Celosia (75 fotografií): typy a starostlivosť

Celosia je krásna, skôr originálna rastlina, ktorá rastie v krajinách s teplým podnebím. Má úplne férové ​​meno, ktoré v gréčtine znamená „ohnivý kvet“, čo potvrdzujú aj fotografie nasledujúceho článku. Trvalka a ročná celosia majú listy pestrej, tmavo fialovej alebo zelenej farby a kvetenstvo má ohromujúcu paletu foriem, reprezentovaných jasnou paletou odtieňov. Rastlina je skvelá pre zdobenie kvetinové záhrady, záhony, živé ploty, rovnako ako rastie doma.

Hlavné typy

\ t

Vo svete existuje asi 60 druhov celosium a široká škála odrôd, ktoré prekvapujú svojím pôvodným tvarom a farbou. Krása tejto kultúry povzbudzuje chovateľov k neúnavnej kultivácii nových hybridov, ktoré môžu pridať kúsok exotiky do známych krajiniek a zafarbiť záhrady. Na pestovanie na otvorenom poli, ako aj doma, sa používajú dva hlavné typy - česané striebro a špenát celosia.

Celosia Comb

Druh je trvalka, rastie do výšky 70 cm, ale v podmienkach bytu sa pestuje ako ročný. Názov tejto rastliny bol odvodený z jej vtipného tvaru kvetu s radmi konvulzií podobných kohútikom. Okrem nezvyčajnej formy sa kvety tohto druhu vyznačujú neuveriteľne pestrými farbami, môžu byť šarlátové, slnečné žlté, oranžové, fialové.Celosia tohto druhu s takou elegantnou farbou nikdy nezostane bez povšimnutia.

Okrem krásy kvitnutia priťahuje záhradkárov aj jeho trvanie, ktoré trvá od júla do neskorej jesene. Ale aj pri páde lístia sa rastlina neprestáva potešiť svojou exotickou dekorativitou, ktorá svieti svojou zelenou, purpurovo-fialovou, vínovou a niekedy zlatou farbou. Najčastejšie na lokalitách vysadené odrody, ako napríklad:

"Impress" - celosia s vínovými púčikmi a nádhernými fialovými listami;
"Imperialis" je malý krík, ktorý nerastie viac ako 25 cm, ale môže bezpečne pochváliť svoje fialové listy s červenými žilami a malými šarlátovými kvetmi;
"Atropurpureya" je rastlina so svetlo zelenými listami s ružovými žilami a relatívne veľkými púčikmi.

Celosia Cirrus

Estetické vlastnosti tejto celosia nie sú v žiadnom prípade nižšie ako predchádzajúce formy, hoci sa výrazne líšia. Tento rok má svieže, relatívne dlhé púčiky, dosahujúce približne 1/3 celkovej výšky. Má tiež dlhé obdobie kvitnutia. Farebné farby paniky môžu premeniť kvetinový záhon na skutočný ohňostroj. Medzi rôznymi predstaviteľmi tohto druhu rozlišovať vysoký - až meter na výšku, sredneroslye a trpaslík, nepresahujúci 30 cm.V krajinnom dizajne môžete nájsť také populárne odrody ako:

„Golden Flitz“ je vysoká rastlina (do 80 cm) so zlatoružovými kvetenstvami;
„Feuerfeper“ -malé vzorky, rastúce do 35 cm a majú jasne červené kvetenstvo.

Za zmienku stojí aj tento typ celosia ako bodec. Ako predchádzajúce druhy nevyhrála veľkú popularitu. Možno, že dôvodom nie je tak veľkolepé okázalosť rastlinné šaty - jeho kvetenstvo sa podobajú klásky pšenice, ale sú skôr štíhle, dosahujú výšky 1,2 ma vyniknúť s rôznymi farbami: od svetlo žltej až fialovej.

Správna starostlivosť o cieľ

\ t

Podobne ako každá okrasná kvitnúca rastlina, aj celosia potrebuje extra starostlivosť. Zástupcovia tohto druhu žijúci doma potrebujú vytvoriť vhodné mikroklímu, postarať sa o zloženie živnej pôdy, aby sa cítili príjemne a užívali si svetlé kvitnutie.

Osvetlenie

Celosia sa cíti skvele na dobre osvetlenom mieste. Keď je v stave sadeníc, musíte usporiadať ďalšie osvetlenie. Pre výhľad do miestnosti si môžete vybrať miesto na južnom alebo západnom okne. Rastlina je schopná ľahko preniesť priame slnečné svetlo, takže pri pestovaní v záhrade pôde, musíte si vybrať otvorené plochy, záhony, ktoré majú dobré osvetlenie.

Teplota

Rastlina je pomerne teplomilná a veľmi citlivá na chlad - pokles teploty do + 5 ° C môže byť škodlivý pre celosia. Domesia, ktorá sa pestuje v kvetináčoch, sa dá priniesť na balkón iba vtedy, keď teplota neklesne pod + 20 ° C. nákladyVšimnite si, že mnohí chovatelia boli vzatí za vývoj mrazuvzdorných hybridov, ale doteraz sa im nepodarilo.

Vlhkosť

Celosia nemá rád zamokrenie, ktoré často vedie k jeho chorobe. Je dôležité, aby ste zavlažovanie nepreháňali, a pre obyvateľov keramiky je nevyhnutné vybaviť drenáž pred pristátím na dne nádrže. Kultúra nepotrebuje postrek. Ak po zalievaní na dne panvice je prebytočná voda - musíte sa ho zbaviť.

Polievanie

Celosia si vyžaduje pravidelné zavlažovanie, ktoré by sa malo vykonávať pri zaschnutí okraja pôdy. Na rozdiel od vody z vodovodu je potrebné vodu napustiť mäkkou, vopred naplnenou vodou a ešte lepšie dažďovou vodou, ktorá neobsahuje vápno. Niekedy doma používajú inú metódu kŕmenia pôdy, umiestnenie hrnca až po hrany v nádobe s vodou. Musí sa udržiavať, kým sa na povrchu neprestanú tvoriť vzduchové bubliny. Kvetináč sa vyberie, nechá sa prebytočná kvapalina a dá sa späť na tácku.

Hnojivá a obväzy

\ t

Ak sa celosia pestuje ako ročná, pre jej životnosť budú postačovať hnojivá, ktoré boli aplikované počas výsadby alebo sú už prítomné v pôde. Je potrebné vytrvalé oplodnenie. Kŕmenie rastliny môže byť zakúpené kvapalné formulácie pre kvitnúce druhy, ktoré sa ukázali byť najúčinnejšie. Prineste ich do zeme počas letakaždých 6 týždňov až do septembra. Pre lepšie výsledky záhradníci často miešajú formulácie hnojív s vodou pripravenou na zavlažovanie.

Choroby a škodcovia

Celosia môže trpieť ochoreniami spôsobenými nesprávnou starostlivosťou. Najmä plesňové ochorenia koreňového systému (čierna noha) sú výsledkom vlhkej pôdy a zle odvodneného substrátu. V tomto prípade je potrebné nastaviť zavlažovanie, posypeme pôdu vrstvou dreveného popola, a niekedy transplantáciu rastliny. Zvýšená kyslosť pôdy, nedostatok železa môže viesť k rozvoju takéhoto ochorenia ako je chloróza, ktorá je liečená ošetrením prípravkom obsahujúcim zlúčeniny železa.

Z týchto škodcov môžu značné škody na rastlinách tohto druhu spôsobiť vošky, ktoré sa živia bunkovou miazgou. Ak chcete odstrániť, môžete použiť chemické zloženie - nedostatky alebo samostatne pripravený roztok na báze tekutého mydla (2 lyžičky), rastlinného oleja (1 polievková lyžica.) A vody (2 polievkové lyžice.). Spracovanie by sa malo vykonávať niekoľkokrát každé 3-4 dni.

Ako replantovať celulózu

Na opätovnú výsadbu sa vzťahujú iba trvalky. Najlepší čas na to je koncom jari, kedy nastáva teplé počasie. To platí aj pre obyvateľov miestností, ktorí potrebujú zmenu kapacity a pôdy v prípade, keď sa koreňový systém silne rozširuje a lezie von z drenážneho otvoru. Rastlina musí byť veľmi opatrne odstránená z nádoby, aby nedošlo k jej poškodeniupodzemok. Odporúča sa pridať do pôdy hnojivo a piesok, čím sa pôda stane ľahšou a priedušnejšou.

Pri výbere miesta na presadenie celosia v otvorenom teréne je potrebné uprednostniť slnečné územia chránené pred vetrom a ťahom. Pre skupinové výsadby, vykopať diery vo vzdialenosti 30 cm pre vysoké plodiny a 15 cm pre trpaslíkov. Bez ohľadu na zloženie pôdy je miešanie trochu humusu. Sediaci v plantážnych jamách vysypaných zeminou a napojených. Premiestnenie sa koná po 2-4 rokoch.

Reprodukcia celosia doma

Existuje jediný spoľahlivý spôsob, ako pestovať semenáčiky semien pestovaných na celom svete. Možné je aj štepenie, ale prakticky sa na tento druh neaplikuje, pretože tento spôsob rozmnožovania spravidla nezaručuje zachovanie dekoratívnosti kultúry.

Odporúča sa zasiať semená v druhej polovici marca. Musíte pripraviť plytkú nádobu s pôdou. Materiál je rovnomerne rozložený po celom lôžku a mierne posypaný zeminou. Siatie napojené a pokryté fóliou (plastový sáčok), aby ste získali skleník. Výsevný kontajner sa umiestni na teplé miesto a skladuje sa pri teplote najmenej + 23 ° C. Ak je teplota nižšia, niektoré semená jednoducho nemôžu rásť.

Prvé výhonky tselozii sa objavia v priebehu 10 - 14 dní a začnú sa aktívne zvyšovať. V tomto čase je potrebné poskytnúť im dobréosvetlenie, vybudovať dodatočné osvetlenie. Neodporúča sa používať na priamom slnku. Výsev by sa mal riediť tak, aby vzdialenosť medzi rastlinami bola jeden centimeter. Potápanie do otvoreného terénu alebo „dospelého“ hrnca sa vykonáva vtedy, keď sa na výhonkoch objavia úplne vytvorené letáky.

Celosia - foto

Pre podrobnejšie zoznámenie s nádherným druhom celosia odporúčame navštíviť našu fotogalériu, ktorá sa nachádza nižšie. Tu je bohatá paleta "prima" akejkoľvek kvetinovej záhrady, jej vynikajúce kvitnutie v otvorenej krajine a interiéri izieb. Šťastné prezeranie!