Bavlnené záclony (65 fotografií): typy a funkcie, nápady

Záclony-závity v interiéri sa stávajú stelesnením originálnych dizajnérskych riešení. Sú vhodne zvolené, perfektne sa hodia do akéhokoľvek štýlu a okrem zdobenia otvárania okien dokážu vykonávať aj ďalšie doplnkové funkcie. Tieto plátna k nám prišli z východu, kde pôsobia ako vynikajúca ochrana proti teplu, ktorá zároveň neblokuje prúdenie čerstvého vzduchu do domu. A táto skutočnosť zohrala významnú úlohu vo zvýšenej popularite záclon v európskych krajinách. V našom článku sa budeme rozprávať o tom, aké výhody majú bavlnené závesy a aký je ich rozsah.

Vlastnosti závesových závesov

V prvom rade sú závesové vlákna navrhnuté tak, aby zdobili okná v miestnosti a sú dokonale vhodné pre domácnosť aj kanceláriu. Nedá sa povedať, že sú schopné vytvoriť kvalitnú bariéru proti priamemu slnečnému žiareniu, ale stmievanie, ktoré vytvárajú, je dosť dosť, kým v miestnosti zostane potrebné množstvo denného svetla. Okrem toho dážď filamentov dokonale prechádza vzduchom, hoci v návrhu sú takéto konštrukcie ľahko zameniteľné.

Bavlnené záclony môžu byť samostatným prvkom alebo môžu pozostávať z duetu s inými typmi záclon, pretože sú dokonale kombinované s akýmikoľvek plátnami. Kombinácie sú omnoho bežnejšie - závity nahrádzajú tylu a hustejšie záclony, záclony slúžia ako ochrana pred nadmerným svetlom a zvedavými očami.

DoterazSortiment závesových závesov je veľmi veľký - modely majú rôzne farby (monofónne, viacfarebné), navlečený dekor, hustotu, spôsob umiestnenia na odkvap, atď. Všetky tieto indikátory umožňujú vybrať si model, ktorý najlepšie vyhovuje interiérovému štýlu a preferenciám majiteľov. Nie je ťažké robiť ich vlastnými rukami - potom sa svetelné závesy môžu pochváliť aj ich exkluzivitou.

Bavlnené záclony vykonávajú v interiéri množstvo funkcií. Okrem toho, že sú jedným zo spôsobov, ako navrhnúť otváranie okien, môžu sa podieľať na územnom plánovaní a často sa pre malé miestnosti stáva najlepšou voľbou. Aj dekor je vyrobený z bavlnenej tkaniny, napríklad zdobia steny. Takéto závoje sa stávajú ideálnou voľbou pre ľudí trpiacich klaustrofóbiou (strach z obmedzeného priestoru) - vytvorením závoja stále ponechávajú situáciu vizuálne otvorenú.

Typy závesov

\ t

Ako sme už povedali, závesy sú zastúpené na modernom trhu v širokej škále. Môžu byť dlhé v podlahe alebo ísť dole na úroveň parapetu. Pozitívom je, že sa dajú ľahko znížiť, ak sa ukáže, že plátna sú príliš dlhé.

Farebná paleta záclon je mnohostranná. Môžu byť jednohlasé alebo kombinovať všetky farby dúhy. Voľba závisí od osobných preferencií majiteľov domov, rovnako ako styling. Pre interiér, vyrobený v monochromatickej palete, si môžete vybraťplátna v tóne alebo naopak ostro kontrastujúce. Farebné závesy dokonale zvýrazňujú akcentovú zónu alebo zvýrazňujú pôvab dizajnu. Budú skvelou voľbou pre škôlku.

Typy závesov upevňovacích nití

\ t

Záclony majú niekoľko spôsobov, ako presahovať:

- Na okrúhlej rúre rímsy - v tomto prípade je potrebné, aby plátno malo vrecko, ktoré vám umožní položiť ho na záves alebo oká. Ako upevňovacie prostriedky je tiež možné použiť krúžky s kolíkmi na šaty;

- Na profilových odkvapoch je na hornú stranu záclonového závitu zošitá špeciálna páska so slučkami, ktorá je zavesená na rímse. Táto možnosť uľahčuje nastavenie šírky otvoru závesu;

- Velcro je najvhodnejšia možnosť, ktorá vám umožní pekne a elegantne zavesiť plátno. Na základe záclon je potrebné šiť Velcro pásku, ktorá je potom pripevnená na špeciálnu lištu s lepiacim povrchom alebo na pásku pripevnenú na stenu so spojovacou stranou.

Materiály na výrobu

\ t

Napriek svojmu názvu možno záclony zbierať nielen z trvanlivých priadzí, ale aj z iných materiálov a majú rôzne dekoratívne prvky. Podľa týchto ukazovateľov existuje niekoľko hlavných typov:

1. Kisei. Jedná sa o tradičný vzhľad, ktorý je priesvitným plátnom zo syntetických nití rôznej hrúbky. Modely sú zdobené rôznymi spôsobmi: prvky Lurexu a perličiek sa do nich môžu prelínať.

2. S guľôčkami. V tomtoprípade, ako názov napovedá, korálky sú navlečené na niť, ktorá môže byť rôznych veľkostí a usporiadaná v jasnom alebo chaotickom poradí. Vytvárajú vynikajúce odrazy, keď je svetlo zapnuté, čo dáva určitú dávku romantiky. Treba poznamenať, že takéto plátna nie sú najlepšou voľbou pre lakonické interiéry, najlepšie sa používajú v etnických a očarujúcich dizajnoch. Ďalšie preventívne opatrenie sa týka umiestnenia v detskej izbe - neodporúča sa inštalovať takéto konštrukcie, aby zvedavé dieťa nemohlo odstrániť korálek a poškodiť sa.

3. Tuhé závesy. Také záclony, aj keď vyzerajú ako niť, sa v skutočnosti skladajú z viacerých pevných materiálov: kovového drôtu, plastu, dreva, vlasca atď. alebo akýsi dekor, vybavenie sklenenými perlami, perlami.

4. Pás. Nájdete ich nielen v rezidenčných apartmánoch, ale aj v kreatívnych štúdiách a baroch. Takéto plátna sú zostupné prúdy stuh, na ktorých sú navlečené veľké korálky z dreva, plastu alebo skla.

5. Ďalší typ - závesy lanovej nite - sú dnes pomerne zriedkavé. Takéto plátna sú konštruované spôsobom tkania makrame, čo je pomerne pracné remeselné spracovanie. Ale tento model dokonale doplní akýkoľvek rustikálny alebo retro štýl.

Nápady pre interiéry

Po zvážení všetkých týchto skutočnostírôzne moderné priadze záclony, je dôležité zvoliť správny model, s prihliadnutím na vlastnosti konkrétnej miestnosti. Aby sme sa v tejto veci nestratili, urobili sme výber radu odborníkov v oblasti dizajnu, čo podnieti niekoľko jemností interiéru s textilnými plátnami.

Bavlnené záclony v interiéri obývacej izby

\ t

S pomocou bavlnených záclon v priestrannej obývacej izbe, môžete vytvoriť rôzne dekorácie na oknách - zavesiť na rôznych úrovniach, používať krásne podväzky, vytvárať ľahké elegantné vlny, kombinovať farby. Často v obývacej izbe je umiestnená len na odpočívadle, ale aj ďalšie funkčné plochy a bavlnené závesy budú najlepšou voľbou pre zónovanie. S ich pomocou môžete nenápadne označiť územie lodžie s pracovným stolom alebo detským kútikom, vizuálne oddeliť pracovný priestor kuchyne, v prípade garsónky.

Bavlnené záclony v spálni

\ t

Vo vnútri spálne budú bavlnené závesy vytvárať atmosféru svetlej romantiky. Je žiaduce kombinovať ich s viac hustými plátnami, ktoré vytvoria vysoko kvalitnú ochranu proti prenikaniu nadmerného svetla v noci. V spálňach, kde sa nachádzajú iné priestory, napríklad pracovný stôl alebo obývacia izba, môžete pomocou spínaných závesov ľahko určiť miesto na spanie. Vzduchové clony budú vynikajúcim materiálom pre baldachýn nad posteľou. Vytvárajú ilúziu samoty a zároveň dokonale prepúšťajú čerstvý vzduch, čo prispieva k dobrému spánku.

Bavlnené záclony v interiéri kuchyne

\ t

Bavlnené závesy dokonale doplnia interiér aj malej kuchyne. Ich výhodou je, že sú menej vyrazené ako obyčajná tkanina, a je tiež celkom ľahké ich umývať. Môžete si vybrať model korálok alebo iných dekoratívnych prvkov, ktoré sú jednoducho utreté handrou. Závesné závesy sa neodporúčajú len v prípade, že je v blízkosti okna varná doska, aby sa zabránilo možnosti požiaru (v ľahkom svetle budú závity vláčiť a môžu náhodne spadnúť do plameňa horáka). To bude vyzerať dobre záclony, prispôsobené farbe náhlavnej súpravy alebo kontrast s hlavným obložením.

Bavlnené závesy v interiéri škôlky

\ t

Pre detskú škôlku je vhodné zvážiť rôzne možnosti: ak je dieťa malé a miestnosť je vyzdobená v jasných farebných farbách, môžete si vybrať vhodné závesy z dúhovej palety. V dospievajúcich izbách je spravidla dizajn založený na určitom štýle a má viac pokojných poznámok. V tomto prípade si môžete vyzdvihnúť závesy so závitom v tóne hlavnej výbavy. Keďže detská izba je zároveň detskou spálňou, vhodnou voľbou budú rôzne kombinácie sláčikových záclon, napríklad s hrubými závesmi, rímskymi záclonami.

Bavlnené záclony - foto

Pre lepšie vnímanie všetkých materiálov uvedených v článku odporúčame navštíviť našu fotogalériu. Tu sme sa snažili zbierať najlepšie príklady rôznych modelov nití.záclony v moderných interiéroch. Možno vám niektoré z nich pomôžu urobiť správnu voľbu!