Antúria (80 fotografií): pestovanie a starostlivosť

Anthurium je vynikajúca domáca exotická rastlina. Jeho hlavnou výhodou je bohatá farebná paleta púčikov, od jasne červenej po snehovo bielu, vrátane fialovej, hnedej, ružovej farby. Existujú aj odrody s viacfarebnými a čiernymi listami. Táto zaujímavá rastlina má iné názvy, napríklad „plameniak“, „ohnivý jazyk“. Niekedy sa to nazýva „mužské šťastie“, pretože podľa všeobecného presvedčenia prináša odvahu, odhodlanie, odvahu k silnému sexu.

Hlavné druhy antúria

\ t

Antúria je okrasná listnatá rastlina, pôvodom z tropických pralesov Nového sveta, kde rastie vo forme pozemných tráv a popínavých rastlín. Táto kultúra má asi 700 druhov, ale na pestovanie sa používa 30 čistých druhov a asi sto hybridov. Klasifikácia pozostáva z troch hlavných skupín:

1. Krásne kvety - sú veľmi obľúbené u záhradkárov, pretože majú kvetenstvo jedinečnej krásy. Zvláštne miesto tu majú také odrody ako "Anthurium Scherzer" a "Andre". Prvé poteší jeho červeno-oranžový kvet, tmavo zelené matné listy s čiernymi šplouchá. "Andre" dosahuje výšku 1 meter, má rozsiahlu paletu okvetných lístkov od bielych až po karmínovo červené tóny.

2. Druhy s krátkym lezeckým kmeňom, ako napríklad „Crystal Anthurium“ a „Majestic Anthurium“. Je pozoruhodné, že tieto rastliny majú tiež elegantné farebné vzory na listoch. Napríklad listy typu "Crystal" majú zamatový povlak.hlboký zelený tón s ľahkými pruhmi a ohromujúcou brilanciou. Podobne ako on a "Majestic", priemer listov, ktoré môžu dosiahnuť 40 cm s náležitou starostlivosťou.

3. Dekoratívne a listnaté, ktorých zástupcom v domácich kvetináčoch je "Anthurium Baker". Spodná plocha jej listov má červenohnedú pubertu a dosahujú dĺžku 55 cm. V tejto skupine sa tiež rozlišuje druh Anthurium Lazy, ktorý vyzerá skôr ako vinič až 1 m dlhý.

Existuje mnoho ďalších pomerne zaujímavých odrôd, z ktorých každá dokonale dopĺňa domáci interiér. Treba však poznamenať, že len vytvorenie priaznivých podmienok pomôže dosiahnuť jasné farby a krásne kvitnutie kultúry.

Správna starostlivosť o antúria

\ t

Antúria je krásna vnútorná rastlina. Pôvodne z trópov, to je pomerne náročné na vonkajšie podmienky. S náležitou starostlivosťou, kultúra poteší svojich majiteľov s jasnými kvetmi po celý rok, aj keď je vonku tmavá a studená. Hlavnými zložkami priaznivej mikroklímy sú optimálna vlhkosť, teplota, osvetlenie, ako aj včasné pitie pôdy prídavnými krmivami.

Osvetlenie

\ t

Antúria môže zničiť priame slnečné svetlo. Zároveň potrebuje jasné, ale rozptýlené svetlo. Môžete vytvoriť drobné perie, ako vo veľmi tmavom priestore, rast a aktivita kvitnutia sa spomalí. V zime musíte vybaviťjeho umiestnenie je dodatočné elektrické podsvietenie.

Teplota

Antúria sa dokonale prispôsobí teplote miestnosti. Nemusí vytvárať ďalšie kúrenie alebo udržať v chlade. V lete bude optimálna teplota v rozmedzí + 20 ... + 28 ° C av zime od 15 do 18 ° C. Keď začína vykurovacia sezóna, musí sa z radiátorov odstrániť antúria, čo výrazne preháňa vzduch. Treba tiež vziať do úvahy, že náhle zmeny teploty môžu zničiť kvet.

Vlhkosť

Keďže domovská časť antúrie je vlhké lesné trópy, je potrebné vytvoriť v apartmáne podobnú mikroklímu, s ktorou sa zvlhčovače úspešne vyrovnávajú. Aby sa zabránilo negatívnemu vplyvu suchého vzduchu, nádoba sa môže umiestniť na paletu s vlhkou expandovanou hlinkou, pravidelne rozprašovať vzduch okolo kvetu. V tomto prípade musíte zabezpečiť, aby kvapky vody nespadali na listy. To môže viesť k tvorbe vodného kameňa a strate atraktivity.

Polievanie

Antúria potrebujú dobré zavlažovanie a nadmerná vlhkosť alebo nadmerné vysušovanie pôdy im môže poškodiť. Ak voda zostane v panvici, musíte sa jej zbaviť. Frekvencia pôdnej vlhkosti je určená suchosťou hornej vrstvy. V horúcom období sa zavlažovanie vykonáva 2 - 3 krát týždenne av zime - 1 krát. Kvety preferujú teplú mäkkú vodu, preto je lepšie odobrať oddelenú vodu. Z vody z vápna môžu listy z antúrie žlta.

Hnojivá a obväzy

\ t

Niektorí pestovatelia, ktorí elektrárni poskytujú najvhodnejšie podmienky, radšej nepoužívajú hnojivá vôbec. Zmes kyslej pôdy s rašelinou, kôrou stromov a expandovaným ílom je považovaná za priaznivú pôdu. Je však potrebné vziať do úvahy, že bez ohľadu na to, aká úrodná je pôda, časom sa vyčerpáva zásobovanie nevyhnutnými živinami.

Od začiatku jari do konca leta (je možné sa dotknúť septembra) dvakrát mesačne, antúria by mali byť kŕmené hnojivami, striedajú sa organické a minerálne, alebo by sa malo zakúpiť univerzálne zloženie s komplexným komplexom. To je dôležité najmä pre mladé rastliny do šiestich mesiacov, ktoré aktívne rastú. Top dressing začína len vtedy, keď je kultúra pevne zakorenená, aby nespôsobovala systém popálenia.

Škodcovia a choroby antúrie

\ t

Správna starostlivosť je kľúčom k zdravému životu rastliny. Ak sa pozoruje zožltnutie lístia, môžu byť príčinou nevhodné klimatické podmienky, spálenie slnkom alebo naopak zmrazenie, nedostatok vlhkosti. Keď je zalievanie príliš ťažké, listy antúria sú pokryté hnedými škvrnami, a ak bol transplantát urobený nesprávne, zmenia sa na čierno a zvädnú. Existuje aj množstvo chorôb, ktoré môže kultúra trpieť. Najbežnejšie sú:

- Čierna huba - infikuje listy, stonky a výhonky, reprodukcia sa zastaví, pretože rastlina nie je schopná produkovať nové výhonky. Postihnuté oblasti je potrebné odstrániť,a kvet na spracovanie draselného mydla;

- Plesňové huby - vzniknuté pri transplantácii do infikovanej pôdy a nedostatku kvalitnej drenáže. Choroba postihuje koreňový systém. Poškodené oblasti sa musia odstrániť a transplantovať antúria;

- Šedá pleseň sa na celej rastline javí ako sivá. Jeho vzhľad môže byť spôsobený vysokou vlhkosťou, obsahom v nevetraných podmienkach;

- Mierna hniloba - pri vysokej vlhkosti a vysokej teplote. Kvetina má biely kvet, ktorý je vyliečený fungicídnymi prostriedkami.

Ďalším problémom antúria je porážka parazitmi. Patrí k nim strapce, vošky a kosy. Na vyliečenie kvetu je potrebné použiť insekticídne prípravky a vykonávať mechanické čistenie zariadenia. V tomto prípade sa chorá vzorka izoluje v čase ošetrenia.

Ako replantovať antúria

Aby sa dosiahol dobrý rast a kvitnutie kultúry, musí sa antúria neustále presádzať. Súčasne sa do nádoby pridá nová čerstvá pôda. Mladé kvety sú transplantované ročne a dospelí - raz za tri roky. Pokiaľ ide o pôdu, musí byť výživné, ľahké, vzduch je vynikajúci prejsť. Najčastejšie pestovatelia využívajú zakúpenú pôdu.

Je dôležité vybrať si ten správny hrniec - malé a úzke prispieva k sviežemu kvitnutiu a vo veľkých kvetináčoch sa častejšie tvoria „deti“. Uistite sa, že na dno je umiestnený odtok. Predtým, ako dostanete antúrium z hrnca, musíte hojnevoda tak, že vlhkosť je dobre vyživuje všetky pôdy. Z koreňov extrahovanej kvetiny rozdrvte zvyšky starej pôdy a transplantujte. Ak v tomto okamihu kvety anthurium, je lepšie znížiť stonky kvetov, aby bolo jednoduchšie pre rastliny prispôsobiť.

Reprodukcia

\ t

Vegetatívne rozmnožovanie sa najčastejšie využíva odrezkami s vzdušnými koreňmi, celými vrcholmi alebo kmeňovými potomkami. Môžete sa tiež šíriť semenom.

Vegetatívna reprodukcia antúria

\ t

Postupne môžete zasadiť rastlinu s každým výzorom mladých výhonkov. Každý z nich by mal mať pár listov a aspoň toľko odnoží. Ak je koreňový systém neprítomný, výhonok by sa mal umiestniť do vlhkého machu muškátového hmyzu na jeden až dva týždne pred objavením sa koreňa. Po odrezaní výhonku sa odporúča ošetrovať túto oblasť v antúriu drveným uhlím alebo mletou škoricou, aby sa zabránilo možnému výskytu hniloby alebo vzniku plesňovej infekcie.

Mladé výhonky sa vysádzajú do pripravenej vlhkej vlhkej pôdy tak, aby rastový bod zostal nad úrovňou pôdy. Ako odparovanie vlhkosti je zalievanie.

Rovnako sa rozmnožovanie vykonáva koreňovými výhonkami. S dostatočnou starostlivosťou sa rastlina aklimatizuje mesiac, po ktorom sa objavia prvé listy.

Existujú odrody antúria, ktoré majú skôr dlhé lezecké výhonky. Môžu byť zakorenené priamo v zemi, pinning a kropenie s machom.

Divízia

ViacJedným zo spôsobov, ako zvýšiť počet kópií antúria, je jednoducho ho rozdeliť. Dospelý krík musí byť odstránený zo zeme a opatrne oddelený niekoľko častí, z ktorých každý je umiestnený v samostatnej nádobe s pôdou. Pôda sa musí zvlhčiť, aby sa urýchlila úprava koreňového systému.

Množenie antúria semenami

Pozitívnym znakom tejto metódy je, že možno získať masové výhonky. V opačnom prípade takéto rozmnožovanie nie je obzvlášť vítané kvetinármi, pretože tento proces je pomerne zdĺhavý a pracný, pričom zahŕňa nezávislé opeľovanie.

Semená sa extrahujú zo zrelého ovocia rastliny, premyjú sa, spracujú sa 0,1% roztokom manganistanu draselného. Sú zasiate do plochej nádoby s malou vrstvou ľahkej štruktúrovanej pôdy alebo perlitu. V tomto prípade sa semená rozložia a jemne zatlačia, nie na prášok.

Nádoba pokrytá fóliou by sa mala uchovávať pri teplote + 20 ... + 25 ° C približne dva týždne. Po otvorení prvého plného listu sa môže rastlina zastaviť. Keď veľkosť zásuvky dosiahne 5 cm, antúrium sa presadí do samostatnej nádoby až do 200 ml. Kvitnutie možno pozorovať najskôr jeden a pol roka.

Antúria - foto

Ak sa chcete dozvedieť viac o exotickom antúriu, ponúkame Vám náš výber fotografií. Galéria obsahuje obrázky rôznych druhov tejto rastliny, farby a príklady toho, ako môže antúria dopĺňať vašeinteriéru. Prajeme Vám inšpiráciu a radosť!