Boxwood (65 fotiek): typy a starostlivosť

Boxwood je krásny vždyzelený ker, ktorý je obľúbený v takmer každom kúte Európy, Ázie a Severnej Ameriky. Oceníte ho pre svoju dekoratívnu, nenáročnú, hustú korunu a jednoduchosť jej formovania. Z krabice vytvárajú komplexné živé ploty, zdobia ich trávnikmi, rámovými kvetinovými záhonmi, vytvárajú hranice. V záhrade sa využíva ako najdôležitejší základný prvok. A čo je dôležité, je veľmi odolný voči mrazu a teplotným zmenám, takže v zime ľahko toleruje zimu.

Všeobecné charakteristiky

\ t

Druhé meno zimostrázu je buksus. Patrí do rodiny rovnakého mena a pôvodne pochádza zo stredomorských regiónov a východnej Ázie. Kríky pomaly rastú, ale výsledkom je hustá a elastická koruna. Krajinári okamžite oceňujú tento objav. Doma sa v boxoch cíti skvele. Niektoré odrody sú vhodné aj pre miniatúrne bonsai sadenice.

V závislosti od odrody a životných podmienok môže výška jačmeňa dosiahnuť 12 m, ale trvá mnoho rokov, pretože priemerný rast za rok je približne 6 cm. stať sa drevenými.

Listy zimostrázu sú okrúhle, lesklé, na krátkom stopku, niekedy mierne predĺžené. Sú pevné, hladké, tmavo zelené, s drážkou v strede. Jarný ker kvitne. Je pokrytá malými, ale voňavými kvetmi paniky. Ovocie zimostrázu je trojnožka s podlhovastými čiernymi semenami.

Druhy drevín

\ t

Druhy zimostrázu - veľa, len asi 100 populárnych odrôd. V krajinnom dizajne využíva asi tri tucty odrôd a každá z nich má svoje vlastné charakteristiky. Kombinuje ich jednoduchosť, univerzálnosť a krásu.

Evergreen boxwood

Pochádza zo Stredozemia a Kaukazu. Je to jedna z najviac termofilných odrôd, takže je ťažké prejsť zimou. Zvonka je to skôr silne rozvetvený strom ako krík, pretože jeho výška môže dosiahnuť 15 m. Pobočky sú rovné a husto pokryté lesklými listami. Zadná strana dosky je matná, prechádza do žltosti. Dĺžka - do 3 cm, kvitnutie je malé a kvety samotné - svetlozelený odtieň.

Stálezelený zimostráz obsahuje niekoľko kompaktnejších poddruhov. Suffruticosa, napríklad, je malý, elegantný ker s vertikálnymi výhonkami a vajcovité, monochromatické listy. Je ideálny pre stredne veľké živé ploty. Elegancia - malý krík v tvare gule do priemeru meter. Jeho rysom sú tenké výhonky s pestrými listami s bielym lemovaním.

Škrob z listnatých drevín

\ t

Ide o mrazuvzdorný bukus z Číny a Japonska do výšky 1,5 m. Jeho zvláštnosťou je široký oválny list až 2,5 cm a svieži kvetenstvo tvorené voňavými malými bielymi kvetmi.

Dve najpopulárnejšie odrody z tejto kategórie sú Winter Gem a Faulkner. Prvý je ideálny pre chladné tienisté oblasti. Rastie rýchlo a často sa používalemovanie kvetinových záhonov. Druhý je ideálnou voľbou pre vytvorenie zelených sôch.

Colchis boxwood

Keď už hovoríme o škrupine, nie je nemožné spomenúť Colchisa. Toto je vzácna a reliktná odroda uvedená v Červenej knihe. Výška výhonkov môže dosiahnuť až 20 m, žijú vo voľnej prírode až 600 rokov. Hrúbka kmeňa počas tejto doby dosahuje 35 cm, pričom tieto impozantné rozmery sú malé a dekoratívne, aj keď mäsité.

Iné odrody

\ t

Medzi inými populárnymi odrodami stojí za zmienku tieto druhy buksus:

Arborescens je hustý ker s mäsitými tmavými listami v tvare vajec. Vhodné pre tienisté regióny. Dobre rastie v odvodnenej vápencovej pôde.

Blauer Heinz - neobvyklý squat s modrastým nádychom lístia. Rastie pomaly, ale jedna z najviac odolná voči chladu. Dobre zdobí okraje, slúži na vytvorenie ozdobných ozdôb a zelených kobercov.

Buxus Harlandii Hance je najlepšia odroda na vytváranie miniatúrnych bonsai kompozícií. Rastie veľmi pomaly a listy sú dostatočne malé, aby vyzerali proporcionálne.

Sempea je jednou z najnáročnejších a najrozšírenejších odrôd v našich zemepisných šírkach. Nebojí sa studených zima, toleruje dobrý strih vlasov a je vhodný aj na vytváranie komplexných zelených tvarov.

Starostlivosť o dreviny

\ t

Je ľahké sa starať o zimostráz. Hlavná vec je pristáť hneď od začiatku. V ideálnom prípade je potrebný čiastočný tieň a voľná, úrodná, ílovitá pôda. pristávaciaKoná sa na jeseň, aby sa stromčeky prispôsobili pred mrazom. Najprv sa rastliny intenzívne zavlažujú. Perlit sa naleje do pristávacej jamy na odvodnenie. Korene musia byť rozdelené a rovnomerne rozložené po diere. Ak chcete vytvoriť živý plot, box je zasadený v intervaloch až 25 cm, a na zelený koberec - až 20 cm a v šachovnicovom vzore.

Ďalšia starostlivosť sa obmedzuje na ochranu pred vetrom a ťahom. Ďalšie zavlažovanie je potrebné len vtedy, ak nedošlo k žiadnym zrážkam príliš dlho. Boxwood sa nebojí krátkych období sucha. Rovnako toleruje teplo a mráz až -20 ° C.

Zem musí pravidelne uvoľňovať a odstraňovať burinu. Rašelina sa používa na mulčovanie. Ľahká a uprataná sprcha sa pravidelne používa na umývanie špiny z lístia.

Čím častejšie budete rezať krík, tým viac ho bude potrebné kŕmiť, aby sa rastlina mohla zotaviť. Existujú špeciálne komplexné hnojivá pre stálezelené druhy. Zloženie je vybrané pre sezónu. V teplom období a období aktívneho rastu je napríklad nedostatok dusíka a fosforu. Na jeseň dávajte pozor na superfosfáty a draselnú soľ, ale rozrieďte minerálny roztok tak, aby nespálil koreň. Kategoricky nie je možné používať koncentrované hnojivá.

Okrem dekoratívneho prerezávania výliskov by sa od stredu jari mali odstrániť poškodené, mrazené a zvädnuté výhonky. Dekoratívne koruny budú musieť byť tvorené mesačne, pretože Bush začína rásť silnejšie. Niekedy musí byť starý boxer zriedený, keď je príliš hrubý. Ak to chcete urobiť, odrežte niekoľko starých vetiev.

Dôležitá nuancia: je potrebné pracovať s boxom veľmi opatrne. V jeho listoch zvýšená koncentrácia škodlivých látok. Po kontakte sa preto odporúča používať rukavice a dôkladne si umyť ruky. Dávajte pozor, aby ste boli s deťmi a zvieratami.

Transplantácia a rozmnožovanie

\ t

Kolónka sa reprodukuje klasickými metódami: semená, odrezky a vrstvenie.

Semená sa prakticky nepoužívajú v každodennom živote. Ľahko strácajú svoju klíčivosť a samotný proces je dosť zložitý a špecifický. Najprv musíte ošetrovať výsadbový materiál profesionálnym stimulantom, potom ho vyklíčiť vo vlhkom tkanive, stratifikovať, vytvoriť si semenáčik pod filmom a neustále hnojiť sadenice.

Rezanie je najbežnejšou metódou. Od začiatku jari, rezané zelené neošetrené výhonky asi 15 cm dlhé, odstrániť všetky listy zospodu, nechať ich na jeden deň v stimulátore a pristáť v zemi. V ideálnom prípade v úrodnej a predtým uvoľnenej pôde s humusom a kompostom. Niekedy je dokonca možné urobiť bez sadeníc a okamžite zasadiť závod v otvorenom teréne. Zakorenenie trvá 1-2 mesiace. Prvý rok v zime musí starostlivo zakryť krík. Sadenice v kvetináčoch sa najlepšie čistia v miestnosti.

Reprodukcia vrstvením je ďalšou jednoduchou a účinnou technikou. Na tento účel sa mladý spodný výhonok jednoducho nakloní na zem a upevní sa v tejto polohe. Vrchol nevyhnutne potrebuje nosnú tyč. Potom vodu a hnojiť nielen matka Bush, ale aj budúcnosťstromček. Postupom času sa bude koreň, a potom to môže byť oddelené a transplantované.

Kontrola škodcov a chorôb

\ t

Jednou z charakteristík zimostrázu, ktorú záhradníci najviac oceňujú, je jeho odolnosť voči chorobám a parazitom. Všetky hlavné odrody majú dobrú imunitu a odolnosť voči vonkajším podnetom.

Zriedkavo sa strieľať nekróza strieľať. Môže byť určená sušením vrchov a škvrnitých listov. Stačí odrezať poškodené fragmenty a spracovať ker s fungicídom.

Z parazitov sa najčastejšie vyskytuje žihľava, ktorá na ňu kladie vajíčka. To poškodzuje tak zdravotné, ako aj estetické vlastnosti rastliny. Preto je dôležité neustále kontrolovať listy, aby sa infekcia rýchlo odhalila a liečili sa insekticídmi. Tie isté lieky pomáhajú predchádzať vzniku vošiek, plstí a kliešťov.

Boxwood - foto

Ak chcete, aby váš obľúbený zelený kútik bol nielen zdravý, ale aj krásny, pozrite si náš výber fotografií. Zozbierali sme najzaujímavejšie riešenia s boxwoodom pre inšpiráciu. Šťastné prezeranie!