Anglická ruža (85 fotografií): typy a odrody, starostlivosť

Anglická ruža je právom uznaná ako najkrajšia skupina rastlín svojho druhu, ktorá si zaslúži osobitnú pozornosť. To je výsledkom tvrdej práce šľachtiteľa z Anglicka, Davida Austina. Podarilo sa mu najúspešnejším spôsobom, ako prekonať rôzne staré ruže s poddruhom moderného hybridného čaju, aby sa zrodila krásna anglická ruža. Táto skupina má vysokú odolnosť voči nepriaznivým klimatickým podmienkam a chorobám a, samozrejme, jedinečnú vôňu sviežej kvetiny s náznakmi ovocných zmesí, pižma a čaju.

Druhy a odrody anglických ruží

\ t

K dnešnému dňu bolo chovaných niekoľko odrôd anglických ruží, z ktorých každá má svoje vlastné charakteristiky a zaslúži si osobitnú pozornosť. Môžu sa líšiť veľkosťou kríkov, kvitnúcou paletou, tvarom pukov, ale kombinujú ich vynikajúce estetické vlastnosti. Zvážte niekoľko zaujímavejších a vyhľadávaných odrôd.

William Shakespeare

Kvetina bola zavedená chovateľom na konci 80. rokov minulého storočia a na prelome storočia sa pred záhradníkmi objavila nová „vylepšená“ rozmanitosť, William Shakespeare - 2000. ktoré v priebehu času preberá fialový odtieň, ako aj okázalosť rozvetveného kríka, ktorý je odetý vo svetle zelených veľkých listoch.

Benjamin Britten

Tento výsledok výberu videl svetlo na začiatku tohto storočia, charakterizované mimoriadne silnou štruktúrou kostry kríka a jeho zvýšeným vetvením. Tento typ anglickej ruže v dospelosti dosahuje jednu metrovú značku a púčiky sa môžu pochváliť originálnou šarlátovou farbou, ale s výrazným oranžovým odtieňom. Vyzerajú skvele na pozadí zelených listov av blízkosti rastlín s bielou farbou. Ovocná aróma kvetu obsahuje tóny vína a hruškovej chuti. Stojí za zmienku, že kultúra je úplne nenáročná na starostlivosť, odolná voči chorobám.

Abraham Derby

Odroda patrí do triedy kroviny, má úžasnú vôňu čerstvého ovocia, celkom zreteľnú a odolnú. Kvetina bola chovaná v roku 1985 a dodnes sa jej popularita zvýšila.

Ďalší prvok možno nazvať celkové kvety, ktoré sa považujú za najväčšie v celej triede. Ich paleta je naliata z bohatých marhúľ vnútri do ružovej na extrémne okvetné lístky, a bud má schopnosť meniť svoju farbu v závislosti na počasí - v horúčave je monotónna-marhule, av chladnom období farebné prechody sú jasne viditeľné.

Kvitnutie trvá dlho, zatiaľ čo púčiky sa otvárajú striedavo. Rose Abraham Derby má také výhody ako stabilná imunita voči chorobám, ako aj rýchly rast, ktorý jej umožňuje rásť ako lezecká kultúra.

Graham Thomas

Kríky tejto ruže sú veľmi hrubé.Majú výhonky, ktoré v horúcom podnebí dokážu dosiahnuť tri metre na dĺžku a v chladnejších - v jednom a pol metri.

Odroda Graham Thomas sa často používa v krajinnom dizajne ako mreža, plátované ploty a oblúky v pestrých odevoch. Ďalšou zaujímavou skutočnosťou je zmena farby púčikov s vekom. V mladosti sú oranžové a potom sa stávajú slnečné žlté.

Ich veľkosť je tiež impozantná a dosahuje 10 cm a počas kvitnutia ruže je výrazná aróma s jemnými tónmi čaju. Prvé otvorenie pukov možno pozorovať v lete a na konci sezóny prechádza niekoľko menej bohatých kvitnúcich vĺn.

Riadna starostlivosť o anglickú ružu

\ t

Ako každá kvitnúca rastlina aj anglická ruža potrebuje vytvoriť vhodné životné podmienky. Nepatrí do vrtošivých kultúr a podľa niektorých jednoduchých pravidiel bude dosť obdivovať jeho krásne dlhé kvitnutie.

Osvetlenie

Vzhľadom na skutočnosť, že anglická ruža pochádza z Foggy Albion, nepotrebuje jasné svetlo. Pre jeho výsadbu vyberte tmavé oblasti, pretože rastlina je dosť pre prítomnosť slnka 4-5 hodín denne. Avšak, rast v silne zatemnenej oblasti, Bush môže začať natiahnuť, čo bude porušovať jeho dekoratívny efekt.

Teplota

Kvetina nemá žiadne zvláštne požiadavky na teplotu a cíti sa pohodlne v miernom podnebí. Anglická ruža je schopnáaby odolali zimným mrazom až do –20С, ale stále je lepšie pre ňu zariadiť prístrešok, napríklad z vetvičky alebo preglejky.

Vlhkosť

Anglická ruža miluje miernu vlhkosť. V lete, okrem zalievania, nezasahuje do sprchovacích aktivít - postrek s usadenou vodou. Nadmerne vlhké počasie však často vedie k vysušeniu horných okvetných lístkov púčika, takže kvet sa nemôže otvoriť a bude musieť pomôcť. Ďalšou dôležitou súčasťou starostlivosti - triasť Bush po daždi. To sa robí tak, aby žiadna voda nestála v púčikoch, čo vedie k tvorbe sivej plesne.

Polievanie

Anglická ruža sa podľa potreby zavlažuje, pričom sa pozoruje sušenie hornej vrstvy pôdy. Na zavlažovanie použite teplú destilovanú vodu, ktorú je možné pripraviť vopred. Pre jeden dospelý ker by malo byť jedno zavlažovanie aspoň 8 litrov a pre horolezecké odrody 15 litrov.

V tomto prípade je dôležité, aby voda neklesla na kvety a listy - voda sa dodáva do základne kríka. Čím staršia ruže, tým širšie jej korene rastú, a tým väčšia je plocha miesta na zavlažovanie. Pitie kvetu je zabezpečené dvakrát večer týždenne (v horúcom lete môžete častejšie vodu).

Hnojivá a obväzy

\ t

Jedným z najdôležitejších detailov životného cyklu anglickej ruže je zavedenie doplnkov, ktoré jej poskytnú dobré zdravie a svieži kvet. Hnojivá tiež pomáhajú presúvať zariadenie.zimné mrazy. Top dressing sa vyrába v období pučania a kvitnutia. Keď sa puky ešte neotvorili, anglická ruža je kŕmená dusíkatými hnojivami a kvitnúci ker vyžaduje fosforové a draselné doplnky. Stojí za zmienku, že zlúčeniny draslíka veľmi dobre pomáhajú ruže preniesť zimovanie, takže musia byť pravidelne vyrábané.

Škodcovia a choroby anglickej ruže

\ t

Pre anglickú ružu je veľmi dôležité dodržiavať základné pravidlá starostlivosti Faktory ako zaplavovanie vodou, nedostatočné osvetlenie atď. Často vedú k zhoršeniu jeho stavu. Okrem toho môže kvet prekonať plesňové a vírusové ochorenia, ako je čierna škvrna, múčnatka, sivá pleseň, hrdza.

Táto choroba je určená výskytom škvŕn a škvŕn na kríkoch, bielym kvitnutím, skrútenim listov. Aj roztoč, ktorý sa živí miazgou svojich listov, môže značne poškodiť anglickú ružu. Jeho prítomnosť sa vyznačuje rozkvitnutím na spodných listoch listov, ľahkým pásom.

Bordeaux tekutina účinne pomáha vyrovnať sa s chorobami a škodcami, je potrebné striekať Bush každých 5-6 dní. Ako preventívne opatrenie, môžete dvakrát opeliť rastliny dvakrát za sezónu s dreveným popolom a posypeme ju na pôdu.

Ako preraziť anglickú ružu

Anglická ruža toleruje zmenu „miesta bydliska“, ak sa postup vykonáva v chladnom období, pričom sa dodržiavajú niektoré základné pravidlá.

Transplantácia sa uskutoční koncom septembra.Najlepšia možnosť je večer, keď je ulica dosť svieža. Najdôležitejším momentom transplantácie je extrakcia kríka zo zeme, ktorá by sa mala vykonávať čo najpresnejšie bez poškodenia koreňového systému.

Rastlina je narušená lopatou zo všetkých strán, čím sa postupne zvyšuje hĺbka. Taproot ide ďaleko do pôdy, takže bude potrebné ho na určitom mieste rozsekať. Krov je vyňatý z jamy so zachovaním zemitej kómy a prenesený na nové miesto.

Miesta na pristátie by mala byť o niečo väčšia ako podzemok. Anglická ruža je nastavená tak, že koreňový krk je vybagrovaný v zemi, po ktorej je čerstvá zem naplnená a mierne zhutnená. Presadený krík musí byť hojne napojený a mulčovaný. Vysoké rastliny môžu byť zviazané, aby vytvorili správne vytvorené.

Reprodukcia doma

Aby sa nezávisle pestovala anglická ružica, obracajú sa na jednu z niekoľkých metód, pričom odoberajú odrezky, vrstvenie, potomstvo alebo spôsob štepenia surovín. Druhá metóda sa používa záhradkármi častejšie, pretože je považovaná za efektívnejšiu.

Šírenie anglickej ruže štepením

\ t

Pri pestovaní anglických ruží štepením sa najčastejšie používajú jeho puky. Ak chcete začať pestovať zásoby (použité odrody Rose Loxa), po ktorom je očkovaný ruže.

Reprodukcia týmto spôsobom má tieto kroky:

- Vysádzanie semien na pestovanie podpníkov;
-Výber sadeníc;
- Výber výhonkov s púčikmi;
- Čistenie koreňového goliera podnože a jeho incízie v tvare písmena T;
- Rezané puky na výhonku;
- Zásoba zlúčeniny so štepom;
- Upevnenie miesta lepiacej fólie.

Výsledky takéhoto postupu sa objavia po niekoľkých týždňoch.

Reprodukcia anglickej ruže rozrezaním

V tomto prípade je potrebné rezať odrezky až do dĺžky 20 cm s niekoľkými listami zo zrelých výhonkov (dve z nich sa pred výsadbou odrežú, iba jeden zostane na vrchole). Rastlinný materiál môže byť priamo do zeme. Za týmto účelom sa vopred pripraví lôžko, ktoré sa musí odstrániť a jamy sa vykopú vo vzdialenosti 15 cm od seba. Odrezky sedia tak, že na povrchu zostáva len horný list. Každá kópia by mala byť pokrytá plechovkou alebo plastovou fľašou. Pre zimoviská opatrne zakryte. Na jar sa objavia prvé listy a kríky sa môžu potápať až po roku.

Reprodukcia anglickej ruže vrstvením

Táto metóda sa považuje za najjednoduchšiu. V spodnej časti puzdra je potrebné nájsť podlhovastý výhonok, urobiť na ňom rez, oprieť ho o zem a bezpečne ho upevniť. Okrem toho by mala byť pokládka pokrytá vrstvou pôdy tak, aby bola vrchná strana viditeľná. Vrstvy by sa mali pravidelne zavlažovať. Odpojenie a prenos novej sadenice sa vykonáva v priebehu roka.

Reprodukcia anglickej ruže potomkami

Rast koreňov(potomstvo) je tiež dobrou surovinou pre chov anglických ruží. Počas sezóny sa znásobuje, ale má skôr slabý koreňový systém, takže ročný materiál sa odoberá na chov. Opatrne sa oddelí a transplantuje. Najlepší čas na výsadbu je jar, kedy bude sneh klesať.

Anglická ruža - foto

Anglická krovitá ruža je ideálnou voľbou na vytvorenie záhradného krajinného teritória. Slúži ako vynikajúci materiál na pestovanie živých plotov, hraníc, teras a klubových kompozícií s inými kvetmi alebo rastlinami (šalvia, levanduľa, atď.). Jeho rôzne odrody dokážu vyzdobiť mestské ulice. Môžete sa zoznámiť s rozmanitosťou anglických ruží a jej krásnym kvitnutím na obrázkoch prezentovaných fotogalériou. Šťastné prezeranie!