Begonia (48 fotografií): typy a starostlivosť

Begonia bez nenáležitej skromnosti možno nazvať najvýraznejšou výzdobou obytných oblastí. Balkóny a parapety, orámované sviežou ružovou, žltou, oranžovou, bielym kvetenstvo okamžite priťahujú pozornosť okoloidúcich. Väčšina odrôd tohto krásneho domáceho kvetu si zachováva pestrofarebný vzhľad po celý rok, nenápadne obnovuje svoju tropickú paletu. To nie je prekvapujúce, pretože rodiskom Begonie je slnečný Karibik, odkiaľ ho v roku 1687 francúzsky botanik Charles Plumeier vrátil späť do Európy. Názov kvetu bol na počesť organizátora expedície - Michel Begon, ktorý bol v tom čase guvernérom ostrova Haiti.

Hlavné typy begónie

\ t

V prírode existuje viac ako 1600 druhov rastlín, ktoré patria do rodu Begonian. Medzi nimi sú bylinné kvety, liany, trpasličí kríky, ako aj epifytky rastúce z kôry stromov. Súčasne v okrasných záhradkárstve, tam je asi 120 základných odrôd begónie a viac ako tisíc hybrid.

V závislosti od vonkajších vlastností sú všetky z nich podmienečne rozdelené do hľúz, kríkov, ampelous (visí) a convolvulidae. Begónie s nezvyčajnou farbou listov a nepoznateľnými kvetmi, ktoré sa objavujú raz ročne, sú dekoratívne a listnaté, ostatné patria do skupiny kvitnúcich kvetov.

Húsenica begónia

Tento typ begónie spája prítomnosť vytrvalej hľuzy, ktorá sa neaktualizuje od sezóny k sezóne, ale každoročne sa zvyšuje, čím sa hromadí čoraz viac živín. prevďaka štruktúre koreňa sa tento druh môže pochváliť dlhou dobou nepretržitého kvitnutia (až 6 mesiacov) a vynikajúcimi dekoratívnymi vlastnosťami.

Kvety hľuzovitých odrôd begónie často prekonávajú dokonca aj ruže, kamélie a georgíny s ich bohatou farbou, pompézou a veľkosťou. Zvlášť atraktívne sú veľké froté hybridy s prechodmi farieb odtieňov alebo kontrastnými okrajmi na okrajoch okvetných lístkov.

Puzdro Begonia

Má obvyklé korene vláknitého typu a reprodukuje sa hlavne semenami alebo odrezkami. K tomuto typu patria v podstate dekoratívne listnaté odrody. Kvety sa na nich zriedka objavujú a vyzerajú dosť skromne. Begonia mini-kríky s asymetrickými srdcovými listami sa zvyčajne pestujú na parapetoch. Zároveň veľké kríky, ktorých výška môže dosiahnuť 2-3 metre, slúžia ako dekorácia parkov, záhrad a záhonov.

Listy begónie spreja sú nápadné svojou jedinečnou farbou v rôznych odtieňoch zelenej, tmavočervenej, hnedej. Existuje mnoho druhov s kontrastnými žilami, škvrnami, škrupinami v tvare škrupín, hladkým a zamatovým povrchom.

Ampelnaya Begonia

Sú to dlhotrvajúce farebné kytice, ktoré tečú z visiacich kvetináčov na verandách a terasách. Najčastejšie sa vyskytujú medzi hľuzovitými odrodami a hlavným charakteristickým znakom tejto skupiny sú mäkké závesné vetvy s elegantnými kvetinovými strapcami.

Veľké typy ampelous begónie sú tiež ideálne pre záhradné dekorácie krajiny - vysoké vázy, kované stojany, altány. Hlavná vec je, že popoludní kvety by mali byť v tieni stromov alebo budov, a tiež chránené pred prebytočnou dažďovou vodou.

Convolvula Begonia

Convolvulace Begonias sa zdá byť vytvorená pre oblúky, rôzne otvory, rebríky a pergoly. Ako opora môžu byť použité aj mriežky, ploty, ploty alebo balkónové mriežky. S takými terénnymi úpravami sa v jednej sezóne zmenia na nádherné kvetinové steny, ktoré potešia oči hostí a hostí.

Podobne ako všetky ostatné odrody však lezenie begónie zle reaguje na priame slnečné svetlo, takže je žiaduce umiestniť ich na severovýchodnej a severozápadnej strane alebo v oblastiach viac či menej zastretých inými rastlinami.

Večný Begonia

Predstavuje osobitnú skupinu kvetov, ktoré nemožno pestovať vonku v miernom kontinentálnom podnebí. Jedná sa o izbové rastliny, ktoré sú schopné kvitnúť za vhodných podmienok po celý rok. Ideálnym miestom pre nich sú parapety (s výnimkou južných), vyhrievané zasklené lodžie, skleníky a skleníky.

V porovnaní so sezónnymi, niekedy kvitnúcimi begóniami vyzerajú jednoduchšie - kvetenstvo nie je tak bujné, kvety sú malé alebo stredné, ale nemusia byť vykopané na zimu a znovu zasadené každú jar.

Správna starostlivosť Begonia

Napriek vynikajúcemuvzhľad a exotický pôvod, begonia je jednou z najviac nenáročných záhradných a izbových rastlín. Vo svojom prirodzenom prostredí - na tropických ostrovoch a pobrežiach oceánov - sa tieto kvety ľahko prispôsobujú všetkým podmienkam, pričom si vyberajú stredne zatienené oblasti s nízkou vlhkosťou a príjemnou teplotou na existenciu.

Osvetlenie

Ideálny slnečný režim pre begónie je mäkké osvetlenie v ranných hodinách (od 8 do 11) a večer (18-22). Náročnejší v tomto ohľade sú druhy veľkých listov s bielymi, striebornými a červenými odtieňmi. S výnimkou horúceho leta možno hrnce s takýmito kríkmi ponechať na južnej strane. Kvitnúce odrody sú lepšie umiestnené na východe, západe, severozápade alebo severovýchode. Pod priamymi lúčmi, jemné listy begónie rýchlo horia, najmä ak majú kvapky vody.

Nedostatok prirodzeného osvetlenia môže pomôcť kompenzovať fyto-fluorescenčné žiarivky, ktoré sú užitočné v období od novembra do februára. Pre begónie stále kvitnúcich a tvrdých drevín je vhodná priemerná dĺžka 12 hodín denného svetla.

Teplota

Optimálna teplota pre rast a kvitnutie begónie je 18 - 20 stupňov v lete a 12 - 15 stupňov v zime. Už pri +4 kríky môžu zomrieť, stráca nielen kvety, ale aj listy. Nemali by ste dovoliť výrazné prekročenie teplotnej normy - je plná sušenia závodu.

Vlhkosť

PodľaPozorovanie pestovateľov kvetov, begonia je najlepšie vyvinúť, keď vlhkosť vzduchu je okolo 50%. Je nežiaduce umiestniť ho do blízkosti ohrievačov, batérií a najmä plynových sporákov a konvektorov, ktoré okrem sušenia vzduchu uvoľňujú aj deštruktívne produkty spaľovania.

Môžete nainštalovať automatický zvlhčovač v blízkosti begónie, alebo môžete pravidelne striekať vodu zo spreja a snažiť sa nepadnúť na listy. Tento postup sa najlepšie vykonáva večer.

Polievanie

Väčšina odrôd begónie dobre znáša krátkodobé suchá, ale nadmerné zmáčanie často vedie k chorobám a smrti rastlín. Hľuzovité druhy sú dostatočné na to, aby boli napojené, keď substrát zaschne do polovice hĺbky, a rozvetvené, vláknité korene kríkov vyžadujú trochu väčšie množstvo kvapaliny. Odporúča sa použiť vodu usadenú alebo filtrovanú, izbovú teplotu, bez prímesi vápna.

Hnojivá a obväzy

\ t

Krmenie Begonia minerálmi a vitamínmi by sa malo vykonávať pravidelne, každé dva týždne od marca do októbra. Zvyšok roka, rastlina je v stave odpočinku, a to sa týka aj niekedy-kvitnúce odrody.

Existuje mnoho výrobkov určených špeciálne pre begónie, ktoré sa dajú kúpiť v špecializovaných predajniach. Obsahujú vo vode rozpustný komplex užitočných látok, ktoré umožňujú, aby kríky zostali zdravé počas obdobia aktívneho rastu akvetu.

Škodcovia a begónske choroby

Dodržiavanie základných požiadaviek na starostlivosť o begóniu je takmer zaručené na ochranu citlivých rastlín pred akýmikoľvek problémami. Vzhľad hmyzu alebo chorôb je v prvom rade symptómom nesprávneho obsahu. Vo väčšine prípadov sú príčiny ľahko zistiteľné: suché listy sa objavujú počas sušenia; priehľadné škvrny spôsobujú spálenie slnkom; pád listov je výsledkom hypotermie; hnije sa vyskytuje v dôsledku stojatej vody a nedostatok minerálov sa odráža v klesajúcej veľkosti nových listov a klesajúcom počte kvetov.

Práškové škvrny a škvrny na listoch begónie môžu byť spôsobené múčnatkou alebo sivou plesňou. Tieto ochorenia sa vyvíjajú s nedostatkom svetla, stagnujúcim vzduchom a vysokou vlhkosťou a postrek s fungicídmi obsahujúcimi látku benomyl pomáha v boji proti nim.

Najnebezpečnejšou chorobou begónie je výskyt žltých krúžkov na listoch. Sú spôsobené paradajkovým škvrnom a vírusmi mozaiky uhoriek, proti ktorým ešte neexistujú žiadne účinné prostriedky. Rastliny postihnuté týmto spôsobom podliehajú zničeniu. Rovnaký výsledok čaká na kríky, v koreňoch alebo na listoch, z ktorých sú háďatká - červy s veľkosťou od 0,5 do 1 mm. Ich prítomnosť je zistená deformáciou povrchu, výskytom výrastkov a nafúknutých škvŕn.

Ak opustíte begóniu v nepriaznivých podmienkach, môže infikovať škodcov - vošky, roztoče pavúkov, strapce, hmyz v mierke. preNajjednoduchší spôsob, ako sa s nimi vysporiadať, je použitie insekticídov. Liečba izbových rastlín by mala byť na balkóne alebo v blízkosti otvoreného okna, aby nedošlo k otráveniu vzduchu chemikáliami. Niekedy ľudové prostriedky tiež pomáhajú - postrek mydlovou vodou (20-30 gramov pracieho mydla na 1 liter vody), cibuľou, cesnakom a tabakom. Na to, aby boli liečebné postupy účinné, by sa mala zabezpečiť správna klíma pre begónie, v ktorých uvedený hmyz jednoducho nemôže existovať.

Ako transplantovať begoniu?

Schopnosť begónie sa musí zvoliť na základe veľkosti koreňového systému a koruny. Táto rastlina nevyžaduje veľkú hĺbku, takže je lepšie dať prednosť nízkym, ale širokým hrncom, vždy s jedným alebo viacerými drenážnymi otvormi. Veľmi dobrou možnosťou by bolo lamelové dno s priestrannou paletou, cez ktorú sa môže zalievať.

Na prípravu podkladu je potrebné zmiešať mletie listov (50%) s rašelinou a humusom (po 25%). Približne jedna tretina hrnca je žiaduce položiť drenáž - expandovanú ílu, perlit, kamienky s pieskom. Z vyššie uvedeného, ​​môžete naliať drvené drevené uhlie (až 3 cm), a potom pôdu.

Aby nedošlo k poškodeniu begónie počas transplantácie, mala by sa vylievať veľkoryso a až potom opatrne odstrániť z bývalej pôdy. Potom môžu byť korene umyté ľahkým roztokom manganistanu draselného, ​​rozrezané, odstránené zhnité plochy. Pre adaptačné obdobie - asi jeden mesiac - rastlina potrebuje častejšie zalievanie a ochranu pred svetlomslnko.

Reprodukcia doma

Existujú tri možnosti chovu begónie - semená, hľuzy a odrezky. Všeobecne platí, že nie je ťažké sa dostať mladé výhonky doma, a ak chcete, aj neskúsený kvetinárstvo sa vyrovnať s touto úlohou.

Reprodukcia begónie so semenami

Prvá metóda je časovo najnáročnejšia a časovo náročnejšia. Semená begónie sú veľmi malé - 60 tisíc kusov klesne na 1 gram. Pred výsevom na sadenice sa môžu zmiešať s pieskom, škrobom alebo múkou, aby sa koncentrácia mierne znížila.

Vhodný čas: koniec februára - začiatok marca. Pôda - 2 časti chernozem zmiešané s 1 časťou piesku a 1 časť rašeliny. Pred klíčením, teplota by mala byť okolo 16-18 stupňov, po - 20-22 stupňov. Čakacia doba závisí od podmienok a odrody, takže prvé výhonky sa môžu objaviť v období od 5 do 20 dní po siatí.

Najlepšie je zalievať semená begónie opatrným postrekovaním teplou vodou pomocou spreja. Sadenice by mali poskytovať jasné osvetlenie, dobrú cirkuláciu vzduchu a vlhkosť 50-70%.

Reprodukcia begónie hľuzami

Hľuzovité odrody begónie na zimu sa obyčajne vykopávajú z pôdy, takže je možné rozdeliť zahustený koreň skoro na jar, tesne pred výsadbou. Stačí rozrezať na niekoľko častí a uistiť sa, že na každom z nich je aspoň niekoľko vyčnievajúcich púčikov (vyzerajú akovyčnievajúce husté body alebo krátke biele výhonky).

Počas dňa by sa fragmenty hľúz mali ponechať na chladnom mieste tak, aby miesto porastu bolo pokryté kôrou, a potom sa každý z nich vloží do pôdy na ďalšiu kultiváciu.

Reprodukcia begónie odrezkami

\ t

Rezy Begonia sa vykonávajú zakorenením stoniek (menej často - listov) materskej rastliny. Pre úspešnú reprodukciu je potrebné odrezať hornú alebo strednú časť stonky o dĺžku 8-12 cm, na ktorej by mali byť aspoň 2-3 púčiky. Listy sa odstránia okrem 1-2.

Potom je potrebné úlomok ponoriť do mäkkej vody pri izbovej teplote a nechať ho v teplom (asi 20 °), svetlom mieste, až kým sa na odrezku neobjavia malé korene.

Potom mladí begónia pristane v štandardnej pôde a spočiatku si vyžaduje starostlivú starostlivosť - mala by byť napojená často, nezostala na slnku a tiež kŕmená.

Video: Begonia - Tipy pre starostlivosť