Coleus (75 fotografií): typy a starostlivosť

Coleus je jasná a nezvyčajná rastlina, ktorá sa v každodennom živote nazýva „žihľava“ pre charakteristický tvar veľkých listov. Je nenáročný a elegantný, rovnako úspešne sa pestuje v otvorenom teréne a doma. Kompaktné puzdrá sa líšia v rôznych farbách. Zahradníci hodnotu coleus pre pestré a farebné listy, nenáročná starostlivosť a intenzívny rast. Zmena životných podmienok nemá vplyv na stav kvetu: rýchlo sa prispôsobuje a neustále rastie. Dokonca sa množí ľahko a rýchlo. To si nevyžaduje špeciálne zručnosti.

Všeobecné charakteristiky

\ t

Coleus rastie v tropických oblastiach. V prírode môže byť jeden alebo viacročný. V každodennom živote sa zvyčajne pestujú prispôsobené polyhybridné odrody.

Ďalšia prezývka Coleus je „zlý Croton“. Je to spôsobené charakteristickou farbou zamatových listov, schopných vyrovnať sa s vrtošivým a ušľachtilým kolodiom. Samotné slovo "Coleus" znamená puzdro alebo puzdro. Toto je už odkaz na charakteristickú formu filamentov, ktoré sú spolu spojené v určitom prípade.

V prírode sa Coleus cíti skvele v ázijských a afrických lesoch. Domorodci jedia niektoré voľne žijúce odrody pre potraviny, aj keď to neplatí pre domáce hybridy, ktoré sú cenné najmä pre ich krásu.

Wild Coleuses sú kríky do výšky 50 cm. Listy môžu byť akéhokoľvek odtieňa a s rôznymi vzormi, s hranami, bodkami, bodkami, pruhmi alebo mramorovým vzorom. Je zaujímavé pozrieť sa na odrody, v ktorých sa miešali viaceré kontrastyodtiene.

Aj keď rastlina tiež kvitne, hlavnou hodnotou je stále jej listy, a nie miniatúrne a nenápadné kvety.

Druhy Coleus

Existujú stovky druhov Coleus. Mnohí z nich úspešne chovali doma aj v záhrade. Tu je niekoľko možností:

Coleus Blumje predchodcom mnohých moderných okrasných odrôd. Chovatelia ho priviedli pod vedením botaniky Karla Bluma. Tento pohľad teraz zahŕňa najbohatšiu a najrozmanitejšiu farebnú paletu.

Coleus Reneltaje jednou z najobľúbenejších odrôd. Jeho zvláštnosťou je matne bohaté červené listy so smotanovo zeleným okrajom.

Coleus Kongrýchlo rastie a husto zarastá veľkými listami. Za to dostal svoje meno. Časom sa výška a šírka korunky môže rovnať.

Coleus Saberje opakom Congou. Je to trpasličí odroda, takže jej výška takmer nikdy nepresahuje 17–20 cm.

Coleus Buttercupje ďalší vysoký ker, ktorý rastie do 50 cm, listy sú pastelovo zelené a niekedy biele.

Coleus Pumilaje ampelous rastlina s ležiacimi stonkami. Vzhľadom k správnej tvorbe svieži ker, môžete dať akýkoľvek vzhľad.

Coleus Brilliantje malá dekoratívna odroda s citrónovými a červenými listami rovnakej veľkosti.

Rose Blush- Silnározvetvená odroda, "čip", ktorý - vo veľkých vlnitých listoch. Dominantný odtieň je svetloružový, so šalátovým okrajom.

Coleus Mosaicje typ sfarbenia naznačujúci pruhované a škvrnité listy. Primárne farby sú zelené, krémové a červené.

Coleus Butterflypripomína motýľovité krídlo. Má vlnitú hranu plechu.

Starostlivosť o Coleusa

Coleusova starostlivosť je pomerne jednoduchá, ak dodržiavate jednoduché podmienky:

Optimálna pôda - zmes založená na listovej alebo sutinkovej pôde. Môžete použiť zvyčajnú záhradnú pôdu, ale najprv musíte dezinfikovať a premiešať s rašelinou a humusom. Na uvoľnenie sa používa piesok. Sledujte kyslosť pôdy. Ak jeho pH presiahne 7, bude to pre Coleus kritické. Zriedená takáto zmes môže byť obyčajný popol.

Na stimuláciu rastu listov a jasu je potrebné kŕmenie. V lete použite minerálne hnojivá potaš. Je dôležité, aby roztok nebol príliš koncentrovaný. Pravidelne pridávajte do vody nejaký popol. Súčasne reguluje vlastnosti pôdy. Prvé kŕmenie je asi mesiac po transplantácii, keď sa coleus prispôsobí novým podmienkam. Skoršie je možné poškodiť a spáliť citlivé listy. Ak sa striedate medzi minerálnymi soľami a organickou hmotou, prvý výsledok bude čoskoro pociťovaný.

Jasné a farebné rastliny vždy milujú svetlo. Bez nej listy strácajú a miznú. V prírodných podmienkach je to možnésledovať v zime. Mimochodom, je to pestrá farba, ktorá chráni slnečné lúče pred ultrafialovým žiarením. Ale vo výške leta, postarať sa o ľahké penumbra, aby nedošlo k horieť jemné rastliny, najmä - cez sklo.

Coleus potrebuje teplo. Teplota sa považuje za kritickú až do + 16 ... + 18C - toto je minimálne zimné minimum. Ak klesne ešte nižšie, listy odpadnú a niekedy môžete dokonca stratiť kvet. Okrem toho sa zvyšuje riziko nadmerného zmáčania. Ideálna teplota je +20 ... + 25C. Menšie a krátkodobé výkyvy nemajú vplyv na stav spoločnosti Coleus.

Počas celej teplej sezóny, ktorá začína na jar, by mal byť Coleus hojne napojený. Ale používajte iba znečistenú mäkkú vodu a sledujte vlhkosť podzemku. To pomôže zabrániť hnilobám a plesňovým infekciám. Ako vrchný náter schne, pridajte vodu.

Na udržanie optimálnej vlhkosti pravidelne oprašujte listy vodou z jemného spreja. To je obzvlášť dôležité v horúcom a suchom období. Inak vyblednú, prestanú byť elastické a začnú odpadávať. Ale pamätajte, že nadmerne intenzívna vlhkosť ovplyvňuje kvet horšie ako krátkodobé sucho. Tiež nie je potrebné utierať zamatové listy handrou - týmto spôsobom sa ľahko poškodia.

Po zime je čas postarať sa o prerezávanie coleus Predĺžené výhonky môžu byť bezpečne narezané na 5-7 listov vaječníkov. Takže rastlina začne opäť aktívne rásť. Rezané výhonky môžu byť použité na reprodukciu. Pravidelne zlepšovať dekoratívne vlastnostištipka rastúcich stoniek.

Najčastejšie sa odstraňujú stonky kvetov Coleus, pretože ich dekoratívna hodnota je v listoch, nie kvitnúcich. Ponechať ich dlhšiu dobu je len vtedy, keď potrebujete zbierať vlastné semená.

Transplantácia a rozmnožovanie

\ t

Coleus sa množí odrezkami semien alebo stoniek. Prvá metóda je častejšie používaná chovateľmi a skúsenými pestovateľmi kvetov, zatiaľ čo druhá je dostupná všetkým.

Nakrájajte mladé odrezky a umiestnite ich do vody. V priebehu 7 - 10 dní sa objavia prvé korene, ktoré rýchlo rastú. Potom môže byť rastlina zakorenená. Najpohodlnejšie - veľké frakčné voľné pôdy, ako vermikulit alebo piesok. Hydrogel sa tiež používa. Môžete sa vysporiadať so sadenicami kedykoľvek počas roka. Kvôli poveternostným podmienkam sa neodporúča koniec jesene a začiatok zimy.

S priaznivým režimom teploty a vlhkosti Coleus takmer vždy prežije. On je najviac nenáročný. Rezne sa usádzajú v malých kvetináčoch do priemeru 9 cm. Potom potrebujú svetlo a vlhkosť. Pravidelne stláčajte vrcholy, aby sa objavili nové výhonky.

Ideálny čas na presadenie coleusu je jar, ale v prípade potreby sa to dá urobiť na konci zimy. Je žiaduce, aby sa to robilo aspoň raz ročne metódou prekládky - pre závod je to menej traumatické. Najvhodnejšie sú valcové vázy alebo kvetináče z plastu a keramiky.

regulácia škodcov achoroby

Coleus miluje teplo, ale netoleruje suchosť a nedostatok kyslíka. Pozorne sledujte jeho stav. Pri prvom náznaku vädnutia okamžite upravte starostlivosť. Najčastejšou príčinou je prehrievanie v lete a nedostatok svetla v zime. Ak slnko nestačí, použijú sa špeciálne umelé lampy. V lete je lepšie držať kvet na balkóne alebo verande, aby sa zabezpečil stály prúd vzduchu.

Hlavnou hrozbou pre Coleus je roztoč. Menej často ho zasiahne skaut, voška a muška. Títo paraziti sa dokonca môžu dostať do izbovej rastliny, ak ju prenesiete z otvoreného terénu. Preto pri presádzaní vždy pozorujte karanténu a niekoľkokrát ošetrujte kvety insekticídmi, aby nedošlo k zraneniu iných váz.

Coleus - foto

Dobré sadenice sú nielen zdravé, ale aj krásne! Preto sme s Coleusom zozbierali celý rad fotografií, aby ste mohli čerpať nové nápady a inšpirovať sa. Šťastné prezeranie!