Alyssum (85 fotografií): typy a starostlivosť

Alyssum je jasná a farebná kvitnúca bylina. To je tiež známe ako morské lobularia, kamenný alebo burachok. V skutočnosti existujú určité rozdiely. Najmä kvety alissum sú maľované v odtieňoch svetložltej farby. V záhrade, táto nádherná krycia rastlina je zdobená alpskými šmýkačkami, obrubníkmi, murivom, vysadenými do popredia, skrytou holou pôdou. Win-win okolie - kosatce, zabudnutia, ruže a tulipány. Domov alissum pestované vo vázach na balkóne, verande alebo altánkoch.

Všeobecné charakteristiky

\ t

Alyssum sa vzťahuje na kapusta. Výška, typ výhonkov a vzhľadu sú úplne závislé od konkrétnej odrody. Farba závisí od toho istého, ale najbežnejší odtieň je žltý a jeho variácie. Ovocie je malý semienkový box s rovnakými malými hnedými semienkami.

Oddenok kvetu je povrchný a vláknitý. Ale dobre sa hromadí vlhkosť, takže rastlina prežije dočasné sucho. Klasický typ kvetenstvo je elegantný kefa z malých pohárov na štyroch okvetných lístkov. Vôňa alissum dobre priťahuje užitočný hmyz, vrátane včiel. V kultúre je to aj medu.

Alyssum je nielen krásny, ale aj užitočný. Používa sa na prípravu odvarov na liečbu horúčky a nachladnutia, je súčasťou diuretických poplatkov, používa sa v kozmetike ako zložka tonizujúcej pokožky na problémovú kožu. Akonáhle sa pokúsili zaobchádzať s ľuďmi zahryznutými vzteklými zvieratami, z toho čo sa stalonázov závodu. Doslova to znamená "proti psej besnote".

Druhy Alissum

V rode Alissum existuje približne niekoľko stoviek druhov letničiek a trvaliek. Väčšina z nich pochádza zo Sibíri alebo z juhu Európy, ako aj zo subtropických oblastí Ameriky a Afriky. Trvalé odrody sú odolné voči chladu a ľahko prežijú v severných oblastiach, ale majú kratšiu dobu kvitnutia. Letničky kvitnú dlhé a obzvlášť farebné, ale rastú jeden rok. V okrasných záhradkárstve sa používa len niekoľko z najznámejších a najnáročnejších druhov.

Morská lobularia

\ t

Morský lobulyarya je v súčasnosti nezávislým rastlinným druhom, ale donedávna bol považovaný za jeden z odrôd alissum. Toto je trvalka rozvetvená rastlina, ktorá obklopuje zem výhonkami. Je pomerne nízka, až 40 cm, pokrytá striebornými krátkymi vlasmi.

Lobulya je termofilná trvalka. Listy sú oválne a mäsité. Kvety - malé zlaté, zhromaždené v elegantných svetlých kefách.

Hlavné odrody:

- Ester Bonnet je ampelous rastlina s výhonkami do 25 cm, kvety sú prevažne pastelové krémové a ružové odtiene. Odroda kvitne od júla do septembra.

- Tayny Tim - miniatúrny kvet s výhonkami asi 8 cm a voňavými kvetmi vo forme snehu.

- Princessin Purple - ampelnaya forma s dlhými predĺženými výhonkami. Kvetenstvo - elegantný jemný fialový odtieň. Kvôli ich kráse a elegancii sa objavil názov druhu.

- Violet Koning je guľovitá huňatá rastlina. Je to nízka odroda, až 15 cm, kvety - svetlo purpurová.

Alyssum Gmelin

Alyssum Gmelin alebo hora je malá mrazuvzdorná trvalka. Výška je až 20 cm, po zemi sa šíria sivozelené stonky vzostupného typu. Zvláštnosťou tohto druhu sú pôvodné zaoblené listy, ktoré sa postupne zužujú smerom nahor a menia sa na kopijovité.

Kvetenstvo je elegantné hrozno, miniatúrnych žltých kvetov. Kvitnú v apríli a kvitnú v máji. Ovocie - okrasné, dospievajúce.

Pyrenejský Alissum

Táto odroda sa vyznačuje striebristými oválnymi listami a nezvyčajnou farbou kvetov. Výška - do 20 cm Biele okvetné lístky kontrastujú s hnedými prašnicami. Kvetenstvo je malé a kompaktné. Pyrenejský alissum kvitne nie na jar, ale v lete.

Rocky Alissum

Toto nie je krycia rastlina, ale polguľovité kríky do 25 - 40 cm, tenké vetvy na základni strieľajú aj rezivo. Výsledkom je elastická a hustá guľa.

Skalné listy majú sivú farbu kvôli okraju. Sú zostavené v pružnom vývode. Slnečné žlté kvety sa líšia zaujímavou formou okvetných lístkov a zbierajú sa v hustých štetcoch. Odroda kvitne na jar, ale za priaznivých podmienok je schopná znovu kvitnúť do konca leta.

Existuje niekoľko populárnych odrôd - citrón citrónový, miniatúrny a hustý kompakt, svetlý a pestrýVariyegata, Dudley Neville hnedé, vysoko a dlhotrvajúce Plenum, nízke procumbens a iné.

Alyssum Creeping

Plíživá podzemná odroda tvorí hustý, pružný, ale zároveň vysoký koberec. Jeho výška je až 40 - 60 cm, lopatkové listy majú strieborný odtieň a nezvyčajnú prelamovanú textúru. Stonky - jednoduchšie, nie tak dekoratívne. Kvety sú malé, s priemerom až pol centimetra. Alissum kvitne do konca jari. Farba klasická, žiarivo žltá.

Nové odrody

Popularita alissum rýchlo rastie medzi záhradníkmi, takže chovatelia prinášajú nové okrasné odrody. K dispozícii je pohár, vlnité, strieborné, hrubé a iné typy. Zo zaujímavých nových odrôd stojí za zmienku:

- Biely koberec - zemná pokrývka s bohatými a dlhotrvajúcimi bielymi kvetmi.

- Paleta - miniatúrna huňatá rastlina do 10 cm, odtiene - všetky, do hnedej. Je zasadená na vytvorenie pestrých kvetinových záhonov a vysokohorských trávnikov.

- Zlatý náplasť je guľovitý ker s úzkymi listami. Tento druh sa líši v tvare štetcov: sú menšie a hustejšie, žiarivo žltej farby. Toto alissum sa používa na dekoráciu stien, muriva, kamenných kopcov.

- Ružový koberec - rozvetvený, voňavý ker do 12 cm, má nezvyčajný vzhľad: sivé vlasy v kombinácii s malými ružovými strapcami. Táto odroda sa používa na rámovanie kvetinových záhonov, zdobenie balkónov, verandy a altány.

- VeľkýJam je jednou z najväčších odrôd kvitnúcich do 35 cm, kvety sú takmer dvakrát väčšie ako normálne. Farby sa pohybujú od bielej po levanduľovú a fialovú. Je to dokonalá rozmanitosť pre severné regióny. Nebojí sa mrazu a sucha. Big Jam naďalej kvitne aj počas mrazov do -3C.

Starostlivosť o alissum

Dokonca aj neskúsení pestovatelia kvetov môžu zvládnuť nenáročný kvet. Optimálna pôda je ľahká. Môžete použiť slabo alkalickú zmes. Dbajte na to, aby ste zabránili nadmernej vlhkosti. Je tiež dôležité, aby sa kvetina nepreplňovala. Keď príliš intenzívna výživa dobre rastie, ale alissum takmer kvitne.

Na predĺženie kvitnutia potrebujete slnko a vzduch. Dobre vetrané priestory sú ideálnou voľbou. Stárnutie trvaliek by sa malo postupne riediť smerom k mladým a silným.

Na pravidelnú údržbu stačí pôda uvoľniť a burinu. Vrchné obväzy sa zavádzajú pred a po odkvitnutí. Pre odrody zemného krytu, dávajte pozor na kvapalné hnojivá, ale musia byť zavedené opatrne, aby nedošlo k spáleniu listov.

Trvalé odrody sa prerezávajú, aby sa predĺžili kvitnúce a dekoratívne účinky. Stonky sú počas dozrievania ovocia skrátené asi o tretinu. Niekedy tak môžete vyvolať opakované kvitnutie. Aby mohli ročné odrody potešiť dlhšie, zastarané stopky musia byť odstránené.

Odolnosť voči mrazu

\ t

Majte na pamäti, že limit mrazuvzdornosti alissum nie je nekonečný. teplotapod -15 ° C neprežije. V regiónoch so silnými zimami sú trvalé odrody pokryté suchými listami av zime snehom. Takže môžete zabrániť zamrznutiu podzemku.

Transplantácia a rozmnožovanie

\ t

Metódy pestovania alissum sú klasické:

Semená.Sú zasiate v skleníku alebo na otvorenom teréne. Je potrebné ich rovnomerne rozdeliť pozdĺž brázdy do hĺbky 15 cm. Ak zasadíte kvetinu koncom jari, na jeseň poteší prvé kvitnutie. V teplých oblastiach môžete na začiatku zimy zasadiť alissum.

Sadenice.Sadenice - to je vždy pohodlnejšie. Tak môžete takmer okamžite získať silné kvitnúce kvety. Prvé kvitnutie začína asi za 2 mesiace. Okrem toho je týmto spôsobom vhodnejšie vytvoriť dekoratívne kompozície. Semená sú vysadené v plytkých škatuliach, ošetrené hydratovaným vápnom a dotiahnuté filmom. Krabice sú udržiavané v teple vo svetle, s pravidelným striekaním a vetraním. Už do týždňa sú viditeľné prvé výhonky. Po objavení prvých dvoch plnokrvných listov možno kvety presadiť do samostatných kvetináčov a na konci jari do otvoreného terénu.

Vegetatívna reprodukcia.Táto metóda sa takmer nikdy nepoužíva, pretože alissum v záhradách je často jeden rok. Pri rozdeľovaní kríkov je dôležité nepoškodzovať podzemok. Môžete tiež znížiť rezne asi 10 cm, ktoré sú umiestnené vo vode pred prvými koreňmi. Potom sú presadení do otvoreného terénu a do konca leta na trvalé miesto.

Bojso škodcami a chorobami

Alyssum je relatívne nenáročný a málokedy ochorie. Jej hlavnou hrozbou je krížovitá blcha. Ak ju chcete stiahnuť, musíte sa starať o dospelých a pestovať silné rastliny so špeciálnym octovým roztokom. Housenky sa mechanicky odstraňujú a vylučujú insekticídmi alebo tabakovými extraktmi. Včasné spracovanie bude chrániť proti molám.

Pri nesprávnej starostlivosti alebo neustálom zvlhčovaní sa objavuje pleseň - zvláštny druh koreňovej hniloby. V takom prípade je potrebné ošetrenie fungicídmi. Mierna rosa je zničená tekutinou Bordeaux. Alissum má tiež vírusovú mozaiku z chorôb, ale nelieči sa.

Alyssum - foto

Pozrite si náš výber fotografií, aby ste zistili, ako vyzerá alissum a čo s ním spája! S našou radou bude vaša kvetinová záhrada vždy krásna a dobre upravená!