Chryzantémy (60 fotografií)

V zbierke jesenných kvetov zaujímajú chryzantémy správne miesto na najvýraznejšom mieste. Ich svetlé kvetenstvo zdobí záhrady a záhony až do prvého mrazu, priťahuje pozornosť každého človeka dokonalosťou foriem a rôznymi odtieňmi. Niektoré druhy pripomínajú sedmokrásky, iné štrajkujú podobnosti s dahliami, astry a sasankami. Vzhľadom k odolnosti voči chladu a nenáročnosti v starostlivosti, chryzantémy ľahko zakoreniť v oblastiach a poteší majiteľov s jeho úžasnú krásu.

História závodu

Čína je považovaná za pôvodnú domovinu chryzantém - pestovali sa tam už v 1. tisícročí pred naším letopočtom, hlavne na ľudskú spotrebu. Závod bol veľmi poctený v Japonsku - od 12. storočia, vôľou cisára Go-Toby, dizajn žltého 16-okvetného kvetu sa stal hlavným štátnym symbolom, ktorý sa stále používa ako neoficiálny erb krajiny vychádzajúceho slnka. A keď v roku 1889 bolo označenie schválené ako cisárska pečať, japonská monarchia sa dokonca začala označovať výrazom „trón Chryzantémy“.

V 16. storočí, počas aktívneho obchodu a kolonizácie Ázie, sa v celej Európe rozšírili chryzantémy a v polovici 19. storočia sa dostali na územie Ruskej ríše. Názov Chryzantéma preložený z gréčtiny znamená „zlatá farba“, pretože to boli žlté kvety s lístkami pripomínajúcimi harmanček, ktoré prevládali v prírode skôr, ako botanici začali vytvárať hybridy.

Klasifikácia chryzantémy

\ t

nepravdepodobnéči existuje záhradná rastlina, ktorá by sa mohla pochváliť rovnakým počtom odrôd ako chryzantémy. Zafarbenie týchto neskorých farieb je v konkurencii s jeseň samotnou, s luxusnou červeno-zlatou paletou.

Prostredníctvom úsilia chovateľov sa vyvinuli stovky jedinečných odrôd žltej, oranžovej, svetložltej, snehovo bielej, tmavočervenej, červeno-fialovej, fialovej, ružovo-ružovej farby. Vo forme sú harmančekovité (jednoradové), dvojradové, guľovité, sasanky, froté a polodvojité. Každý typ chryzantémy má vynikajúce dekoratívne vlastnosti a kombináciou rôznych odrôd v krajinovom dizajne alebo floristike môžete vytvoriť skutočne očarujúce kompozície.

Načasovaním kvitnutia rozlíšiť čoskoro, ktoré začínajú odhaliť v období od začiatku augusta do konca septembra; kvitnúce v októbri - médium; a koncom novembra chryzantémy. Výber sadivového materiálu, mali by ste sa tiež zamerať na klimatické a rastové podmienky - v chladných oblastiach môžu byť skoré kvety trochu oneskorené s vývojom a neskôr jednoducho nebudú mať čas na rast pred snežením.

V závislosti od výšky rastliny produkujú zakrpatené, stredné a vysoké odrody chryzantém. Prvé sa často používajú na vytvorenie jasných hraníc a ciest, pretože sa vyznačujú osobitnou sviežosťou kríkov a početnými malými kvetenstvami. Stredné druhy sa pestujú na krajinářské záhradníctvo a strihajú na kytice. Priemer kvetov v nich sa pohybuje od 4 (harmanček) do 7,5 cm (double), výška- 35-50 cm, vysoká chryzantéma môže dosiahnuť 1,5 m, ale kvôli tenkému kmeňu a veľkým ťažkým kvetenstvám potrebujú opory. Z tohto dôvodu sú tieto odrody zvyčajne zasadené pozdĺž budov alebo plotov.

Reprodukcia a opätovná výsadba chryzantém

\ t

S niekoľkými výnimkami takmer všetky odrody chryzantém patria k trvalým rastlinám a kvitnú na rovnakom mieste 3-4 roky v rade. Sú pestované zo semenáčkovej metódy, alebo zasiate priamo na záhony. Výsev v otvorenom teréne sa vykonáva v máji, keď hrozba mrazu zmizne, 2-3 semená vo vzdialenosti 30-50 cm, studne by mali byť napojené teplou vodou a zakryté fóliou pred klíčením. Potom sa film odstráni, pôda sa očistí od burín a uvoľní sa. Po 10 dňoch sa výhonky kŕmia dusíkatým hnojivom podľa pokynov na obale lieku. Keď stonky dosahujú 10-12 cm, prebytok môže byť prenesený na iné miesto. V prípade sadeníc sa používa takmer rovnaká schéma, iba siatie by sa malo uskutočniť skôr, koncom marca - začiatkom apríla, pričom by sa im poskytovalo plné pokrytie a teplota by nemala byť nižšia ako + 15-18 ° C.

Jednoduchšia možnosť chovu chryzantém je štepenie a delenie kríkov, ktoré možno vykonať na jeseň alebo na jar. Na odrezky z koreňa sa vyrezáva 6 - 7 cm dlhý výhonok, tesne nad listom s obličkami. Potom sa spodná časť rezu zvlhčí v rastovom stimulátore a pod uhlom 35-45 stupňov zasadených vo vlhkej, zahriatej na 15-18 ° C pôdu. Objavia sa prvé korene na výhonkuza 2-3 týždne, po ktorom môže byť transplantovaný na trvalé miesto - do hrnca alebo na kvetinový záhon.

Rozdelenie kríkov by sa malo vykonať hneď, ako sa stanú príliš hrubými alebo rastú na jednom mieste viac ako 2 roky. Na tento účel sú chryzantémy starostlivo vykopané, rozdelené do niekoľkých častí spolu s koreňmi a vysadené v nových oblastiach, dobre zvlhčujúce a podbíjajúce zem okolo.

Ako sa starať o chryzantémy

Chryzantéma, alebo ako sa to tiež nazýva, kvet slnka je rastlinou, ktorá miluje svetlo a vlhkosť. Samozrejme, že sa zakorení aj v nepriaznivých podmienkach, ale získať naozaj krásne kvetenstvo, je potrebné zabezpečiť príjemnú klímu a pozornú starostlivosť.

Pri výbere miesta na výsadbu chryzantémy by sa malo uprednostniť dobre osvetlené, vetruvzdorné vyvýšenie. Bažinatá alebo príliš zatienená plocha je absolútne nevhodná - rastlina sa bude hniť a rýchlo zomrie.

Pôda pre chryzantémy je neutrálna alebo mierne kyslá. Čierna pôda je ideálna, ale pieskové a ílovité pôdy by sa mali zlepšiť pridaním humusu alebo biohumu. Čerstvý hnoj v tomto prípade nebude fungovať - ​​môže „spáliť“ závod.

Hnojivá sa pridávajú v dvoch stupňoch. Na začiatku leta - 6-8 týždňov po výsadbe - mal by to byť amoniakálny dusík, ktorý prispieva k rastu zelenej hmoty. Mal by byť zriedený vodou a napojený na koreň deň po daždi. Podľa potreby môžu byť puzdrá podávané malémnožstvo organickej hmoty - zhnité vtáčie trus alebo mullein. Na zvýšenie sviežosti kvitnutia pri nastavovaní pukov sa používajú hnojivá s obsahom fosforu a draslíka, tiež vo forme vodného roztoku.

Pravidelné zavlažovanie je nevyhnutné na zachovanie dekoratívnosti kvetu. Musí byť veľkorysý, aby bola pôda počas vegetačného obdobia dostatočne vlhká. Aby sa zabránilo hnilobeniu koreňov, je často potrebné uvoľniť a zabezpečiť ich prirodzené prevzdušňovanie. Mulčovanie so slamou, pilinami, suchými listami a inými organickými látkami pomôže znížiť počet burín v záhonu. Môžu tiež hromadiť rastliny na zimu, chrániť ich pred mrazom.

Prerezávanie chryzantém sa vykonáva na vytvorenie krásneho kríka. Stubby a rozvetvené odrody štipka po vzhľadu 8. list - vďaka tomu, viac konárov a kvetov rastú, správne kruhovitosti objaví. Stredné a vysoké druhy sa podľa potreby orezávajú, niekedy niekoľkokrát za sezónu. Odstránenie sušených kvetov má priaznivý vplyv na chryzantémy - tento postup stimuluje vzhľad nových púčikov.

Kontrola škodcov a chorôb

\ t

Riziko vzniku chryzantém alebo škodcov na nich je za správnych podmienok takmer neprítomné. Ak sú porušené akékoľvek podmienky týkajúce sa svetla, teploty, vlhkosti, prístupu vzduchu, vznikajú problémy.

Z hmyzu môžu chryzantémy poškodiť háďatká (identifikované za škvrnami na tmavých mozaikách), lúky a vošky(biele lepkavé kolónie zo spodnej strany listov a púčikov). Na prevenciu háďatiek a lúčnych hmyzov sa kríky počas transplantácie ošetrujú roztokom fosfamidu a pôdy - formalínom. Vošky môžu byť zničené postrekom chryzantémou s Aktar alebo Aktellik roztokom mydla na pranie.

Plesňové ochorenia, ako je múčnatka, sivá pleseň, zvislé zvädnutie a hrdza, sú spôsobené nedodržaním pravidiel poľnohospodárskeho inžinierstva, nadmerného zmáčania a nízkej teploty. V takýchto prípadoch sa odporúča transplantovať chryzantémy do teplejších oblastí a na liečbu sa odporúča používať lieky na báze medi - Bordeaux tekutý, chlór chlóru, emulzia meď-mydlo. Koloidná síra pomôže zničiť hrdzu na listoch.

Chryzantémy - foto

Ak teoretickú časť o sadení alebo starostlivosti o chryzantémy možno prezentovať vo verbálnej forme, potom je ich krása ťažko opísať slovami. Na demonštráciu vizuálnej rozmanitosti kvetov a rastlinných foriem sme vytvorili farebný výber fotografií. Šťastné prezeranie!