Astry (90 fotografií kvetov): popis, typy a starostlivosť

Astry sú jednou z najznámejších a najžiadanejších kvetín na záhrade. Majú mnoho odrôd s rôznymi tvarmi, veľkosťami, farebnou paletou, takže priťahuje pozornosť krajinářskych dizajnérov a jednoduchých záhradkárov. Ich dekoratívne vlastnosti, ako aj ich neokázalosť k pestovateľským podmienkam umožňujú vytvoriť akékoľvek zloženie kvetinových záhonov, ozdobiť živé ploty, vyzdobiť balkóny a zbierať úžasné kytice. V dávnych dobách, kvetina bola považovaná za talizman, to bolo často zasadené v blízkosti domov a chrámov, a starovekí Gréci zasvätil ju Afrodite, ktorá zosobnila krásu a neznesiteľné mládeže.

Hlavné typy

\ t

Dnes je známe veľké množstvo odrôd tejto rastliny - asi 4 tisíce, ktoré sa konvenčne delia na 40 odrôd. Ale aster populácie nie je obmedzená na to, a každý rok sa počet novo chovaných druhov zvyšuje. Klasifikácia kultúry je pomerne zložitá, vrátane distribúcie odrôd v závislosti od rôznych charakteristík: farba, veľkosť, tvar okvetných lístkov, doba kvitnutia, povaha použitia atď. Medzi odrodami sú najbežnejšie odrody reprezentované trvalými a ročnými druhmi.

Trvalé astry

Táto skupina spája zástupcov rôznych veľkostí a farieb. Vysoké sa používajú na výrobu kvetinových záhonov a malé sa používajú v krajinovom dizajne na aranžovanie skál a alpských šmýkačiek. Tu môžete zvýrazniť také populárne odrody ako:

„Marie Ballard“- objemné kríky, posiate modrými púčikmi. Kvitnutia možno obdivovať asi dva mesiace. Kultúra je ideálna na rezanie.

"Violetta"- malé kompaktné kríky, často zdobia fasády kvetinových záhonov. Má krásnu fialovú s modrými kvetmi, ktoré tvoria súvislý kryt.

„Biela dáma“- jedna a pol metra krásna žena, pokrytá mnohými malými bielymi alebo svetlo ružovými kvetmi, vyzerá skvele na mieste, dokonca rastie sama.

„Konstgans“- vyniká svojím osobitným vetvením, schopnosťou kvitnúť pred nástupom mrazu. Má bohaté tmavo fialové puky so žltým jadrom, ktoré tvoria skutočný "koberec" počas kvitnutia.

„Leopard Pink“- elegantný ker rastúci do 1,5 m. Malé púčiky (priemer približne 4 cm) majú ružovú farbu vhodnú na rezanie.

„Trpaslík“je krátky, sférický krík, ktorý nepresahuje výšku dvoch desiatok centimetrov. Kvitnutie, reprezentované veľkým rozsahom farieb, trvá od júla do neskorej jesene. Vďaka svojej kompaktnej veľkosti môže táto odrodová zmes ozdobiť nielen záhradné parcely, ale aj domáce kvetináče a balkónové boxy.

„Rose“je vynikajúcou voľbou pre kytice. Má kvety s dvojitými okvetnými lístkami - ružové a ružové.

"Freecard"- kvety týchto astry vyzerajú ako sedmokrásky, ale majú krásnu levanduľovo modrú farbu. Kríky majú jemné kvetenstvo, ktoré striedavo kvitne a vytvára dlhé, dlhé kvitnutie.

Ročné astry

\ t

Táto skupina zahŕňa približne 600 druhov, medzi ktorými sú zástupcovia rôznych výšok a farebného spektra, s rôznou veľkosťou púčikov a inými vlastnosťami. Rovnaká skupina zahŕňa jednoduché a froté košíky. Zoberme si niektoré veľmi populárne krásne odrody, a to:

‚Galaxia ' - má froté kvetenstvo s priemerom 8–9 cm, ktoré sú prezentované v rôznych farbách. Široko používaný v kytičných kompozíciách.

„Trpaslík“- má očarujúce biele pivonky. Kríky sú kompaktné, rastú do 30 cm, čo je vhodné na pestovanie v kvetináčoch a zásuvkách.

„Symfónia“je vysoká kultúra dosahujúca značku metra. Zvláštnosť froté kvetov spočíva v pôvodnej farbe - fialovo-červené okvetné lístky sú orámované elegantným bielym lemovaním. Kvitnúce bohaté a dlhé.

„Lady Coral“- má veľké púčiky o priemere 16 cm s rôznymi farbami. Často zdobí kvetinové záhrady, ale tiež vyzerá skvele v jednej verzii.

Riadna starostlivosť o astry

Starostlivosť o astry neprináša veľa problémov. Dôležitým predpokladom pre jeho komfortexistencia je uvoľňovanie a odstraňovanie pôd, ktoré sa vykonávajú súčasne s polievaním alebo po silnom daždi.

Osvetlenie

Astra je rovnako pohodlná v dobre osvetlených priestoroch av čiastočnom tieni. Pre viac svieži kvet, je lepšie zvoliť otvorené slnečné plochy alebo balkóny smerom na juh. Dobré osvetlenie je potrebné pre rastlinu, keď je v mladom štádiu sadenia.

Teplota

Optimálny rozsah pre rast a kvitnutie kultúry je teplota + 18 ... + 25С. Pri pestovaní sadeníc sa musia dodržiavať špeciálne teplotné podmienky. Pred vznikom sadeníc sa kontajner na semená ušetrí pri teplote + 20 ... + 22 ° C, pričom vzhľad prvých výhonkov klesne na +15 ° C a pri presadení do veľkých nádob stúpne na +23. Dospelá rastlina je celkom odolná voči zmenám teploty a vo väčšine prípadov je schopná kvitnúť až do mrazu.

Vlhkosť

Zavlažovanie pôdy do pôdy môže viesť k nevyliečiteľným chorobám rastliny, a preto aj počas výsadby je potrebné zabezpečiť kvalitnú drenáž v spodnej časti jámy výsadby. Perfektne sa hodí na výsadbu svetlom priepustnej pôdy s hlbokým umiestnením podzemnej vody. Postrekovanie neplatí - dosť pravidelná zálievka.

Polievanie

Astry môžu rovnako poškodiť sušenie pôdy a jej zamokrenie. Polievanie by malo byť pravidelné, ale mierne. V horúcomročného obdobia je možné znížiť ich množstvo, ale pri každom zalievaní zvýšiť objem vody o 1 m2. by mali ponechať asi 2-3 lyžice. Zároveň je potrebné vykonať uvoľnenie, aby sa koreňový systém zásoboval vzduchom.

Hnojivá a obväzy

\ t

Vo väčšej miere kŕmte asterom minerálne hnojivá. Z organických hnojív si môžete vybrať kuracie hnoj, ktorý sa riedi vodou v pomere 1:20, ale mal by sa používať len na chudobných pôdach. Po prvýkrát sa hnojenie minerálmi zavádza niekoľko týždňov po pristátí v krajine, ďalšie dva - počas období tvorby púčikov a kvitnutia.

Škodcovia a choroby

Medzi hlavné choroby, ktoré sa môžu vyskytnúť pri asteroide, patria fusárium, čierna hniloba, hrdza a žltačka. Najčastejšie môžete čeliť fusáriu, čo spôsobuje vädnutie. Nie je možné zachrániť kultúru - musí byť odstránená a spálená. V astry, chorá "čierna noha", odnože hniloby, Bush Blackens a mizne. Rastlina sa odstráni z pôdy, ktorá sa potom spracuje manganistanom draselným. "Rust" sa vyznačuje opuchom a vysušením listov. "Žltačka" je oveľa menej častá, hlavne škodcovia, ako sú cikády a vošky. Prejavuje sa vyhorením listov, zastavením rastu a pučaním. V tomto prípade pomôže postrek insekticídmi.

Medzi škodcami sú najnebezpečnejšie roztoče, lúky, uši, vošky a slimáky. Ako preventívne opatrenie je potrebné stráviť každý pád.kopanie pôdy s odstránením zvyškov ročných. Chemikálie ako basezol, metaldehyd, karbofos atď. Pomôžu vyrovnať sa so škodcami.

Ako replantovať Astra

Miesto navrhovaného pristátia aster by sa malo vybrať a pripraviť na jeseň. Slnečný pozemok s ľahkou úrodnou pôdou, ktorá musí byť vykopaná, pridaním humusu alebo kompostu 2 kg na 1 m2. Na jar sa kopanie opakuje, ale s pridaním superfosfátu (20 g /1 m2). Je žiaduce zvlhčiť pôdu pred výsadbou. Kríky sa vysádzajú vo fosse vo vzdialenosti najmenej 25 cm od seba, ale môže byť veľká v závislosti od odhadovanej veľkosti dospelého kríka konkrétnej odrody. Pristátie musí byť posypané zeminou, ale nie napojené. Prvé zalievanie by sa malo vykonávať po 3 dňoch a po niekoľkých týždňoch na výrobu dusíkatých hnojív v pôde.

Reprodukcia astry doma

Najbežnejšou metódou pestovania astry, uplatniteľnou na všetky druhy, je získanie sadeníc zo semien. Trvalky sa často šíria rezaním alebo delením hľuzy.

Rozmnožovanie osiva

\ t

Semená môžu byť zasadené v otvorenom teréne na jar, keď teplota dosiahne + 20 ° C. Najčastejšie pestovanie sadeníc vykonáva doma, vytvára skleník. Nádoba musí byť naplnená univerzálnym zložením pôdy, vysiať semená do hĺbky pol centimetra a naliať slabým roztokom manganistanu draselného. ďalejZakryte sklom alebo polyetylénom a umiestnite na teplom mieste s teplotou +22 ° C. Skleník je odvzdušňovaný každý deň a posteľ je opatrne napojená teplou vodou pri izbovej teplote. Po týždni sa objavia prvé výhonky - potom sa musí odstrániť ochrana a nádoba by sa mala presunúť na dobre osvetlené miesto, ale s nízkou teplotou, aby sa zabránilo natiahnutiu výhonkov. Ponor sa vykonáva s príchodom prvých letákov.

Šírenie rezaním

Rezanie sa môže vykonávať počas celého leta. K tomu, rezané hornej časti rastliny až 7 cm a zasadil v malej nádobe (pohár), alebo na pripravené lôžko s pieskom a rašelinou v pôde. V domácnosti by sa odrezky mali nachádzať na tmavom mieste. V čase zakorenenia výhonkov v otvorenom teréne je potrebné vytvoriť skleníkové podmienky, aby boli pokryté plastovými priehľadnými fľašami. O mesiac neskôr sa táto rastlina považuje za úplne hodnotnú.

Reprodukcia divíziou

Postup rozdelenia trvalého ker sa vykonáva na jar - potom prvé kvitnutie možno vidieť na jeseň toho istého roku. Je potrebné oddeliť segment od materského kríka tak, aby obsahoval 3 až 5 výhonkov a aspoň jeden púčik s koreňmi. Rastlina je zasadená do pripraveného otvoru a posypaná trojcentimetrovou vrstvou zeme, pre rýchle zakorenenie sa vykonáva systematické zavlažovanie.

Astry - foto

Existuje mnoho spôsobov, ako zmeniť osobnú zápletku pomocou rôznych astry. Vyzerajú skvele v jednoduchých lineárnych a skupinových výsadbách, na skalnatých plochách krajiny av obrubníkových dizajnoch. Viac o tomto krásnom predstaviteľovi flóry sa dozviete z fotografií z našej galérie. Šťastné prezeranie!