Bath-barrel (80 fotografií): ako si vytvoriť vlastné ruky

Vlastná parná miestnosť v krajine je snom mnohých majiteľov pozemkov, ale vysoké náklady na konštrukcie v tvare guľatiny alebo štítu tradičnej formy zabraňujú jej realizácii. Optimálnym riešením v tomto prípade je kompaktný a mobilný vaňový valec, ktorý je celkom realistický na stavbu vlastnými rukami. K tomu budete musieť mať buď zručnosti self-spracovanie dreva, alebo nákup sadu polotovarov a zostaviť je pomocou kovových komponentov. Ďalšie podrobnosti o tom, ako urobiť kúpeľný dom a aký typ usporiadania si vyberiete, budú opísané nižšie.

Výhody a nevýhody sudov s vaňou

\ t

V porovnaní s štvorcovými a obdĺžnikovými parnými miestnosťami má kúpeľ vo forme horizontálne obráteného valca určité špecifické vlastnosti. Výhody tohto dizajnu zahŕňajú kompaktnosť, účinnosť, mobilitu, rýchle zahrievanie a dlhodobú tepelnú ochranu. Kúpeľový sud vyzerá veľmi originálne a atraktívne, zaberá minimum voľného miesta. Vďaka svojej nízkej hmotnosti nepotrebuje kúpeľový valec základ. Modely na kolesách sa môžu pohybovať po mieste alebo dokonca prepravovať pomocou prívesu alebo kamiónu.

Najväčší mínus sférickej štruktúry leží v obmedzenom vnútornom priestore. Dĺžka hlavne sa pohybuje od 2 do 6 m, výška - 2,2 - 2,5 m. Výsledná plocha je dostatočná pre 2-4 osoby, aby naraz našli, ale pre mnohé spoločnosti.Táto možnosť nebude fungovať.

Výber materiálov

Vzhľadom na zložité prevádzkové podmienky, ako je pravidelné chladenie, vlhkosť, vplyv na životné prostredie, by sa pri stavbe suda s vaňou mali používať iba najkvalitnejšie a trvanlivé stavebné materiály.

Treba venovať maximálnu pozornosť drevu. Valcové teleso parného kúpeľa sa skladá výlučne z dosiek - lemovaných, umiestnených nad sebou s malým prekrytím alebo drážkou na pero a drážku, ktoré sú držané pohromade pomocou systému „špice do drážky“. Najvhodnejšími druhmi na tento účel sú dub, osika, smrekovec sibírsky, lipa, céder a smrek.

Je nevyhnutné, aby bol strom dobre vysušený, hladký a čistý, bez prasklín, uzlov, dier a tmavnutia. Ihličnaté dosky, keď sa zahrejú, môžu vyžarovať živicové lepidlo a vytvárať neestetické šmuhy v miestach, kde sa nachádzajú tmavo hnedé škvrny. Pred výstavbou by malo byť drevo ošetrené antiseptickou, olejovou impregnáciou z vlhkého a protipožiarneho prostriedku.

Odporúčané parametre pre profilované dosky pre pokovovanie sú 9 cm široké a 4–4,5 cm hrubé, pre rezané rezivo používané pre priečky je optimálna šírka 20 cm a hrúbka 5 cm.

Polkruhová strecha vo vani je uložená z pružných šindľov. Jeho farby môžu byť akékoľvek - podľa preferencií majiteľov.

Pokiaľ ide o kovové komponenty parného kúpeľa, všetky by mali byť nerezové. Skúsení remeselníciPri montáži sa odporúča použiť iba svetlé skrutky a na obruče z oceľovej pásky so zvýšenou ochranou proti korózii.

Varianty plánovania kúpeľa

\ t

V závislosti od veľkosti suda s vaňou môže byť vybavený jedným až tromi vnútornými priestormi. Samotná parná miestnosť, kde sa nachádzajú kachle a lavice na sporáky, je dlhá asi 2 - 2,5 m. V šesťmetrovom prevedení sa zvyčajne poskytuje miesto pre čakárňu (so šatňou a stolom) a toaletu. Niekedy robia improvizovanú verandu pred vchodom, mierne zväčšujú veľkosť strechy, takže sa získa baldachýn.

Dvere do oválneho kúpeľa môžu byť umiestnené buď na prednej strane alebo na boku. Vnútorné priechody sú zvyčajne uzavreté plechom z tvrdeného skla. Vďaka priehľadným vložkám je malá miestnosť svetlejšia a priestrannejšia. Okná v parnom kúpeli výrazne zlepšujú výmenu vzduchu, čo je veľmi dôležité pre vytvorenie príjemnej mikroklímy. Z tohto dôvodu na prednej strane v blízkosti pece nechajte dva malé lúče - na oboch stranách komína. V čakárni môže byť ďalšie okno, ak je k dispozícii posedenie s lavičkami a stolom.

Kroky na montáž suda s vaňou

\ t

Po rozhodnutí o nakreslení a umiestnení budúcej parnej miestnosti, ako aj o príprave potrebných materiálov, môžete pristúpiť priamo k zhromaždeniu. Celý proces by mal prebiehať krok za krokom, počnúc prípravou nadácie adokončovacie pokrývačské práce. Konštrukcia vane-barel vlastnými rukami v prítomnosti polotovary, nástroje a určité zručnosti môžu byť spravované v priebehu niekoľkých týždňov.

Nadácia

Miesto oválneho kúpeľa musí byť ploché a podľa možnosti čo najsuchšie. V bažinatej oblasti a tam, kde je úzka vrstva podzemnej vody, by mala byť drevená stavba chránená pred vlhkosťou jej inštaláciou na pozinkované skrutkové pilóty. Za priaznivých podmienok by bol vhodnejší základ betónu, sutiny, dlažobných dosiek alebo kameňa. Široký drevený stojan v množstve 2 - 4 kusy (v závislosti na dĺžke konštrukcie) je upevnený na vrchu zvolenej základne, na ktorej vonkajšej časti sa nachádzajú obvody okolo vybrania. Pre stabilitu by mali byť lamely o 30 cm menšie ako priemer valca. Napríklad, ak je vozík široký 2,5 m, dĺžka každého stojana bude 2,2 m, šírka - 30 - 40 cm a hrúbka - 4 - 5 cm.

Bývanie

Teleso valca s hlavňou sa začína montovať zdola nahor. Po prvé, podlaha je pripevnená k základom, potom - koncovým prvkom (vrátane vnútorných priečok), bočným prekladom a vlastným krytom. Profilové dosky zapadajú jeden po druhom pozdĺž švov, zatiaľ čo tvarovaný výstupok (hrot, jazýček) je pevne vložený do vybrania (drážky). Lemovanie sa montuje s prekrytím - tak, aby každý z nich pokrýval predchádzajúci o 3 cm, po dokončení práce je valcový rám dodatočne vystužený kovovými popruhmi - obručami.

Strecha

Inštalácia strechy začína pripevnením na oboch stranách valca úzkych koľajníc - trochu menia uhol sklonu šindľov a odvádzajú odtoky ďalej od drevených stien. Asfaltové prvky sú pribité k hornej časti hlavne, pribíjajúc jeden nad druhým s prekrytím. V strede strechy sa pomocou stavebného sušiča vlasov lepí „kôň“ z rovnakého flexibilného materiálu.

Sporák, komín, ventilácia

\ t

Inštalácia sporáka a komína si vyžaduje osobitnú pozornosť proti požiarnej bezpečnosti. Na ochranu stromu pred vysokými teplotami a ohňom sa pec umiestni na substrát z mineritu. Pri tých istých doskách je potrebné opláštiť zadnú stenu, pozdĺž ktorej komín ide, a bočné časti lavíc na kachle, ktoré sa nachádzajú v blízkosti ohrievača. Na bezpečné odstránenie splodín horenia sa nedá bez trvanlivého a vysoko kvalitného potrubia, doplneného protipožiarnymi sendvičovými panelmi a komínom s priezorom proti vetru.

Zásobovanie vodou a odtok

\ t

Stojí za to postarať sa o zásobovanie vodou a výstavbu kanalizačného systému ešte pred začatím výstavby. Najlepšie je usporiadať štandardné potrubie, a nie vypúšťať použitú vodu pod základňu, pretože vysoká vlhkosť je pre strom veľmi škodlivá a znižuje životnosť parnej miestnosti.

Elektrická inštalácia

Inštalácia svetla do kúpeľa si vyžaduje osobitnú starostlivosť a dodržiavanie všetkých požiarnych predpisov. Nemali by sme zabúdať ani na to, že para má rovnako vysokú vodivosťvlastnosti ako voda, takže akákoľvek chyba pri inštalácii elektriny môže byť smrteľná. Všetky spínače a zásuvky by mali byť v čakárni, káble by mali byť izolované vo vlnitej plastovej rúrke a otvory v strome by mali byť chránené oceľovými rukávmi.

Jednou z najbezpečnejších možností samoinštalácie je 12-voltový akumulátorový LED pásik. Ak sa však vykoná 220-voltová sieť, mali by ste túto činnosť zveriť profesionálnemu elektrikárovi, ktorý chápe špecifiká jeho prevádzky v podmienkach vysokej vlhkosti, kritických teplôt a životného prostredia takého ľahko horľavého materiálu ako drevo.

Interiérový nábytok

\ t

Pre pohodlný pobyt vo vnútri sudu s vaňou po dokončení stavebných prác je potrebné sa starať o interiér. Lôžka, opierky hlavy, skladací stôl, horné poličky na príslušenstvo, háčiky na metly a uteráky - to je hlavný zoznam predmetov, bez ktorých nie je možné počas kúpeľa vykonávať procedúry. Môžu byť zvolené podľa vašich predstáv, ale odporúča sa venovať osobitnú pozornosť kvalite spracovania, tj dôkladnosti spracovania dreva, jeho dreva, rovnomernosti povrchov atď.

Kúpeľový val - foto

Hoci je dosť ťažké vybudovať kúpeľňu vlastnými rukami, niektorí amatérski majstri túto úlohu úspešne zvládnu. Príklady takýchto štruktúr sú prezentované na fotografii z našej galérie. Každý z už realizovanýchmožnosti je možné vždy doplniť alebo zmeniť podľa vlastného projektu. Možno, že skúsenosť iných ľudí vás inšpiruje k inštalácii valcovej parnej miestnosti na vašich stránkach a vychutnať si príjemné procedúry v akomkoľvek vhodnom čase.