Chlorophytum (50 fotografií): typy a starostlivosť

Chlorophytum je populárna domáca bylina. Pred desiatimi rokmi sa stretol v takmer každom dome. Teraz to nie je tak bežné, ale stále zostáva univerzálnym favoritom. Tajomstvo tejto popularity je veľmi jednoduché: chlorophytum je nenáročný na starostlivosť, rýchlo rastie a berie korene. Dokonca aj neskúsení pestovatelia kvetov sa s tým môžu ľahko vyrovnať. Kvôli svojim dlhým, klesajúcim, špicatým listom sa dokonca nazýval "zelený pavúk". Kvetenstvo sa podobá bielym hviezdam na vysokých výhonkoch.

Všeobecné charakteristiky

\ t

Chlorophytum k nám prišiel z Južnej Afriky a Južnej Ameriky. Existuje viac ako dvesto odrôd tejto rastliny. V prírode sa usadí na konáre stromov, je upevnená na kôre a je najdôležitejšou zložkou lesného porastu.

Ide o vytrvalú bylinu až do výšky pol metra. Má prakticky žiadne stonky a bazálne listy rastú takmer zo zeme. Oddenky sú biele tenké výhonky v tvare šnúry, ktoré sú pevne zakorenené v zemi kvôli predĺženým hľúzam. V týchto hľúzach sa hromadí vlhkosť, ktorá zachraňuje kvet počas sucha.

Chlorophytum bol prvýkrát opísaný v roku 1794. Do Európy ho prinieslo koncom devätnásteho storočia a okamžite sa rozšírilo všade. V prírode sa darí v teplých tropických regiónoch a je rozšírený po celom svete. To je presne dôvod pre toľko rôznych druhov. Listy chlorofytu sú lineárne, hladké, svetlozelené alebo pestré. Priemerná dĺžka je od 15 do 60 cmjadro.

Listy môžu byť krátke alebo priliehajúce. Kvety sa objavujú v lete. Doma môže chlorophytum kvitnúť niekoľkokrát ročne. Púčiky sú zoskupené do uzlov. Keď vyblednú, deti sa vyvíjajú na stonkách. Na mieste je vytvorený vývod, z ktorého vyrastajú korene vzduchu. Akonáhle sa dotknú zeme, zakorenia sa takmer okamžite. Tam sú plody: suché podlhovasté boxy s tromi sekciami pre semená.

Vlastnosti ešte neboli úplne preskúmané. Ale chlorophytum jedinečne dobre hydratuje predávkovaný vzduch, prináša sviežosť miestnosti a vytvára príjemnú mikroklímu. Známy a jeho antiseptický účinok. Účinne ničí nebezpečné baktérie okolo neho.

Fytoncidy eliminujú nebezpečné výpary: tabakový dym, oxid uhoľnatý, formaldehydy. Atmosféra v miestnosti sa stáva oveľa zdravšou. Okrem toho je kvet úplne bezpečný pre domáce zvieratá. Mačky môžu jesť namiesto špeciálnej byliny na čistenie tela.

Napokon, vyzerá dobre a svetlé, zapĺňa miestnosť farbami a harmonicky ladí do interiéru.

Druhy Chlorophytum

\ t

Je takmer nemožné vymenovať všetky druhy chlorofytu. Nemôžu byť ani presne vypočítané, pretože rôzne zdroje poskytujú rôzne údaje. Kategória v priemere zahŕňa viac ako 200 druhov rastlín, ale iba niektoré z nich sú dekoratívne. Sú chované v domoch a bytoch. Patrí medzi ne:

Chlorophytum crested.Jasne zelená, symetrická ružica a úzka dlháopustí. Priemer vývodu je do 50 cm, z ktorého vyrastajú vysoké kvitnúce šípky. Vizuálne, dospelý Bush pripomína fontánu. Existuje niekoľko poddruhov: vittatum - s bielym pruhom pozdĺž listu, Laxum - s pestrými listami s belavým lemovaním, variegata - so strieborným lemom okolo obvodu svetlého listu a oceánu - so špirálovitým usporiadaním listov.

Chlorophytum kapsky.Má dlhé až 60 cm dlhé listy až 3 cm široké, rozety sú veľmi husté. Ďalším znakom sú krátke kvitnúce stonky. Takáto rastlina sa šíri častejšie delením, a nie typickou metódou formovania dcérskych rozet. Tento druh je väčší ako ostatné a môže dosiahnuť výšku 80 cm.

Chlorophytum okrídlený alebo oranžový. Toto je malá rastlina s relatívne širokými oválnymi listami. Stonky sú krátke a mäsité. Farba je tmavá a stopka a veinlet sú oranžové. Kvetenstvo pripomína kukuričný klas a formy na krátkom stopke. Najviac sa podobá tropickému kamarátovi. Najkrajšie odrody - Fire Flash a Green Orange.

Bonnie Chlorophytum.Toto je malý kučeravý chlorofyt s listami špirály. V strede dosky je široký biely pruh.

Starostlivosť o Chlorophytum

\ t

Je veľmi ľahké sa starať o chlorofytum. Potrebuje takmer nič. Za pohodlných podmienok je úplne rozmarná, rastie bujne, pravidelne sa mení na zeleno a kvitne.

Čím jasnejšie je denné svetlo, tým lepšie, ale ochrana pred priamym slnečným svetlom bude potrebná. S nedostatkomSlnečný kvet nezomrie, ale rastie temne a zle rastie. Je lepšie mať chlorofyt v blízkosti okien vo svetle alebo v čiastočnom tieni. Ideálne nie sú južné okná pod horiacimi lúčmi.

Ideálna teplota je približne + 25 ° C. V zime - do + 20C. Nepovoliť podchladenie pod + 10 ° C. Čím chladnejšie, tým nižšia by mala byť vlhkosť. Chlorophytum má rád postrek a kúpanie. Ak je vzduch príliš suchý, špičky listov vysychajú. To isté sa deje s batériou alebo ohrievačom.

Naplánujte si výsadbu, presádzanie a chov na február alebo marec. Mladý a aktívne rastúci kvet transplantovaný každý rok. Zrelé a zrelé rastliny - každých pár rokov. Keď presádzate, vyčistite koreň z hľúz zeme a odstráňte zhnité a poškodené fragmenty. Po všetkých procedúrach vodu zalejte a nechajte ju v tieni.

Majte na pamäti, že chlorofyt potrebuje veľký hrniec. Kvetina má silný vetvený podzemok, ktorý potrebuje miesto. Zároveň však nie je potrebné mať príliš veľkú kapacitu pre „rast“: koreňový systém bude mať tendenciu vyplniť objem na úkor základnej časti.

V lete a na jar pretekajte hojne, ale nezneužívajte ho. Pôdu nechajte vyschnúť aspoň polovicu. Chlorophytum uchováva vlhkosť v hľúzach podzemkov, takže to bude stačiť. V žiadnom prípade neumožňujte stagnáciu vody a vyprázdnite panvicu 20 minút po zalievaní.

Ideálna neutrálna alebo mierne kyslá pôdna zmes sa skladá z pôd a listovej pôdy, piesku, humusu listov a nasekanej ihličnatej kôry v pomere 2: 1: 1: 1: 1.Ako hnojivo môžete do pôdy periodicky pridávať minerálny komplexný roztok pre listnaté rastliny. Najlepšie je to urobiť v marci až auguste, 1-2 krát mesačne.

Transplantácia a rozmnožovanie

\ t

Chlorophytum sa veľmi ľahko znásobuje. Na to nie je prakticky potrebné nič. Samozrejme, môžete nezávisle pestovať kvet zo semien, alebo môžete použiť jednoduché vegetatívne metódy. Možnosti sú nasledovné:

Semená.Majte na pamäti, že majú pomerne nízku rýchlosť klíčenia, len 25 - 40%. Môžete si ich kúpiť v špeciálnom obchode alebo si ich vyzdvihnúť sami, ale v druhom prípade sa musíte najprv zmiasť umelým opelením kvetu. Zasadené chlorophytum lepšie na jar. Nechajte semená na jeden deň vo vlhkom tkanive. Potom sa semená v pôde zakopajú asi o 7 mm. Povrch naneste vodou a prikryte fóliou. Nechajte improvizovaný skleník v teple a na slnku. Teplota - do 25 ° C. Slnečné svetlo - rozptýlené. Pravidelne vetrajte a postrekujte plodiny. Po asi 5 týždňoch kvety nerastú rovnomerne. Ak chcete odstrániť film, musíte postupne, najprv - krátko, zvyknúť na slabé sadenice na čerstvom vzduchu. Keď sa objaví niekoľko pravých silných listov, sadenice sa prenesú do samostatného hrnca.

Odbytové závody.Mláďatá, ktoré tvoria na stopkách sú malé rozety s vzdušnými koreňmi. Stačí ich trochu pochovať v pôde a príroda si vytvorí svoju vlastnú. Od úniku detí sú oddelené, keď už súzakorenené. Druhou možnosťou je odrezať zásuvku a krátko ju vložiť do nádoby s malým množstvom vody. Keď sa vytvorí koreň, môže sa presadiť do pôdy.

Divízia.Veľké dospelé rastliny možno oddeliť presadením. Je lepšie to urobiť na jar a kvety, ktoré sú staršie ako 4 roky. Opatrne odstrihnite odrezok ostrou čepeľou. Na dezinfekciu a ochranu posypte dreveným uhlím. Ihneď zasadiť rastliny v samostatných nádobách. Dokonca aj malé časti s malým koreňom zvyčajne uspejú. To je jedna z hlavných vlastností chlorofytu.

Kontrola škodcov a chorôb

\ t

Ak sa správne staráte o chlorofytum, nebojí sa chorôb a parazitov. Ak je vlhkosť príliš vysoká, môže sa vyvinúť huba. Korene hnijú, na listoch sa objavujú škvrny, je viditeľná múčnatka. V tomto prípade vymeňte pôdu, spracujte ju fungicídom a odrežte všetky poškodené miesta. Kvetina je rýchlo obnovená, takže to pre neho nie je desivé.

Na ulici je chlorofyt napadnutý parazitmi: červami, roztočmi, hmyzom. Listy by sa preto mali pravidelne kontrolovať a ošetrovať insekticídmi a akaricídmi.

Chlorophytum - foto

Ak chcete zistiť, ako chlorofytum vyzerá, pozrite si náš výber fotografií. To vám pomôže orientovať sa pri výbere a pochopiť, kam umiestniť nového domáceho maznáčika.