Alpine hill urob si sám (80 fotografií) \ t

Alpské šmýkačky, alebo ako sa nazývajú aj skalky - nádherné dekorácie rodinných domov, ktoré v poslednej dobe čoraz častejšie nahrádzajú štandardné kvetinové záhony a posteľnú bielizeň. Stávajú sa hodným dekorom bohatých statkov a skromných prímestských oblastí, dopĺňajú krajinnú architektúru mestských parkov. Po správnom výbere rastlín a kameňov si môžete vytvoriť luxusnú rekreačnú oblasť, ktorá poteší oko jedinečnou príťažlivosťou. Ďalej sa pozrieme na to, ako sú alpské šmýkačky a ako si môžete vytvoriť skalku s rybníkom na pozemku s vlastnými rukami.

Vlastnosti dizajnu alpských šmýkadiel

Skalné záhrady sú redukovanými napodobeninami skalnatej prírodnej krajiny, preto sú kamene základom akéhokoľvek zloženia. Pre usporiadanie sa používa niekoľko základných druhov kameňov: divoký kameň, vápenec, tuf, pieskovec, žula, atď. A stojí za to vybrať si materiál rôznej veľkosti, ktorý má prirodzené nerovnosti a štruktúru. Alpská šmýkačka by mala byť asymetrická, pretože v prírode nie sú žiadne dokonalé formy. Kamene je možné umiestniť rôznymi spôsobmi, v závislosti od typu šmýkadla, niekedy sú vystužené cementovou maltou, aby sa zaistila nehybnosť.

Hlavnú prácu pri vytváraní osobitnej úľavy, kamene na kladenie, možno vykonávať kedykoľvek počas roka, okrem zimy, ale je potrebné mať na pamäti, že zloženie sa zmršťuje po dobu 3 - 4 mesiacov a až potom bude možné rastliny zasadiť.

Akovybrať alpské rastliny

Výber rastlín na skalku je potrebné vopred premyslieť, pretože každý typ krajiny je vhodný pre jednu alebo inú skupinu zástupcov sveta fauny, napr. Plazivé druhy sú charakteristické pre skalné svahy a údolia majú kvitnúce typy. Odborníci radia vybrať zástupcov flóry, ktoré kvitnú v rôznych obdobiach, aby alpská šmýkačka mohla potešiť oko na dlhú dobu. Trvalky, vo väčšine prípadov, kvitnú na jeseň. To môže byť levanduľa, pelargónie, lomik, atď. Ich rast vyžaduje starostlivé pozorovanie, pretože silne zarastené plodiny môžu zakryť slnečné svetlo pre nižšie rastliny. Žiarovky (krokusy, hyacinty) kvitnú na jar av zime ihličnany, ako napríklad thuja, niektoré odrody smrekov atď., Nedovoľujú, aby bola krajina prázdna.

Medzi alpské šmýkačky patria aj zakrpatené kríky, ako napríklad japonský javor, rozmarín, azalka a trpasličí ruže. Z bylinných zástupcov si môžete vybrať tymián, zvončeky, nechtíky, a často šteňa, phloxes, trpasličí paprade sú často zasadené na kopcoch. Mleté sedmokrásky, ľubovník bodkovaný a rebrík dokonale pokryjú prázdne priestory medzi kameňmi.

Pri výsadbe je potrebné brať do úvahy jedno z dôležitých pravidiel: zakrpatené druhy sa vysádzajú v skupinách a svieže kvitnúce - izolované. Výsadba rastlín v krajine začína od vrchu alpského šmýkačky a postupne sa presúva na nohu. Zabrániť odparovaniu vody a blokovaniu poškodenia zariadeniaburiny, musíte ponechať okolo každého exemplára pri výsadbe zanechať malý lievik, do ktorého sa naplnia kamienky.

Druhy skaliek

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, vytvorenie skalnej záhrady nie je lacným potešením, pretože služby dizajnérov a drahé materiály budú potrebné, poznamenávame, že je ľahké vytvoriť takúto krásu sami. Hlavnou vecou je rozhodnúť, ktoré zloženie by ste chceli vidieť na vašej stránke. Existujú také hlavné druhy skalky, ako:

1. Skalný útes. Vytvorenie takejto krajiny si bude vyžadovať slušné množstvo rozmerných holých kameňov, ktoré sa nahromadia vo forme nadmorskej výšky. Rastliny sú prítomné v minimálnom množstve - v podstate sa nachádzajú vo výklenkoch medzi balvanmi.

2. Horský svah.Kompozícia je vytvorená na vysoko položenom mieste, takže je lepšie ju vytvoriť, ak je takáto reliéfna forma už na území prítomná. Ak nie, kopec je vyrobený vo veľkom na vlastnú päsť, a potom sa položia kamene rôznych veľkostí a zasadia sa poddimenzovaní a plíživí zástupcovia flóry.

3. Horské údolie. Takáto mini-krajina je postavená na princípe usporiadania veľkých kameňov chaotickým spôsobom. V tomto prípade by bloky mali len čiastočne vyčnievať nad povrch pôdy a v intervaloch medzi nimi kvitnú zelené kultúry.

4. Prielom.Toto je skvelá voľba, ak je na povrchu zeme dutina. V tomto prípade zostane len na vytvorenie skalnatých svahov aZástupcovia miest horskej vegetácie.

5. Alpská lúkaje osobitným druhom skalnej záhrady, keď sa kamene prakticky nepoužívajú, a účinok kopca sa vytvára výsadbou rastlín rôznych výšok. Všeobecne platí, že je to krásna zelená glade s lučné kvety.

6. Bolotze.Táto možnosť vyhovuje všetkým neobvyklým fanúšikom. Keď vytvoríte plytkú jamu, vytvorí sa obvod, na ktorom sú položené balvany. Tu sa vysádzajú močiarne druhy rastlín a celkovú atmosféru zvýrazňujú vybrané nezvyčajné záhyby.

7. Skalka s rybníkom.Výborné zloženie, kde sa na úpätí alpského šmýkačka nachádza malé množstvo vody a po skalnatých svahoch tečú pôvabné horské toky. Vytvorenie takejto skalky je časovo najnáročnejším procesom, ale výsledok určite ospravedlní úsilie.

Alpská šmýkačka s vodopádom a rybníkom s vlastnými rukami

\ t

Budeme uvažovať o časovo najnáročnejšom spôsobe vytvorenia skalnatej záhrady, na základe ktorej môžete ľahko postaviť horský vodopád na vlastnú päsť alebo na jednoduchšej kompozícii. Najprv musíte vybrať stránku. Ak má územie vlastnú rezervoár, potom je najlepšie umiestniť kompozíciu vedľa nej alebo na malý svah. Nie je potrebné vybaviť tento typ alpského šmýkačka u vysokých stromov, pretože padajúce listy budú neustále znečisťovať nádrž. Začať, je lepšie najprv nakresliť náčrtok na papier, a až potomstelesniť myšlienku na zemi.

Čo treba pripraviť

\ t

Usporiadanie tohto typu alpského šmýkadla si bude vyžadovať prípravu kameňov rôznych veľkostí, ako aj malty z cementu na upevnenie konštrukcie (niekedy s použitím montážnej peny). Na vybudovanie systému cirkulácie vody potrebujete veľkú nádrž na nádrž, čerpadlo a prívodnú hadicu. Ako cisterna môžete použiť zanesenú starú vaňu alebo zbytočné veľké koryto. Je lepšie predstihnúť steny kúpeľa tekutým cementom - takže nádrž bude mať prirodzenejší vzhľad.

Čerpadlo musí mať primeraný výkon, takže model sa vyberie na základe výšky kopca a posunutia umelého rybníka a požadovaného tlaku vody, ktorá steká po kameňoch. Odborníci radia inštalovať špeciálny filter pre takéto zloženie, ktoré zabezpečí jeho transparentnosť na dlhú dobu.

Rastliny si musia vybrať tie, ktoré najviac milujú vlhkosť, napríklad denník, kosatec, ostrice, lekná, atď. Niekedy sa hrnce s týmito rastlinami umiestnia priamo do vody. Princíp výsadby rastlín na svahoch skalnatej záhrady s rybníkom je znázornený na fotografii.

Vznik areálu

\ t

Usporiadanie alpského šmýkača na piesočnatej pôde je ľahšie, pretože ílovitá pôda bude vyžadovať dodatočné odvodnenie. Častejšie preferujú južné strany, kde sa nachádzajú rekreačné oblasti a kde je najvhodnejšie osvetlenie. Najprv je potrebné vykopať jamu na umelé jazierko a na základe výsledného pozemku môžetesúčasne tvoria nadmorskú výšku. Je veľmi dôležité dať bankám stupňovitý tvar s centrálnym výklenkom, ktorým bude náš kaskádový vodopád.

Ak je odhadovaná výška sklzu viac ako jeden meter, odporúča sa ho posilniť. Na tento účel je potrebné najprv vytvoriť základ: jama je vykopaná do hĺbky maximálne 20 cm, ktorej obvod by mal presiahnuť veľkosť budúceho kopca o dve stopy. V spodnej časti výklenku sa položí vrstva sutiny, naleje sa mriežka výstuže a betónová zmes. V tomto stave je potrebné opustiť nadáciu na niekoľko týždňov, po ktorej by sa vytvorila šmýkačka.

Urobiť umelý vodopád s rybníkom

Keď sa vytvorí hlavný reliéf, prejdite na usporiadanie kopca. Najprv musíte na svahoch vytvoriť hustú kamennú vrstvu, v procese ukladania a maskovania vodovodnej hadice. Horná hrana hadice ide do vyvýšenia na miesto, kde bude zdroj, a spodná časť sa ponorí do nádrže. Pri murovaní na svahovitom povrchu pobrežia pomocou tekutého cementu, ktorý poskytuje vynikajúcu životnosť reliéfu. Na výzdobu používajte veľké kamene, rímsy - schody, ktoré odvedú vodu - je lepšie vytvoriť pomocou plochých balvanov.

Voda sa naleje do inštalovaného rybníka s umelým jazierkom a čerpadlo sa umiestni na koniec pripojenej hadice. V tomto uskutočnení je tiež potrebné starostlivo zvážiť maskovanie elektrického kábla, ktorý bude natiahnutý z čerpadla do zdroja energie. V tejto fázeAlpine slide design možno považovať za úplný. Potom nasleduje proces výsadby predstaviteľov flóry. Rastliny si musia vybrať tie, ktoré už boli spomenuté vyššie. Alpský kopec preplnený rastlinami s vodopádom a rybníkom bude dôstojnou ozdobou každej krajiny.

Alpské hory vlastnými rukami - fotografické nápady

\ t

Viac o vytváraní alpských diapozitívov nájdete v galérii. Tu sú živé príklady nádherné okolie kameňov a rastlín, medzi ktorými môžete čerpať nápady pre vytvorenie vlastného alpského snímky na mieste. Šťastné prezeranie!