Chubushnik (90 fotografií): typy a starostlivosť

Mnohí v živote zažili pince-tvár, ale nie každý vie, že to bol on. Vonné kríky s bielymi kvetmi sa nachádzajú v parkoch a pripomínajú jazmín. Na to bol nazývaný záhradný jazmín. Svoje meno získala vďaka tzv. Chubukovským fajčeniu, ktoré boli vyrobené z jeho pobočiek. Nenáročný rastlín milujú záhradkárov a krajinářské architektov. Je ľahké ju pestovať a postarať sa o ňu, ale zrejme to vyzerá ako luxusná zelená fontána. Vlasť Chubushnik - Európa, Severná Amerika a východná Ázia.

Všeobecné charakteristiky

\ t

Chubushnik je trvalka, ktorá patrí do rodiny Hortensievovcov. Jedná sa o malé kríky s malými listami a tenké pružné výhonky. Kvitnú počas leta. Hnedo-šedá kôra je pozoruhodná tým, že je mierne exfoliovaná. Výstrely dosahujú 3 m, ale často rastú na meter. Zahusťujú a narezávajú len na základňu.

Listy sú vajcovité, podlhovasté alebo oválne, až 7 cm, hladké a tmavo zelené, s výraznými pozdĺžnymi žilami. Jednoduché alebo dvojité kvety so špicatými okvetnými lístkami sa zbierajú v štetci na 9 pukov. Maximálny priemer je 6 cm, ovocie sú sekčné boxy asi centimeter, s drobnými prachovými semienkami.

Chubushnik potrebuje slnko, ale toleruje tieň dobre. Vyžaduje vlhkosť a konštantnú vlhkosť, ale stagnuje, ak voda stagnuje. Krátkodobé sucho takmer neovplyvňuje stav kvetu. Voňavé kvety priťahujú záhradupočetný hmyz.

Silné húštiny sú vynikajúcim živým plotom. Používajú sa pri navrhovaní plotov, hraníc, fasád a predmetov pre domácnosť. Keď kvitnúce kríky premenia na voňavé kaskády. Vysoké odrody - ideálne zázemie pre kvetinové záhony a sadenice, a nízke a miniatúrne harmonicky zapadajú do alpského šmýkačky alebo skalky.

Druhy Chubushka

Existuje približne 60 druhov Chubushnik. Líšia sa vôňou a malým vzhľadom. Vôňa niektorých odrôd sa podobá citrusom alebo jahodám.

Chubushnik obyčajný

Klasický vzpriamený rozvetvený bizón s elegantnými trojmetrovými výhonkami. Listy - jednoduché oválne, stredne veľké. Na výhonky sa objavujú voľné kefy s jemnými krémovými kvetmi. Rovnako ako celá odroda, sú malé a elegantné.

Korunovačná chubushka

Ide o mrazuvzdorný trojmetrový ker. Jeho vlasť - južné regióny a Malá Ázia. Výhonky - pružné, dlhé a rozvetvené. Kôra - s nezvyčajným načervenalým alebo žltkastým nádychom. Oválne hrubé listy sú umiestnené oproti. Vonku sú hladké a na zadnej strane - mierne dospievajúce. Kvety - asi 5 cm v priemere, jemná krémová farba, vo veľkých a voľných strapcoch.

Doba kvitnutia začína na konci jari a trvá do 3 týždňov. Korunkový krík trvá zimy až -25 ° C. Zo zaujímavých poddruhov je zlatý Aureus, široký a tmavý Variegata s strapcovými listami a rozľahlým Innosens so vzácnym kvetom a dekoratívnou výzdobou.mramorové vzory na tabuľových platniach. Žije taký kecy až 30 rokov.

Chubushnik hybrid

Rozsiahla kategória chovu zahŕňa desiatky dekoratívnych odrôd a ich medzidruhové kombinácie. Napríklad kompaktný farebný Moonlight, rozľahlý Major, elegantný Elbrus, štíhla Snowflake, vysoká plačúca Schneesturm a ďalšie.

Chubushnik malolistý

\ t

Jedná sa o trpasličí poddimenzovaný ker, keď kvitnutie pripomína miniatúrnu čerešňu. V sezóne voňavé kvety s vôňou jahôd úplne pokrývajú celý krík.

Fluffy Chubushnik

Táto odroda dostala svoje meno vďaka spodným listom ľahkého vzduchu. Veľké a elegantné kvety v tvare pohára takmer necítia. Ale veľké kvetenstvo na 5-10 púčiky sú veľmi dekoratívne. Vysoký krík rastie na 3 m. Kvitnutie začína vo výške leta.

Chubushka bez zápachu

Krov s veľkými zelenými štvormetrovými výhonkami a veľkými listami je bez zápachu dokonca aj počas obdobia kvitnutia, ako to naznačuje názov odrody. Ale je krásny a dekoratívny, s veľkými bielymi kvetmi 5 púčikov v kefke. Dĺžka listov na výhonkoch, na ktorých púčiky nerastú, niekedy dosahuje 12 cm, táto odroda je pozoruhodná na šírku. Doba kvitnutia začína koncom júna a trvá takmer do augusta.

Chubushnik Shrenka

Jeho domovskou krajinou je Ďaleký východ, Čína a Kórea. Hlavným znakom je skoré kvitnutie. Rozpúšťa jeden z prvých v stredných šírkach. Oválne skosenélisty pripomínajú vajíčko. Jemné voňavé kvety dosahujú 4 cm, v kvetenstve v priemere 9 púčikov. Doba kvitnutia trvá od júna a trvá 3-4 týždne.

Chubushnik Lemoine

Ide o hybrid, ktorý zahŕňa niekoľko desiatok poddruhov. Sú zjednotení bohatou sladkou vôňou. Kríky rastú v hrubom trojmetrovom háji. Malé a svetlé listy sa riedia voňavými kvetmi. Najznámejším druhom je mrazuvzdorný froté chubushnik, hustý a kompaktný Mont Blanc, zasnežený nadýchaný zvonček, flexibilný a šíriaci sa Virginian, nadýchaný dekoratívny bicolor a luxusný hermelínový plášť.

Chubushnik Gordon

Je to jedna z najvyšších odrôd, ktorá za priaznivých podmienok narastá na 5 - 6 m. Má veľké lesklé listy a veľké snehovo biele kvety, ktoré ju robia jednou z najkrajších odrôd. Vôňa je takmer nerozoznateľná. Doba kvitnutia začína koncom júna.

Výberové odrody

\ t

Počet okrasných druhov chubushnika, umelo chovaných, je takmer neobmedzený. Jedná sa o vysoko vzdušné vojská, snehovo biele Arktídy, miniatúrne neobvyklé, originálne mory baletu, elegantné perly a ďalšie.

Starostlivosť o Chubushku

Chubushnik je svojou povahou veľmi nenáročný okrasný ker. Je však dôležité vybrať si správne miesto. Tak, že je intenzívne zelená a kvitne, budete potrebovať toľko slnka ako je to možné, a aby ste mohli rásť a natiahnuť sa - tieň.

Ideálna pôda je list,zmiešané s humusom a pieskom. Musí byť voľná, ľahká a výživná, vždy s neutrálnou úrovňou kyslosti. Pravidelne by mala byť pôda uvoľnená a burina. Hnojivá sa aplikujú systematicky. Na jar - organické, a priamo na kvitnutie - minerálne zmesi s draslíkom a fosforom.

Aby sa zabránilo stagnácii vody, je potrebná drenáž. Najjednoduchšou možnosťou je pätnásť centimetrová kamienková vrstva. To je viac ako dosť pre pohodlný život rastlín. Pokiaľ ide o zavlažovanie, chubushnik má dosť prirodzených zrážok Okrem toho by mala byť napojená počas obdobia sucha.

Chubushnik prerezal niekoľko prechodov. Na jar sa odstránia všetky poškodené, sušené a mrazené výhonky. Koruna môže byť tvarovaná. Staré húštiny musia byť omladené, úplne odrezať stonky na stimuláciu rastu. Tým sa zvýši počet pukov a výrazne zlepší vzhľad koruny. Na jeseň, dezinfikované, výhonky, ktoré rastú vo vnútri, a prebytok zemského rastu sú odstránené.

Transplantácia a rozmnožovanie

\ t

Chubushnik, zasadený na jeseň, najlepšie prežije. Na jar to možno urobiť len pred listom kvitnú. V opačnom prípade môže zomrieť. Počas pristátia, znížiť iba koreň do zeme, ale nie stonka, takže nezačne niť. Priemerná hĺbka výsadby je asi 0,5 m. Interval medzi kríkmi je až 1,5 m. S tvorbou huňatého živého plota sa dá znížiť. Akýkoľvek dekoratívny ker sa množíklasickým spôsobom.

Propagácia chubushnika semenami

Pri pestovaní zo semien vezmite iba čerstvý materiál, ktorý sa ešte nezmenil rok. Pár mesiacov pred výsadbou, zmiešajte semená s pieskom a nechajte v chladničke. Do začiatku jari sa môžu pristáť v kontajneroch. Prvé výhonky sa zobrazia do 10 dní. Ďalší týždeň po 2 sadeníc sa môže potápať, a na začiatku leta - presadené do otvoreného terénu. Ale majte na pamäti, že taký ker nebude čoskoro kvitnúť. Niekedy - len za 5-8 rokov.

Reprodukcia Chubushnika vrstvením

\ t

Pohodlným prirodzeným spôsobom sú bazálne výhonky alebo sklzy. Na začiatku jari, veľké, dospelé a zdravé kríky kopať a deliť. Táto metóda však nie je veľmi vhodná pre miniatúrne odrody.

Rozmnožovanie Chubušnika rezaním

Grafting je efektívna a takmer výhra-výhra. Nepotrebuje ani špeciálne skúsenosti a zručnosti. Počas leta, rezané výhonky až 10 cm a ošetrenie rezu s dreveným uhlím alebo špeciálna zlúčenina pre zakorenenie. Po tom, zasadiť odrezky v krabici so záhradnou pôdou a prikryť filmom, systematicky kropenie. Korene sa objavujú už do dvoch týždňov.

Kontrola škodcov a chorôb

\ t

Najčastejšími ochoreniami Pugushky sú sivá hniloba, septoria blotch a iné huby. Štandardný kontrolný mechanizmus: zbierajte a ničte všetky poškodené listy a profylakticky spracovávajte kríkyBordeaux kvapalina a jej analógy.

Hlavnými škodcami a parazitmi sú vošky voškové, haws, chrobáky. Aby ste sa vyhli invázii, musíte včas odstrániť buriny a poškodené oblasti, ako aj pravidelne spracovať sadenice so špecializovanými insekticídmi.

Chubushnik - foto

Ak hľadáte miesto, kde môžete získať inšpiráciu a nové nápady na výsadbu domov, ponúkame Vám náš výber fotografií! Zozbierali sme jasné a originálne fotografie s džbánom, aby ste mohli nájsť riešenie podľa svojich predstáv!