Byt v štýle minimalizmu: 70 nápadov na dizajn

Ascetic interiér - najlepšie riešenie pre ľudí, ktorí ocenia priestor a stručnosť. Neprehľadná atmosféra v neutrálnych tónoch prispieva k úplnému odpočinku a pohodliu pri výkone denných aktivít. Dokonca aj najmenší byt v štýle minimalizmu sa javí vizuálne - takýto efekt možno dosiahnuť s achromatickou paletou a malým množstvom vecí. Kompaktná konštrukcia výrazne šetrí zdroje a čas a zároveň zabezpečuje maximálne pohodlie a komfort v každodennom živote.

Vlastnosti štýlu

Vizitka s minimalistickým dizajnom je v prvom rade hladký monochromatický povrch bez výčnelkov a dekoratívnych prvkov. V lakonickom interiéri prevažuje jednoduchá geometria. Nábytok, obkladové materiály, priečky a dokonca aj niektoré predmety v domácnosti sú obdĺžnikového alebo štvorcového tvaru. Výzdoba a kresby úplne chýbajú, hoci na dekoráciu možno použiť nejakú utilitárnu vec - nástenné hodiny, svietnik, vázu. Nie nadbytočné budú živé rastliny v kvetináčoch (jeden alebo dva na apartmán).

Neutrálne odtiene sú typické pre minimalizmus. Základná paleta je čisto biela, čierna, tmavo šedá, oceľ. Niekedy sú doplnené malými škvrnami jednej svetlej farby - môžu to byť rozkladacie vankúše, čalúnenie kresiel, posteľná bielizeň. Malé detaily žltej, zelenej, oranžovej alebo červenej oživujú upokojenú atmosféru, vďaka čomu je teplejšia a útulnejšia.

Prvky textúry - reliéfna omietka, mramor, keramická dlažba, tónované sklo a prírodné drevo dodávajú osobnosti lakonický interiér. V kombinácii to všetko vyzerá relevantné a praktické. A hoci minimalizmus nemá tradičné znaky luxusu, dizajn v tomto štýle zostáva úctyhodný vďaka najkvalitnejším materiálom.

Dôležitú úlohu v asketickom byte zohráva multifunkčný nábytok: rozkladacia pohovka, transformačný stôl, posuvné police, skryté skrine, rôzne mobilné konštrukcie umožňujú efektívne rozdeľovať štvorcové metre a zároveň zabraňujú veľmi málo miesta pri zložení. Ďalšou vlastnosťou voľného priestoru je absencia prídavných stien a ťažkých krídlových dverí. Namiesto toho môžu byť inštalované priečky z farebného skla, úzke drevené panely, dvojstranné skrine.

Obývacia izba v štýle minimalizmu

V minimalistickej obývačke, aj keď je malá, by mal byť vždy dostatok miesta. Pocit otvorenosti a vzdušnosti v tejto miestnosti je možné vytvoriť pomocou ľahkého obloženia a nábytku (napr. Lesklej bielej steny bez rúčok), ktorá bude dobre kombinovaná s ušľachtilou textúrou drevených parkiet a rovnakými drevenými vložkami na jednej zo stien. Ďalšia možnosť - snehobiela povrchová úprava, šedá priehradka pod televízorom, sedacia súprava. Pre hlbšiu hru svetla a tieňa môžete experimentovať s čiernymi povrchmi: tónované sklo,leštený mramor alebo matný povlak (príkladom takejto textúry môže byť mäkká plastová alebo tekutá guma pre automobily).

Ak sa v obývacej izbe používa len achromatická váha, je žiaduce vybrať si prírodné, príjemné na dotykové materiály - to pomôže vyhnúť sa štýlu „kancelárie“. Takže, na čalúnenie sedacej súpravy, velúr, bavlna. Na podlahe bude veľmi vhodné pozrieť sa na pevný koberec s dlhým zdriemnutím. Záclony sa zmestia do neutrálnej (bielej, svetlošedej) hladkých tkanín - saténu alebo gabardínu, so zvislými záhybmi od stropu k podlahe. Stena pod televízorom, ak mu dáte textúru monolitického kameňa, stane sa nápadným prízvukom hosťovskej izby.

Spálňa v štýle minimalizmu

Posteľ zaberá centrálne miesto v každej miestnosti na spanie. Tu je to tak stručné, ako je to možné - bez nôh, s nízkym velúrovým chrbtom a trochu ako vzduchový matrac. Stena v hlave, spravidla nemá žiadny dekor, nemá žiadne vybrania, výčnelky, police. Príležitostne sú kresby - veľmi elegantné a skromné, trochu pripomínajúce japonskú kaligrafiu. Všeobecne platí, že minimalizmus odráža tradičný dizajn bývania v krajine čerešňové kvety, takže pre spálňu (a pre byt ako celok) je celkom možné požičať si niektoré orientálne dotyky.

Ak je inštalovaná šatníková skriňa, je lepšie, aby zaberala buď prázdnu stenu na boku postele, alebo obklopovala dvere po obvode. Fasády prednostnevyberte si biely a čiernobiely - takže miestnosť sa bude zdať priestranná. Pre veľkú miestnosť, vhodné a drevené, kombinované povrchové, tmavé a dokonca svetlé farby.

Vrcholom minimalistickej spálne je komoda - zásuvky v nej môžu byť natreté v rôznych pastelových odtieňoch, niektoré nasýtené farby sú tiež povolené - modré, fialové, zelené, ktoré by sa mali opakovať v súprave posteľnej bielizne alebo posteľnej bielizne. Podsvietenie má veľký vplyv na atmosféru v rekreačnej oblasti, preto je zmysluplné prebývať sa v mäkkom teplom tienidle a vybrať si „nočné“ modely svietidiel s útulnými tienidlami.

Kuchyňa v štýle minimalizmu

Je ťažké predstaviť si vhodnejšie miesto na varenie ako minimalistická kuchyňa. Úplná neprítomnosť zbytočných vecí a šperkov umožňuje plne sa sústrediť na proces, užívať si elegantné zariadenie a dokonalú harmóniu objektov. S týmto dizajnom sa používa každý centimeter priestoru s maximálnym prínosom: náhlavná súprava dokonale zapadne do určenej oblasti a vyplní priestor od podlahy až k stropu; všetky police, priehradky a väčšina vybavenia sú ukryté za ideálne aj fasádami. Moderné mechanizmy skladovacích systémov umožňujú nájsť optimálne zóny pre umiestnenie nielen mnohých nádob, ale aj výrobkov, korenia a improvizovaných prostriedkov.

Osobitne treba spomenúť kvalitu povrchových úprav a materiálov: všetky musia byť trvanlivé, odolnévlhkosť a znečistenie, pri zachovaní estetiky po mnoho rokov. Tieto požiadavky najlepšie vyhovuje porcelánový kameninový, prírodný a syntetický kameň (mramor, žula), tvrdené tónované sklo, oceľ, drevo ošetrené voskom. Je ľahké sa o takéto povrchy starať a interiér kuchyne vyzerá skôr elegantne a elegantne.

Minimalistická vstupná hala

Laconická hala je snom pre každého, kto je unavený zakopnutím o topánky a má problém nájsť voľný háčik na záves. Tam je vždy potreba priestoru v blízkosti vchodu do bytu, ale nemali by ste zanedbávať ani sadu nábytku. V tomto prípade je minimalistický dizajn dobrým kompromisom: úzke vstavané skrine sa schovávajú za hladkými posuvnými fasádami, a ak zostanú miesta, vysoké steny na topánky, tašky a iné drobnosti sú umiestnené pozdĺž steny.

Príjemný dojem z chodby vytvára neutrálny povrch a harmonicky vybrané detaily. Malá chodba je spravidla ozdobená svetlými bielymi a drevenými tónmi av priestrannejšom prevedení je možné použiť oceľové, lesklé čierne, tmavohnedé prvky. Nábytok často má niečo spoločné s krídlom dverí, ale existujú možnosti, keď skrinka od podlahy k stropu napodobňuje obyčajnú stenu: snehovo bielu, mramorovú alebo dokonca zrkadlovú. Ak je k dispozícii otvorený vešiak, poličky na topánky sú namontované v jeho spodnej časti anízka pohovka.

Minimalistická kúpeľňa

Komfort a nič extra - takto môžete charakterizovať minimalistickú kúpeľňu. Tu, rovnako ako v iných miestnostiach, sa kombinujú textúry bieleho lesku, šedého kameňa (porcelánového kameniva), skla a hladkého dreva, ale vďaka čírejšej grafike sa dosahuje ešte väčší efekt čistoty. Obdĺžnikové inštalatérske práce, ako keby boli zabudované do priestoru, ktorý je pre ňu vyhradený - tým je v centre viac voľného priestoru.

Nemôžeme ignorovať presnosť jednofarebnej povrchovej úpravy bez všadeprítomných švov medzi dlaždicami. Aj keď sa používa keramické obloženie, spoje medzi prvkami zostanú neviditeľné, čo dodáva kúpeľni úplný vzhľad.

Návrh bytu v štýle minimalizmu - foto

Aby ste mohli plne oceniť rôzne možnosti dizajnu apartmánov v štýle minimalizmu, odporúčame pozrieť si príklady na nižšie uvedenej fotografii. Galéria obsahuje najzaujímavejšie nápady, ktoré môžu byť použité na rekonštrukčné projekty v apartmánoch rôznych dispozícií a priestorov.

Stojí za zmienku, že stručnosť v interiéri je ideálna pre malé aj dosť priestranné bývanie. V modernom svete je táto oblasť veľmi populárna a zachraňuje ľudí od toho, aby museli zbierať ďalšie veci a tráviť čas staraním sa o ne,zatiaľ čo všetko, čo je potrebné pre plný život, je na dosah ruky.

Video: Byt v štýle minimalizmu - projekčné projekty