Astilba (85 fotografií): typy a starostlivosť

Dekoratívna astilbe je ideálnym miestom pre malebnú prímestskú oblasť. Je nenáročná, nebojí sa tieňa a slnka, nevyžaduje osobitnú starostlivosť. História kultivácie a kultivácie astilbe sa začala v 19. storočí. Odvtedy boli vyšľachtené mnohé nové odrody a poddruhy a objavujú sa nové. Líšia sa veľkosťou, vzhľadom a životnými podmienkami, takže každá časť môže byť ozdobená astilbou.

Všeobecné charakteristiky

\ t

Napriek svojej bohatej histórii bol astilbe mnoho rokov podceňovaný. Toto je obyčajná divoká kvetina - nie príliš svetlá a atraktívna. Prvýkrát ho opísal Lord Hamilton v roku 1825. Tak sa objavilo meno, ktoré doslova znamená "bez lesku". Ale nenápadný vzhľad nezabránil Hamiltonovi, aby priniesol niekoľko odrôd do Európy.

Koncom 19. storočia botanik Emile Lemoine rozpoznal potenciál astilbe. Dostal množstvo nových odrôd a po dlhú dobu dokonalú formu záhrady. Neskôr sa k nim pridali chovatelia a vedci z iných krajín.

Georg Arends venoval astilbe viac ako pol storočia. Priniesol 84 nových druhov s rôznym tvarom a farbou kvetov, veľkosťou kríka, vzhľadu listov a obdobia kvitnutia. Tak sa začalo objavovať a plne klasifikovať novú záhradnú kultúru. Odrody Lemoine a Arends sú milovníkmi záhradkárov dodnes.

Skupiny Astilbe

Botanici klasifikujú astilbu podľa rôznych kritérií. Záhradníci po celom svete používajú niekoľkospoločné definície. Takéto kategórie sú založené na vzhľade, veľkosti a tvare kvetu, a nie na jeho pôvode. Koniec koncov, vlastnosti zariadenia určujú, či môže byť použitý na konkrétnom mieste.

Trvanie kvitnutia.Väčšina odrôd astilbe kvitne v lete a obdobie trvá 1-2 týždne. Existujú tri skupiny: skoré, stredné a neskoré.

Výška.Existujú štyri skupiny: Vysoká - od 90 do 100 cm; Stredná - 60–90 cm; Nízka - 30 - 60 cm; Trpaslík - do 30 cm.

Forma kvetenstva.Toto je základná dekoratívna funkcia.

- Drooping. Kvetenstvo na pružnom dlhom kmeni klesá k zemi. Vyzerajú obzvlášť elegantne a sofistikovane.

- Pyramída. Bočné vetvy sa odchyľujú od kvetov, ktoré sa stávajú tenšie a kratšie. Kvetenstvo sa zužuje od základne k vrcholu.

- Paniculata. Ako v pyramídových kvetenstvách, aj bočné vetvy sa rozchádzajú kolmo na os, ale v tomto prípade sa tiež intenzívne rozvetvujú.

- Rhombic. Větvičky s kvetmi odchádzajú v pravom uhle a tvoria diamant.

Druhy Astilbe

Podľa výpočtov nerds existuje viac ako 350 odrôd astilbe a ich počet neustále rastie. Najčastejšie sa však používa asi 10 odrôd.

Astilbe nahý

Nízky ker malého priemeru, 12x15 cm Kvety ružových odtieňov kvitnú v júni až júli. Listy sú odliate bronzom.

Astilba benzo

Od väčšiny astilbe sa líši nerozdelenými listami jednoduchej konfigurácie. Doska je zelená a lesklá, s hrubým okrajom. Biele kvety pevne zhromaždené v klesajúce pyramídové kvetenstvo. Menej časté sú iné farby. Doba kvitnutia je júl - august.

Čínsky Astilbe

Vytrvalá ovocná rastlina s komplexnými prelamovanými listami niekoľkých peria. Výška - do 100 cm, listová doska - lesklá, pruhovaná, na okrajoch pokrytá červenými vláknami. Najväčšie sú bazálne listy na dlhých stopkách, listy stonky sú menšie a kratšie. Malé fialové, ružové alebo biele kvety kvitnú v dlhých hustých kvetenstvách dlhých približne 30 cm. Doba kvitnutia - koniec júna - začiatok augusta. Čínsky astilbe známy od roku 1859. Existuje niekoľko poddruhov.

Kórejský Astilbe

Od roku 1904 pochádza z Kórey a severovýchodnej Číny. Jedná sa o pomerne nízku bylinnú rastlinu do 60 cm, vrásčité listy svetlej farby s hnedými vlasmi. Kvetenstvo je pomerne krátke, až 25 cm, ale elastické a husté, mierne zvädnuté. Kvety - krémová biela. Doba kvitnutia je júl.

Japonský astilbe

Jeden z prvých predstaviteľov rodiny japonských hybridov, známy od roku 1837. Rastlinná bylinná rastlina vo forme širokého rozmetávacieho kríka. Výška - až 80 cm, tmavé pernaté listy s lesklým tanierom rastú na červenkastých stopkách. Malé ružové alebo biele kvety sa zhromažďujú v hustomkosoštvorcové kvetenstvo do 30 cm Doba kvitnutia - júl.

Astilba David

Ona je známa od roku 1902 a jej vlasť je Mongolsko a Severná Čína. Jedná sa o vysoko plodnú vytrvalú rastlinu do 150 cm, listy sú svetlé, nahnedlé pruhované, zložité, zrezané a pokrčené. Lila a ružové kvety kvitnú v úzkych pyramídových kvetenstvách až do dĺžky 40 cm. Doba kvitnutia je júl - august.

Astilba Thunberg

Špecifický poddruh distribuovaný vo východoázijských regiónoch Ruska a Japonska. Klíčiace sa v listoch a zmiešaných listoch. Táto odroda je známa už od roku 1878. Výška kríka dosahuje 80 cm, charakteristický hnedý drevený podzemok. Oválne listy sú zložité a pružné, oválne s zubatými okrajmi. Biele kvety sa zbierajú v racemózových rozvetvených kvetenstvách apikálneho typu 25x10 cm, doba kvitnutia - júl - august. Existuje niekoľko poddruhov tejto odrody.

Starostlivosť o astilbu

Astilbe v záhrade je vhodný pre tienisté miesta a vyžaduje stálu vlhkosť. V prírode rastie v tienistých listnatých lesoch alebo v blízkosti vodných útvarov, čo ovplyvňuje jeho spôsob života.

Astilba sa pestuje samostatne alebo v skupinách, na zemi alebo v nádobách. Elegantne sa hodí do mixbordera alebo obrubníka. Trpasličí odroda bude jasným dekoratívnym dekoratívnym alpským kopcom. Väčšina druhov sa cíti najlepšie vo vode. S nedostatkom vlhkosti listy vädnú a kvetenstvo sa zmenšuje.

Miera rastu závisí od vlhkosti a tepla. Vysoká triedavysadené vo vzdialenosti asi 50 cm, nízka - do 30 cm Najprv je potrebné pripraviť pôdu: vykopať, odstrániť burinu, pridať hnojivo a minerálne prísady. Ideálne oblasti s vysokou podzemnou vodou.

Rozptýlený tieň poskytuje pravidelné a intenzívne kvitnutie. Slnko je najlepšie tolerované odrody so svetlými a bielymi kvetmi. Ich obdobie je kratšie, ale oveľa bohatšie.

Bush žije asi 5 rokov. Potom musí byť transplantovaný.

Transplantácia a rozmnožovanie

\ t

Astilba je vynikajúcim zázemím pre záhony. Dostáva sa spolu s inými listnatými rastlinami a jarnými kvitnúcimi odrodami, ako sú tulipány, hyacinty a saxifrage. Taktiež dobre ladí s daylilies, kosatcami, zvončekmi, vysokými obilninami, muškátmi a inými druhmi. Dopĺňajú sa navzájom a rôzne odrody. Napríklad holistické zloženie môže byť vytvorené z poddimenzovaných foriem pre popredie a vysoké kríky pre chrbát.

Pri výsadbe sa vykopávajú priekopy do 30 cm, kde sa lejú hnojivá, múka a humus. Zmes sa naplní vodou. Uistite sa, že mulčovanie pôdy zachovať vlhkosť a chrániť pred prehriatím.

Záhradníci používajú dve metódy chovu:

Obnova obličiek.Najrýchlejšia možnosť. Na jar, opatrne odrezať výhonky s fragmentom odnože. Prach rezy s popolom a zasadiť je v zmesi rašeliny a štrku pod film. Astilba bude pripravená na presadenie do zeme asi za rok.

Rozdelenie kríkov.Najjednoduchšie adobrá voľba. Kopať ker, rezané listy a rozdeliť ho do delenki s 3-5 púčiky. Odstráňte mŕtvy odrezok a zasadte delenki vo vzdialenosti od seba. Voda denne, a potom pri výsadbe astilba bude kvitnúť skoro na jar až do jesene.

Šírenie osivapoužívajú iba chovatelia. Je ťažké, dlhé, vyžaduje vysoko kvalitné semená a osobitnú starostlivosť. Po prvé, stratifikácia sa vykonáva s cieľom urýchliť rast. Potom sú semená zasadené vo vlhkej pôde, ale nie sú vložené do zeme. Na jar môžu byť listy presadené do lôžok.

Kontrola škodcov a chorôb

\ t

Astilba rastie krásne a zdravé v takmer každej pôde. Je dôležitá prítomnosť draslíka a fosforu a ich pomer. Rašelina a kompost sa používajú na vrchné obliekanie suchej pôdy, komplexné aditíva sa používajú na mokrú pôdu a po kvitnutí sa používajú kyseliny fosforečné draselné.

Astilba nie je takmer chorá a hmyz ju nemá rád. Bežné problémy:

Pennitsa. Jedná sa o malé cikády, ktoré kladú vajcia na listy alebo mladé výhonky. Vzhľadom k tomu, pennitsa rastliny rastú pomalšie, a kvetenstvo nevyvíjajú. Môže byť tiež nositeľom rôznych chorôb. Ona sa nebojí väčšiny chemikálií, takže musíte ručne zbaviť škodcu.

Nematode. Jedná sa o malé červy, ktoré parazitujú na rastline a čerpajú jej šťavy. Hlavnými znakmi sú zahusťovanie stopiek a výhonkov pri deformácii listov. Plechy sú skrútené a pokryté hnedými škvrnami. Najčastejšiechoré rastliny sa musia vykopať a zničiť. Na prevenciu invázie pomocou komplexných insekticídov.

Hruschi a slimáci. Ľahšie a rýchlejšie sa ich zbaviť ručne.

Ďalším problémom astilbe, podobne ako iných milovníkov vlhkosti, je rozpad koreňov. Je to spôsobené nadbytkom vody alebo nedostatočným kyslíkom v pôde. Pre profylaxiu pred kvitnutím sa rastliny ošetrujú špeciálnymi antiseptikami a Bordeaux tekutinou.

Astilba - foto

Zozbierali sme najlepšie fotografie astilby, aby ste mohli porovnať a pochopiť, ako vyzerá kvetina a kam ju umiestniť alebo zasadiť. Pozrite sa a buďte inšpirovaní!