležitej starostlivosti o cyklámen. Vzhľadom k tomu, závod preferuje chlad, optimálna teplota je + 15 ... + 17C. V horúcom období v apartmánoch nie je vždy možné zachovať chladnú mikroklímu, ale odporúča sa, aby sa kvetináče udržali pri teplote nie vyššej ako + 21 ° C. So začiatkom vykurovacej sezóny je lepšie odstrániť kvety od radiátorov a iných vykurovacích telies v miestnosti. Zároveň musí byť miestnosť pravidelne vetraná bez vytvorenia ponoru.

Vlhkosť

Vo väčšine prípadov sa postrek cyklaménu nevyžaduje, s výnimkou perzistentného tepla. V tomto prípade môžete použiť sprej a zvlhčiť vzduch okolo zariadenia. V tomto prípade musíte pozorne sledovať, či kvapky vody nespadajú na kvety a výhonky - to môže viesť k zhoršeniu jeho vzhľadu a dokonca aj smrti. Hrnce je možné položiť na mokré íly alebo kamienky, čo platí najmä pre novo získané kvetináče. Takže sa lepšie prispôsobujú suchému mikroklimatu bytu.

Polievanie

Pre správne zavlažovanie je dôležité vedieť, ktorý cyklámen rastie v hrnci. Ak je to odroda, ktorá kvitne po celý rok, bude to rovnaký celý rok, pre zvyšokzalievanie by malo byť intenzívnejšie počas kvitnutia. Cyclamen má rád vopred pripravenú vodu. Zalievanie by malo byť rovnomerne, nedovolí, aby voda padala na rastlinu, aby nedošlo k jej zničeniu (môžete použiť kanva).

Ďalším vhodným spôsobom zmáčania je ponorenie. V nádrži je potrebné odoberať vodu, počkajte, kým sa postaví. Hrnec by mal byť ponorený takmer na úroveň strán a udržiavať v tejto polohe, kým sa na zemi neobjaví lesk vlhkosti. Nádoba sa vyberie z vody, nechá sa prebytočná voda cez otvory.

Hnojivá a obväzy

\ t

Dôležitou súčasťou starostlivosti o cyklámen je hnojenie zariadenia pridaním hnojív, hoci niektorí pestovatelia odmietajú chemické hnojivá v prospech náležitej starostlivosti. Aby sa však cyklámen správne vyvíjal, môže byť raz za mesiac kŕmený kvapalným prípravkom "Floretta", ktorý obsahuje množstvo makro- a mikroelementov, ktoré kvalitne živia pôdu. Zároveň pomáha predchádzať možnosti výskytu mnohých chorôb postihujúcich kvety. Obsahuje fosfor, draslík, dusík, horčík a ďalšie užitočné prísady.

Ak bola plodina vysiata zo semien s prvým výskytom klíčkov, je kŕmená aktivátorom rastu. Ako hnojivo sa tiež používa dusičnan vápenatý, ktorý sa aplikuje na pôdu každých desať dní, kým rastlina rastie.

Škodcovia a choroby rastlín

\ t

Cyclamen má určitú predispozíciu ku všetkým druhomchoroby. Nesprávna starostlivosť môže viesť k tvorbe húb a hniloby, ktoré ju môžu zničiť. Najnebezpečnejšie sú tieto faktory:

- Sivá pleseň v dôsledku huby. Môže sa prepravovať vzduchom alebo sa môže nachádzať v nekvalitnom substráte. Znakom poškodenia je šedý plaket, ktorý sa zmäkčuje a mení sa na hnedé. Rastlina je lepšie transplantovať v novej pôde a znížiť množstvo vlhkosti;

- Porážka s rhizoctonia hnilobou, vďaka ktorej môže cyklámen veľmi rýchlo zomrieť. Na listoch, hľúzach, stopkách sa objavujú škvrny, na ktorých sa huba šíri. Môže k tomu dôjsť v dôsledku nesprávnej starostlivosti - zamokrenia, obsahu pri vysokých teplotách. Je potrebné okamžite zastaviť zavlažovanie, presadiť rastliny do dobre vetraného substrátu, môže sa ošetriť fungicídom, napríklad použitím Provikuru;

- Choroba hľuzy, ktorá je ovplyvnená hubovou infekciou a je pokrytá mŕtvym tkanivom. Spodné listy začínajú vädnúť a potom celá rastlina zomiera. Príčinou je nesprávna starostlivosť. Cyklamén sa musí ošetriť Ridomilom a vytvoriť optimálnu mikroklímu.

Okrem chorôb môže byť cyklámen napadnutý škodcami. Rastlina musí byť starostlivo vyšetrená, ak sa zistí malý hmyz alebo lepkavé tajomstvo. Škodcami sú roztoče cyklámen, scytworms, thrips, atď. Najnebezpečnejšie je považované za roztoča, ktorý sa usadí v kolónii nana opačnej strane listov, ktoré sa časom otáčajú a skladajú. Rastlina musí byť ošetrená insekticídmi.

Ako recyklovať cyklámen

V druhej polovici leta začínajú rásť letáky. Toto je správny čas na transplantáciu. Nádoba by mala byť zvolená podľa pravidla zlatého priemeru - nie príliš veľké a nie príliš malé, priemer 12 - 14 cm je celkom vhodný, pretože cyklamén je ľahko napadnuteľný škodcami, pred výsadbou by mala byť pôda dôkladne parená a ošetrená slabým ružovým roztokom manganistanu draselného. Tiež potrebujú drenáž. Hľuza sa úplne nezaplaví do zeme - približne polovica alebo 1/3 by mala zostať na povrchu. Rastlina je často transplantovaná spolu s hrudkou zeme, aby sa zachovala integrita koreňov.

Transplantovaný cyklámen vyžaduje chlad a svetlo. Spočiatku, zalievanie by malo byť mierne, a to len vtedy, keď listy začnú aktívne rásť, je zvýšená, pridajte hnojenie.

Reprodukcia doma

Je možné vykonávať postup chovu cyklámenov doma, ale vzhľadom na to, že rastlina je dosť náladová, najmä v ranom štádiu života, musíte sa k príprave pôdy a starostlivosti vhodne pristúpiť. Reprodukcia sa vykonáva jedným z troch spôsobov: semená, deti a rozdelenie žiarovky.

Reprodukcia cyklaménu semenami

\ t

Na získanie nových skvelých zástupcov tejto rastliny sa môžu semená nakupovať alebo zbierať. Keď si kúpite v obchode, musíte zaplatiťpozornosť na trvanlivosť - zvyčajne je obmedzená na dva roky. Po skončení kvitnutia sa vytvoria semenné struky. Budú zrelé štyri mesiace, po ktorých môžete zbierať materiál. Extrahované semená sa dobre vysušia. Výsadba musí začať na jar. Predtým by sa mala v peci zapáliť piesková a rašelinová pôda a semená by sa mali nasiaknuť do biostimulátora, napríklad do Epin Extra.

Zasadili ich do nízkej nádoby s navlhčenými studňami do hĺbky 1 cm a posypali zeminou. Škatuľa na semená je lepšie pokrytá čiernym filmom, pretože semená klíčia v tme pri 18 ° C. Keď sa objavia prvé výhonky, cyklámen sa prenesie na jasné svetlo a aplikujú sa hnojivá. Prvý kvet je pozorovaný za rok alebo viac.

Reprodukcia cyklaménu deťmi

\ t

Pri presadení rastliny po vyblednutí je potrebné oddeliť cibuľovcov, ktorí sa vynorili z materskej hľuzy. Sú zasadené v samostatnom kontajneri, naparujúcom sa pred touto zemou. Sú ponorené do pôdy a napoly. Po týždni sa objavia prvé listy a rastlina bude potrebovať prvé krmivo. Zároveň je potrebné monitorovať hladinu vlhkosti v pôde, aby sa zabránilo nadmernému zmáčaniu a tvorbe húb.

Reprodukcia cyklaménu delením banky

V období nečinnosti cyklámen, keď kvitne, musí byť kôra odstránená zo zeme a dobre vysušená. Žiarovka je narezaná tak, že každá časť obsahuje obličky a je ošetrená uhlím.Vysušený materiál sa vyseje do nádob s pripravenou voľnou pôdou, napojí sa a sleduje sa teplota.

Cyclamen - foto

Aby sme zistili, ako môže cyklámen vyzerať, odporúčame vám pozrieť sa na našu zbierku fotografií. Tu nájdete najlepšie fotografie s farebnými rastlinami, medzi ktorými môžete navigovať a vyzdvihnúť tie cyklány, ktoré chcete vidieť vo vašej domácnosti. Šťastné prezeranie!