Bambusové tapety v interiéri: 50 fotografických nápadov

Spomedzi širokej škály materiálov na konečnú úpravu majú bambusové tapety špeciálne miesto. Neobvyklý povlak drevených stoniek exotickej rastliny prináša do interiéru teplé prírodné motívy, vďaka čomu je útulný a útulný. To je skvelý doplnok k etnickej (japonskej, čínskej, africkej, tropickej) alebo rustikálny štýl, a ako prízvuk také tapety sa zmestí aj do stručného a moderného dizajnu. Ekologická šetrnosť bambusových plátien je porovnateľná s drevenou šindľou, zatiaľ čo jej krása a odolnosť predstavujú poslednú úspešnú súťaž.

tapety na plochu: klady a zápory

Kvôli svojmu prirodzenému pôvodu majú tapety z bambusových stoniek krásnu textúru. Môže to byť buď horizontálne alebo vertikálne lamely rôznej hrúbky alebo rôzne väzby. Prirodzená farba plátna - slamy, ale v závislosti od spôsobu spracovania surovín sa mení od bledozelenej po červenohnedú (wenge). Často sú tu malé zahusťovania, charakteristické pre bambus, tmavšej farby.

Okrem vysokej estetické kvality, hlavnou výhodou tapety bambusu je ich neuveriteľná praktickosť. Takáto povrchová úprava môže trvať najmenej 5-7 rokov, pričom zostáva taká dokonalá ako po opravách. Napriek relatívne vysokým nákladom a zložitosti montáže je oveľa lepšie ako alternatívy.

Sušené bambusové stonky trávy majúvysoká mechanická pevnosť a odolnosť voči vlhkosti. Nenechávajú škrabance z pazúry domácich zvierat, praskliny a hranolky sa neobjavujú a akákoľvek kontaminácia sa dá ľahko vyčistiť špongiou s leštidlom na nábytok. Pri vysokej vlhkosti sa odporúča použiť bambusovú tkaninu, ktorá je ošetrená impregnáciou a lakovaná.

Univerzálnosť bambusových tapiet umožňuje ich použitie na konečnú úpravu všetkých povrchov: stien, podláh, stropov, parapetov, dverných svahov, čiel nábytku, dosiek a iných prvkov interiéru.

Ako prilepiť bambusové tapety

Vzhľadom na veľkú váhu a hustotu si bambusové tapety vyžadujú pri lepení dodržiavanie osobitných pravidiel. Porušenie technológie môže mať za následok pohyb pásu alebo vytvorenie vydutia.

Aby sa bambusová tapeta pevne prilepila k stene, povrch musí byť rovný, hladký, bez odlupovania. Ako podklad je vhodná cementová alebo sadrovca ​​s hlbokým základným náterom, sadrokartónové dosky, betón a iné nátery s dobrou nosnosťou.

Aby sa zabránilo chybám, je stena najprv vyznačená ceruzkou horizontálne a vertikálne. Možno budete potrebovať úroveň, lano alebo laserové pravítko

Pred prilepením bambusovej tapety je žiaduce ju narovnať, pričom nejaký čas nestála v zvitku, ale na podlahe v horizontálnej polohe. Plátno môžete strihať pozdĺž lamiel ostrým nožom alebo nožnicami naprieč elektrickou skladačkou alebo ručným náradím.kov (malá píla, nožnice).

Je veľmi dôležité vybrať správne lepidlo, ktoré je dostatočne viskózne, aby udržalo váhu tapety. Najvhodnejšie špeciálne, označené "pre bambus", čo je rýchlo tuhnúca guma. Niekedy sa na tento účel používajú tekuté klince a spoľahlivejšia rukoväť je vybavená kovovými svorkami alebo malými klincami bez uzáverov, ktoré sú vsadené stavebnou zošívačkou alebo vzduchovou pištoľou medzi bambusovými lamelami.

Vybrané lepidlo sa rozprestrie na stenu a na vnútornú stranu tkaniny tapetou krátkym vlasovým velúrovým valcom alebo špachtľou (v závislosti od hrúbky). Potom sa plátno pritlačí na základňu dlaní alebo iné vhodné zariadenie. Priemerná doba schnutia je 10-30 minút.

Optimálna teplota pre prácu s lepidlom pre bambusové tapety je 17 až 40 stupňov Celzia: pri nižších rýchlostiach bude zmes príliš hrubá a v horúcom prostredí nemusí vyschnúť. Vo všeobecnosti by sa tento materiál nemal používať v južných miestnostiach a na otvorených balkónoch, pretože bambus sám stmavne a môže prasknúť pod vplyvom slnečných lúčov a lepidlo sa roztaví.

Špeciálne dokončovacie rohy, lišty a podstavce vyrobené z bambusu alebo dreva vhodného odtieňa pomôžu skryť rôzne nepravidelnosti a spoje.

Bambusové tapety na chodbe

Výber dizajnu chodby alebo chodby, vždy chcete nájsť rovnováhu medzi krásou, cenou a trvanlivosťou opravy. V tomto prípade bambusové tapetymôže byť naozaj najlepším riešením: vyzerajú moderne a štýlovo, nevyžadujú údržbu, sú ľahko čistiteľné od nečistôt a zostávajú atraktívne po mnoho rokov.

Na takomto nenápadnom pozadí, drevený šatník, prútené doplnky (napríklad vysoký kôš na dáždniky alebo veľká váza), šatníková skriňa s obrázkami sakurských vetiev na dverách, obrázky s japonskými hieroglyfmi budú prospešné. Okrem toho, prirodzené farby bambusu tapety krásne zdôrazňujú textúru dverí z prírodného dreva, parkiet alebo porcelánu kameniny na podlahe.

Bambusové tapety v kuchyni

Teplá kuchyňa v prirodzených farbách, kde všetko pripomína pohodlie vidieckeho života, bude ešte pohodlnejšie, ak vo svojom dizajne použijete bambusovú tapetu. Nie sú veľmi vhodné pre zásteru, pretože sú vystavené vysokým teplotám a môžu absorbovať tuk, ale tento materiál len ozdobí stenu v blízkosti jedálenského priestoru.

Okrem dekorácie v zlatej slame v kuchyni môžete zavesiť niekoľko malieb v bohatých zelených tónoch, vybrať lakonický nábytok a jedlá v japonskom alebo vidieckom štýle a v výzdobe zopakovať motívy bambusu.

Bambusové tapety v obývacej izbe

Atmosféra tropického ostrova je vhodná pre obývaciu izbu, ako je to len možné, čím sa vytvára vlna relaxácie a príjemných myšlienok o horúcich krajinách. Ak chcete vytvoriť taký interiér bambusové tapety môžebyť považovaný za skutočný nález, pretože tento exotický materiál zrejme vyžaruje nahromadené teplo juhovýchodného slnka.

Nie je však potrebné prilepiť všetky steny obývacej izby jednou textúrou - oveľa štýlovejšie by boli kombinácie rôznych odtieňov alebo samostatného bambusového panelu, ktorý vyniká na jednoduchom pozadí steny.

V takejto obývacej miestnosti by bolo vhodné mať čalúnený nábytok s „prúteným“ alebo „semišovým“ čalúnením v pieskovo hnedých farbách, hojdacie kreslo alebo ratanové kreslo, hrubé tkaniny, textúrované bambusové záclony alebo japonské záclonové panely. Pridať farbu na pomoc aj evergreen izbové rastliny - dracaena, palmy, orchidey, citrusy.

Bambusová tapeta v spálni

Spálňa, zdobená v prírodných odtieňoch a textúrach, je podvedome vnímaná ako útulné, bezpečné miesto, kde nič nezabraňuje silnému a zdravému spánku. Okrem toho, bambusové tapety poskytuje dodatočný hluk a tepelnú izoláciu miestnosti, ktorá nie je nikdy zbytočná.

Rovnaké prírodné materiály by mali prevládať v spálni s bambusovými povrchmi: hladké leštené parkety, hladký, prirodzene zafarbený koberec, minimalistický drevený nábytok, prútený dekor, nenatreté textílie (sivasté plátno, konopné a bavlnené tkaniny, vrecovina).

V kombinácii s bambusovou handričkou môžu tematické tapety vyzerať veľmi pekne(zelené listy, trópy, vodopád, kvitnúce čerešne, bambusový háj kúpaný na slnku), rovnaké obrázky v štýlových rámoch. Realistická hĺbka obrazu nielenže spestruje interiér spálne, ale aj vizuálne rozširuje priestor a zapĺňa ho svetlom.

Bambusové tapety na lodžii /balkóne

Ako alternatíva k šindľovi sa bambus veľmi dobre hodí na zdobenie uzavretých lodžií a verand, ale neodporúča sa používať ho na južnej strane, ktorá je v teplom období veľmi horúca. Z teplotného rozdielu môže tento prírodný materiál niekedy vyhorieť alebo stmavnúť, ako aj odlupovať sa od základne. Ak chcete zachrániť situáciu pomôže hrubé žalúzie, bambusové záclony alebo japonské záclony panely.

Na balkóne, lodžii alebo verande, prelepenom bambusom, si môžete dať krásny stôl a prútené ratanové stoličky na večerný čaj, a všetky zelené rastliny spôsobia, že tento roh bude vyzerať ako malá tropické záhrada.

Video: Bamboo Wallpaper - Nápady na interiér